Satelitní internet Starlink si už můžete objednat do ČR, české ceny vás možná zaskočí

Pokud si plánujete pořídit satelitní internet od SpaceX, máme pro vás dobrou zprávu. Vše totiž nasvědčuje tomu, že služba Starlink bude již brzy oficiálně k dispozici také v Česku. Víme, kolik bude stát v korunách, a jaké můžete očekávat rychlosti. Není to však služba pro každého.

Starlink je satelitní megakonstelace, kterou momentálně tvoří přes 1650 aktivních satelitů na nízké oběžné dráze. Ty nabízejí téměř globální pokrytí signálem (s výjimkou pólů) a umožňují rychlé připojení k Internetu pomocí speciální antény s výhledem na oblohu. Dostupnost kvalitního internetového připojení za rozumnou cenu je v Česku poměrně dobrá, avšak stále se najde řada míst, kde je nabídka internetových poskytovatelů nedostačující. A právě pro uživatele v těchto oblastech je určen Starlink.

Anténa pro připojení k systému Starlink (Foto: Benjamin Porter)

Společnost SpaceX se nedávno zaregistrovala u Českého telekomunikačního úřadu a od 1. září má povolení provozovat službu Starlink také na území České republiky. SpaceX také získalo české IPv4 adresy. V souvislosti s tím byly tento týden aktualizovány oficiální stránky služby, kde bylo už delší dobu možné provést předobjednávku Starlinku. Nyní ale byly doplněny české ceny a dříve registrovaným zájemcům v ČR byl rozeslán email ohledně blížícího se spuštění služby, které má přijít během roku 2022.

Informační email, jenž aktuálně obdrželi čeští zákazníci, kteří v minulosti projevili zájem o Starlink

Služba je už zhruba rok v betaverzi, ale tento měsíc by mělo dojít k přechodu na ostrý provoz, jelikož aktuálně byla dokončena první orbitální slupka. To znamená, že na oběžné dráze už je dostatek družic pro zajištění nepřetržité dostupnosti signálu. Doposud se totiž mohlo v některých oblastech třeba několikrát denně stát, že na obloze zrovna nebyly žádné družice, a tak došlo ke krátkému výpadku připojení. A jelikož první čeští zákazníci budou připojeni nejdříve příští rok, služba by už tou dobou měla fungovat bez výpadků. Ovšem pouze za předpokladu, že máte možnost anténu umístit někam, kde jí nebude nic bránit v širokém výhledu na oblohu. Problém představují stromy, sloupy nebo okolní domy. Aktuální antény navíc mohou mít problém s přehříváním ve velkém horku, avšak SpaceX by mělo koncem tohoto roku zavést nový typ antény, který snad už tímto neduhem trpět nebude. Sníh anténě problém nedělá.

Anténa Starlinku dokáže odmrazit sníh a led (Foto: /u/Rawku2)

Co tedy můžete očekávat od internetového připojení přes Starlink? SpaceX si zakládá na transparentnosti a jednoduchosti nabízených služeb Starlink, a tak jsou ceny po celém světě stejné a zároveň je nabízen pouze jeden typ tarifu. Informační email uvádí, že služba bude k dispozici pro omezený počet lidí a lze očekávat rychlost stahování 50–150 Mb/s s občasnými výpadky. Jak jsem ale uvedl výše, v době spuštění služby v ČR by mělo být na orbitě dostatek družic pro konstantní pokrytí, takže případné výpadky by neměly být moc časté a nejspíš nebudou souviset s (ne)dostupností družic. Mohlo by jít třeba o následek neočekávaných technických problémů nebo údržbu sítě, což jsou věci, které můžete znát i od tradičních poskytovatelů internetového připojení.

Steve Jurvetson, člen představenstva SpaceX a Tesly, s terminálem a modemem Starlink (Foto: Steve Jurvetson)

Oficiálně uváděné parametry jsou vzhledem k betaprovozu dost vágní, ale existují stránky, které sbírají zprávy o naměřených přenosových rychlostech od uživatelů Starlinku. Můžeme se tak podívat, jaké jsou rychlosti, kterých služba reálně dosahuje. Pokud se zaměříme na Evropu, tak ta má momentálně nejlepší parametry z celého světa – průměrná (nikoli maximální!) rychlost stahování se pohybuje kolem 154 Mb/s, rychlost uploadu kolem 17 Mb/s a latence je na úrovni 42 ms. To jsou na poměry satelitního internetu velmi dobré parametry, a to je přitom síť zatím stále ve fázi bety. SpaceX v informačním emailu uvádí, že s tím, jak budou vypouštěny další družice, budovány další pozemní stanice a bude optimalizován software, parametry připojení by se měly ještě zlepšovat.

České ceny služby Starlink. DPH je zahrnuto.

A kolik tedy internet od Starlinku stojí? Jde o stejné ceny jako ve zbytku Evropy, akorát byly převedeny z eur na koruny (v USA služba stojí stejně, akorát jsou ceny uváděny bez daně). Měsíční paušál činí 2579 Kč (to je zároveň výše zálohy při objednávce) a pro připojení k síti je potřeba zakoupit také speciální anténu a modem, které vás vyjdou na 12 999 Kč plus poštovné ve výši 1599 Kč. Někteří z vás si možná řeknou, že je to jsou extrémně vysoké ceny, které nemají šanci konkurovat stávajícím poskytovatelům internetového připojení v Česku. Zde je ale potřeba si uvědomit, pro koho je Starlink vlastně určen a kterým službám bude konkurovat.

Standardní Wi-Fi modem dodávaný ke službě Starlink (Zdroj: @Booster_Buddies)

Pokud máte v místě bydliště možnost připojení přes optickou síť, nějaké rychlejší DSL nebo alespoň mobilní LTE, Starlink není pro vás. Zmíněné možnosti vám pravděpodobně nabízejí slušné parametry připojení za zlomek ceny Starlinku. I v České republice je ale stále spousta míst, kam nebyla zavedena optická nebo pevná telefonická síť, která by umožnila snadné připojení k Internetu s rozumnou rychlostí. Stejně tak pokrytí 4G signálem rozhodně není 100% a v řadě pokrytých míst může být problém se stabilitou signálu nebo reálně dosažitelnou rychlostí v důsledku přílišného vytížení sítě. Lidé bydlící v těchto místech jsou tedy mnohdy odkázaní na pomalé či nespolehlivé připojení nebo musejí využít služeb společností, které nabízejí satelitní připojení.

Existující satelitní poskytovatelé ale provozují družice s omezenou přenosovou kapacitou na vzdálené geostacionární oběžné dráze, což má několik velkých nevýhod. Tyto služby jsou drahé, ale přitom jsou značně omezené z hlediska rychlosti připojení nebo množství dat, které můžete přenést během jednoho měsíce (tzv. FUP). Navíc se družice těchto poskytovatelů nacházejí ve výšce 35 tisíc kilometrů nad zemským povrchem, což znamená, že signál musí cestovat velmi daleko, a tak je u tohoto typu připojení typická latence (ping) kolem 600 ms nebo i více. To už je značné zpoždění signálu, které pak komplikuje nebo úplně znemožňuje určité činnosti. Můžete například zapomenout na hraní online her, které vyžadují rychlé reakce, a třeba i videohovory můžou být problematické.

Ceník satelitní služby EuroBroadband od společnosti INTV

Například v Česku si můžete pořídit satelitní internet EuroBroadband, který nabízí maximální rychlost až 50 Mb/s pro download a 6 Mb/s pro upload za cenu 2299 Kč měsíčně s DPH po zakoupení modemu a routeru za 14 036 Kč s DPH. Každý měsíc však můžete přenést pouhých 100 GB dat, načež přestane být rychlost garantovaná a pravděpodobně bude výrazně omezená. I tak se ale běžná rychlost před tímto omezením  pohybuje jen zhruba na polovině maxima a minimální (zaručená?) rychlost je ještě o polovinu nižší. Oproti tomu Starlink nabízí maximální rychlost stahování ve stovkách megabitů a upload v desítkách megabitů (běžná průměrná rychlost 150/17 Mb/s) s řádově nižší latencí (jelikož družice jsou ve výšce kolem 550 km nad zemí) a hlavně bez omezení množství přenášených dat (alespoň prozatím). Cena je přitom v podstatě stejná jako v případě služby Tooway.

Nadprůměrně vysoká naměřená rychlost internetového připojení Starlink od jednoho z kanadských betatesterů. (Zdroj: /u/getballed)

Pokud jste tedy v situaci, kdy pro vás satelit představuje v podstatě jedinou možnost připojení k Internetu rozumnou rychlostí, Starlink může být velmi lákavou volbu i přes zdánlivě vysokou cenu. Pokud ale máte k dispozici dobré připojení přes optiku/mobil/kabel nebo wifi za pár stovek měsíčně, satelitní internet pro vás pochopitelně nemá smysl. Další věc je, že každý satelit Starlinku dokáže obsloužit omezený počet uživatelů v dosahu, a tak funguje nejlépe v oblastech, kde je nízká hustota zalidnění. Pokud tedy bydlíte ve městě, kde je hodně zájemců o Starlink, může se snadno stát, že služba bude zpřístupněna jen zlomku potenciálních zákazníků.

Starlink je momentálně provozován v 15 zemích na 4 různých kontinentech a v řadě států nabízí vyšší rychlosti než pevné připojení. Služba už má přes 100 000 uživatelů a dalších 500 000 o ni projevilo zájem. Pokud si budete Starlink objednávat, podělte se v komentářích o to, jaké jiné možnosti připojení k Internetu ve vaší lokalitě máte, a proč je pro vás Starlink vhodná volba.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
90 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Teslichard

V Prahe to pre mňa nemá zmysel ale viem aké je to s pripojením mimo väčších miest a dostať sa na rýchlosť 150mbps tak človek pomaly platí ako za Starlink. Za nejaký čas plánujeme stavať dom, možno viac na samote a tým pádom Starlink bude asi snáď jediné riešenie na rýchle pripojenie keďže ho obaja budeme potrebovať k práci.

Martin B

Znám dost lidí z IT, kteří pracují z domu, takže nemusí nikam dojíždět a rádi by se s rodinou přestěhovali někde na malé město nebo na venkov, kde je větší klid a více pohody a za zlomek ceny. A to hlavní co jim brání je, že tam není rychlý stabilní internet.

Není problém dát 2500 měsíčně za internet, když za cenu pražského 3 pokojového bytu máte jinde vilku s bazénem kousek od lesa. Pro tyhle lidi je Starlink splněný sen.

Naposledy upraveno před 22 dny uživatelem Martin B
Goodman

Otázkou zůstává, kolik takových lidí se najde. Při obřích nákladech na vybudování a provoz starlink bude potřebovat oslovit více než jedno procento lidí. Pokud budou ceny všude po světě stejné, tak vidím ty zástupy africanu, latinos a z jihovýchodní asie, kteří budou chtít starlink. To si budou moci dovolit jenom tamní podnikatelé s mákem.

Martin B

Ono se asi taky nepředpokládá, že si zástupy Afričanů začnou zakládat účty na Netflixu. Úplně stačí když si pronajmou jedno zařízení na vesnici.

Takových odloučených lokalit je docela dost. Před nějakou dobou děkoval Muskovi za Starlink nějaký náčelník indiánského kmene kdesi z Aljašky nebo odkud. Do té doby byl celý kmen pokrytý nějakým extrémně pomalým signálem a nyní díky Starlinku mají internet pro vesnici a místní školu.

Jenom v USA je 102 miliónů lidí bez rychlého internetu (méně než 25 Mbps). Z toho 6 miliónů má internet pomalejší než 3Mbps. Navíc i lidem z měst to umožní stěhovat se na venkov bez ztráty možnosti na obživu.

Krom toho ta cena není nikde vrytá do kamene. Časem může nabízet službu v některých státech či komunitách levněji. Pro SpaceX asi bude výhodnější nabízet službu levněji než aby satelity zůstaly nevyužíté když přelétají nad Afrikou.

Zatím poptávka převyšuje nabídku, takže není jediný důvod proč si podkopávat cenu.

Naposledy upraveno před 21 dny uživatelem Martin B
Otaznick

V rozvojové světě bych očekával model poskytovatele internetu pro lokální komunitu. A pokud se použije fotovoltaika, tak se není nutné spoléhat na nestabilní dodávku el. proudu. Jeden poskytovatel v menším městě pak může poskytovat připojení přes WiFi i stovkám domácností.

Jiří

Procento určitě ne, z nějakých 2 mld. domácností na světě stačí méně než promile na provoz.
2 mil. * $100 = 200 mil. dolarů měsíčně. Předpokládám, že dva starty F9 měsíčně včetně satelitů vyjdou SpaceX nákladově tak na 50 mil. dolarů, pokud provozní náklady budou dalších 50 mil. dolarů, tak stačí 1 milion zákazníků a cokoli nad už generuje zisk.
Těch 2579 Kč měsíčně je hodně na poměry cen běžného internetu, ale vemte si, kolik lidí jen za dojíždění do práce dá víc (třeba jen pouhých 10 km do práce vlastním autem + zpět je 20 km * 6 Kč/km * průměrných 21 pracovních dnů je měsíčně přes 2500 Kč).

Naposledy upraveno před 21 dny uživatelem Jiří
Martin B

Jiri: Taky se dá předpokládat, že provoz internetu pro domácnosti bude pouze (menší) část příjmu Starlinku.

  • SpaceX může poskytovat transportní infrastrukturu pro další služby, které dnes používají drahé dedikované satelity, jako je hlídání letadel a lodí.
  • Satelitní telefony
  • Satelitní televize
  • 5G sítě (pro operátora je v méně rozvinutých oblastech levnější připojit 5G anténu ke Starlinku než kopat optické kabely)
  • služby pro armádu
  • datový servis pro leteckou dopravu (SpaceX už testuje na některých modelech Boeingu a Airbusů)
  • Pak je tu námořní doprava
  • Custom satelity na platformě Starlinku pro univerzity a vědecký výzkum

A bůh ví co ještě. To mě jenom tak napadlo. Ono toho bude mnohem více. Ve výsledku může být internet pro domácnosti pouze okrajovým zdrojem příjmů.

Naposledy upraveno před 21 dny uživatelem Martin B
Ladislav

To Martin B.
satelitní ADS-B přenos dat je na síti satelitů Iridium
https://eoportal.org/web/eoportal/satellite-missions/a/ads-b
https://www.icao.int/NACC/Documents/Meetings/2013/ANIWG01/ANIWG01P04.pdf
Do Starlinku nikdo nepůjde, znamenalo by to celosvětově obrovské náklady na výměnu technologie, muselo by se to dohodnout s ICAO. Narazí to i na odpor jiných globálních mocností.
Komerční internet pro cestující v Airbusech a Boeingách proč ne.
Satelitní telefony ještě za mě byly doménou Iridia. Iridium telefony si nejdříve zvýšili VF výkon a “osahali” okolní BTS. Pokud nebyly, spojení probíhalo přes satelity.
– projekt táhne Pentagon. Oni potřebují celosvětové pokrytí kdykoliv a kamkoliv.. V Afghanistánu je řada míst, kde nikdy nesvítilo slunce, není přímý výhled na oblohu. A to spojení potřebovali. To byl jeden z impulzů pro vývoj Starlinku.
Provoz internetu pro domácnosti bude jen menší část příjmu Starlinku. To souhlasím.

Martin B

SpaceX nemusí Iridium nahradit. Stačí když nahradí jejich satelity. Společnost Iridium může nabízet své služby prostřednictvím Starlink satelitní sítě.

Myslím, že něco podobného naznačoval před časem Musk. Že nechce nejrůznější služby vystrnadit z trhu, ale chce s nimi spolupracovat. Starlink by poskytl satelitní pokrytí, které by si pronajímaly další společnosti pro své účely a nemuseli by provozovat vlastní satelity, což by bylo jistě levnější. Přímo Iridium tehdy nezmínil. Spíše mluvil obecně o přístupu ke konkurenčním satelitním konstalacím.

Společnosti by nabízeli svojí službu, měly svoje zákazníky a podporu a jenom by si pronajímaly datovou kapacitu místo toho, aby provozovaly vlastní satelity.

Naposledy upraveno před 21 dny uživatelem Martin B
Ladislav

Takových společností je dnes řada, co nabízí přenosové kapacity přes své satelity. takhle fungují i satelity Astra a jiné pro satelitní R/TV. Nemusíme chodit daleko. Společnost intv.cz která pronajímá datové a hlasové kanály na satelitech.Tam ovšem platíte za každý přenesený kB. Mají dost zákazníků ze státní správy (VSAT)
LEO satelity 550km budou v případě globálního konfliktu “první na ráně”. Kvůli svému prioritnímu určení strategické datové spojení je nesmysl důležité služby na Starlink přeladit.
Chápu to tak, že Musk bude potřebovat něco jako “virtuální operátory v mobilních sítích GSM/LTE”
To je business model, který může fungovat celkem dobře.

Martin B

Souhlasím. Otázka je kdo to bude dělat efektivněji. V tomhle má Starlink nespornou výhodu před konkurencí, protože si satelity vyrábí i vynáší sám.

Málokterá země má prostředky k sestřeleni satelitů na LEO. Zvlášť když jich budou tisíce. Jistě bude většina situací, kdy rychlá odezva a vysoká datová propustnost důležitější než “nesestřelitelnost”. Samozřejmě nečekám, že armáda nahradí všechny GEO satelity. Jistě bude řada situací, kde nedotknutelnost satelitní komunikace bude prioritou. Minimálně jako záloha.

Naposledy upraveno před 21 dny uživatelem Martin B
Jiný Honza

Zlikvidovat konstelaci tisíců satelitů dokáže každý, kdo na tu dráhu umí poslal tunu ocelových kuliček v protisměru.

Invc

Definuj “tu” 😉

Jiný Honza

Ono je to asi jedno. Jestli si to dobře pamatuju, jsou satelity Starlinku rozděleny zhruba po šedesáti kusech na jedné dráze. Množství bordelu, který vznikne po jejich rozstřelení za pár týdnů zlikviduje většinu družic na nízkých oběžných drahách.
Možná by bylo účinnější to poslat na polární dráhy (tedy až tam budou družice), možná by bylo lepší použít místo kuliček lana nebo bolasa, ale nejsem Kim, abych to počítal a modeloval.

Martin B

1) Dostat tunu ocelových kuliček na orbitu zvládne málo která země.
2) To by těch tun muselo být opravdu hodně a v mnoha mnoha raketách, protože ty satelity jsou rozložené po celé orbitě do mnoha vstev a pásů a trvá to celé roky aby se takhle rozlořily řiditelné satelity. U neřiditelných projektilů je to téměř nemožné. Tam nahoře je opravdu hodně místa.
3) Američani asi těžko budou sedět s rukama v zádech a čekat než nepřítel vypustí desítky nebo stovky raket s kuličkama.

TomG

Někde jsem četl,že sestřelení satelitu balistikou nebude už tak docela jednoduché
Tj. podle jistého amerického generála,v současné době lichá možnost bez šance na úspěch.Maj mít prostředky jak tomu zabránit,chtěl i zveřejnit onu technologii aby případní zájemci věděli o marnosti svého snažení(co mu ale neprošlo)
Mohu se jen domnívat že se jedná o vylepšený laser který má být údajně až 1000x silnější než ten který testovali na moři a dokázal by víc než jen potopit obrnění člun nebo z oblohy sundat dopravní letadlo. Byla tam i zmínka o sestřelení balistické rakety v počátcích letu….
Ale co je na tom pravdy,kdo ví….

Ladislav

Vynesení satelitů na oběžnou dráhu včetně “picosatelitů” je placená služba. V podstatě se můžete obrátit na SpaceX, Roskosmos nebo ESA (polygon Kourou ve Fr. Guyaně. nosiče Ariane). Záleží s kým je daná země “kamarád”
Samozřejmě satelity LEO lze sestřelit.
https://sgp.fas.org/crs/row/RS22652.pdf
Silovým řešením cesta nevede, je to drahé. Navíc systém, který zničí satelit potřebuje výkonný balistický počítač. To není problém dnes. Přelety satelitů včetně Starlinku spočítá kde-jaký program. Co potřebujete jsou korekční tzv. Kepleriánská data ( TLE soubor – Two line elements soubor. Je běžně ke stažení. Kdysi jsem takto spočítal i přelety jiných satelitů s kalkulačkou. )
Řešení se jmenuje Jamming, EW. Něco na tento způsob
https://www.timesofisrael.com/gps-jamming-affecting-israel-comes-from-russian-base-in-syria-us-researcher/
https://en.topwar.ru/98467-stanciya-postanovki-pomeh-r-330zh-zhitel.html
A v malém to jde i v Čechách.
https://www.agentshop.cz/all-products/rusicka-gps-signalu-do-autozapalovace/?gclid=EAIaIQobChMI4LKcu4Ox8wIVkrmyCh2j7wCyEAQYAyABEgIaivD_BwE
na aliku se dá koupit i RF amplifier (VF zesilovač) na výstup udělat pásmový filtr. :-)))
Proti satelitům vstupuje do hry věc zvaná laser.
Sorry, pokud by k tomuto došlo, nechtěl bych mít přes Starlink net pověšenou EPS, EZS, ani jakýkoliv jiný stroj ve firmě.
To riziko je mnohem vyšší než u lokálního ISP. A to opravdu nejsem paranoidní.

bohyn

Zarusit smerovou antenu neni tak trivialni jako vsesmerovou GPS.

Jiří

Pro vaši představu Starlink letí takovou rychlostí, že délku hlavní části (bez panelů) urazí za 1/3 ms! Pokud vyšle někdo raketu, tak musí vědět souřadnice na centimetry přesně v časovém rozmezí mikrosekund, což ovlivní i jen malé fouknutí větříčku, možná i beruška co přistane na startující raketě :). No a i kdyby se to někomu podařilo, tak ještě zbývá vyřadit dalších několik tisíc satelitů. Myslím, že vyřadit cokoli jiného je nesrovnatelně jednodušší. Mimochodem náraz nějakého mikrometeoritu, který v následujících letech nějaký Starlink vyřadí je dost pravděpodobný a taky to nebude vůbec nic znamenat.

Dr.Str.

Jeden větší atomový výbuch nad atmosférou a satelity končí za pár měsíců.

Invc

A to si představuješ, že by fungovalo jak?

Radim

Předpokládám že přibližně takto…
https://www.youtube.com/watch?v=AkujMTSFr9o&t=20s

bohyn

Jaderny vybuch v horni vrstve atmosfery udela EMP.

Invc

Udělá … ale ten dopad na satelity je složitější.

Samotný EMP mimo atmosféru má efekt překvapivě omezený oproti tomu, co se děje na zemi (řádově pouze desítky km).

Zajímavý pro velkoplošný efekt u satelitů je ale jiný efekt, na který sem zapomněl (jak naznačil Dr.Str. výše) – vznik umělého radiačního pásu, který přetrvává dlouhodobě.

Invc

Trefit satelit pohybující se na známé dráze není takový problém. (Není to triviální, ale umíme to).

Žádné berušky ani vítr nejsou problém – v zásadě to funguje tak, že raketa dopraví malou “kosmickou loď” na přibližně kolizní dráhu a ta kosmická loď se už sama postará, aby se skutečně srazili (případně si pomůže projektilem / projektily). Amíci té kosmické lodi říkají Exoatmesferic Kill Vehicle (ale podobný princip používají všichni – Rusove, Cinani, Indové, Izraelci…)

Jiří

Ano, stejně jako se dokáží spojit s ISS, ale já myslel klasickou “levnou” raketu, která nedosáhne kosmické rychlosti a jen zničí satelit.
To, co popisuješ jsou desítky milionů dolarů na zničení jednoho satelitu v hodnotě zhruba 100 tisíc dolarů.

Invc

Ne. To co popisuju je “suborbitální” záležitost… vyrábí se to jako protiraketová obrana.

Můžeš tomu říkat “klasická raketa ” … levná je s velkou*)

Pokud tě zajímá konkrétní provedení, tak se podívej třeba na SM3 (RIM-161) o tom asi najdeš nejvíce včetně ceny. Indický test byl PDV MkII, Čínský SC-19 – ta byla zajímavá, protože ten test byl skoro čelní střet, Rusko toho má povícero (včetně věcí které unese Mig-31)…Izraelci mají taky pár želízek (Arrow 2/3)…

Ano ceny až na výjimky nedohledáš (SM-3 11-20 MUSD).

Přepočítávání na peníze je ošidné – “Hodnota” toho satelitu není zhruba 100 000 USD. To není ani výrobní cena. Je třeba tam započíst cenu vynesení, narušení provozu atd… a asi i hodnotu toho důvodu, kvůli kterému na to střílíš. a je třeba si uvědomit, že v tu chvíli si už hrajeme na vojáky, kde platí trochu jiné počty. (Nehledě na to, že po “pár” trefách to nahoře začne být problemarické …). Krom toho, pokud by to někomu fakt leželo v žaludku, tak to na svém území zaruší a začne to sestřelovat při startu.

Ladislav

Silovým řešením cesta nevede, je to drahé. Navíc systém, který zničí satelit potřebuje výkonný balistický počítač. To není problém dnes. Přelety satelitů včetně Starlinku spočítá kde-jaký program. Co potřebujete jsou korekční tzv. Kepleriánská data ( TLE soubor – Two line elements soubor. Je běžně ke stažení. Kdysi jsem takto spočítal i predikce přeletů jiných satelitů s obyčejnou kalkulačkou.)

kayle

Napr. tu sa píše https://news.kddi.com/kddi/corporate/english/newsrelease/2021/09/13/5400.html?fbclid=IwAR16lJOFqqrniDda3eXdvJK6Mv5lD8eJkvzmfIQKJY7nb97QTKfv0zxkYMs že japonský operátor KDDI má používať starlink na pre svoje “veže” v odľahlejších oblastiach.

David

V jihovychodni Asii ziji jiz vice nez tri roky a musim se jenom smat Vasemu mylne povysenemu nazoru. Vetsina JV Asie, krome nekterych venkovskych oblasti, je na tom ve vetsine sluzeb mnohem lepe, nez Ceska Republika. A co se tyce bohatstvi, tak je to stejne tak. Je tu sice porad spousta chudaku, ale zaroven uz tolik bohatych lidi, ze Cesko davno prekonavaji. Opatrne s temi kolonialnimi soudy ;).

Goodman

Dost pochybuju, ze tam žijete, protože by jste nepsal takové nesmysle. Kambodza, Laos nebo Banglades rozhodně česko do kapsy nestrci. Co se týče Vietnamu, Thajská nebo Indonésie, tak byť je jejich životní úroveň skoro stejna jako naše, tak jejich příjmy v absolutních číslech jsou výrazně nižší. A jak se píše v článku, Musk nastavil stejně vysokou cenu nehledě na regionální rozdíly. Čili pro ne to je velmi drahé.

David

Pochybujte si o cem chcete, zil jsem pul roku v Indonesii, pul roku v Singapuru a ted uz tretim rokem v Malajsii. Z obyvaku koukam na Petronas Twins a z naseho 40. patra vypadaji, zvlast pri zapadu slunce, naprosto uchvatne. Kazdopadne Vam unika zasadni vec, kterou Vy doma z Vaseho obyvaku pri prolezani statistik nemate sanci zachytit. Mnozstvi lidi, kteri v teto oblasti ziji a propastne socialni rozdily mezi nimi. Zije tu prinejmensim ke stovce milionu lidi, kteri maji prijmy stejne a nebo vetsi (i zasadne), nez jsou v CR. A to vsechno pri nesrovnatelne nizsich nakladech na zakladni potreby. Statistiky Vam ale budou tvrdit neco jineho, protoze v nich jsou zahrnuti i ti nejchudsi, kteri kolikrat nemaji ani boty. A tech je zatim jeste mnohem, mnohem vic.

bohyn

Mesta, kde ta infastruktura je, tak nejsou cilovka pro Starlink. To je uvedeno i v clanku. Vytahnete paty z bubliny velkomesta, tam je cilova skupina.

3,14ranha

Jenže pokud se bavíme o JV Asii, tak tam i relativně chudí lidé všechno řeší smartfonem (schválně mi zkuste zjistit kolik lidí tam má stolní počítač, já tipuju že velmi málo). Pár bohatých technologických nadšenců někde na venkově si Starlink koupí pro sebe domů, ale zbytek populace skočí rovnýma nohama do 5G. Starlink není strategickým řešením pro tyto země.

Chudé “zaostalé” země mají výhodu že mohou projektovat infrastrukturu na zelené louce a mohou si vybrat nejvhodnější a nejekonomičtější řešení ze široké nabídky současných technologií.

…zatímco u nás některé telefonní kabely (nebo přinejmenším kabelové trasy a šachty) pamatují ještě první republiku “přece by bylo škoda ty kabely/trasy nevyužít když už v té zemi jsou zakopané”. Máte na co navázat, ale zároveň vám to tak trochu svazuje ruce.

Naposledy upraveno před 16 dny uživatelem 3,14ranha
Pavel Riedl

Když zalistuji ve svém brožovaném životě a podívám se, kolik stály modemy, kolik připojení a jaké byly rychlosti… tohle je nabídka snů.

Ladislav

Tohle pro mne zrovna není. Mám optiku, veřejnou IP a je to rychlé. Navíc velmi dobrá cena. Kvůli časové synchronizaci kterou potřebuji
(nehraji on-line gamesky) si latenci 600ms nemůžu dovolit. Cena jistě padne časem níže, už te´d je příznivá, ale technická omezení jsou a není to pro každého. Svoji klientelu a zákazníky si to najde i tak.

Jiří

No vidíte, spousta lidí jako vy si také nemůže dovolit běžnou satelitní 600ms latenci, proto je tu Starlink s latencí 42 ms 🙂
A k té ceně, já bydlím v Praze, zařídil jsem si tu ten nejlepší dostupný internet a mám reálných 50 Mbit za 700 měsíčně. Na Starlinkových průměrných 150 Mbit to dává téměř stejnou cenu. A takových domácností bude jen v Česku určitě přes milion.

Naposledy upraveno před 21 dny uživatelem Jiří
Ladislav

Bude zajímavé časovou latenci změřit Je to fyzika, o vzdálenosti satelitů od zemského povrchu. Jestliže 600ms dává konkurence, zajímalo by mne jak dosáhli 42ms. To už je přijatelné. Jak se projevuje latence vím dobře. Už v roce 1996 jsem telefonoval a tahal data přes VSAT fi. INTV. No a budou problemy s montáží šat. Anten v intravilanech měst. Bude to dobrá věc, zlidovi s poklesem ceny. Tohle bude hřebík do rakve různým garážovým wifi firmám co nedali korunu do optiky.

Ladislav

Děkuji a souhlasím, no až tak důkladně jsem to nečetl, moje chyba. Na druhou stranu ceník je velice příznivý. Te´d to bude chtít síť pro podporu prodeje a montážníků, příležitost pro podnikatele v telekomunikacích získat obchodní zastoupení. A to jsme na počátku. Ruku na srdce, Elon není taková dobrá duše, ale primární úkol sítě satelitů Starlink je někde jinde. A to je také nezanedbatelný zdroj financování projektu.
Starlink přelety je zajímavé sledovat ve freeware apce pro androidí zařízení Look4sat.
Satelitní internet už dávno mohl být, kdyby… Iridium. Čo bolo… to bolo.

J R

Takto to nefunguje. Starlink, stejně jako Tesla, má přímý prodej, žádná obchodní zastoupení nejsou a pravděpodobně ani nebudou. Proto je i instalace naprosto blbuvzdorná a zvládne ji každý, kdo umí zasunout konektor. Prostor pro přiživení se na Starlinku je minimální.

Goodman

V tomto bodě to Musk dělá dobře. Třeba showroom ma na autě v průměru zhruba 5x vyšší zisk než výrobce vozu. Takže se nabízí otázka, proč si neprodat sám a nenechat si všechno.

Adam Ř

Myslím, že lokálně (v africké vesnici) někdo může net ze starlniku přeprodávat

Teslichard

Akého máš providera ? Za 700,- mám 500mbps linku

Jiří

Futurnet. Další alternativou by byl klasický cetin pod 30/5. Věřím, že u nás je milion domácností s možností >100Mbit, ale stejně tak milion co jsou rádi za papírových 30. A i v Praze je to půl napůl.

Teslichard

Tak to už je asi fakt na uváženie aj Starlinku dokonca aj v Prahe u niektorých ľudí. Smutné že sa rieši v centre európy slabé pripojenie a predražené ceny.
Vo Francúzsku kamarátka dostala 200Gb mobilný internet za 20€ na mesiac a to bolo už 4 roky dozadu cca. Neskutočné ako sme na tom biedne.

3,14ranha

JE to smutné (že se do zrychlení sítí nikdo nepustil o 10 let dřív), ale zcela logické, protože v městě je mnohem více mnohem menších pozemků (a překážkou jsou i křížení s dalšími sítěmi) než na venkově (na venkově je problém když do obce nevede kapacitní přípojka). Prostě trvá mnohem déle oběhat všechny městské úřady a majitele pozemků a provozovatele sítí.

Nicméně to není tak černé – 100/25Mbit je dosažitelný pro 90% domácností (už dnes je tohle reálně nabízená rychlost pro 2 miliony domácností ! ten nejvíc šťastný milion se výhledově může na gigabit+ po optice – tolik domácností hodlají připojit optikou), jde čistě jen o to kdy na vaši čtvrť či obec přijde řada.

Jestli něčemu chcete pomoci tak všichni musíme kopat do zadku politiky centrální i lokální (včetně městských částí) aby připojování sítí neblokovali obstrukcemi, nebo nesmyslně vysokými poplatky za obslužnost (to je výpalné ve výši třeba stovek korun za metr drátu/výkopu – a to třeba i v úplné díře v horách kde by operátorovi měli za natažení sítě spíš poděkovat a ne ho finančně stáhnout z kůže).

Já už jsem se 100/25Mbit dočkal a to jsem asi 2 kilometry od původní (klasické) ústředny takže ještě před CETINem jsem upload počítal v desítkách Kbit !!

CETIN pracuje systematicky, takže nejdřív upgraduje většinou ty nejpomalejší místa (kde je internet doslova jak z pravěku), ideálně když to navíc jsou jednodušší projekty (takových zvládnou víc(dříve) za určitou jednotku času). Je to logické protože si chtějí udržet či rozšířit množinu skutečných i potenciálních zákazníků.

Ivo Janáček

Ono nejlepší by bylo politiky jaksi vykopnout trvale odevšad, ale to je nad rámec této diskuze a vůbec to sem nepatří.

Invc

To technicky není možné.
Demokracie a jí podobné systémy rozhodování vždy vytvoří entity, které budou technicky politiky.

PetrK

ano – vrchol demokracie je, když 40 lidí řve na 20 miliardářů, ať se neflákaj a makaj 🙂

Invc

Já jsem přinutil CETIN k zapojení bondingu… a jsem alespoň na 50/5 … a to jsem snad v tom nejcentrovatějším centru Prahy.

Ivo Janáček

Kolik je reálná rychlost? Já jsem na 100/10 a je pravda, že to 80/10 vcelku v pohodě dá.

Invc

Celkem spolehlivě 45+ / 4,5+ (přenesená data podle ofic měřáku ČTÚ).

Když započtu co na tom visí a že tu rozhodně při měření není síťový klid (+obsluha) – tak to těch 50/5 fakt trvale jede.

(Když sem ještě viděl do DSL – teď s terminátorem to už nejde – tak 1 linka se zvládala napárovat na nějakých cca 24 / 4)

Naposledy upraveno před 19 dny uživatelem Invc
PetrK

Jak se ti to povedlo? Já jsem zrovna v obdobném procesu – nicméně, u mne jde spíš o přesvědčování, že když to jde u sousedů, přes které jde můj kabel, tak to přece musí jít taky :-).

Invc

Otravoval sem svého operátora a pohrozil, že půjdu s celým cirkusem jinam …(ale moji vyjednávací sílu “trochu” posílilo, že tam toho mám celkem dost).

(Jinak já ten můj původní příspěvek myslel spíše tak, že i tady je problém sehnat slušnější internet).

Naposledy upraveno před 19 dny uživatelem Invc
PetrK

No to já moc pohrozit nemohu. Kabel v lokalitě je jen CETINu 🙁 a bezdrát nechci.
Já jsem také v pozici, že ač v Praze, tak si nemohu extra vybírat ani vylepšovat …

Invc

Já měl doma alternativu taky jen bezdráty.. asi 3, ale taky pro mě no-go.

Jenže mám u operátora “pár” dalších věcí jinde.

PetrK

Jo, jsem na tom zdá se úplně stejně i s tím “párem” věcí jinde. No nic. Uvidím, jestli bude stačit otravování 🙂

hotovson

200 Gb je objem dat nebo přenosová rychlost?

PetrK

Podle jednotek je to šířka pásma 🙂 Při LTE+ je to i možné …

poil532

No jak tak sleduji, čemu všemu se firmy p. E. Muska věnují, tak to dává smysl i ohledně Marsu. Vyrobit a vyladit základ musíte před odesláním. Je to v podstatě něco jako Lego. Ty kostičky do sebe musí opravdu pasovat, jinak nic nepostavíte. První test na Zemi, pak Měsíc a poté Mars, či snad i Venuše. A jednou z prvních kostiček je Starlink, hned po Starship. Následuje AI, Prufrock, Cybertruck, ….. Pořadí se muže měnit. Ve chvíli, kdy pochopíme, jak využít zdroje jiných světů, můžeme optimalizovat další podpůrné technologie. Bez něčeho, jako je Starlink, to půjde hodně ztuha. Chtěl bych to vidět za padesát let! Konečně má někdo komplexní vizi.

Goodman

A nebo třeba taky ne. Kostičky můžou do sebe zapadat, protože si to tak přejeme vidět. Takže je otázka, zdali tomu tak skutečně je.

Teslichard

Je to možné že si to tak prajeme vidieť ale je to dosť náhoda že každá z jeho firiem sa dá použiť aj na misiu na Marse a ako hovorí moja polovička, náhody neexistujú.
Solárne panely sú zatiaľ jediná možnosť ako vyrobiť elektriku na Marse a taktiež palivo. Boring Company a Prufrock zatiaľ jediná možnosť ako bez väčších prekážok sa dá autonómne tunelovať Mars pretože pravdepodobne sa budeme musieť schovať pod povrchom Marsu. SpaceX a Starship je snáď jasný. Konštalácia bude potreba pre komunikáciu na Marse. Ai je potreba ukočírovať ak nám má slúžiť v tejto misií. Teslabot … no to je veľmi scifi ale môžu pomáhať ľuďom na Marse. Elektrické vozítka sú zatiaľ jediná možnosť dopravy na Marse.
Ak si zoberieme kam sme sa posunuli za poslendých 20 rokov, tak o ďalších 20 rokov mi to príde ako celkom realita čo sa týka technológií.

Goodman

Víš jak funguje podvod jménem věštění budoucností? Jasnovidec mluví všeobecně. Nic konkrétního. Zbytek nechá na představivosti platící oběti, která automaticky prirazuje dění k předpovědi.
Výzkum čehokoli můžeš brát za výzkum budoucího použití na Marsu. Krom toho solary Mars nezachrání, bude potřeba malých jaderných zdrojů, dále Musk vypouští problém odstineni záření dopadajici na povrch, stejně tak problematiku lékařského vybavení, které musí dostát zásadních změn. To jsou docela zásadní témata, robot android je uz scifi, který neni ani nezbytně nutný. Spíš to byl poker blaf na investory.

Teslichard

Keby ľudia počúvali ľudí ako si ty tak ešte furt chodíme upalovať ľudí čo tvrdia že Zem je guľatá.
Ale ako vidím vedomostí máš zrejme dostatok na takto zložitý komplexný projekt ako je osídlenie na Marse pretože už teraz vidíš riešenia ktoré iný nevidia, možno by si mal prehodnotiť svoje stávajúce pracovné miesto a vyraziť za veľkú mláku spraviť revolúciu o ktorú sa Musk zrejme snaží márne lebo nieje ty. Čo ty na to?

Btw čo sa týka lekárskeho vybavenia, nemyslím že na takéto veci nemyslí možno nieje chytrý ako ty ale na Codecon povedal že ak nebude Mars sebestačný a stačí že vypadne čo i len dodávka vitámínov C zo Zeme tak to na Marse môžu zabaliť 😉

Goodman

Nemyslím si, ze bych byl odborníkem na Mars survive problematiku. Vlastně jsem jenom obyčejný fanda bez odborných znalostí, vše vidím jenom povrchně. Jenže narozdíl od tebe neuctivam Muska jako Boha. Čili nasloucham i jiným zdrojům. Musk často účelově lže, ale teď nemyslím lež ve špatném slova smyslu. Řada popularizátor vědy si úmyslně něco vymyslí nebo upravy nějaký fakt tak,aby jejich přednáška byla poutavejsi. Nemám jim to te zlé, protože někdy je věda více fascinující, když se krapek ohne. A Musk potřebuje masírovat davy, protože bez široké podpory Mars nedá. Proto se třeba umně vyhýbá témat jaderných zdrojů. Ne proto, ze by je zavrhoval, ale z důvodu nepopularity jádra. Solar je naopak in. Stejně tak android je cool. A takhle bych mohl pokračovat dál a dál. Musk je mimořádně chytrý. On mluví to, co ostatní chtějí slyšet, aby je donutil dělat to, co chce aby dělali.

Dr.Str.

Na Marsu nejsou ropná pole. Jsou tam potřeba elektromobily.
Nejsou tam cesty, tedy jsou potřeba terénní elektromobily, ideálně jednoduché na opravu s odolnou konstrukcí.
Je tam slabá atmosféra. Je tedy třeba postavit podzemní ubikace a chránit v podzemí počítače. Podzemní prostory je efektivní stavět tunelováním.
Dokud nepostavíte jadernou elektrárnu (protože uhlí na Marsu není), můžete vyrábět elektřinu pomocí sluneční energie.
Potřebujete se tam dostat. Potřebujete na přežití hodně vybavení. Musíte to tam dostat velkou raketou, kterou můžete používat víckrát za sebou, protože na Marsu si raketu alespoň z počátku nepostavíte.
Protože jde o nebezpečné prostředí, potřebujete lidi monitorovat a usnadňovat jim práci, jak jen to jde. I kdyby jste jim měl číst myšlenky.
Komunikační síť na Marsu neexistuje. Dá se ale snadno vytvořit pomocí družic.

Tedy já neříkám, že nejsem ovlivněný. Samozřejmě, že jsem. Mohl byste mi ale prosím, kromě Paypalu, který Muskovi umožnil získat peníze do začátku, říct o jediném projektu, který z hlediska cesty na Mars nedává smysl? Neříkám, že není blázen, když se prostě rozhodl udělat všecko “sám”, ale zatím mu to vychází.

Goodman

Jenže solární panely nejsou pro Mars zrovna vhodné. Kvůli častým prachovym bourim (někdy i několik měsíců trvajících ) je lepší malý jaderný reaktor.
Tak samo, bude potřeba tunelu, vozidel atd. Muže to mít spojitost, ale i nemusi. Starlink údajně Musk buduje kvůli penězům, aby měl na výpravu NA Mars. Nikoliv kvůli budování sítě na Marsu samotném. To samé tvrdí i o Tesle.

Teslichard

Už dlho som si všimol tej symbiózy jeho firiem čo a týka misie na Marse. Bude mať neskutočný náskok a možno bude dlhé dekády jediný pretože stavia celý ekosystém už teraz na Zemi.

Karásek

To srovnání s Tooway pokulhává. Cena za nejdražší službu je sice podobná a Starlink má nesrovnatelně lepší parametry, ale především – Tooway terminál si lze pronajmout za 121 nebo 242 Kč měsíčně. Takže když někdo čeká na přitažení optiky, tak nebude investovat do Starlink, který v ČR stejně ještě není dostupný, ale pronajme si Tooway, což ho na pár let přijde mnohem levněji, než kupovat Starlink a službu má během pár dní. Další věc – Starlink má dlouhé výpadky a neexistuje žádná technická podpora. U Tooway je helpdesk 24/7 na telefonu a e-mailu, zákazník má i vlastní přístup do dashbordu, kde vidí svůj hardware a satelitní signál, spotřebu dat. Nic takového u Starlink. Velká nepravda v tom článku je o rychlosti po vyčerpání dat – vychází asi z neznalosti. Nařízení ČTÚ totiž stanovuje povinné parametry – max. rychlost, inzerovaná, běžně dosažitelná, minimální. To můsí každý uvádět i když má ve skutečnosti parametry mnoehm lepší a rychlost tak neklesá. Je třeba o tom něco vědět..

Jiří

Trochu jsem googlil a (Petr) Karásak je velmi aktivním propagátorem služby Tooway. Vaše tušení/podezření v poslední větě bude asi správné 🙂

vencour

Podle ČTÚ je nejnižší naměřená rychlost v testu/provozu 30% inzerované (nominální). Divný, co? A těch 0,25Mbps bylo plošně? Asi bych měl přijmout fakt, že nejsme na ryze technickém webu o faktech.
a samozřejmě se bavíme o přístupové rychlosti, ne “konec – konec”.

vencour

Ok, je to rok starý údaj. Děkuji

vencour

Za mne osobně je to super nabídka. Až tak skvělá, že zdejší kartely s tim něco budou dělat. Uvidim co. A jestli taky nebude anténa nejvíc kradenou položkou. Zdejší trh má přece svoje specifika.

JP77

Na vesnici Wi-Fi za 300 Kč/m
Víc nedám 🙂
Optika je za cestou, takže nedostupná.
Starlink s jeho cenou teda opět vnímám jako sci-fi. Je škoda že nemůže konkurovat pozemním operátorům.

vencour

A co vam brani spolupracovat? Kdyz je Starlink dobry pro zalohu patere, tak si z nich berte priklad

Jan Tichavský

No vidíte, v některým vesnicích kde mají těko dostupné připojení teď mohou nabízet WiFi za 300 Kč s tím, že všechno pojede přes Starlink 🙂 Pro různé turistické chaty a hotely v horách je to celkem jasná volba.

Jiný Honza

Pošleme do vesmíru tisíce satelitů kvůli rychlému připojení k internetu, protože nejsme schopní podtáhnout optický kabel pod silnicí.

Je to sice absurdní, ale pro Elona výhra. Takových míst, kde “nejde” natáhnout kabel je spousta.

Karásek

Co autor článku nechápe nebo neví:
1. Tooway tady je a funguje už dávno. Zákazník má 24/7 českou podporu na telefonu a e-mailu. Starlink je zatím pro stabilní službu nepoužitelný. Má velké výpadky, není technická podpora. Poud bude, nikdy nebude česká.
2. Cena terminálu je sice podobná, ale naprostá většina zákazníků si bere terminál Tooway do pronájmu za 100 nebo 200 Kč + DPH. S vidinou dostupnosti pozemního řešení není třeba investovat do vlastního terminálu. To Starlink nenabízí. A optika už je do každé vesnice, tak proč investovat do drahého terminálu.. dostupnost pozemních připojení se stále rozšiřuje.
3. Autor článku asi neví, že rychlosti uváděné u Tooway jsou dány nařízením ČTÚ – běžně dosahované a minimální. To není kvalitou služby. Není pravda, že po vyčerpání tzv. prioritních dat rychlost výrazně klesá. Pravda je pouze to, že Starlink je mnohem rychlejší a má 40x menší latenci – v době, kdy je služba dostupná.. Takže v současnoti lze pouze poslat Muskovi peníze a čekat na rok 2022.
4. Cena služby Tooway je mnohem nižší než Starlink. Pouze nejdražší služba je srovnatelná, ale tu si bere jen pár zákazníků. Na běžnou potřebu stačí levnější služby. Ve výsledku je tedy cena třeba za 24 měsíců těžko porovnatelná.
5. Technicky je také rozdíl v dostupnosti – Tooway potřebuje zaměřit na jedno místo na obloze jižním směrem. To obvykle jde. Starlink potřebuje široký výhled, jinak příjem signálu vypadává kvůli přeletu satelitu a ztrátě přímého výhledu – stromy, okolní budovy .. podmínky instalace Starlink pro stálý příjem jsou proto mnohem složitější, než u antény Tooway.
6. Terminál Tooway v pronájmu je vlastně stále v záruce, V případě poruchy má zákazník během pár dní jiný hw. To u Starlink musí řešit reklamaci, případně koupit nový.. to je na dlouho a drahé. Navíc zatím vůbec není jisté, jakou životnost terminály Starlink budou mít ..
https://www.elonx.cz/satelitni-internet-starlink-si-uz…/

Jiří

Tak zaprvé už víme, že jste osobně zainteresován ve firmě INTV, to vám však nedává žádné právo házet špínu na autora na jeho vlastním webu.
To, že něco funguje už dávno neznamená, že nová služba není lepší. Máte snad změřeno, jaké má Starlink aktuální dostupnost/výpadky v ČR? Technická podpora je, to už vám Petr psal, není nutno opakovat lži stále dokola.
Terminál Starlink cena 12999 Kč s DPH, tedy pronájem terminálu potřebného pro službu Tooway (zde nevím proč mlžíte se stovkou, protože podle vašich stránek je pro rychlost >20 Mbit potřeba vždy ten dražší) vyjde za 4 roky a 5 měsíců na stejnou částku s tím rozdílem, že po této době nemáte vůbec nic, jen vidinu dalšího pronájmu. Terminál Starlink navíc bude mít ještě slušnou hodnotu pro případný prodej.
Ani cena služby není mnohem nižší. O mnohem nižší ceně se můžeme bavit až u nižší varianty, kde uvádíte běžně dostupné rychlosti 18/3,6 Mb/s za 1475 Kč, to snad nechcete srovnávat se Starlinkem 150/17 + zmiňovaná nesrovnatelně menší latence, že ne?
To, že terminál Starlink “vidí” na více satelitů opravdu není nevýhoda, ba naopak.
No shrnul bych to takto. Užijte si posledních pár měsíců, kdy o vaši službu ještě bude nějaký zájem.

Naposledy upraveno před 19 dny uživatelem Jiří
vencour

Dovolím si komentovat nebo připomenout včerejší výpadek Facebooku, kdy prý nefungoval přístup zvenku, zevnitř a dokonce ani přístupové karty. Takováhle architektura ne odolná a neviditelná na první pohled je to, co rozhoduje o výsledku nebo kvalitě služby. Ať už si laici myslí jak je co vypiplané …

Mám iluzi, že když Elon rozjel Teslu a SpaceX, že Starlink bude něco stabilního, teda doufám.

Honza1616

Tak pro mě je Starlink jasná volba, bydlím ve větší obci cca 2000 obyvatel, v bytovce s 12 byty, a máme zde pouze WiFi které má navíc problémy kvůli vysílači který je za kopcem a stromy, a signál sem sotva doletí.
Byty patří obci a když jsem se ani úřadě dotazoval jestli by bylo možné na vlastní náklady provést výkop a natažení kabelů ze sloupu na ulici, tak mi to bylo bez udání důvodu zamítnuto, … samozřejmě protože lokální ISP zde má smlouvu a monopol aby byl výhradní dodavatel internetového připojení a tuto exkluzivitu jistě obci platí aby mu to bylo dovoleno,
Lidé již mají na balkonech vysílače od O2 nebo za okny “přenosné routery do zásuvky” podobné alternativy, jenže signál z nejbližších BTS je na tom stejně jako WiFi protože k nám jde ze stejného směru tedy přes kopec s lesem, navíc nájemníci na opačné straně domu jsou na tom ještě hůře.
Nejhorší to bylo v době distanční výuky, řekněte si je ráno lidé jsou v práci tak to bude v pohodě, spisčka začne narůstat až po poledni, ale tak to nebylo, dečka mají distanční výuku a tak stačily 2 videohovory nebo 2 puštěné IPTV a bylo vymalováno
O dostupnosti připojení v odpoledních a večerních hodinách ani nemluvím když se o přípojku s rychlostí 20/5 za 475Kč dělí 5 lidí…..

Starlink je tedy jediné řešení do budoucna,
Umístit na střechu místo WiFi anteny anténu Starlinku, po stávajících rozvodech svést signál do suterénu kde máme switch pro připojení a rozvedení signálu do jednotlivých bytů
A o částku na náklady se podělit rovným dílem,
V budoucnu na tom bude Starlink jistě ještě lepe a tak bych očekával i stabilně i 300Mb/s, ale i stávajících 150Mb by bylo dostačující

Myslím že je na čase to začít řešit se sousedy, jestli jsou pro tuto alternativu.

J R

Takto o tom budou uvažovat mnozí, ale tento způsob využití bude v rozporu se smlouvou a můžete se dočkat toho, že vám ji vypoví a ještě po vás můžou chtít náhradu škody. Resp. smlouva to úplně nevylučuje, ale mluví se tam o blíže nespecifikované samostatné smlouvě. Je na vás jak to vyřešíte, ale je dobré si to alespoň uvědomovat.
Starlink Pre-Order Agreement

Honza1616

tak taková pravidla jsou obecně všude, ale já na tom nehodlám vydělávat nebo to pronajímat nebo si na tom prostě stavět živobytí a nějak dál to distribuovat s nějakou přirážkou,
jediný rozdíl je v tom že místo mě samotného na tom budou připojeni všichni nájemníci a jejich zařízení,
bod 2.26.36.48….. předpokládám že na mě kontrola z firmy Starlink nepřijde a tedy nemohou zjistit kolik lidí je na tom připojeno
Naprosto stejně tak máme už 4 roky v práci přenosnou wifi,
fyzicky ji vlastní 1 člověk, ale připojeno tam je asi 8 lidí kteří se o náklady dělí rovným dílem, víme že tím nejspíše (spíše určitě)porušujeme podmínky, ale operátor nemá jak zjistit jestli na tu wifi je připojeno 8 lidí nebo 1 člověk s 8 telefony a tablety