Mise Zuma

<< Informace Články Aktuálně Fotky Videa >>

Základní informace

 • Datum startu: 8. 1. 2018 02:00 SEČ
 • Startovní okno: 2 hodiny (02:00–04:00)
 • Stav: Start byl úspěšný, avšak následně možná došlo k problému s nákladem
 • Statický zážeh: Proběhl 12. 11. 2017 v 00:01 SEČ, začátkem ledna 2018 zároveň proběhlo několik tankovacích testů (Co je to statický zážeh?)
 • Primární náklad: Neznámý
 • Hmotnost nákladu: Neznámá
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 4 (nový první stupeň číslo B1043)
 • Cíl: Nízká oběžná dráha Země
 • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Air Force Station, Mys Canaveral, Florida)
 • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na pevnině (plošina LZ-1)
 • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

 • Není jasné, zda je Zuma jen kódové označení, nebo oficiální název satelitu.
 • Zákazníkem je americká vláda. Společnost Northrop Grumman však zajistila výrobu satelitu a zároveň pro zákazníka obstarala start.
 • Smlouva mezi SpaceX a Northropem byla podepsána v roce 2015.
 • První stupeň č. 43, který bude použit při této misi, byl původně určen pro misi CRS-13, ale ta nakonec letěla s již použitým stupněm.
 • Start měl původně proběhnout z rampy LC-39A v listopadu 2017, ale kvůli blíže neurčenému problému s aerodynamickým krytem byl odložen na leden a zároveň přesunut na rampu SLC-40.
 • Vývoj data startu: 16. listopadu 2017 → 17. listopadu 2017 → 18. listopadu 2017 → 5. ledna 2018 → 6. ledna 2018 → 8. ledna 2018

Související články

Aktuální informace

Fotky

Videa

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Oficiální přenos SpaceX:
 • Mohlo by se vám líbit...

  60
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Ivo
  Host
  Ivo

  Tak mě napadá, možná vojáci potřebovali něco dostat rychle expres nahoru a tak zatlačili na NASA, aby si vzali recyklovaný stupeň a díky tomu se to takhle narychlo mohlo semlít. Podle mě SpaceX bude těch prvních stupňů mít připravených více ihned k použití a záleží na zákazníkovi, jestli na to kývne nebo ne.

  samo
  Host
  samo

  Niekde sa mi zdá som videl že SpaceX musí mať jeden Falcon 9 vždy pripravený na čo najrýchlejšie použitie ale nemám to ako podložiť.

  Jansa Jaroslav
  Host
  Jansa Jaroslav

  Možná se pokusí přistát i s druhým stupněm. Uvidíme, určitě něco extra super.

  Štěpán
  Host
  Štěpán

  Začíná to být fakt děsivé, jak je těch informací málo 😃

  Jansa Jaroslav
  Host
  Jansa Jaroslav

  Každopádně je to pocta pro SpaceX a druhá mise pro armádu. NASA se bude muset chovat trochu uctivě.

  Apollo
  Host
  Apollo

  Podle kosmonautix odklad o 24 hodin

  Štěpán
  Host
  Štěpán

  Tak v FH to v tomto roce vypadá bledě

  Ivo
  Host
  Ivo

  Tímto bych chtěl poděkovat SpaceX za odklad startu, protože jsem na cestách a nemohl bych se dívat. Zároveň se tímto omlouvám všem fanouškům, že kvůli tomu musíte čekat. 🙂

  mitko
  Host
  mitko

  No teda pre SpaceX je tuším november prekliaty mesiac

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Jako máš pravdu, že to vůbec není hezký, ale pořád si říkám, že je lepší odklad a spravení problému, než uzemnění rakety kvůli “anomálii” – nebo nedej bůh – we have no downlink …

  Vlada
  Host
  Vlada

  Nevíte něco o jaký problém s aero kryty jde? Jednalo se o nějaký nový typ, nebo o co jde?

  Pepa
  Host
  Pepa

  Maximální tajnost a přednostní zařazení do startů mě vede k tomu, že Zuma může být trucprojekt prezidenta Trumpa vůči Severní Koreji. Tedy, že by tato raketa dopadla do moře nedaleko jejich výsostných vod. A odklad může znamenat, že se armáda snaží Trumpovi tuhle demonstraci síly rozmluvit. Nedivil bych se, pokud by tato mise nakonec neodstartovala. Na druhou stranu je tahle raketa na suborbitální let zbytečně silná…

  Aleš
  Host
  Aleš

  nemůže, neni, nesmysl. tohle zamyšlení je úplně mimo.

  CBDave
  Host
  CBDave

  Samozřejmě Leden 2018!! Jojo láká to stále psát 2017 🙂

  Tom
  Host
  Tom

  Koukal jsem, že i kluci z kosmonautix měli při přímém přenosu též rok 2017. Myslím, že se to stává nám všem a to i když pracujeme s daty každý den.

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  To máš pravdu, každopádně, stane se (mimochodem, já tenhle rok psal datum asi 30krát v práci, zatím jsem ho napoprvé nenapsal nikdy správně, furt tam cpu rok 2017) a navíc, Zuma teď, jak to vypadá, má úplně jiné starosti….

  Kamil
  Host
  Kamil

  Nemám rád lednové starty z Canaveralu, občas něco bouchne.

  Tom
  Host
  Tom

  Pokud poletí Zuma z rampy 40, tak asi budou muset provést nový statický zážeh ne? Při převozu z 39 asi zase rozeberou a znovu složí.

  ivo22
  Host
  ivo22
  Jirka Hadac
  Host
  Jirka Hadac

  Fakt smutne, takhle si splest rampy 😀 podivat se na mapu zakazane oblasti, mohl trefit i sklon drahy. Ale pobavil sem se, dokonce na setinu vteriny ve me hrklo, ze sem neco prosvihl. 😉 redaktor ma sledovat elonx.cz a kosmonautix. At zijou sefredaktori normalnich serveru. 😉

  Tom
  Host
  Tom

  Také jsem si toho všiml a celkem dost se pobavil. Cituji: “SpaceX ale start odložila, protože čekala na analýzu a dokončení testů užitečného zatížení nosného kuželu, který chrání kosmickou loď při počátečních fázích vzletu rakety.” A já měl za to, že byly problémy s aerodynamickými kryty u jiného zákazníka. Kosmická loď taky pobavila, o rampách ani nemluvím. Ale zato můžeme být rádi, že první stupeň podle autora tohoto blafu už úspěšně přistál 🙂 Mimochodem neví někdo, co znamená termín “nosný kužel”? 🙂

  Martin
  Host
  Martin

  to bude ten čierny urezaný kužel na ktorom je nachystaný roadster… ono na druhý stupeň vždy musíš namontovať nejaký “nosič” a až naň satelity alebo iný náklad… iridium má nosič na 10 satelitov, SES vypúšťa tuším len jeden veľký satelit, FH ponesie jeden roadster… a nosič musí byť pre každý náklad prispôsobený a mať nastavené uvoľňovacie mechanizmy a tak (u roadsteru pravdepodovne nie, myslím že ten bude na pevno a 2. stupňom rakety ho budú korigovať do poslednej chvíle…)

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Pro doplneni k Martinovi – Martin Gembec a Dusan Majer tomu v prenosech rikaji adapter. Treba u Iridii se udava jeho hmotnost 1000 kg.

  Dušan Majer
  Host
  Dušan Majer

  Osobně se domnívám, že patvar nosný kužel vznikl z anglického výrazu nose cone (jiný výraz pro běžně používaný fairing), takže původní informace mohla být správná. Jen na překladu to asi zaskřípalo.

  Tom
  Host
  Tom

  Podle autora ten “nosný kužel” by měl chránit kosmickou loď, takže spíš myslím, že byl myšlen ten aerodynamický kryt. Následující část “který chrání kosmickou loď při počátečních fázích vzletu rakety” by tomu i odpovídal. Jen místo kosmické lodi by tam měl být náklad samozřejmě. Myslel jsem to jako řečnickou otázku. Jinak adaptér by také připadal v úvahu, pokud by tam nebyla ta druhá čast.
  Autor se v té terminologii evidentně zamotal, ale alespoň nás fandy pobavil.

  Zdeněk
  Host
  Zdeněk

  Ač později, ale i tak bych rád poděkoval Autorovi; Petr Melechin za skvělé články bez kterých bych se už dneska snad ani neobešel, a za spoustu informací o našem “milovaném” Spacex. Také bych rád popřál do nového roku hodně štěstí , síly a ať se autorovi a webu daří. Zdeněk Suchý.

  Jansa Jaroslav
  Host
  Jansa Jaroslav

  No co říci, prostě úžasný. Konečně jsme se dočkali a mise FH může pokračovat prvním zážehem všech 27 merlinů

  Lusyen
  Host
  Lusyen

  teším sa hlavne na ten zvuk,,, to bude iný mazec

  Roman L.
  Host
  Roman L.

  Dá se vůbec čekat, že někdo oznámí úspěšné vypuštění satelitu, když se k němu nikdo nehlásí? Možná přímo SpaceX nebo snad Northrop Grumman, ale třeba taky ne.

  Martin
  Host
  Martin

  Tiež som nad tým hútal… jediné čo ma napadlo je, že SpaceX pravdepodobne oznámi či misia dopadla úspešne ale kľudne aj po 3 dňoch. Proste s takým odstupom, aby nebolo možné vydedukovať kam mal náklad namierené…napríklad na ISS 😀 …čo myslíte – vošiel by sa Dragon do aerodynamického krytu? 😀 😉

  Damel
  Host
  Damel
  Damel
  Host
  Damel

  Další fotografie druhého stupně Falconu 9 provádějícího odtlakování nádrží a vypouštění rezervního paliva, a to v plánovaném čase a místě:
  https://www.facebook.com/ali.ali.562/posts/1515280118587551

  Pokud by vás zajímalo proč se tak děje, tak vězte, že žádná loď neletí tak zvaně “do sucha”. Vždy má o něco víc paliva (kerosenu, methanu, vodíku,…) i okysličovadla (kapalného kyslíku), aby se předešlo vzniku situace, kdy by v důsledku nedostatku jednoho z propelantů došlo v komoře ke vzniku směsi o takovém složení (poměru složek), při kterém nedochází k hoření “pozvolnému”, ale k explozivnímu.

  Některá plavidla mají při náratu do atmosféry nasměrovány vypouštěcí ventily proti směru letu a tím provedou zpomalovací manévr. Vzniklý oblak má pak tvar trojúhelníku. Nemám informace o tom, že by SpaceX začalo provádět tento manévr. Pak by totiž spirální tvar indikoval, že došlo k problému, např. posunutí těžiště nevypuštěním nákladu-družice, a tím vzniku rotace. Naopak mám informace, že u prvních startů F9 ve variante 1.1 docházelo k pozorování podobných spirálových oblaků (30.9.2013).

  Damel
  Host
  Damel

  Co víme o ZUMA misi jistě je to, že NORAD přiřadil nějakému objektu, který zvládl minimálně 1 oblet Země katalogové číslo 43098 a status uvedl Operational. Zda jde o družici, miniraketoplán, tankovací zařízení nebo druhý stupeň F9 s neodpojenou ZUMOU, který zaniká po 1,5 obletu Země je těžké říct.
  comment image

  Damel
  Host
  Damel

  Několik novinek:
  Status je stále Operational.
  Použité stealth technologie:
  – povrch je kompletně pokryt materiálem Vantablack nebo jeho variantou,
  proto nebyl nikdy spatřen – je na kosmickém pozadí ve viditelném i IR spektru prostě neviditelný
  – změna směrového vektoru pouze pomocí elektrických setrvačníků = žádné obláčky expandujícího plynu, žádná IR stopa
  Původ názvu:
  – “This black bi#$! is pretty sneaky.”
  – “Like the Zuma?”
  – “Exactly!”
  – takový černý humor, vtípek pro lidi narozené v JAR (neznáte náhodou někoho, kdo se narodil v JAR?)

  Jiří cholinský
  Host
  Jiří cholinský

  Velmi zajímavé je že NORAD uvádí ve svém katalogu vyp. těles že USA 280(ZUMA? dat startu2018-01-08 je in orbit

  Ivo
  Host
  Ivo

  Navíc má status “Operational”, což je současně známka pro to, že je aktivní, jak je uvedeno dole. Pokud by nebyl na orbitu, tak by tam mělo být D čili Decayed a pokud by byly vážné problémy, tak nejspíše ? čili stav neznámý.

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač
  K.Trojan
  Host
  K.Trojan
  Pití
  Host
  Pití

  Co je ZUMA a od koho… možná je to jednodušší a prostčí než se zdá… Víme jen to, že k Zumě nikdo nehlásí. Přesně nikdo jiný než Northrop Grumman. Pokoušíme se marně najít další organizaci, které by mohl satelit patřit. Mějte mě za blázna… ale tvrdím, že Zuma byla úspěšná (minimálně vypuštění) Jeslti i zbytek testu je otázka? Mějte mě za blázna, ale tvrdím, že Northrop Grumman je ten pro koho se “náklad” vypouštěl. A mějte mě za blázna, když říkám, že to nikdy nebyl satelit ale nový stíhací letoun šesté generace.

  Který pro USA vyvíjí právě Northrop Grumman a který má nastoupit do služby po 2030 … a hlavně který mimo jiné má schopnosti dosáhnout vermíru, létat v supersonických rychlostech… Takže dle mého SpaceX vyneslo tento letoun… (bez funkčního motoru, jinak by si tam mohl vyletět sám), aby Northrop Grumman provedlo test manévrování ve vesmíru, průlet atmosféry v supersonické rychlosti a následně přistání bez motoru alá cihla. V podstatě to samé co nedávno předvedla s Dream Chaser jako zkoušky v atmosféře společnosti Sierra Nevada Corporation.

  viz. stíhací letoun 6. generace

  https://vtm.zive.cz/clanky/americky-stihaci-letoun-6-generace-uz-se-pripravuje-dostane-hypersonicke-a-laserove-zbrane/sc-870-a-188199/default.aspx

  https://en.wikipedia.org/wiki/Sixth-generation_jet_fighter

  Ivo
  Host
  Ivo

  Dovolím si rozporovat, protože v tomto případě by sestup tohoto letounu zaznamenalo hned několik zemí, protože by se jim spustily poplachy varování před balistickou raketou. Zatím o ničem takovém nevím. Navíc by se to muselo nahlásit předem na řízení leteckého provozu. Takže toto obojí by se jasně provalilo. Pak by stejně vyšlo najevo oč zde běží a tudíž by aktuální tajemno nedávalo smysl.

  Pití
  Host
  Pití

  Aha a ono se to nenahlásilo… jako selhání mise Zuma :/ Kontrolovalný pád jako v případě prvních pokusů SpaceX přeci nemusí nutně končit na letišti… navíc jsem si nevšimnul, že by se někde objevila jakákoliv informace o tom, že by ostatní státy, zaměřovali naposled padající (přistávající na moři) první stupěn :/

  hanh
  Host
  hanh

  Jak snadno jde příjít o 1/6 rozpočtu NASA/rok. O 1/3 WEBBa. 1 blok jaderné elektrárny. A nikdo neví k čemu to bylo 😀 Naštěstí to není z rozpočtu NASA.