Satelit SES-10 připraven na misi s letěným prvním stupněm

První úspěšné přistání na ASDS – mise CRS-8, plošina OCISLY

Satelit SES-10 je na cestě na Mys Canaveral, kde bude časem integrován se zbytkem rakety Falcon 9. Zajímavé je to především proto, že SpaceX už dříve potvrdilo skutečnost, že SES-10 bude historicky první misí, která využije již letěný stupeň Falconu 9. Jedná se konkrétně o stupeň, který původně letěl na misi CRS-8 a stal se prvním stupněm, který úspěšně přistál na plovoucí plošině ASDS.

Pokud bude mise úspěšná, jednalo by se o naplnění snu Elona Muska o znovupoužitelném raketovém systému, který by mohl výhledově umožnit radikální zlevnění vesmírné dopravy.

To, že je satelit na cestě na Mys, je také dobrým indikátorem, že mise SES-10 není příliš vzdálená a startu bychom se mohli dočkat relativně brzy. Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwellová ostatně v nedávném rozhovoru se CBS před startem Iridium-1 řekla, že by start SES-10 mohl proběhnout “zhruba za měsíc”, což by znamenalo druhou polovinu února. Osobně si myslím, že to je hodně optimistický odhad, jelikož SpaceX ještě čekají mise EchoStar 23 a CRS-10. Ty navíc poletí ze zcela nové rampy LC-39A, takže se dají očekávat určité problémy, které pravděpodobně způsobí menší odklady minimálně u mise EchoStar 23. Jelikož však termíny pro mise v rámci programu CRS určuje primárně NASA, dokážu si představit, že by mise CRS-10 mohla být na jejich žádost odložena na později, čímž by se uvolnilo místo pro SES-10.

Uvidíme, jak se to vyvine, každopádně se na tento potenciálně historický start velice těším.

Zdroj:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
Nastavit upozorňování na