Na Novém Zélandu už poslali milion textových zpráv pomocí Starlinku DTC, v USA pokračuje testování
Direct to Cell, služba přímého spojení telefonů s družicemi Starlink, se v posledních několika letech stává čím dál více realitou. První zemí, kde tato služba byla spuštěna komerčně, je Nový Zéland. Lidé si zde posílají stále více zpráv a i operátor samotný jim k tomu dává stále více příležitostí. Poměrně hladce pokračují i testy na území USA. K mnoha jednotlivcům, kteří byli do testů zapojeni, přibyly nedávno i komerční firmy, které se testováním zabývají. Navíc se v březnu otevřela SpaceX možnost zlepšit kvalitu družicového signálu, nicméně ani to patrně nebude samo o sobě stačit, aby tyto služby byly dostupné i uvnitř vašich domovů.
Po přibližně dvouměsíční odmlce se dnes vrátíme k novinkám z oblasti Direct to Cell (DTC), tedy ke službě přímého spojení mezi běžnými mobilními telefony a družicemi Starlink. Prozatím jsou tyto služby omezeny pouze na území Nového Zélandu, kde byly koncem roku 2024 spuštěny komerčně, a na USA, kde od ledna probíhají testy. Dle plánů by americké testování mělo být dokončeno koncem června a od počátku července by měl začít komerční provoz. Tím však rozhodně plány SpaceX na letošní rok nekončí. Firma hodlá službu DTC začít rozjíždět i v dalších zemích. Výslovně jsou přitom zmiňovány Austrálie, Chile, Japonsko, Kanada, Švýcarsko a poněkud překvapivě i Ukrajina.
Souběžně také narůstá i počet družic Starlink, které jsou přímo určeny pro tuto službu. V lednu bylo hlášeno, že na oběžné dráze se jich nachází více než 400, přibližně o měsíc překročil jejich počet 450 a dle pravidelně aktualizované stránky na našem serveru jich je v současnosti na orbitě 593, přičemž 508 z nich je již na své pracovní dráze. K tématu družic přinesl letos v lednu jednu zajímavou zprávu i Elon Musk. Dle něj umožňují současné družice Starlink DTC přenos hudby, audio podcastů či obrázků se středním rozlišením. Až nová generace družic prý umožní i přenos videa. Zatím však nevíme, kdy SpaceX začne nový typ družic vynášet. Služba navíc zatím nadále oficiálně podporuje pouze zasílání textových zpráv.

Start mise Starlink 12-23 v dubnu 2025. Byl to celkově 250. start SpaceX s družicemi Starlink Direct to Cell. (Foto: SpaceX)
Pojďme se nyní přesunout k samotným novinkám z jednotlivých zemí a začneme poměrně logicky na Novém Zélandu. Služba DTC zde byla spuštěna 18. prosince 2024 a již během prvních dvou dní stihli zákazníci poslat prostřednictvím družic více než 20 000 textových zpráv. Dnes od zahájení provozu uplynuly již více než čtyři měsíce a počet zaslaných zpráv koncem dubna přesáhl první milion. Mimochodem, jistý uživatel jich za pouhý týden zaslal sám více než 10 000. Narůstá i celkový počet uživatelů, kteří tuto službu využívají – dle únorových zpráv jejich počet přesáhl 300 000. Mobilní operátor One NZ zde také neustále zvyšuje počet telefonů, které službu podporují. Zatímco v únoru ji podporovalo 23 přístrojů, v dubnu jich bylo již 30, přičemž na řadě dalších stále probíhají testy. Nutno ale zmínit, že firma One NZ na svých stránkách stále uvádí pouhé tři výrobce telefonů, jejichž výrobky tuto službu umožňují. Jde o přístroje Samsung, Apple a OPPO. Od prosince se na Novém Zélandu také zkrátila prodleva mezi odesláním a přijetím jedné zprávy. Tehdy se uvádělo, že zprávy se většinou uskuteční do tří minut, ale může to i trvat déle. Dnes je to již lepší – doručení do tří minut je takřka standardem, přičemž většina zpráv dorazí k příjemci za méně než minutu.
Zajímavé věci se dějí i v USA, přestože zde stále probíhá „pouhé” testování u operátora T-Mobile. O zkušenostech jednotlivých Američanů jsme na stránkách našeho serveru hovořili v únorovém přehledu, proto se dnes budeme věnovat testům, které uskutečnila v únoru firma Signals Research Group (SRG). Společnost prováděla testy pomocí profesionálního vybavení, přičemž samotné testy probíhaly tak, že v jejich rámci byly zasílány RCS a SMS zprávy. Dle naměřených výsledků lze obecně říci, že časové prodlevy mezi zasláním a obdržením zprávy byly zhruba srovnatelné s časy, kterých dosahuje běžná mobilní služba. V několika případech by prý ale doba doručení nebyla nedostatečná. Pokud by v takové situaci vaše zpráva zněla: „Pomoc, honí mě grizzly“, patrně by prý nikdo nestačil včas zasáhnout. Firma také uváděla, že službu DTC zkoušela i v podmínkách, za kterých by ji žádný běžný člověk nepoužíval. Pokud by vás zajímalo blíže, co to znamená, prezident firmy SRG uvedl, že zprávy zasílal mimo jiné i ze suterénu svého domu, což opravdu žádný běžný člověk neudělá, zvlášť když ví, že tato služba funguje nejlépe s přímým výhledem na oblohu. Výslovně ale udával, že zprávy byly vždy doručeny. Přidal i další zajímavost. Během domácích testů se prý pohyboval nedaleko pozemního vysílače firmy T-Mobile, ale dle měření prý mezi satelitním signálem a pozemní infrastrukturou nedocházelo k příliš velkému rušení. Tolik tedy k testům.

V případě, že opustíte dosah pozemních vysílačů firmy T-Mobile, jste automaticky pomocí SMS upozorněni, že zprávy jsou nyní možné pouze pomocí družic Starlink (Zdroj: Next Big Future)
V březnu se zajímavou novinkou přihlásil i samotný americký regulátor, tedy Federální komunikační úřad (Federal Communications Commission, FCC). Schválil totiž žádost firmy SpaceX o zvýšení vysílacího výkonu družic Starlink DTC, což by prý mělo umožnit zlepšit spolehlivost připojení v oblastech s nedostatečným pozemním pokrytím. Podmínkou pochopitelně je, aby zvýšení vysílacího výkonu nerušilo ostatní provozovatele družic a mobilní operátory. Povolení by mělo umožnit zvýšit vysílací výkon až na osminásobek.

Umělecká představa družic Starlink 2. generace, které umožnují přímé spojení s mobilními telefony (Zdroj: T-Mobile)
Ač se tato informace zdá být velmi zajímavou, dle tohoto zdroje prý ani tak nedojde k zásadnějšímu zlepšení schopnosti přijímat a odesílat zprávy. Ani osminásobné navýšení vysílacího výkonu totiž nestačí, aby byl kompenzován útlum signálu, ke kterému dochází, když se telefon nachází uvnitř budov. Článek v případě cihlové zdi uvádí snížení intenzity vysílání o 10–15 dB, v případě zdi betonové prý i o dvojnásobek. Naproti tomu příjem signálu se zmíněným zvýšením vysílacího výkonu se zlepší pouze o 9 dB. Uvedený článek nicméně nabízí i možná řešení. Tím prvním je navýšení počtu družic DTC na oběžné dráze, což je pochopitelně řešení, na kterém samo SpaceX usilovně pracuje. Mezi další jeho návrhy patři i použití lépe navržené pasivní antény (plus 3–6 dB), dále je uváděna možnost použití antény aktivní (plus 10–20dB), která ale zrychlí vybíjení vaší baterie. Posledním navrhovaným řešením je použití jiných vysílacích frekvencí, než v současnosti družice Starlink využívají. Tento bod je velmi důležitý, protože právě pozemní operátoři totiž dosahují velmi dobrého připojení telefonů v uzavřených prostorech tím, že vysílají na nižších frekvencích, kupříkladu 700 MHz. Pokud by tedy družice vysílaly na jiných kmitočtech, problém s pronikáním signálu do uzavřených prostor by se výrazně zmenšil.
Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
- Na Novém Zélandu už poslali milion textových zpráv pomocí Starlinku DTC, v USA pokračuje testování - 6. 5. 2025
- Na Google Earth zřejmě byla zachycena družice Starlink. Jak takový snímek vzniká? - 30. 4. 2025
- Nové kontrakty SpaceX: Teleskop Pandora, další lunární lander, cubesaty NASA a škatulata s družicí GPS - 20. 4. 2025
Preco je prekvapive ze tuto sluzbu chcu spustit coskoro na ukrajine?
Podla mna je to naopak logicke, tam ju realne chceli uz vcera, a zaplatit to tiez zvladnu, ci uz oni alebo niekto iny.
Nevíte, jestli se plánuje nebo připravuje nasazení DTC na mořích/oceánech?