Satelit SES-10 připraven na misi s letěným prvním stupněm

První úspěšné přistání na ASDS – mise CRS-8, plošina OCISLY

Satelit SES-10 je na cestě na Mys Canaveral, kde bude časem integrován se zbytkem rakety Falcon 9. Zajímavé je to především proto, že SpaceX už dříve potvrdilo skutečnost, že SES-10 bude historicky první misí, která využije již letěný stupeň Falconu 9. Jedná se konkrétně o stupeň, který původně letěl na misi CRS-8 a stal se prvním stupněm, který úspěšně přistál na plovoucí plošině ASDS.

Pokud bude mise úspěšná, jednalo by se o naplnění snu Elona Muska o znovupoužitelném raketovém systému, který by mohl výhledově umožnit radikální zlevnění vesmírné dopravy.

To, že je satelit na cestě na Mys, je také dobrým indikátorem, že mise SES-10 není příliš vzdálená a startu bychom se mohli dočkat relativně brzy. Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwellová ostatně v nedávném rozhovoru se CBS před startem Iridium-1 řekla, že by start SES-10 mohl proběhnout “zhruba za měsíc”, což by znamenalo druhou polovinu února. Osobně si myslím, že to je hodně optimistický odhad, jelikož SpaceX ještě čekají mise EchoStar 23 a CRS-10. Ty navíc poletí ze zcela nové rampy LC-39A, takže se dají očekávat určité problémy, které pravděpodobně způsobí menší odklady minimálně u mise EchoStar 23. Jelikož však termíny pro mise v rámci programu CRS určuje primárně NASA, dokážu si představit, že by mise CRS-10 mohla být na jejich žádost odložena na později, čímž by se uvolnilo místo pro SES-10.

Uvidíme, jak se to vyvine, každopádně se na tento potenciálně historický start velice těším.

Zdroj:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře