Dva zachráněné stupně a nový robot se vracejí do přístavu

O víkendu proběhly dva starty v rychlém sledu, při kterých oba první stupně přistály na rozdílných přistávacích plošinách na moři. Logisticky to vyšlo tak, že se obě plošiny vrací do přístavu krátce po sobě. Podívejme se, co se děje v přístavech Port of Los Angeles a Port Canaveral během zpracování stupňů z misí BulgariaSat-1 a Iridium-2.

Iridium-2

Mise Iridium-2 sice startovala o 50 hodin později než mise BulgariaSat-1, ale vzhledem k tomu, že raketa měla pro přistání k dispozici více paliva, mohla si dovolit provést zpětný zážeh, čímž se zkrátila dopadová vzdálenost a plošině Just Read The Instructions tedy stačilo čekat zhruba 300 km od kalifornského pobřeží. Oproti tomu při misích bez zpětného zážehu se plošina obvykle nachází ve vzdálenosti více než 600 km od pobřeží. Tudíž i přes pozdější start plošina JRTI dorazila do přístavu Port of Los Angeles už v době, kdy plošina OCISLY ještě byla na cestě, neboť ta se vracela z dvojnásobné vzdálenosti.

Plošina s drahocenným nákladem dorazila do přístavu ve středu večer našeho času a následně byl stupeň během pár hodin jeřábem přesunut na pevninu, kde absolvuje demontáž přistávacích nohou a poté sklopení na transportér.

Aktuální informace o dění v přístavu najdete na profilu mise. Zároveň přikládám galerii těch nejlepších fotek a pokud se objeví další, přidám je k ostatním:


BulgariaSat-1

Během mise BulgariaSat-1 se do vesmíru podíval první stupeň, který letos v lednu už jednu misi absolvoval. Následně se mu opět podařilo přistát na mořské plošině (i když jiné než v lednu) a stal se tak teprve druhou raketou v historii, která dvakrát odstartovala a dvakrát přistála (prvenství v tomto ohledu patří misi SES-10).

Autonomní mořská plošina Of Course I Still Love You čekala více než 600 kilometrů od pobřeží, jelikož raketa mířila na náročnou orbitu (GTO) a neproběhl tedy zpětný zážeh v zájmu šetření paliva. To také mělo za následek náročné přistání a podle Elona Muska stupeň dosedl dost tvrdě a málem došlo ke zlomení nohou. Stupeň je podle prvních fotek značně nakloněný, podobně jako třeba stupeň z mise Thaicom-8. Možná právě kvůli tomu pak zajištění stupně k palubě bylo komplikovanější bež obvykle a plošina se vydala na cestu do přístavu až několik dní po přistání stupně. Druhým důvodem by mohlo být, že jak potvrzují fotky z přístavu, při této misi byl poprvé použit speciální robot, který usnadňuje zajištění stupně k palubě!

Plošina OCISLY se stupněm z mise BulgariaSat-1 by měla do přístavu Port Canaveral dorazit během čtvrtečního odpoledne. Aktuální informace budu poskytovat zde:


Související články, které by vás mohly zajímat:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře