Shrnutí nové prezentace Neuralinku, 8. část: Osobnosti

Po půl roce, který uplynul od poslední prezentace pokroku Neuralinku, už by asi bylo dobré uzavřít seriál, jenž shrnuje vše podstatné, co se na ní odehrálo.

Připomeňme, že v předchozích dílech série už jsme probrali:

 1. prezentace Elona Muska a DJ Sea
 2. vývoj hardwaru implantátu
 3. testy implantátu
 4. software a algoritmy
 5. implantaci rozhraní
 6. využití rozhraní příští generace
 7. otázky a odpovědi

Nyní tedy seriál ukončíme článkem, ve kterém si stručně představíme „novou generaci“ významných osobností Neuralinku. Tedy těch, kterým vedení firmy důvěřovalo natolik, že je pověřilo představením krátké prezentace o tom, co dělá jejich tým a co plánují do budoucna.

Některé osobnosti už jsme si představili ve dvou dřívějších článcích v rámci série Neuralink pod lupou (díly #4#21), čili už se nebudeme opakovat. Šlo o:

 • viceprezidenta pro implantát DJ Sea
 • neurovědce Dana Adamse
 • neurovědce Joey O’Dohertyho
 • viceprezidenta pro robotiku Iana O’Haru, který už z Neuralinku odešel
 • šéfku péče o zvířata Autumn Sorrells
 • a veterináře Sama Bakera

Kromě O’Hary a výše zmíněných spoluzakladatelů z firmy odešlo ještě i několik jiných zaměstnanců z těch, které jsme si dříve představovali a které jsme měli možnost vidět na předchozích prezentacích. Jsou to například:

 • Alan Mardinly, což je bývalý vedoucí výzkumu, který odešel spolu s Maxem Hodakem, bývalým prezidentem Neuralinku, do jeho nového neurotechnologického projektu zvaného Science Corp.
 • Robin E. Young, materiálová inženýrka, bývalá vedoucí týmu mechanického opláštění implantátu
 • Felix Deku, bývalý šéf oddělení mikrofabrikace
 • Krishna Shenoy, významný neurovědec a profesor ze Stanfordovy univerzity, který v Neuralinku působil jako externí poradce, v lednu letošního roku zemřel

Třetí generace

Z trochou nadsázky se dá říct, že v Neuralinku momentálně „úřaduje“ už třetí generace významnějších pracovníků, tedy těch, kteří vedou různé týmy nebo výzkumy a objevili se na poslední prezentaci pokroku. Pojďme si je tedy krátce představit.

Není bez zajímavosti, že mnozí z nich přišli do Neuralinku přímo po studiu vysoké školy. To jim však nebránilo v tom, aby začali působit na vedoucích pozicích. Firma se rozvíjí skutečně dynamicky.

Zleva: (v popředí) IAN O’HARA, dnes už bývalý viceprezident pro robotiku; za Ianem stojí nerozpoznaný člen týmu; za ním je JULIAN B., vedoucí skupiny vyvíjející takzvaný embedded software neboli firmware implantátu; SAM BAKER, veterinář; MATT, šéf vývoje elektrických komponentů implantátu; ALEXANDER WOOD-THOMAS, mechanický inženýr z týmu robotiky; AUTUMN SORRELLS, šéfka péče o laboratorní zvířata; JOEY O’DOHERTY, vedoucí týmu vývoje nových využití rozhraní; DANIEL ADAMS, jeden z hlavních neurovědců; NIR EVEN-CHEN, šéf sekce využití rozhraní; BLISS CHAPMAN, programátor; JOSHUA HESS, inženýr z týmu implantátu; LESLEY CHAN, šéfka rozvoje mikrofabrikace; JEREMY BARENHOLTZ, šéf vývoje softwaru pro implantát; CHRISTINE ODABASHIAN, vedoucí týmu, který vylepšuje chirurgické procesy; SAM SCHMITZ, vedoucí týmu pro vývoj a výrobu implantačních jehel; MATT MacDOUGALL, šéf neurochirurgů; AVINASH JOIS, vývojář čipů; ZACH TEDOFF, vedoucí týmu mikrofabrikace; DJ SEO, viceprezident pro implantát; ELON MUSK, zakladatel a největší investor Neuralinku.

Ian O’Hara

bývalý viceprezident pro robotiku

LinkedIn

Ian byl viceprezidentem pro oblast robotiky a z Neuralinku odešel počátkem letošního roku, tedy krátce po prezentaci pokroku. Napsali jsme tehdy o tom samostatný článek.

Pan Inkognito

Jediný, kdo zůstal zcela neodhalen. Nevíme ani jeho křestní jméno. Nic neprezentoval, nepředstavil se a neodpověděl na žádnou ze zadaných otázek.

Julian B.

vedoucí skupiny vyvíjející embedded software

LinkedIn

Představil miniprezentaci o testech hardwarových komponentů implantátu, o které jsme psali zde. V Neuralinku vede tým, jenž vyvíjí takzvaný embedded software neboli firmware implantátu, čili nízkoúrovňový operační systém rozhraní ovládající jeho hardwarové komponenty.

Sam Baker

veterinář

LinkedIn

Sama jsme si už představili zde.

Matthew A.

šéf vývoje elektrických komponentů implantátu

TheOrg.com

Matt představil prezentaci o vývoji indukčního nabíjení implantátu. Je šéfem týmu, který vyvíjí elektrické komponenty rozhraní, čili zejména baterii a systém jejího indukčního (bezdrátového) nabíjení. Má bakalářský titul v oboru informatiky na Rochester Institute of Technology. Před Neuralinkem pracoval v Americké námořní výzkumné laboratoři (US Naval Research Laboratory) a ve firmě Space Ground System Solutions, kde pomáhal vyvíjet elektronické zbraňové systémy.

Alexander Wood-Thomas

mechanický inženýr z týmu robotiky

LinkedIn

Alex na prezentaci představil pokrok v oblasti upgradovatelnosti implantátu, tedy co Neuralink dělá, aby se co nejjednodušeji a nejbezpečněji dalo rozhraní vyměnit na novější verzi. Studoval strojní inženýrství a informatiku na Cornellově univerzitě v USA ve státě New York. Do Neuralinku nastoupil hned po dokončení univerzity v roce 2018.

Autumn Sorrells

šéfka péče o laboratorní zvířata

LinkedIn

Autumn jsme si představili v rámci série Neuralink pod lupou zde.

Joey O’Doherty

neurovědec, vedoucí týmu vývoje nových využití rozhraní

LinkedIn Twitter

O neurovědci Joeym O’Dohertym už jsme na našem webu psali nejednou. Před časem poskytl rozhovor o Neuralinku webu IEEE Spectrum – článek o rozhovoru obsahuje i Joeyho krátký profil.

Daniel Adams

Principal Investigator

LinkedIn | Twitter

Jeden z hlavních neurovědců firmy. Více o něm zde.

Nir Even-Chen

šéf sekce využití rozhraní

LinkedIn | Twitter | Google Scholar

Nir Even-Chen na prezentaci pokroku ukázal, jakým způsobem Neuralink pomocí svého rozhraní dekóduje vzruchy z mozku. Vede tým, který zdokonaluje možnosti využití rozhraní. Studoval nejprve elektroinženýrství na Izraelském technologickém institutu a poté získal doktorát ve stejném oboru na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. Doktorát dělal v laboratoři věhlasného nedávno zesnulého neurovědce Krishny Shenoye (Neural Prosthetic Systems Lab), který po určitý čas působil v Neuralinku jako konzultant. Před Neuralinkem Nir ještě dva roky vyvíjel modely strojového učení ve firmě Lyft, což je konkurent Uberu, do kterého své peníze vložili i naši staří známí Luke Nosek a Peter Thiel. V Neuralinku je od března 2021.

Bliss Chapman

programátor

LinkedIn | Twitter

Bliss je autorem prezentace o spolehlivosti rozhraní, ve které ukázal, jak se Neuralink snaží zajistit, aby jeho rozhraní, stejně jako třeba myš a klávesnice, fungovalo vždy a všude. Je programátorem v oddělení implantátu. Studoval statistiku a informatiku na Univerzitě Illinois v Urbana Champaign, kde v těchto oborech získal bakalářský titul. Po studiu necelé dva roky pracoval v Applu na vývoji strojového učení pro funkce kamery a fotoaparátu. Do Neuralinku nastoupil v dubnu 2021.

Joshua Hess

inženýr z týmu implantátu

LinkedIn

Josh na poslední prezentaci Neuralinku mluvil o akceleračních testech implantátu. Firma je momentálně schopna čtyřikrát urychlit životní cyklus implantátu, aby vychytala možné defekty, které se na implantátu mohou objevit teprve po několika letech v tkáni. Studoval elektroinženýrství na „University of Central Florida“. Na škole pracoval jako technik v elektronické laboratoři a pomáhal založit dva startupy – Radical Engineering a Serpent Boards. Do Neuralinku přišel v říjnu 2019.

Lesley Chan

šéfka rozvoje mikrofabrikace

LinkedIn

Lesley je vedoucí týmu výzkumu a vývoje mikrovýroby. Na prezentaci mluvila o vývoji substitutů mozkové tkáně. Studovala chemii na Univerzitě jižní Kalifornie a Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Do Neuralinku přišla hned po získání doktorátu v září 2020.

Jeremy Barenholtz

šéf vývoje softwaru pro implantát

LinkedIn

Jeremy sice neměl vlastní část na prezentaci pokroku, ale velmi aktivně odpovídal na různé dotazy v části otázek a odpovědí. V Neuralinku vede vývoj softwaru pro implantát. Studoval matematiku a informatiku na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. Do Neuralinku nastoupil nedlouho po ukončení studia v květnu 2021.

Christine Odabashian

vedoucí týmu, který vylepšuje chirurgické procesy

Christine vede tým, jenž pracuje na vylepšování hardwaru a procesů implantace elektrodových vláken rozhraní do mozku. Před nástupem do Neuralinku v roce 2017 pracovala ve SpaceX v oblasti designu avioniky, spolehlivosti výroby motorů a v technickém týmu dohlížejícímu na starty raket. Svou prací bezprostředně přispěla k historicky prvnímu přistání a opětovnému použití rakety Falcon 9. Byla také v týmu, který vyšetřoval dvě známé anomálie Falconu v letech 2015 a 2016. Vystudovala strojní a letecké inženýrství na Princetonské univerzitě. Jejímu zesnulému otci diagnostikovali ALS, když byla na střední škole. Má tedy osobní motivaci k tomu, aby přispěla k léčbě podobných zdravotních problémů.

Sam Schmitz

vedoucí týmu pro vývoj a výrobu implantačních jehel

LinkedIn | Twitter

Sam je strojní inženýr odpovědný za design a výrobu implantačních jehel. Jak vypadá vývoj jehel ukázal na prezentaci. Studoval strojní inženýrství na Minnesotské univerzitě. Po studiu pracoval ve firmě Formlabs na vývoji 3D tiskáren. V Neuralinku je od listopadu 2020.

Matthew MacDougall

šéf neurochirurgů

LinkedIn | Twitter

Dr. MacDougall je v Neuralinku prakticky od začátku. Více o něm zde.

Avinash Jois

vývojář čipů

LinkedIn

Podle Avinashova profilu na LinkedIn, je přesný název jeho pozice „RTL Engineer“, neboli „Register Transfer Level Engineer“. Znamená to, že je odborníkem specializujícím se na návrzích a implementaci digitální logiky na úrovni přenosu registrů digitálních systémů, tedy zejména mikroprocesorů a integrovaných obvodů. Vystudoval elektroinženýrství a informatiku na Kalifornské univerzitě v Berkeley a hned po studiu, v červenci 2020, nastoupil do Neuralinku.

Zach Tedoff

vedoucí týmu mikrovýroby

LinkedIn

Více o Zachovi zde.

DJ Seo

viceprezident pro implantát

LinkedIn | Twitter

DJ Sea, posledního zakládajícího člena, který stále ve firmě působí (nepočítáme-li Elona Muska), jsme si představovali zde.

Shivon Zillis

provozní ředitelka

LinkedIn | Twitter

Kromě již zmíněných zaměstnanců, tedy těch, kteří se objevili na pódiu během prezentace pokroku Neuralinku a jsou vidět na skupinové fotce výše, jsme na akci mohli zahlédnout také Shivon Zillis. Ta prezentaci moderovala z hlediště a zadávala i dotazy od uživatelů Twitteru. Shivon má mnoho funkcí i v jiných firmách nebo organizacích, většinou spojených s vývojem umělé inteligence. Je například členkou představenstva OpenAI. V Neuralinku momentálně působí jako provozní manažerka a ředitelka pro speciální projekty (angl. Director of Operations and Special Projects). Psali jsme o ní mnohokrát (například zde nebo zde). Do povědomí širší veřejnosti se dostala díky tomu, že má dvě děti s Elonem Muskem.

< Předchozí část

Předchozí články ze série Shrnutí nové prezentace Neuralinku:


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
HydrocePhalus

Zaujala mě formulace “Alan Mardinly byl bývalý vedoucí výzkumu” 🙂

Meh

Nyni je zelenina ? 🙂

Hold Se Mt

Myslíte, že Neuralink skutečně dovede pomoct s ALS? Bojím, se že s tímhle dráty v mozku nepomůžou.

Meh

Ne

Pavel Riedl

Tak stimulací nervových vláken páteřního kanálu by mohl zmírnit atrofii svalstva postiženého již nefungujícím nervovým spojením.