Rampu LC39-A čeká první statický zážeh (aktualizováno)

AKTUALIZACE (12. 2. 22:35): Statický zážeh Falconu 9 právě proběhl. O jeho (ne)úspěšnosti se snad dozvíme více v následujících hodinách či dnech.

Integrační hangár SpaceX u rampy LC-39A

AKTUALIZACE (11. 2.): Statický zážeh byl přesunut na neděli 20:30 SEČ. (zdroj)

Rampa LC-39A se nachází v Kennedyho vesmírném středisku (KSC) na Mysu Canaveral na Floridě. Jedná se o rampu s velkým historickým významem, neboť z ní odstartovala nejen mise Apollo 11, která vynesla první astronauty na Měsíc, ale také z této rampy odstartovala úplně poslední mise amerického raketoplánu. Konkrétně to byl raketoplán Atlantis v roce 2011. Od té doby byla rampa neaktivní. Společnost SpaceX však v dubnu 2014 podepsala smlouvu o pronájmu na dobu 20 let. A již tento víkend se možná dočkáme prvního zážehu na této rampě od roku 2011.

První misí z této rampy pod taktovkou SpaceX by měla být CRS-10. Úpravy rampy už jsou hotové, neboť raketa Falcon 9 byla během včerejška vyvezena z hangáru a vztyčena. Probíhají tedy přípravy na tzv. statický zážeh, což je taková generálka všech procesů, test tankování, kontrola HW i SW apod. Jedná se vlastně o start nanečisto, při kterém vše probíhá jako při ostrém startu jen s tím rozdílem, že motory jsou zažehnuty jen na pár sekund a následně zase vypnuty. Poté bude Falcon 9 opět položen a odvezen do hangáru. Pokud statický zážeh neodhalí žádné problémy, raketa bude následně integrována s Dragonem a připravena na ostrý start, který je momentálně plánován na 18. února. Mezitím se můžete podívat na krásné fotky Falconu na rampě:

Článek budu průběžně aktualizovat – přidávat nové fotky a také informovat o výsledku statického zážehu.

Zdroje obrázků: Project Habu, Instagram Elona Muska

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PxM

Zdroj: https://twitter.com/NASASpaceflight/status/830891903449235457
Zda sa, ze Static Fire prebehol uspesne. Aj ked s mensim zdrzanim, predsa je to len startovacia rampa obrovskeho historickeho vyznamu, nechceli nic nechat na nahodu, .. Zacina sa nova era pre LC39-A. Drzim palce SpaceX aby im priniesla len stastie.

PxM

Nakoniec ten zaciatok posunuli na EST 16:10 co je u nas UTC+1 22:10. A podla zdroja https://twitter.com/cbs_spacenews/status/830887245578170371 sa zda, ze sa nieco uz deje. Uvidime 🙂