Neuralink pod lupou #21: Klíčové osobnosti Neuralinku, 2. část

Práce na personálním oddělení Neuralinku bude asi docela dřina. Firma už řešila nejeden problém v řadách svých zaměstnanců. Odchody zakládajících členů, problémy s náborem nových lidí, stížnosti bývalých pracovníků a náročná pracovní kultura jsou některými z nich.

Na druhou stranu, procházíme-li profily specialistů z oborů neurovědy a neurotechnologie je jasné, že fluktuace pracovníků je v těchto odvětvích něčím zcela normálním. Většina z nich ve své kariéře vystřídala několik firem a vědeckých pracovišť na různých univerzitách nebo jiných ústavech. Je to zřejmě běžný způsob jak nabrat zkušenosti, podívat se na problémy oboru z různých úhlů pohledu a stát se tak ceněným specialistou.

Práce v Neuralinku není pro každého

Už v několika předchozích článcích jsme řešili situaci se zakládajícími členy firmy – například zde nebo zde. Z jejich řad už firmu opustili:

 • Philip Sabes, neurovědec
 • Tim Gardner, neurovědec
 • Tim Hanson, který pracoval na neurochirurgickém robotovi
 • Benjamin Rapoport, neurochirurg a elektroinženýr v jedné osobě
 • Vanessa Tolosa, expertka v materiálovém inženýrství a mikrofabrikaci
 • Max Hodak, bývalý prezident firmy

Zleva: Philip Sabes, Tim Gardner, Tim Hanson, Benjamin Rapoport, Vanessa Tolosa, Max Hodak (Zdroje: Neuralink, University of Oregon, UCSF, runnersworld.com)

Posledním ze zakladatelů, kdo dost nečekaně firmu opustil, byl její prezident Hodak. Jeho odchod nebyl dobrovolný. Spekuluje se, že důvodem bylo neustálé odkládání klinických testů neurálního rozhraní. Elon je evidentně netrpělivý.

Jak se nedávno ukázalo, Hodak po odchodu z Neuralinku založil firmu s názvem „Science“, která má nejspíše za cíl vývoj jakési „neurotechnologie nového typu“, ale podrobnosti zatím nejsou známy. Max něco málo prozradil na svém blogu, kde zprávu o novém projektu zakončil dost významnou větou: „See you in the Matrix“, tedy „Na shledanou v Matrixu.“

Nepočítáme-li Muska, zůstávají ve firmě už tedy jen dva ze zakládajících členů – DJ Seo a Paul Merolla. Oba pracují na vývoji čipů a jiných počítačových systémů implantátu.

DJ Seo (vlevo) a Paul Merolla (Zdroje: Neuralink, Paul Merolla)

Určitou zajímavostí z personálního oddělení Neuralinku je také povýšení DJ Sea na viceprezidenta firmy. Podle jeho profilu na LinkedIn je teď DJ „VP of Implant“, tedy viceprezidentem v otázce implantátu. Po odchodu Maxe Hodaka jsem tipoval, že to bude právě Seo, který Maxe nahradí na pozici prezidenta firmy. Zatím se to tedy úplně nesplnilo, nicméně dále se zdá, že Seo k tomu má skutečně našlápnuto.

Problémy s náborem

Na první prezentaci cílů a úspěchů Neuralinku v roce 2019 Elon Musk uvedl, že firma měla kolem 90 zaměstnanců. O rok později jich bylo jen kolem jednoho sta. Cílem každé z prezentací firmy i většiny jejích videí na YouTube je nábor nových zaměstnanců. Firma má buď problém s přilákáním nových lidí, s jejich následným udržením, nebo s obojím.

Podle údajů ne serveru LinkedIn se nyní k Neuralinku hlásí 185 uživatelů této profesní sociální sítě. Je však otázka, kolik z těchto účtů je reálných a kolik falešných. Procházíme-li namátkou tyto profily, nacházíme podobné „uživatele“:

Některé účty „uživatelů“ LinkedIn hlásící se k Neuralinku (Zdroj: LinkedIn)

Ryan Tanaka, který provozuje podcast Neura Pod na YouTube, uvedl ve svém zářijovém updatu následující graf vývoje počtu profilů LinkedIn hlásících se k Neuralinku. Pokud je tedy alespoň většina profilů reálných, mohlo by se zdát, že počet zaměstnanců Neuralinku nyní vcelku solidně roste:

Vývoj počtu profilů LinkedIn hlásících se k Neuralinku (Zdroj: Ryan Tanaka, NeuraPod)

69

Tolik bylo volných pracovních míst v Neuralinku k 24. září 2021. Můžeme jen spekulovat, zda v tom přesném počtu má prsty Elon Musk. 🙂 Podle firemního webu jde o pozice z následujících kategorií:

 • implantát: 23
 • péče o zvířata: 2
 • BMI software: 5
 • byrokracie: 5
 • robot: 10
 • správa budov a zařízení: 3
 • různé: 7
 • biologie: 5
 • správa strojů: 2
 • IT: 1
 • HR: 1
 • chirurgie: 1
 • nábor: 4

Z toho drtivá většina (57) je lokalizována ve Fremontu v Kalifornii, zbytek v Austinu v Texasu a jedna pozice správce budov či zařízení (angl. facilities maintenance) v kalifornském městě Solano.

Klíčové osobnosti – nová generace

Zprava: Dan Adams, DJ Seo, Ian O’Hara, Paul Merolla, Alan Mardinly, Joey O’Doherty, Robin Young, Matt McDougall, Elon Musk, Max Hodak, Felix Deku, Zack Tedoff, Shivon Zillis, neidentifikovaný moderátor, Autumn Sorrells, Sam Baker.

Pokud bychom chtěli najít nové klíčové osobnosti, které nahradily odešlé zakládající členy Neuralinku, asi bychom hledali mezi těmi, kteří se ukázali na poslední výroční prezentaci firmy v létě roku 2020. Je zde však jeden problém – i přes počáteční snahu moderátorů a Elona Muska, aby se jednotliví mluvčí vždy nejprve představili, ne všichni tak učinili. Bylo tedy potřeba zahrát si na detektiva a pokusit se je jednoho po druhém identifikovat. Situaci ještě zkomplikovalo to, že všichni aktéři na prezentaci byli v rouškách, přesto se většinu osob podařilo odhalit.

Na posledním představení pokroků Neuralinku, pokud nepočítáme Elona Muska, několik zvířecích pečovatelů a kolem 20–30 osob v publiku, byli přítomni dva moderátoři (z Neuralinku) a 13 dalších zaměstnanců. Z těchto 15 osob se s určitostí podařilo identifikovat 11. U třech si nejsem stoprocentně jist a jeden zůstal neodhalen. Pojďme se tedy na ně podívat. Jsou představeni v pořadí, v jakém na prezentaci seděli, ve směru zprava doleva.

Mimochodem, v publiku také bylo několik „starých známých“. Například Steve Jurvetson se svojí společnicí z investičního fondu Future Ventures Mariannou Saenko (investoři v několika Elonových projektech, včetně Neuralinku), Lex Fridman, který vede populární kanál na YouTube, nebo Ashlee Vance, autor Elonovy biografie.

Daniel Adams

Principal Investigator, neurovědec

LinkedIn | Twitter

Daniel Adams byl původně jedním z těch, u kterých jsem si nebyl úplně jist, zda je to na prezentaci právě on. Až do momentu, kdy jsem porovnal jeho hlas s hlasem komentátora videa Neuralinku, ve kterém makak Pager hraje takzvaný MindPong. Právě Adams totiž video komentuje. Dozvěděli jsme se o tom (a také něco o přínosu Adamse pro Neuralink) díky tomuto tweetu:

Tim Behrens (neurovědec): Jednou z dobrých věcí, kterou pro obor neurovědy a neurálních rozhraní Neuralink dělá, je to, že ukazuje, jak v neurovědeckém výzkumu vypadá moderní péče o pokusná zvířata. Udivuje mě, jak otevření jsou v této otázce a myslím, že je to jenom dobře.

Matteo Carandini (neurovědec z University College London): Jedním z hlavních důvodů, proč má Neuralink takový náskok ve vývoji neurálního rozhraní a péči o pokusná zvířata, je to, že zaměstnali Dana Adamse z Kalifornské univerzity v San Francisku (mimochodem, je to také on, kdo komentuje jejich „Monkey Pong“ video). Je v oboru už řadu let. Příklad jeho práce: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3174814/ [pozn. autora: Zde musím upozornit čtenáře, že některé z fotografií v této studii můžou pro někoho být dost nepříjemné.]

Max Hodak: Hodně také dělá Autumn Sorells [pozn. autora: představíme si ji dále v textu], která se stará o prostředí a vzorce chování zvířat, a @tuxedocat (Joey O’Doherty), který vede výzkum rozhraní. Oba jsou také z Kalifornské Univerzity v San Francisku. (Dan je samozřejmě taky skvělý!)

Je tedy vidět, že Dan Adams je v Neuralinku skutečně významnou osobností. Na LinkedIn sám sebe označuje za systémového neurovědce, experta v oboru neurobiologie a binokulárního vidění. O tom, že Neuralink se již skutečně zajímá o vývoj neuroprotézy, která by dokázala navrátit zrak nevidomým, jsme informovali již v článku o vystoupení Shivon Zilis na konferenci CUCAI 2021. Zde to tedy zřejmě máme potvrzeno.

Adams je v Neuralinku od října 2019. Předtím působil na Kalifornské Univerzitě v San Francisku, ale také částečně na Univerzitě v Tridentu v Itálii. Vystudoval vizuální neurovědu na University College London. Je autorem mnoha vědeckých prací.

Dongjin Seo

spoluzakladatel, viceprezident implantátu

LinkedIn | Twitter

DJ Sea jsme zmiňovali už v nejednom článku na našem webu. Jeho podrobnější profil můžete najít zde.

Ian O’Hara

viceprezident robotiky

LinkedIn

Ian O’Hara je jednou ze zmíněných třech osob, u kterých si nejsem úplně jistý, zda byl identifikován správně. Řekl bych ovšem, že na nějakých 97 % je to on. Situaci komplikuje to, že na LinkedIn má zřejmě starší fotku, na které má vlasy, kdežto na prezentaci už jich moc nemá. Nicméně jméno i funkce sedí – Ian na prezentaci odpovídá na otázky týkající se robotiky. Objevil se také ve videu o robotice v Neuralinku, kde ovšem také chybí jeho příjmení.

Každopádně Ian O’Hara je v Neuralinku od dubna 2017. Od října 2020 je viceprezidentem pro robotiku. Významným způsobem se tedy podílí na vývoji neurochirurgického robota Neuralinku. Vystudoval mechanické inženýrství na Univerzitě v Pensylvánii.

Jak uvádí na LinkedIn, je specialistou v oboru mechatroniky, elektrického designu a softwaru pro robotické systémy. Před Neuralinkem, v letech 2013–2016, pracoval ve firmě Transcriptic (dnes Strateos), kterou tehdy založil bývalý prezident Neuralinku Max Hodak.

Paul A. Merolla

spoluzakladatel, neurovědec

LinkedIn | web

Jeden z posledních dvou spoluzakladatelů, kteří ještě jsou ve firmě. Jeho profil naleznete zde.

Alan Mardinly

bývalý vedoucí výzkumu

LinkedIn

Neurovědec, biolog a biotechnolog Alan Mardinly je, mimo jiné specialistou v oboru optogenetiky, což, jak píše česká verze Wikipedie, je „biologická technika, která zahrnuje použití světla k řízení buněk v živé tkáni, obvykle neuronů, které byly geneticky modifikovány, aby vytvořily iontové kanály citlivé na světlo.“

Mardinly studoval a pracoval na univerzitách Berkeley a na Harvardu. Podobně jako většina jeho kolegů, je autorem nebo spoluautorem mnoha vědeckých prací v oboru neurovědy.

Na prezentaci Neuralinku se vyjádřil jen dvakrát, zato docela zajímavě. Na otázku, jak by podle něj mělo v budoucnosti vypadat neurální rozhraní, řekl, že by mělo být více biologické než technologické – přinejmenším pro organismus – tak aby mohlo bezproblémově spolupracovat s mozkem a pracovat stabilně po dlouhá léta. Druhou důležitou věcí pak podle něj je dokázat, aby stimulace neuronů byla mnohem preciznější a multi-dimenzionální, tak aby ve výsledku mozek ani nerozeznal, zda je stimulován zevnitř nebo zvenčí, tedy přirozeně, nebo uměle.

Alan Neuralink opustil v srpnu letošního roku (po třech letech). Odešel spolu s Maxem Hodakem do jeho nového projektu, firmy Science.

Joseph O’Doherty

neurovědec

LinkedIn | Twitter

O Joeym O’Dohertym už jsme na našem webu psali. Byl to on, kdo před časem poskytl rozhovor o Neuralinku webu IEEE Spectrum. Náš dřívější článek o tomto rozhovoru obsahuje i jeho krátký profil.

Robin E. Young

materiálová inženýrka, bývalá vedoucí týmu mechanického opláštění implantátu

LinkedIn

Robin Young je momentálně na horách. Tedy alespoň podle jejího statusu na LinkedIn. V Neuralinku byla od roku 2017, ale letos v dubnu odešla. Pracovala na vývoji opláštění implantátu a elektrod. Kromě výroční prezentace jsme ji mohli vidět také v jednom z videí Neuralinku na YouTube, konkrétně v tom o péči o pokusná zvířata.

Zajímavostí je, že Robin dříve působila také v Tesle, kde v letech 2012–2015 designovala mechanické části vozů. Vystudovala mechanické inženýrství na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Matthew McDougall

šéf neurochirurgů

LinkedIn | Twitter

Profil doktora McDougalla, hlavního neurochirurga Neuralinku, jsme představili už v prvním článku o klíčových osobnostech firmy.

Max Hodak

bývalý prezident firmy

LinkedIn | Twitter

Dalším v pořadí, podle zasedacího pořádku prezentace z roku 2020, byl Elon Musk. Toho si zde snad představovat nemusíme, čili přecházíme rovnou na Maxe Hodaka, bývalého prezidenta firmy. O něm už zde bylo napsáno taky dost. Představili jsme ho v prvním článku o zaměstnancích, v článku o potenciálu firmy a jejího produktu a nakonec také v článku o jeho nečekaném odchodu z firmy.

Felix Deku

bývalý šéf oddělení mikrofabrikace

LinkedIn | Twitter

Felix Deku, dnes už také bývalý šéf oddělení mikrofabrikace. Podle svého účtu na LinkedIn odešel z Neuralinku v březnu letošního roku. Zamířil do firmy Braingrade, která zřejmě také vyvíjí nějaký typ neurálního rozhraní. V Neuralinku byl od července 2018. Vystudoval biotechnologii na univerzitě v texaském Dallasu.

Je specialistou na fabrikaci mikroelektrodových vláken, design neurálních rozhraní, stimulaci a záznam neuronové aktivity. Je autorem mnoha vědeckých publikací a podílel se také na některých patentech Neuralinku.

Zachary M. Tedoff

vedoucí jednoho z mikrofabrikačních týmů

LinkedIn

Identifikace Zacka Tedoffa, šéfa týmu, který se zabývá vývojem tenkých filmů používaných pro elektrodová vlákna a pouzdro implantátu, byla hodně těžká. Na prezentaci se představuje jen jako Zack z mikrofabrikačního týmu, má roušku a o dost delší vlasy než na fotce na LinkedIn. Jsem si však na nějakých 90 % jistý, že je to on.

V Neuralinku je od listopadu 2017. Jeho kariéra je však dost bohatá – Zack nejednou totálně změnil směr jejího vývoje. Vystudoval biotechnologii na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ale také mezinárodní vztahy na americké vojenské akademii ve West Pointu. V letech 2009 až 2015 pak působil na různých pozicích v pěchotě US Army, z toho téměř dva roky strávil v Afghánistánu.

Po odchodu z armády v roce 2017 pracoval jako laboratorní asistent na Kalifornské univerzitě v Berkeley a také založil farmaceutickou firmu Tripartix. Poté už však nastoupil do Neuralinku, kde působí dodnes. Je také uveden jako spoluautor některých patentů Neuralinku.

Autumn Sorrells

vedoucí programu péče o zvířata

LinkedIn

Autumn Sorrells jsme mohli vidět nejen na výroční prezentaci, ale také ve videu o péči o zvířata. Za jeden z klíčů k úspěchu Neuralinku ji také označil ve svém tweetu Max Hodak (výše v článku). V jejím případě tedy s identifikací nebyl problém.

Autumn má 20 let zkušeností s profesionální péčí o hospodářská a laboratorní zvířata a studiem jejich chování. V Neuralinku pracuje od března 2017. Předtím 16 let působila jako vedoucí zvířecí behavioristka na Kalifornské univerzitě v San Francisku. Péči o zvířata studovala na Univerzitě v Missouri a na Purdue University. Je také zakladatelkou neziskové organizace Treehouse Tribe, která usiluje o lepší soužití většinové populace s lidmi s různými typy postižení.

Sam Baker

veterinář

LinkedIn

Sam Baker studoval zoologii a veterinární medicínu v Anglii na Univerzitě v Cambridge. Je diplomovaným specialistou na laboratorní zvířata a členem Americké asociace pro medicínu laboratorních zvířat. Mimo Neuralink působí jako odborný asistent na Univerzitě ve Stanfordu. Je spoluautorem mnoha odborných prací. Mohli jsme ho zahlédnout také ve videu o laboratorních zvířatech Neuralinku.

Shivon Zillis

projektová manažerka

LinkedIn | Twitter

O Kanaďance Shivon Zillis jsme nedávno při příležitosti jejího vystoupení na konferenci CUCAI 2021 vydali celý článek. Na výroční prezentaci Neuralinku se zhostila role moderátorky.

Druhý moderátor

neidentifikovaný

Spolu se Shivon Zillis akci moderoval ještě druhý moderátor, kterého se bohužel nepodařilo identifikovat.

Patenty

Procházíme-li patenty připsané Neuralinku (článek o nich), kromě výše zmíněných, se na nich objevují ještě i jiná jména. Uveďme si zde dvě z nich, ta která se objevují vícekrát:

 • Camilo A. Diaz-Botia (LinkedIn): Pracoval v Neuralinku v letech 2017–2020 jako vedoucí procesní inženýr v týmu Vanessy Tolosy, čili se podílel na vývoji elektrod, elektrodových vláken a procesů jejich produkce. V roce 2020 odešel do firmy NeuroOne.
 • Supin Chen (LinkedIn): Byl v Neuralinku v letech 2017–2021. Podílel se na stejných patentech jako Diaz-Botia. Letos odešel do firmy Roche.

Zajímavé profily na LinkedIn

Jak jsem uvedl výše, na síti LinkedIn se k Neuralinku momentálně hlásí 185 více či méně reálných uživatelů. Je mezi nimi mnoho „běžných inženýrů“ v různých oborech, ale dá se najít také pár zajímavých lidí nebo zaměstnanců na vyšších postech. Zaujali mě například tito:

 • Kristy Hilands (LinkedIn): Název její pozice v Neuralinku zní „Director of People & Culture“, tedy zřejmě něco jako šéfka HR čili personálního oddělení. To samo o sobě asi není nic moc speciálního, co mě ovšem zaujalo, je to, že Kristy také působí jako šéfka dobrovolníků projektu Burning Man. To je hudebně-umělecký festival odehrávající se každoročně na poušti Black Rock v americké Nevadě. O Elonu Muskovi je známo, že tyto akce pravidelně (nerozpoznán) navštěvuje. Je tedy možné, že v zaměstnání Kristy v březnu 2020 měl prsty sám Musk.
 • Jaime Rivera (LinkedIn): Odborníci Neuralinku určitě dodržují veškeré obecně uznávané principy a humánní postupy při testech na laboratorních zvířatech (například princip 3R). Je ale zřejmé, že zde může docházet k usmrcení zvířat. Důkazem je i to, že firma zaměstnává Jamieho Riveru, pitevního specialistu.

Poradci

Kromě stálých zaměstnanců pracujících ve firmě na plný úvazek, má Neuralink také své externí poradce. Jde většinou o neurovědce z akademického prostředí čili profesory z různých univerzit. Víme, že takovou funkci po nějaký čas po svém odchodu z Neuralinku zastával například Philip Sabes, který byl jedním ze zakladatelů firmy.

Ve funkci poradce v Neuralinku působí nebo působili také:

 • Krishna Shenoy (LinkedIn): Významný neurovědec a profesor ze Stanfordovy Univerzity. Vede zde skupinu zvanou „Shenoy Group“, která se zabývá neurovědou, neurotechnologiemi a neurálními interfejsy. Například prostřednictvím projektu BrainGate. Že je Shenoy v Neuralinku externím poradcem, víme díky videu jiného neurovědce ze Stanfordu, Paula Nuyujukiana. Shennoy se stará také o aktualizaci tabulek rekordů různých neurálních rozhraní, které můžete najít zde.
 • Jamie Henderson (LinkedIn): Profesor neurochirurgie na Stanfordově univerzitě. Specialista na léčbu epilepsie a používání hluboké mozkové stimulace. O tom, že je poradcem v Neuralinku, jsme se dozvěděli díky výpovědi Maxe Hodaka v tomto článku.
< Předchozí část

Předchozí články ze série Neuralink pod lupou:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře