Nové kontrakty SpaceX zahrnují starty Falconu 9 pro armádu, argentinskou firmu a agenturu NASA

Dnes si opět posvítíme na nové mise, které uskuteční rakety firmy SpaceX. Půjde o poměrně pestrou sbírku zakázek, ale i tak budou znamenat pro kalifornskou raketovou společnost přísun finančních prostředků. Jako první se podíváme na čerstvě získané starty pro americké vojenské síly, zmíníme i velké množství družic, které rakety Falcon 9 vynesou pro argentinskou firmu Satellogic, a nakonec se podíváme na možnost, jak může SpaceX díky NASA přijít k dalším nákladům pro sdílené mise Transporter.

Dnešní přehled nově získaných misí začneme zprávou druhého nejdůležitějšího zákazníka firmy SpaceX, kterým jsou americké ozbrojené složky. 26. května vyšlo oznámení, že Velitelství amerických kosmických sil (Space Systems Command, SSC) udělilo firmám United Launch Alliance (ULA) a SpaceX celkem osm nových misí. Pět z přidělených misí (GPS III-7, USSF-23, USSF-43, WGS-11+ a USSF-16) získala firma ULA a zbývající tři (USSF-124, USSF-62 a SDA Tranche 1) si připsala do seznamu startů kalifornská společnost SpaceX. Rozdělení misí nebylo náhodné, ale vycházelo už z předem stanoveného poměru, že 60 % zakázek programu NSSL2 obdrží firma ULA a 40 % připadne SpaceX. V oznámení o udělení kontraktů nebyly uvedeny žádné podrobnosti týkající se ceny zakázek, jen fakt, že by se měly uskutečnit v časovém horizontu nejbližších dvou let.

Falcon 9 před misí NROL-87 (Zdroj: NRO)

Všechny tři mise SpaceX uskuteční osvědčený Falcon 9. V případě mise USSF-124 se start uskuteční z východního pobřeží a zamíří na nízkou oběžnou dráhu. Druhá mise, USSF-62, bude vynesena z pobřeží západního a zamíří na heliosynchronní dráhu. Mezi nákladem této mise bude s největší pravděpodobností meteorologická družice WSF-M 1, kterou postaví firma Ball Aerospace. Tato družice by se měla vydat na svou pouť vesmírem koncem roku 2023.

Umělecká představa družice WSF-M1, která bude patrně součástí mise USSF-62 (Zdroj: Ball Aerospace)

I poslední armádní náklad, který má název SDA Tranche 1, bude vynesen z kalifornské Vandenbergovy základny a zamíří na polární dráhu. Mělo by jít o první z celkem šesti startů, které postupně na oběžnou dráhu dopraví 126 družic určených pro detekci a sledování balistických a hypersonických raket. Nově udělená mise Falconu 9 by měla proběhnout v září roku 2024. Družice po vynesení společně vytvoří armádní telekomunikační konstelaci. Mělo by jít o odolný telekomunikační systém s vysokou propustností a nízkou latencí. Zákazníkem této mise je Space Development Agency. SpaceX má navíc už z dřívějška související kontrakt na dvě mise SDA Tranche 0. Při nich bude vyneseno až 28 družic pro tzv. Transport & Tracking Layer a zajímavostí je, že 4 z nich dokonce vyvine a vyrobí přímo SpaceX s využitím zkušeností z projektu Starlink. První mise Tranche 0 by měla startovat letos v září a druhá pak nejpozději do března 2023.

Oficiální render satelitu Starlink, který poslouží jako základ pro některé družice konstelace SDA (Zdroj: SpaceX)

Druhým zákazníkem dnešního souhrnu je argentinská firma Satellogic, založená v roce 2010, která plánuje na oběžné dráze do roku 2025 vybudovat konstelaci přibližně 200 družic, které mají denně mapovat celý zemský povrch. V současnosti má na obloze již 30 družic, které na cílovou dráhu dopravily rakety Dněpr, Dlouhý pochod 2D a 6, Vega a Falcon 9. V roce 2023 by chtěla firma Satellogic mít možnost zmapovat každý metr zemského povrchu jednou týdně. Tak jako řadu jiných zákazníků, i firmu Satellogic zaujala možnost levné dopravy nákladu do vesmíru v rámci sdílených misí Transporter, který v roce 2019 vyhlásila firma SpaceX. První kontrakt s kalifornskou firmou tak uzavřel Satellogic již v lednu 2021 a zahrnoval 4 starty s družicemi ÑuSat pro argentinskou firmu.

Náklad mise Transporter-4, během které se na oběžnou dráhu dostaly i družice firmy Satellogic (Foto: SpaceX)

Do dnešních dnů byl tento kontrakt splněn ze tří čtvrtin – čtyři družice letěly na misi Transporter-2, pět dalších na Transporteru-4 a při Transporteru-5, který odstartoval tento týden, poslal Falcon 9 na oběžnou dráhu další 4 kousky. Se službami SpaceX a cenou za start je zjevně firma Satellogic spokojená, proto v květnu 2022 oznámila, že se SpaceX uzavřela nový kontrakt na vynesení celkem 68 družic. Nebyl však zveřejněn ani počet startů, ani cena, kterou za tyto služby SpaceX obdrží. Družice ÑuSat nejsou příliš těžké, váží přibližně 40 kg, takže je teoreticky možné, že by je Falcon 9 mohl vynést během pár startů (ať už vyhrazených, nebo sdílených). Je ovšem nutné vzít v potaz fakt, že tempo, s jakým jsou tyto družice vyráběny, je velmi pomalé. Firma Satellogic sice v současnosti staví v Holandsku továrnu, s její pomocí bude ovšem schopno vyrobit pouze 25 družic čtvrtletně. Zajímavostí je, že Satellogic plánuje nechat vynést některé své družice i v rámci misí Starlink. V minulosti už takto SpaceX dopravilo družice na oběžnou dráhu například pro společnosti BlackSky nebo SkySat.

Umělecká představa družic ÑuSat/NewSat firmy Satellogic na oběžné dráze (Zdroj: Satellogic)

Poslední kontrakt, který v našem přehledu zmíníme, neznamená pro SpaceX konkrétní nově získanou misi, spíše se jedná o další možnost, jak firma může získat nové zakázky pro svůj program vynášení malých družic na oběžnou dráhu v rámci sdílených misí Transporter. V lednu letošního roku oznámila americká kosmická agentura NASA, že v rámci svého programu Venture-Class Acquisition of Dedicated and Rideshare (VADR) vybrala 12 společností, které pro ni budou zajišťovat v nejbližších pěti letech dopravu cubesatů a malých družic na oběžnou dráhu. Mezi vybranými firmami jsou jak osvědčené a odzkoušené firmy, mezi které patří Nothrop Grumman, Rocket Lab, SpaceX, United Launch Services či Virgin Orbit, tak společnosti, které právě dokončily či dokončují vývoj svých raket. Mezi tyto firmy lze počítat společnost Astra Space s raketou Rocket 3.3 či firmu ABL Space Systems, která dokončuje svůj nosič RS-1.

Náklady NASA by se mohly svézt na některé z misí Transporter (Zdroj: Exolaunch)

Zmíněná sbírka firem je velmi různorodá. NASA počítá s tím, že některé náklady mohou být vyneseny při vyhrazených misích, jiné však lze dopravit na oběžnou dráhu i v rámci sdíleného startu. Při tomto typu misí navíc NASA toleruje velký stupeň rizika, a tak tento program může pro menší firmy sloužit svým způsobem i jako dotace či podpora vývoje. Celková hodnota všech udělených misí může v rámci tohoto programu dosáhnout maximálně 300 milionů dolarů. Pro velké korporace typu Northrop Grumman, SpaceX či United Launch Services tak nepůjde o zásadní částky, pro malé společnosti ovšem může i jediný získaný kontrakt být rozdílem mezi přežitím a bankrotem.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře