Satelitní internet Starlink si už můžete objednat do ČR, české ceny vás možná zaskočí

Pokud si plánujete pořídit satelitní internet od SpaceX, máme pro vás dobrou zprávu. Vše totiž nasvědčuje tomu, že služba Starlink bude již brzy oficiálně k dispozici také v Česku. Víme, kolik bude stát v korunách, a jaké můžete očekávat rychlosti. Není to však služba pro každého.

Starlink je satelitní megakonstelace, kterou momentálně tvoří přes 1650 aktivních satelitů na nízké oběžné dráze. Ty nabízejí téměř globální pokrytí signálem (s výjimkou pólů) a umožňují rychlé připojení k Internetu pomocí speciální antény s výhledem na oblohu. Dostupnost kvalitního internetového připojení za rozumnou cenu je v Česku poměrně dobrá, avšak stále se najde řada míst, kde je nabídka internetových poskytovatelů nedostačující. A právě pro uživatele v těchto oblastech je určen Starlink.

Anténa pro připojení k systému Starlink (Foto: Benjamin Porter)

Společnost SpaceX se nedávno zaregistrovala u Českého telekomunikačního úřadu a od 1. září má povolení provozovat službu Starlink také na území České republiky. SpaceX také získalo české IPv4 adresy. V souvislosti s tím byly tento týden aktualizovány oficiální stránky služby, kde bylo už delší dobu možné provést předobjednávku Starlinku. Nyní ale byly doplněny české ceny a dříve registrovaným zájemcům v ČR byl rozeslán email ohledně blížícího se spuštění služby, které má přijít během roku 2022.

Informační email, jenž aktuálně obdrželi čeští zákazníci, kteří v minulosti projevili zájem o Starlink

Služba je už zhruba rok v betaverzi, ale tento měsíc by mělo dojít k přechodu na ostrý provoz, jelikož aktuálně byla dokončena první orbitální slupka. To znamená, že na oběžné dráze už je dostatek družic pro zajištění nepřetržité dostupnosti signálu. Doposud se totiž mohlo v některých oblastech třeba několikrát denně stát, že na obloze zrovna nebyly žádné družice, a tak došlo ke krátkému výpadku připojení. A jelikož první čeští zákazníci budou připojeni nejdříve příští rok, služba by už tou dobou měla fungovat bez výpadků. Ovšem pouze za předpokladu, že máte možnost anténu umístit někam, kde jí nebude nic bránit v širokém výhledu na oblohu. Problém představují stromy, sloupy nebo okolní domy. Aktuální antény navíc mohou mít problém s přehříváním ve velkém horku, avšak SpaceX by mělo koncem tohoto roku zavést nový typ antény, který snad už tímto neduhem trpět nebude. Sníh anténě problém nedělá.

Anténa Starlinku dokáže odmrazit sníh a led (Foto: /u/Rawku2)

Co tedy můžete očekávat od internetového připojení přes Starlink? SpaceX si zakládá na transparentnosti a jednoduchosti nabízených služeb Starlink, a tak jsou ceny po celém světě stejné a zároveň je nabízen pouze jeden typ tarifu. Informační email uvádí, že služba bude k dispozici pro omezený počet lidí a lze očekávat rychlost stahování 50–150 Mb/s s občasnými výpadky. Jak jsem ale uvedl výše, v době spuštění služby v ČR by mělo být na orbitě dostatek družic pro konstantní pokrytí, takže případné výpadky by neměly být moc časté a nejspíš nebudou souviset s (ne)dostupností družic. Mohlo by jít třeba o následek neočekávaných technických problémů nebo údržbu sítě, což jsou věci, které můžete znát i od tradičních poskytovatelů internetového připojení.

Steve Jurvetson, člen představenstva SpaceX a Tesly, s terminálem a modemem Starlink (Foto: Steve Jurvetson)

Oficiálně uváděné parametry jsou vzhledem k betaprovozu dost vágní, ale existují stránky, které sbírají zprávy o naměřených přenosových rychlostech od uživatelů Starlinku. Můžeme se tak podívat, jaké jsou rychlosti, kterých služba reálně dosahuje. Pokud se zaměříme na Evropu, tak ta má momentálně nejlepší parametry z celého světa – průměrná (nikoli maximální!) rychlost stahování se pohybuje kolem 154 Mb/s, rychlost uploadu kolem 17 Mb/s a latence je na úrovni 42 ms. To jsou na poměry satelitního internetu velmi dobré parametry, a to je přitom síť zatím stále ve fázi bety. SpaceX v informačním emailu uvádí, že s tím, jak budou vypouštěny další družice, budovány další pozemní stanice a bude optimalizován software, parametry připojení by se měly ještě zlepšovat.

České ceny služby Starlink. DPH je zahrnuto.

A kolik tedy internet od Starlinku stojí? Jde o stejné ceny jako ve zbytku Evropy, akorát byly převedeny z eur na koruny (v USA služba stojí stejně, akorát jsou ceny uváděny bez daně). Měsíční paušál činí 2579 Kč (to je zároveň výše zálohy při objednávce) a pro připojení k síti je potřeba zakoupit také speciální anténu a modem, které vás vyjdou na 12 999 Kč plus poštovné ve výši 1599 Kč. Někteří z vás si možná řeknou, že je to jsou extrémně vysoké ceny, které nemají šanci konkurovat stávajícím poskytovatelům internetového připojení v Česku. Zde je ale potřeba si uvědomit, pro koho je Starlink vlastně určen a kterým službám bude konkurovat.

Standardní Wi-Fi modem dodávaný ke službě Starlink (Zdroj: @Booster_Buddies)

Pokud máte v místě bydliště možnost připojení přes optickou síť, nějaké rychlejší DSL nebo alespoň mobilní LTE, Starlink není pro vás. Zmíněné možnosti vám pravděpodobně nabízejí slušné parametry připojení za zlomek ceny Starlinku. I v České republice je ale stále spousta míst, kam nebyla zavedena optická nebo pevná telefonická síť, která by umožnila snadné připojení k Internetu s rozumnou rychlostí. Stejně tak pokrytí 4G signálem rozhodně není 100% a v řadě pokrytých míst může být problém se stabilitou signálu nebo reálně dosažitelnou rychlostí v důsledku přílišného vytížení sítě. Lidé bydlící v těchto místech jsou tedy mnohdy odkázaní na pomalé či nespolehlivé připojení nebo musejí využít služeb společností, které nabízejí satelitní připojení.

Existující satelitní poskytovatelé ale provozují družice s omezenou přenosovou kapacitou na vzdálené geostacionární oběžné dráze, což má několik velkých nevýhod. Tyto služby jsou drahé, ale přitom jsou značně omezené z hlediska rychlosti připojení nebo množství dat, které můžete přenést během jednoho měsíce (tzv. FUP). Navíc se družice těchto poskytovatelů nacházejí ve výšce 35 tisíc kilometrů nad zemským povrchem, což znamená, že signál musí cestovat velmi daleko, a tak je u tohoto typu připojení typická latence (ping) kolem 600 ms nebo i více. To už je značné zpoždění signálu, které pak komplikuje nebo úplně znemožňuje určité činnosti. Můžete například zapomenout na hraní online her, které vyžadují rychlé reakce, a třeba i videohovory můžou být problematické.

Ceník satelitní služby EuroBroadband od společnosti INTV

Například v Česku si můžete pořídit satelitní internet EuroBroadband, který nabízí maximální rychlost až 50 Mb/s pro download a 6 Mb/s pro upload za cenu 2299 Kč měsíčně s DPH po zakoupení modemu a routeru za 14 036 Kč s DPH. Každý měsíc však můžete přenést pouhých 100 GB dat, načež přestane být rychlost garantovaná a pravděpodobně bude výrazně omezená. I tak se ale běžná rychlost před tímto omezením  pohybuje jen zhruba na polovině maxima a minimální (zaručená?) rychlost je ještě o polovinu nižší. Oproti tomu Starlink nabízí maximální rychlost stahování ve stovkách megabitů a upload v desítkách megabitů (běžná průměrná rychlost 150/17 Mb/s) s řádově nižší latencí (jelikož družice jsou ve výšce kolem 550 km nad zemí) a hlavně bez omezení množství přenášených dat (alespoň prozatím). Cena je přitom v podstatě stejná jako v případě služby Tooway.

Nadprůměrně vysoká naměřená rychlost internetového připojení Starlink od jednoho z kanadských betatesterů. (Zdroj: /u/getballed)

Pokud jste tedy v situaci, kdy pro vás satelit představuje v podstatě jedinou možnost připojení k Internetu rozumnou rychlostí, Starlink může být velmi lákavou volbu i přes zdánlivě vysokou cenu. Pokud ale máte k dispozici dobré připojení přes optiku/mobil/kabel nebo wifi za pár stovek měsíčně, satelitní internet pro vás pochopitelně nemá smysl. Další věc je, že každý satelit Starlinku dokáže obsloužit omezený počet uživatelů v dosahu, a tak funguje nejlépe v oblastech, kde je nízká hustota zalidnění. Pokud tedy bydlíte ve městě, kde je hodně zájemců o Starlink, může se snadno stát, že služba bude zpřístupněna jen zlomku potenciálních zákazníků.

Starlink je momentálně provozován v 15 zemích na 4 různých kontinentech a v řadě států nabízí vyšší rychlosti než pevné připojení. Služba už má přes 100 000 uživatelů a dalších 500 000 o ni projevilo zájem. Pokud si budete Starlink objednávat, podělte se v komentářích o to, jaké jiné možnosti připojení k Internetu ve vaší lokalitě máte, a proč je pro vás Starlink vhodná volba.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

95 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře