Mise Zuma selhala – co se stalo a kdo za to může?

AKTUALIZACE (9. 1. 15:22): Provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell vydala vyjádření k celé situaci:

Na základě kontroly všech dosavadních dat udělal Falcon 9 pri nedělním startu vše správně. Pokud my nebo někdo jiný zjistíme na základě další kontroly něco jiného, okamžitě to ohlásíme. Zprávy, které jsou v rozporu s tímto závěrem, jsou mylné. Vzhledem k utajení nákladu nelze poskytnout další komentář.
Jelikož data po kontrole neindikují, že by byly potřeba designové, provozní či jiné změny, nepředpokládáme žádný dopad na plánované starty. Falcon Heavy byl vyvezen na rampu LC-39A, kde tento týden proběhne jeho statický zážeh a krátce poté také premiérový start. Souběžně připravujeme Falcon 9 pro společnost SES a lucemburskou vládu, který bude za tři týdny startovat z rampy SLC-40.


Start mise Zuma (Foto: SpaceX)

V noci z neděle na pondělí proběhl start mise Zuma. Vzhledem k utajenosti nákladu jsme během živého přenosu po oddělení stupňů sledovali pouze přistání stupně prvního a o osudu nákladu jsme se nic nedozvěděli. Potvrzení úspěšného vypuštění družice stále nepřicházelo a nakonec se začaly objevovat informace z různých zdrojů, že mise selhala. Podrobnosti stále nejsou úplně jasné, neboť utajení komplikuje ověření rozcházejících se zpráv, ale přesto se zkusím podívat na to, co se vlastně stalo a co to znamená pro SpaceX.

Zuma je krycí jméno blíže nespecifikovaného tajného satelitu, který vyrobila společnost Northrop Grumman pro dosud neznámou americkou vládní agenturu. SpaceX plánovalo satelit vynést v listopadu 2017, ale kvůli technickému problému s aerodynamickým krytem byl start odložen na leden 2018. Start nakonec proběhl 8. ledna zdánlivě bez problému a první stupeň Falconu 9 dokonce úspěšně přistál na LZ-1, aby mohl být v budoucnu znovu použit.

Nedlouho po startu se však začaly objevovat informace od spolehlivých novinářů, že podle zdrojů ve SpaceX mise Zuma selhala. Podle Erica Bergera z Ars Technica se družice dokonce ani nedpojila od druhého stupně.

Northrop Grumman vzhledem k utajení celé mise odmítl situaci jakkoli komentovat. SpaceX však vydalo prohlášení, že Falcon 9 fungoval správně.

Satelit Inmarsat 5 F-4 po připojení k vypouštěcímu adaptéru (Foto: Inmarsat)

Podle pozdější reportáže CNBC mise selhala kvůli tomu, že náklad se neodělil od horního stupně Falconu 9. Problém byl tedy nejspíš buď s družicí jako takovou, nebo s oddělovacím adaptérem, kterým byla družice připojena k raketě. SpaceX je v tom tím pádem nejspíš nevinně, neboť v tomto případě si adaptér zařizovala sama společnost Northrop Grumman.

Deorbitace druhého stupně údajně proběhla podle původního plánu, přičemž spolu s ním tedy nejspíš v atmosféře zanikla i družice Zuma.

Tomu, že problém nebyl u SpaceX, nahrává i skutečnost, že firma nadále pokračuje v přípravách na další starty (například dnes proběhl vývoz Falconu Heavy na rampu kvůli chystanému statickému zážehu). Kdyby existovalo podezření, že problém mohl být způsoben chybou na Falconu 9, probíhalo by vyšetřování a budoucí starty by pravděpodobně musely být odloženy.

Reportáž CNBC zároveň uvádí, že družice měla hodnotu několika miliard dolarů, což by potvrzovalo zkazky o tom, že Elon Musk před startem prohlašoval, že Zuma je nejdůležitější/nejdražší náklad, jaký kdy SpaceX vyneslo. Pro porovnání, ceny běžných telekomunikačních satelitů se pohybují v řádu několika set milionů dolarů.

Na závěr bych rád upozornil, že i když se vyrojila spousta článků, z kterých to vypadá, že selhání je vinou SpaceX, pravda je nejspíš taková, že firma Elona Muska splnila své povinnosti a problém byl způsoben závadou na družici či adaptéru. Za oba tyto prvky však pravděpodobně zodpovídal Northrop Grumman. Nicméně vzhledem k utajení mise bude obtížné získat definitivní potvrzení událostí.

O případném dalším vývoji budu informovat na profilu mise Zuma.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře