Satelitní internet Starlink si už můžete objednat do ČR, české ceny vás možná zaskočí

Pokud si plánujete pořídit satelitní internet od SpaceX, máme pro vás dobrou zprávu. Vše totiž nasvědčuje tomu, že služba Starlink bude již brzy oficiálně k dispozici také v Česku. Víme, kolik bude stát v korunách, a jaké můžete očekávat rychlosti. Není to však služba pro každého.

Starlink je satelitní megakonstelace, kterou momentálně tvoří přes 1650 aktivních satelitů na nízké oběžné dráze. Ty nabízejí téměř globální pokrytí signálem (s výjimkou pólů) a umožňují rychlé připojení k Internetu pomocí speciální antény s výhledem na oblohu. Dostupnost kvalitního internetového připojení za rozumnou cenu je v Česku poměrně dobrá, avšak stále se najde řada míst, kde je nabídka internetových poskytovatelů nedostačující. A právě pro uživatele v těchto oblastech je určen Starlink.

Anténa pro připojení k systému Starlink (Foto: Benjamin Porter)

Společnost SpaceX se nedávno zaregistrovala u Českého telekomunikačního úřadu a od 1. září má povolení provozovat službu Starlink také na území České republiky. SpaceX také získalo české IPv4 adresy. V souvislosti s tím byly tento týden aktualizovány oficiální stránky služby, kde bylo už delší dobu možné provést předobjednávku Starlinku. Nyní ale byly doplněny české ceny a dříve registrovaným zájemcům v ČR byl rozeslán email ohledně blížícího se spuštění služby, které má přijít během roku 2022.

Informační email, jenž aktuálně obdrželi čeští zákazníci, kteří v minulosti projevili zájem o Starlink

Služba je už zhruba rok v betaverzi, ale tento měsíc by mělo dojít k přechodu na ostrý provoz, jelikož aktuálně byla dokončena první orbitální slupka. To znamená, že na oběžné dráze už je dostatek družic pro zajištění nepřetržité dostupnosti signálu. Doposud se totiž mohlo v některých oblastech třeba několikrát denně stát, že na obloze zrovna nebyly žádné družice, a tak došlo ke krátkému výpadku připojení. A jelikož první čeští zákazníci budou připojeni nejdříve příští rok, služba by už tou dobou měla fungovat bez výpadků. Ovšem pouze za předpokladu, že máte možnost anténu umístit někam, kde jí nebude nic bránit v širokém výhledu na oblohu. Problém představují stromy, sloupy nebo okolní domy. Aktuální antény navíc mohou mít problém s přehříváním ve velkém horku, avšak SpaceX by mělo koncem tohoto roku zavést nový typ antény, který snad už tímto neduhem trpět nebude. Sníh anténě problém nedělá.

Anténa Starlinku dokáže odmrazit sníh a led (Foto: /u/Rawku2)

Co tedy můžete očekávat od internetového připojení přes Starlink? SpaceX si zakládá na transparentnosti a jednoduchosti nabízených služeb Starlink, a tak jsou ceny po celém světě stejné a zároveň je nabízen pouze jeden typ tarifu. Informační email uvádí, že služba bude k dispozici pro omezený počet lidí a lze očekávat rychlost stahování 50–150 Mb/s s občasnými výpadky. Jak jsem ale uvedl výše, v době spuštění služby v ČR by mělo být na orbitě dostatek družic pro konstantní pokrytí, takže případné výpadky by neměly být moc časté a nejspíš nebudou souviset s (ne)dostupností družic. Mohlo by jít třeba o následek neočekávaných technických problémů nebo údržbu sítě, což jsou věci, které můžete znát i od tradičních poskytovatelů internetového připojení.

Steve Jurvetson, člen představenstva SpaceX a Tesly, s terminálem a modemem Starlink (Foto: Steve Jurvetson)

Oficiálně uváděné parametry jsou vzhledem k betaprovozu dost vágní, ale existují stránky, které sbírají zprávy o naměřených přenosových rychlostech od uživatelů Starlinku. Můžeme se tak podívat, jaké jsou rychlosti, kterých služba reálně dosahuje. Pokud se zaměříme na Evropu, tak ta má momentálně nejlepší parametry z celého světa – průměrná (nikoli maximální!) rychlost stahování se pohybuje kolem 154 Mb/s, rychlost uploadu kolem 17 Mb/s a latence je na úrovni 42 ms. To jsou na poměry satelitního internetu velmi dobré parametry, a to je přitom síť zatím stále ve fázi bety. SpaceX v informačním emailu uvádí, že s tím, jak budou vypouštěny další družice, budovány další pozemní stanice a bude optimalizován software, parametry připojení by se měly ještě zlepšovat.

České ceny služby Starlink. DPH je zahrnuto.

A kolik tedy internet od Starlinku stojí? Jde o stejné ceny jako ve zbytku Evropy, akorát byly převedeny z eur na koruny (v USA služba stojí stejně, akorát jsou ceny uváděny bez daně). Měsíční paušál činí 2579 Kč (to je zároveň výše zálohy při objednávce) a pro připojení k síti je potřeba zakoupit také speciální anténu a modem, které vás vyjdou na 12 999 Kč plus poštovné ve výši 1599 Kč. Někteří z vás si možná řeknou, že je to jsou extrémně vysoké ceny, které nemají šanci konkurovat stávajícím poskytovatelům internetového připojení v Česku. Zde je ale potřeba si uvědomit, pro koho je Starlink vlastně určen a kterým službám bude konkurovat.

Standardní Wi-Fi modem dodávaný ke službě Starlink (Zdroj: @Booster_Buddies)

Pokud máte v místě bydliště možnost připojení přes optickou síť, nějaké rychlejší DSL nebo alespoň mobilní LTE, Starlink není pro vás. Zmíněné možnosti vám pravděpodobně nabízejí slušné parametry připojení za zlomek ceny Starlinku. I v České republice je ale stále spousta míst, kam nebyla zavedena optická nebo pevná telefonická síť, která by umožnila snadné připojení k Internetu s rozumnou rychlostí. Stejně tak pokrytí 4G signálem rozhodně není 100% a v řadě pokrytých míst může být problém se stabilitou signálu nebo reálně dosažitelnou rychlostí v důsledku přílišného vytížení sítě. Lidé bydlící v těchto místech jsou tedy mnohdy odkázaní na pomalé či nespolehlivé připojení nebo musejí využít služeb společností, které nabízejí satelitní připojení.

Existující satelitní poskytovatelé ale provozují družice s omezenou přenosovou kapacitou na vzdálené geostacionární oběžné dráze, což má několik velkých nevýhod. Tyto služby jsou drahé, ale přitom jsou značně omezené z hlediska rychlosti připojení nebo množství dat, které můžete přenést během jednoho měsíce (tzv. FUP). Navíc se družice těchto poskytovatelů nacházejí ve výšce 35 tisíc kilometrů nad zemským povrchem, což znamená, že signál musí cestovat velmi daleko, a tak je u tohoto typu připojení typická latence (ping) kolem 600 ms nebo i více. To už je značné zpoždění signálu, které pak komplikuje nebo úplně znemožňuje určité činnosti. Můžete například zapomenout na hraní online her, které vyžadují rychlé reakce, a třeba i videohovory můžou být problematické.

Ceník satelitní služby EuroBroadband od společnosti INTV

Například v Česku si můžete pořídit satelitní internet EuroBroadband, který nabízí maximální rychlost až 50 Mb/s pro download a 6 Mb/s pro upload za cenu 2299 Kč měsíčně s DPH po zakoupení modemu a routeru za 14 036 Kč s DPH. Každý měsíc však můžete přenést pouhých 100 GB dat, načež přestane být rychlost garantovaná a pravděpodobně bude výrazně omezená. I tak se ale běžná rychlost před tímto omezením  pohybuje jen zhruba na polovině maxima a minimální (zaručená?) rychlost je ještě o polovinu nižší. Oproti tomu Starlink nabízí maximální rychlost stahování ve stovkách megabitů a upload v desítkách megabitů (běžná průměrná rychlost 150/17 Mb/s) s řádově nižší latencí (jelikož družice jsou ve výšce kolem 550 km nad zemí) a hlavně bez omezení množství přenášených dat (alespoň prozatím). Cena je přitom v podstatě stejná jako v případě služby Tooway.

Nadprůměrně vysoká naměřená rychlost internetového připojení Starlink od jednoho z kanadských betatesterů. (Zdroj: /u/getballed)

Pokud jste tedy v situaci, kdy pro vás satelit představuje v podstatě jedinou možnost připojení k Internetu rozumnou rychlostí, Starlink může být velmi lákavou volbu i přes zdánlivě vysokou cenu. Pokud ale máte k dispozici dobré připojení přes optiku/mobil/kabel nebo wifi za pár stovek měsíčně, satelitní internet pro vás pochopitelně nemá smysl. Další věc je, že každý satelit Starlinku dokáže obsloužit omezený počet uživatelů v dosahu, a tak funguje nejlépe v oblastech, kde je nízká hustota zalidnění. Pokud tedy bydlíte ve městě, kde je hodně zájemců o Starlink, může se snadno stát, že služba bude zpřístupněna jen zlomku potenciálních zákazníků.

Starlink je momentálně provozován v 15 zemích na 4 různých kontinentech a v řadě států nabízí vyšší rychlosti než pevné připojení. Služba už má přes 100 000 uživatelů a dalších 500 000 o ni projevilo zájem. Pokud si budete Starlink objednávat, podělte se v komentářích o to, jaké jiné možnosti připojení k Internetu ve vaší lokalitě máte, a proč je pro vás Starlink vhodná volba.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

98 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin

Podá má za 600 Kč internet a tv , rychlost 1 giga,k čemu platit v CZ takové peníze? zbytečnost

Jiří

Satelitní internet 1 Gbps nebo hrušky a jablka?

Invc

Ok. Tak mi prosím zařiď ten internet a tv, rychlost 1 giga ke mně na chatu.

(A když už jsme u toho – tak i domů …)

Antonio Fogande

D.D.
Kde mužu koupit přislušenství – kabelaže, spojky a t,p. Je neco v CR?
dekuji

Invc

Vzhledem k tomu, že z toho leze standardní více méně standardní kabel, tak každý lepší IT obchod ?

Antonio Fogande

neni. kabel ano, ale zajima mě spojka, ma vlastni tvar – neni to SAT standart.

Michal

Dobry den
mam stejnu otázku, až ho koupím u vás a pošlu na Ukrajinu, bude fungovat?

Michal

Mohu jeden objednat, tak to skusym

Mykola

Dobré odpoledne! Mám dotaz, když si u vás koupíte 10 sad a pošlete je na Ukrajinu, budou tam fungovat?

Ivan

Dobrý den. Mám otázku. Ket koupím Starlink v Česku a pošlu ho na Ukrajinu pro Ukrajinské vojáku. Bude jím tam fungovat?

Oldrich

Starlink mi 11.10. dorazil ..rychlost down 175Mbps up 22Mbps ping 75ms ,instalace resp automatické nastavení antény 52s …

Jiří

Jaká je prosím stabilita? Byly za ten týden nějaké výpadky? Děkuji.

PetrV

A jejich položení je drahé. Kapacita omezená. Casey Hadmer a jeho článek. Počítal
Starlink globální síť bude cca 8x levnější nežli síť optických vlaken.
https://caseyhandmer.wordpress.com/2019/11/02/starlink-is-a-very-big-deal/
Navíc navyšuje kapacitu původních sítí.

Karásek

Co autor článku nechápe nebo neví:
1. Tooway tady je a funguje už dávno. Zákazník má 24/7 českou podporu na telefonu a e-mailu. Starlink je zatím pro stabilní službu nepoužitelný. Má velké výpadky, není technická podpora. Poud bude, nikdy nebude česká.
2. Cena terminálu je sice podobná, ale naprostá většina zákazníků si bere terminál Tooway do pronájmu za 100 nebo 200 Kč + DPH. S vidinou dostupnosti pozemního řešení není třeba investovat do vlastního terminálu. To Starlink nenabízí. A optika už je do každé vesnice, tak proč investovat do drahého terminálu.. dostupnost pozemních připojení se stále rozšiřuje.
3. Autor článku asi neví, že rychlosti uváděné u Tooway jsou dány nařízením ČTÚ – běžně dosahované a minimální. To není kvalitou služby. Není pravda, že po vyčerpání tzv. prioritních dat rychlost výrazně klesá. Pravda je pouze to, že Starlink je mnohem rychlejší a má 40x menší latenci – v době, kdy je služba dostupná.. Takže v současnoti lze pouze poslat Muskovi peníze a čekat na rok 2022.
4. Cena služby Tooway je mnohem nižší než Starlink. Pouze nejdražší služba je srovnatelná, ale tu si bere jen pár zákazníků. Na běžnou potřebu stačí levnější služby. Ve výsledku je tedy cena třeba za 24 měsíců těžko porovnatelná.
5. Technicky je také rozdíl v dostupnosti – Tooway potřebuje zaměřit na jedno místo na obloze jižním směrem. To obvykle jde. Starlink potřebuje široký výhled, jinak příjem signálu vypadává kvůli přeletu satelitu a ztrátě přímého výhledu – stromy, okolní budovy .. podmínky instalace Starlink pro stálý příjem jsou proto mnohem složitější, než u antény Tooway.
6. Terminál Tooway v pronájmu je vlastně stále v záruce, V případě poruchy má zákazník během pár dní jiný hw. To u Starlink musí řešit reklamaci, případně koupit nový.. to je na dlouho a drahé. Navíc zatím vůbec není jisté, jakou životnost terminály Starlink budou mít ..
https://www.elonx.cz/satelitni-internet-starlink-si-uz…/

Jiří

Tak zaprvé už víme, že jste osobně zainteresován ve firmě INTV, to vám však nedává žádné právo házet špínu na autora na jeho vlastním webu.
To, že něco funguje už dávno neznamená, že nová služba není lepší. Máte snad změřeno, jaké má Starlink aktuální dostupnost/výpadky v ČR? Technická podpora je, to už vám Petr psal, není nutno opakovat lži stále dokola.
Terminál Starlink cena 12999 Kč s DPH, tedy pronájem terminálu potřebného pro službu Tooway (zde nevím proč mlžíte se stovkou, protože podle vašich stránek je pro rychlost >20 Mbit potřeba vždy ten dražší) vyjde za 4 roky a 5 měsíců na stejnou částku s tím rozdílem, že po této době nemáte vůbec nic, jen vidinu dalšího pronájmu. Terminál Starlink navíc bude mít ještě slušnou hodnotu pro případný prodej.
Ani cena služby není mnohem nižší. O mnohem nižší ceně se můžeme bavit až u nižší varianty, kde uvádíte běžně dostupné rychlosti 18/3,6 Mb/s za 1475 Kč, to snad nechcete srovnávat se Starlinkem 150/17 + zmiňovaná nesrovnatelně menší latence, že ne?
To, že terminál Starlink “vidí” na více satelitů opravdu není nevýhoda, ba naopak.
No shrnul bych to takto. Užijte si posledních pár měsíců, kdy o vaši službu ještě bude nějaký zájem.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Jiří
vencour

Dovolím si komentovat nebo připomenout včerejší výpadek Facebooku, kdy prý nefungoval přístup zvenku, zevnitř a dokonce ani přístupové karty. Takováhle architektura ne odolná a neviditelná na první pohled je to, co rozhoduje o výsledku nebo kvalitě služby. Ať už si laici myslí jak je co vypiplané …

Mám iluzi, že když Elon rozjel Teslu a SpaceX, že Starlink bude něco stabilního, teda doufám.

JP77

Na vesnici Wi-Fi za 300 Kč/m
Víc nedám 🙂
Optika je za cestou, takže nedostupná.
Starlink s jeho cenou teda opět vnímám jako sci-fi. Je škoda že nemůže konkurovat pozemním operátorům.

vencour

A co vam brani spolupracovat? Kdyz je Starlink dobry pro zalohu patere, tak si z nich berte priklad

Jan Tichavský

No vidíte, v některým vesnicích kde mají těko dostupné připojení teď mohou nabízet WiFi za 300 Kč s tím, že všechno pojede přes Starlink 🙂 Pro různé turistické chaty a hotely v horách je to celkem jasná volba.

Jiný Honza

Pošleme do vesmíru tisíce satelitů kvůli rychlému připojení k internetu, protože nejsme schopní podtáhnout optický kabel pod silnicí.

Je to sice absurdní, ale pro Elona výhra. Takových míst, kde “nejde” natáhnout kabel je spousta.

vencour

Za mne osobně je to super nabídka. Až tak skvělá, že zdejší kartely s tim něco budou dělat. Uvidim co. A jestli taky nebude anténa nejvíc kradenou položkou. Zdejší trh má přece svoje specifika.