Situace na trhu ojetých Tesel v ČR po slevách

Nedávno jsem si vyzvednul novou Teslu Model Y. Byl jsem dokonce první v ČR s barvou laku Midnight Cherry Red. Předtím jsem plánoval prodat Teslu Model 3, ale nepodařilo se to včas. Souvisí to se situací na trhu ojetých Tesel v ČR. V tomto článku bych tuto situaci chtěl podrobně rozebrat. Zaměřím se na Model 3 a Model Y, což jsou levnější a žádanější modely.

První šťastný majitel Tesly Model Y s lakem Midnight Cherry Red v ČR

Nejdřív se musíme podívat na cenu nových aut. Tesla plní svoje sliby ohledně dostupnosti pro běžné lidi. Cílem Tesly není být luxusní značkou pro bohaté, ale transformovat automobilový průmysl na udržitelné zdroje energie ve všech kategoriích. Jak v cenových, tak ve způsobu využití vozidel. Tesle se vyplatily investice do továren a technologií a díky tomu mohla v tomto roce výrazně zlevnit. Následující tabulka ukazuje, jak se v ČR změnily ceny nových aut:

Nové Tesly tedy zlevnily výrazně, cena se u nejlevnějších modelů blíží milionu korun a stává se mnohem dostupnější. Obzvlášť v porovnání s jinými elektromobily. Např. nejlevnější Škoda Enyaq (srovnatelný s Modelem Y) dnes začíná na 1 239 900 Kč. Tesla tak tlačí i ostatní automobilky, aby šly s cenou dolů. Reakce ostatních výrobců ale ještě pořádně nepřišla, a proto je teď Model Y nejprodávanější auto na světě bez ohledu na typ pohonu.

Jak na to zareagoval trh ojetých Tesel? Prošel jsem inzeráty na serveru SAuto. Stav k dnešnímu dni:

Na první pohled se průměrné ceny o tolik neliší od ceny nových aut a nevyplatí se. Nicméně na serveru SAuto se nyní nabízí 118 Tesel (včetně Modelu X a S) a je z čeho vybírat. Někteří majitelé pořád nezaregovali na snížení cen nových aut a pořád se snaží prodávat, jako kdyby byl rok 2022. Taková auta už jsou neprodejná, obzvlášť u Modelu Y se určitě vyplatí spíš nové auto. Jiná auta mají sice vyšší cenu, ale je potřeba číst detaily. Ceny nových aut uvádím v základu – bílý lak, bez tažného zařízení, bez rozšířeného Autopilotu. A mnohá nabízená auta mají něco navíc: dražší lak, tažné zařízení, zimní pneumatiky, dodělané elektrické otevírání kufru, rozšířený Autopilot, nabíjení zdarma atd. Také se cena mění podle nájezdu.

Podle mě je teď skvělá doba na nákup jak nové, tak ojeté Tesly. U ojetých musíte vybírat, ale dají se najít zajímavé kousky. Slevy nových aut stlačily ceny výrazně dolů a pokud jste vždycky chtěli Teslu, ale byla pro vás cenově nedostupná, teď může být vaše šance.

A jaká je moje situace? Pořád prodávám svojí Teslu Model 3 Long Range. Snížil jsem cenu až na 800 000 Kč bez DPH, všechny detaily najdete v inzerátu. Velký zájem ale o to není a níž již s cenou nechci jít. Spekuluji, že se situace zase změní. Teď je hodně majitelů v podobné situaci jako já: objednali si novou Teslu ve slevě a prodávají starou Teslu. Proto je na trhu tolik ojetých Tesel, ale tato vlna opadne. Také je možné, že Tesla zase zvýší ceny nových aut, jak už v minulosti udělala několikrát. Než bude pro mě prodej výhodnější, svůj Model 3 naplno pronajímám přes HoppyGo.

Moje Tesla Model 3 (Foto: Radovan Paška)

Pokud ještě nemáte účet na HoppyGo a chcete si půjčit auto, můžeme oba dostat 500 Kč s použitím mého kódu ‘RC6E7H9i’. Pokud si objednáte novou Teslu, budu rád, když využijete můj referral, získáte tak 1000 km dobíjení zdarma na Superchargerech.

David VávraMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

145 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

EV jsou dotační byznys. Okrademe lidi, aby papaláši jezdili. Pravidla jsou takto nastavena.

PetrV

Jinak k budoucí situaci ee. Elektřiny bude v entsoe nedostatek.
Nikdo nestaví, občasné zdroje odejdou.
Klasický komunismus.
https://www.osel.cz/12920-mame-opravdu-stavet-velke-fotovoltaicke-a-vetrne-elektrarny.html

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem PetrV
Moze

Dodám len toľko , že Nemci na to tlačia najviac , pritom v Nemecku bude najväčšia fabrika na akumulátory, náhoda?

PetrV

Továrny na baterie s dotacemi jsou jen dotační podvod.
Prožerou aktiva a čas.
Jediný, kdo umí celý výrobní řetězec jsou Číňané.
Problémy giga berlín jsou známé.
Je to jen německá montovna čínských polotovarů.

HydrocePhalus

Nejsou. Mně ne. Zasvěť i ostatní.

PetrV

Je to jednoduché. Kdyby čína, která jezdí hlavně elektromobily jela na ropu, tak kolaps s ropou je jasný.
Problém EV je, že způsobují kolaps přenosové soustavy, jak se to děje v číně i usa.
Navíc greendeal běsnění nabíjení ev nepomáhá.

Karlík z toovárny na čokoládu
PetrV

To je ale blbost.
Dle článku to mohlo být vytvořeno kdekoli. Klasické bolševické hackerství…
došli k závěru, že neexistuje žádný důkaz, že “soubor dat nepochází z IT systémů patřících společnosti Tesla nebo společností v jejím okolí”.

Richmond

Autoforum, popredný dezinformáčný portál elektromobilov v ČR. Gratulujem.

Richmond

Po prečítaní komentárov a snahou si neznížiť IQ som dospel k záveru že ľudia by mali veriť menej médiam (hlavne dezinformáčný portál elektromobilov k***tforum.cz, masové médiá iDnesLžeme a podobné, prestať čerpať informácie od hejterov na sociálnych sieťach ktorý len papouškujú od ostatných hejterov a viac by mali čerpať zo skúseností skúsených majiteľov).
Mám čerstvých 5000km s TMY LR prevažne diaľnice a Nemecké diaľnice, priemerka 19.2kWh/100km s rýchlosťou na cestách s diaľnicami priemerných 119km/h pretože na neobmedzených úsekoch jazdím 180-200km/h. Za prvý mesiac a 5000km som už ušetril cca 559USD na palive ( len 30% nabíjanie v práci tvorilo nabíjanie zdarma ), zbytok som cenu neriešil, nabíjal som tam kde som potreboval.
https://photos.app.goo.gl/G9WWQR139uJXeQRh8

Kto mi tvrdí že elektromobil nieje plnohodnotné osobné vozidlo na bežné užívanie tak sa mu môžem akurát tak vysmiať, pretože “skúsenosti” načerpal komentujúci dole zrejme s zdrojov ktoré som uvádzal hore.
Pohybujem sa v komunite už nejaký ten rok takže som zatiaľ nasosal mnohé informácie z prvej ruky než som sa rozhodol objednať elektromobil a je mi doslova smutno čo si o tom myslí mnoho ľudí len z toho že niekde niečo “čítali”.

Vypichnem pár vecí z diskusie Radima :

1. Životnosť batérií po 8 rokoch ? Existujú majitelia aj v ČR s 400 000km s 13-15% degradáciou batérií Tesiel. Po doslúžení samotného vozidla batéria môže ďalej slúžiť prípadne odpredať vozidlo s veľmi vysokou cenou práve kvôli batérií. Škodovka ku príkladu používa vyslúželé baterky z PHEV vo svojich fabrikách ako úložisko a čo potom ? Recyklácia. Každý väčší a dôležitý výrobca BEV má recyklačné strediská prípadne tretie strany. Koľko paliva za životnosť spaľováku ( cca 25 ton ) sa podarí zrecyklovať, tipnem si 0% ?
V práci z kvality si môžme požičať TMY P a podmienka je nájazd 500km denne, uprednostňujú ľudí ktorý najazdia viac. Odmietli mi požičať na dovolenku pretože niekto chcel najazdiť 1500km denne. Ojazdené autá až na kosť a batéria v poriadku, prekvapivo.
2. Vzácne kovy sa používajú aj pri rafinácií paliva (to nikomu doteraz nevadilo ? LOL )
3. Vodíkový pohon je len neefektívny osobný elektromobil. Mnoho ľudí ani nevie ako auto na vodíkový pohon funguje a Radim patrí medzi ne, je to len konverzia elektrickej energie na vodík a v aute naspäť na energiu ktorá nabíja batériu ktorá poháňa elektromotor. Vodík v osobnej doprave nevidím ako rozumnú voľbu, ťažká mašinéria, aviatonika, lode atď áno. Osobný mobil ktorý spaľuje vodík ako palivo ? Efektivita ešte horšieho výsledkum
Syntetické palivá je ten istý výsledok, neefektívny pohon, pretože na výrobu týchto palív treba energiu ktorá sa následne spali neefektívne, pre syntetické palivá dokonca viac než pre klasické prírodné. A dokonca spaľovák je len predražený vykurovák interiéru vozidla ktorý niečo málo energie vloží do pohonu. Toto vykurovanie paradoxne musíte akceptovať aj cez leto a vypustiť ho do ovzdušia ( double LOL ).
Napríklad na rafináciu paliva v ČR sa spotrebuje cca 1.6kWh energie na 1L paliva “hádajte kto je druhý najväčší odberateľ energie v ČR”.
Takže v 50L nádrži máte už použitej energie toľko čo mne by stačilo na plné nabitie (prekvapivé výrazy ľudí s negatívnym kýváním hlavy a aj tak odmietaním faktov som sa už stretol).
4. K CO2 a rastu vegetácie, samozrejme CO2 je dôležité pre rastliny ale aj vysoké množstvo CO2 je pre rastliny toxické, len si skúste pestovať na parapete kvety v najviac znečistených mestách sveta a dajte mi vedieť ako sa im darí. Toto CO2 ktoré vypúšťame umelo do ovzdušia je z obdobia kedy fauna a flóra bola zvyknutá na vyššie hodnoty aké sú dneska čo znamená že toto CO2 je stále bezpečne uložené, tá energia len tak sama sa nevyparila z planéty, ale možno si môžme dovoliť zahrať si takýto hazard s krehkým ekosystémom planéty, zatiaľ sa nám darí jednať s faunou a flórou v “rukavičkách”.

Elektromobilite sa venujem už nejaký ten rok, prečítal som nejaké množstvo nudných štúdií ktoré mám uložené v cloude pre vzdelávanie ostatných ( hejtery si nedali ani snahu tie linky otvoriť ) takže majú aj ekonomický a ekologický zmysel. Samozrejme žiadna akcia človeka nieje bez ekologickej stopy, aj vaša chôdza do práce či jazda na kole zanecháva stopy ak zájdeme do extrému ale ak ide o osobnú a energeticky efektívnu dopravu tak BEV zatiaľ nemá konkurenciu a dlho nebude mať.

Dotazy ?

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem Richmond
Moze

Takže , začnem takto

to čo tvrdíte , že ste ušetrili na pálive, ono je to diskutabilné, museli ste investovať oveľa viac do samotného automobilu a čo je horšie , zatiaľ sa síce nabíja bez dane, ale dp budúcna ju zavedú a budú to podobné ,,pálky” typu benzín a nafta, kde v niektorých štátoch je viac ako 50%ceny práve daň

Tak a tú recykláciu paliva ste vzali kde prosím ? Pýtam sa vážne , lebo som sa s tým stretol na jednom kanále na istej platforme na nahrávanie videí, lenže je to totálny nezmysel , to je akokeby ja začnem: ,,koľko palivových nádraží sa zrecyklovalo a koľko uhlia ktorým sa nabijali elektromobily sa zrecyklovalo?”

A už keď som pri tom palive, rafinuje sa z neho hlavne kvôli ostatným zložkám, to, že sa využíva benzín a hlavne nafta je hlavne o tom, aby sa využili ,,odpadne produkty” z rafinacie

No, využívanie vodíka , tam je to o inom má sa vyrábať z prebytkov OZE, každý tvrdí , že z prebytkov sa budú nabíjať elwktromobily, nebudú , nikdy sa nebudú , každý bude nabíjať v rovnaký čas , hlavne domácnosti , čiže piatok a nedeľa večer , ale všetci naraz

No a žiaľ , sklamem vás , ale elektromobil nie je vôbec , ale vôbec ekologický , dokonca vychádza horšie ako spaľovacie motory , produkuje viac ako 2x viac CO² na prejdenie rovnakej vzdialenosti , ono je zo o tom, že sa všetky elektromobily nabijaju z uhlia , aby im vyšli lepšie emisie , počítajú to na energetický mix, ale to jw nezmysel , ak sa prestanú nabíjať , tak odstavíme uholne elektrárne , ak pribudnú nové elektromobily , tak pribudnú (znova sa zapnú) už vyradené uholne elektrárne takže elektromobil produkuje viac CO²

mám aj čísla ak máte záujem , keď počítate efektivitu, tak tiež vychádza horšie ako pri spalovakoch, no a ešte keď započítame výrobu samotného elektromobilu tak je to totálne nezmysel ekologický, ale ak oň má niekto záujem , nebránim mu v kúpe , ale nemali by ani ostatný brániť mne v kúpe ekologickejšieho prostriedku

Čo sa týka akumulátorov, zatiaľ je dobre , že si to kupujú ľudia , čo sa tomu chcú venovať , ale ako začnú mať všetci ľudia , tak začnú pribúdať problémy , lebo to nebudú nabíjať , nechajú ich úplne vybite aj mesiace a potom to predajú ako úplne nové auto a ten akumulátor bude totálne zničený , navyše rychlonabijanie a podobne , no a ešte zo, nenechám ani mobil nabíjať bez dozoru a teraz ešte niekoľko hodín vkuse budem musieť strážiť auto aby sa nabijalo a voľný čas už nebudem mať vôbec

A aby som nezabudol, ani pri výrobe elektriny z plynu to nevychádza lepšie

Richmond

1. Cena vozidla, je jedno či kúpim BEV za 1.2 milióna alebo spaľovák 🤷🏼‍♂️ ušetril som tak či tak v prospech BEV ( a to nehovorím že by som si asi nekúpil spaľovák s podobnými parametrami, crossover, 500hp, 2.5 tony atď ).
Nebudeme snáď ale porovnávať polorozpadlú 10 ročnú Oktáviu 1.9 TDI s fungl novým autom …

2. Ropa sa rafinuje a vznikajú u toho aj iné užitočné zložky to áno, ale taktiež aj elektrická energia ktorá sa vyrába sa nevyrába len na nabíjanie BEV ale ohreješ si s ňou aj doma napríklad vodu na čaj.

K zbytku komentára …
Neviem aké “čísla” máš ty ale aj baterka vyrobená v Číne a BEV nabíjané v PL ktoré má najhorší energetický mix v Európe tak má stále lepšie emisie za Lifetime vozidla ako spaľovák, asi cca po 170 000km ak sa dobre pamätám čítal som to asi 2 roky dozadu, viď link a jedno z .pdf môžeš ma opraviť …
To je ale najhorší možný scenár ktorý vznikol v týmto prieskumom.

Mnoho ľudí si neuvedomuje že na ťažbu ropy aj keď je veľmi efektívna, transport aj keď je efektívny, skladovanie je skoro bez potreby energie, rafináciu ktorá je už energeticky náročná či aj samotné čerpanie paliva do auta stojí energiu a mnohokrát sa porovnáva nepriama emisia BEV od ťažby cez výrobu batérie až po samotné nabíjanie čisto na uhlie (čo je totálny nezmysel, provozovatelia nabíjacích staníc mnohokrát nakupujú energiu z obnoviteľných zdrojov nie z uhlia ako tvrdíš ty, môžeš si to kľudne overiť u každého z dodávateľov nabíjacích staníc, feel free to do it ).
Ale u spaľováku nejak už porovnávajú len emisie z výfukov ( čo je zas nezmysel lebo palivo nám sa čarovne neobjavuje v nádrži ).
Priemerne na spaľovák potrebuješ cca 25 ton paliva za jeho životnosť, už len rafináciou tohto paliva v ČR sa spotrebuje palivo 40MWh energie a taktiež samotné čerpanie čerpačky spotrebuje 400Wh energie na 1L. To sú lokálne nepriame emisie keďže rafinácia a čerpanie prebieha tu, skladovanie a transport už je zanedbateľná energia v takto malej krajine. Ale nezabúdajme na to že tá ropa musela precestovať pol sveta ale to už neberme do úvahy pre komplexnosť.
Berme ale len rafináciu a 40MWh energie. S mojou spotrebou BEV len z tejto energie urazím 200 000km a to je len energia potrebná na rafináciu. Nikto vlastne už ani nevie spočítať koľko energie sa spotrebovalo na tých 25ton paliva ( na ťažbu,btransport a skladovanie je potreba viac ropy keďže konverzia ropy na palivo nieje 1:1, rôzne zdroje uvádzajú rôzny pomer od 1.2 až po 1.8:1 )

Mimochodom ak zdraží elektrická energia zdraží sa aj palivo 😉
Nech sa páči, môžeš sa vzdelávať a teraz ty môžeš tie svoje čísla budem za ne rád ( len nie iDnes či Autoforum alebo iná obnož médií prosím, to nieje žiadny zdroj informácií ).

Ale logicky, konverzia energie z ropy na palivo stojí energiu a sú tam straty, transport stojí energiu, skladovanie tiež, rafinácia, čerpanie, čím dlhší reťazec a viac krokov k finálnému produktu tým viac strát a potreba energií = viac emisií.
To je to isté ako s vodíkom, ak mám energiu ktorú nepresuniem rovno do baterky, ideálne rovno do elektromotoru ale dám medzi ne XY ďalších krokov konverzie ktoré vždy vyžadujú energiu tak tam tie straty budú väčšie a toto platí aj pre palivo či syntetické alebo nie, či vodík, či pre LPG, CNG, methanol.
Samozrejme aj pre BEV to platí, tam tiež vznikajú straty ale nie sú to straty kde sa mení jedna zložka energie na inú, sú to straty na elektrickej energie ktoré vznikajú aj pri samotnej výrobe paliva ( strany na transporte, konverzie energie z AC-DC či naopak atď. )

Ak by si si mohol ropu vyťažiť v ČR, rafinovať a načerpať rovno z kohoutka rafinérky tak by to bolo energeticky efektívnejšie = menej nepriamych emisií, ale všetci vieme že je to nereálne.
S energiou už to tak nereálne nieje, energiu si môžme vyrobiť v krajine sami, dokonca aj doma a na krátku vzdialenosť transportovať rýchle a efektívne do baterky. Toto jednoducho s palivom nikdy nedokážeš ani a inou tekutou látkou a vždy tam budú väčšie straty či pri výrobe alebo pri iných krokoch.
Energia = emisia, efektivita = emisia. Energia potrebná na výrobu energie pre ICE vs BEV = emisia.

https://drive.google.com/drive/folders/1vZRADokRhmr1lGH4o3d70Cbh-j7BDw-6

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem Richmond
Ivo Janáček

Bohužel stále to samé nepochopení toho, jaký je rozdíl mezi tím, jestli nabíjím a nebo nenabíjím. Takže ještě jednou, žádný elektromobil se nenabíjí z mixu, ale výhradně z uhlí a plynu, tedy v Evropě jako takové. A pokud toto nechcete pochopit, pak byste měl ale jasně napsat, že nabíjením elektromobilu se celkový mix zhoršuje a tedy sice elektromobil je čistý, ale ty emise se přesunou na ledničky, televize, počítače atd. Ta elektřina totiž opravdu nevzniká jen tak v zásuvce, ale musí se vyrobit a s novým elektromobilem se musí pro něj navíc vyrobit elektřina, která by se vyrobit nemusela, pokud by ten elektromobil neexistoval. Je opravdu zvláštní, že toto nechápou politici a úředníci, ale že toto nechápe normální člověk je překvapující.

Garion

Ponejprv bych chtěl zmínit, že ČR je čistý vývozce elektřiny (nemám čísla z posledních 2 let, možná mě doplníte), takže se nabízí jednoduchá úvaha, že ČEZ nebude vydělávat na burzách ale tu elektřinu nabídne na tuzemský trh pro nabíjení EV.

Dále vám tam chybí jeden údaj, že s každým nahrazeným spalovákem klesne výroba elektřiny nutná na výrobu a distribuci tohoto paliva. Ano, nejsou to ekvivalentní hodnoty, ale je nutno s tím počítat. Přechod na EV bude plynulý a bude probíhat minimálně ještě 30 let a za tu dobu se také výrazněji promění naše i evropská energetika. Vy na to koukáte, jako by se dneska mělo proměnit 6 milionů českých aut na EV.

Myslím, že dnes je to polovina EV, která se nabíjí většinou ze solárů majitelů těchto EV. V budoucnu to bude z celkového počtu odhadem 1/4 až 1/3. Zbytek bude závislý na elektřině ze sítě. přes letní sezónu (2/3 roku) by mohl být této energie dostatek ze slunce, ale zatím si neumím představit, jak to pak bude u nás tu zimní třetinu roku. Tam mám bílé místo a asi bych vám v tuto chvíli dal souhlas, že bude třeba nastartovat tvrdé zdroje na fosil. Pořád je to ale za mě lepší varianta než spalovák. Tam už nechci, pokud si mohu vybrat.

Ivo Janáček

Líbí se mi jak si někdo myslí, že když se bude čůrat jen v jednom koutě bazénu, tak je to v pořádku a ve druhém nic nebude. Takže jinými slovy u nás omezíme výrobu, ale jinde ji zvednou z ještě horších zdrojů, takže celkové emise budou ještě vyšší, ale srdíčko českého nadšence zaplesá, že místo 99% nabíjení z uhlí to bude třeba jen 97%.

Další odstavec a další blud. Takže výroba elektřiny z uhlí a plynu je bez dopravy paliva? Skutečně si to myslíte? Ten plyn se dneska musí zkapalnit, převést, znova uvést do plynného stavu a dopravit. Takže reálně je to obrovské množství emisí a pokud by to někdo spočítal, tak bychom se možná divili jak to uhlí najednou není tak černé, ale to jen spekuluji.

Mohu jeden skromný dotaz? Odkud se bude brát elektřina, pokud nebudeme používat uhlí a plyn? A potom odkud se bude brát ta, kterou budeme potřebovat na nabíjení aut a kamionů atd? Hodně by mě to zajímalo především v zimě jak se to asi provede.

Další blud soláry. Takže jednak nejsou bezemisní, ale hlavně, pokud jsou napojeny do sítě, tak hádejte co by se stalo, kdyby se nemusel dobíjet elektromobil a elektřina by šla do sítě. Ano, pokud jste hádal, že o to méně se spálí plynu, pak je to pravda, ale mám obavu, že takto nebudete uvažovat což je ovšem špatně.

Na konci konečně začínáte chápat, ale nemáte pravdu, uhlí má účinnost kolem 40% a plyn kolem 50% při výrobě elektřiny. Pokud vezmu naftu, pak jsem rovněž na 40% a v zimě navíc topím zadarmo. Problém je, že ztráty v síti jsou kolem 7%, ztráty při nabíjení v nabíječce kolem 10% a v baterce je to rovněž kolem 10%, ale to je vcelku jedno, na první pohled je zřejmé, že nejekologičtější je na tom nafta a nebo pohon na CNG například. Jinými slovy, vše co dneska jede v zimě na uhlí pojede i nadále a k tomu připadne spousta dobíjení, jak to chcete zeleně zvládnout? Neměl být přechod na elektromobilitu zelený? Ale takhle to nějak nevychází… Jo a u těch solárů 2/3 roku nabíjení auta spíše nedáte, protože dáte přednost topení.

Garion

Buď budeme komentovat situaci v ČR nebo v Evropě. Ekonomicky je to ČR, energeticky je to Evropa. To už je spíš téma na odborný seminář s diskusí než na zdejším serveru.
Já nikde nepíšu, že na výrobu elektřiny z fosilních zdrojů nejsou náklady na výrobu a dopravu paliva. Spíš jsem se snažil naznačit, že s postupnou penetrací EV a úbytkem ICE se bude zároveň zvyšovat podíl OZE a ubývat uhlí. S tím souvisí přestavba distribuční sítě a nutnost zavedení chytrých elektroměrů a spotřebičů, aby se dala řídit rovnováha. Jsme poslední země, která jede na starý elektroměry.

Já se snažím najít cestu, jak by to mohlo jít a vy popisujete současný stav. Znovu opakuji… Přechod na EV bude postupný a bude trvat 30 let. K tomu je zapotřebí změnit i infrastrukturu a přístup k výrobě a spotřebě elektřiny. Nemá smysl tady popisovat, co se stane, když dneska najednou všichni přejdou na EV, to je utopická představa. Cílem je omezit spalování fosilních paliv včetně výroby EE. A k tomu by se měla najít ta nejlepší cesta. Energie je jen jedna a ta přichází ze Slunce.

Ivo Janáček

Dobře, ale stále nikdo nebyl schopen říct, co budeme dělat v zimě? Odletíme všichni na Kanáry nebo jak?

Moze

No ale je tam problém , že dajme tomu mám fotovoltiku, z nej si nabíjam elwkteomobil, ale práčka u suseda musí ísť na elektrine vyrobenej z uhlia,

Nebolo by lepšie , keby som predal elektrinu susedovi, ja si kúpil benzín a elektrárne by spálili menej uhlia ? (vychádza to 2x viac CO²z uhlia ako z benzínu)

Ivo Janáček

Ano bylo, ale tohle nepochopí všichni.

Garion

Nebylo by lepší, kdyby i tu pračku u souseda napájela také FVE? Podíl OZE neustále roste a cílem je přeci to, aby na každé vhodné střeše v ČR byla FVE. Aby neplatil současný stav, který jste tady v diskusi velmi dobře popsal.

Moze

Bolo by to dobre , keby na všetko stačili OZE ale tak inštalácia nestíha pokryť ani nárast spotreby a nie ešte aby nahradili ostatné zdroje, to je také trochu klamlivé , zatiaľ je stále kde montovať panely , ale postupne to tempo bude spomaľovať, lebo väčšina firiem ich už má , nové domácnosti ich majú za chvíľu povinné a tak sa dostaneme do bodu , kde už bude len veľmi málo pribúdať , ale žiaľ , nikdy sa nebude dať pracovať len na nich, skúste si nájsť oceliarne Podbrezová, majú tam krásne rozpísané svoje zdroje (vlastné elektrárne) ale nechcem si predstaviť aké akumulatory by museli mať aby vydržali celú zimu pracovať nepretržite

A späť ku tej práčke , práčka musí bežať na elektrine z uhlia , lebo si niekto nabíja auto, ono, ekologickejšie by bolo keby bežala na benzín , ale takú práčku som ešte nevidel, ale videl som auto ktoré fungovalo na benzín , tak nie je lepšie tú ,,eko” elektrinu nechať tej práčke ?

Inak, mám pochybnosti aj o tej fotovoltike, keď vidím koľko energie sa minie len pri výrobe vodičov ktorými sa prepajaju, tak pochybujem ako sú na tom ekologicky , keď ich niekto musí montovať v oblasti , kde 9 mesiacov v roku nesvieti slnko (u nás reálne tak dlho nezasvieti slnko na jednu z ulíc, ďalšie sú tak na 6 mesiacov bez slnka) vtedy sa to ,,určite vykompenzuje”

Ivo Janáček

Takže v zimě se nebude prát ani jezdit, chápu to správně?

PetrK

A nebylo by lepší, kdyby se ta energie na výrobu benzínu, dala tomu sousedovi na pračku ? A nemusel by se pak ani spalovat ten mazut v rafinérkách 😀
Mně se hrozně líbí, jak se veškerá elektřina vyrábí z uhlí a plynu a mix neexistuje. Přitom to vychází z logické, ale mylně aplikované úvahy, že přece musíme nějak vyrábět elektriku, kterou navíc spotřebují EUV.

  1. Uhlí = stabilní zdroj, Plyn = “dorovnávací” zdroj (z pohledu náběhu) – proč zrovna tyhle dva, když v obou skupinách jsou i další.
  2. Opravdu je EUV tolik, abychom mohli vypnout jednu uhelnou elektrárnu, kdyby nebyly? V ČR těžko. Celosvětově – určitě ano, ale tak jednoduché to zjevně není, že ?
  3. Jsme čistý vývozce elektrické energie. Primárně jde energie na český trh, až pak se přeprodává ven. Tedy to, co spotřebujeme navíc, zmenší vývoz, ale nezvětší výrobu.
  4. Vyšší spotřeba EE kvůli EUV do budoucna nebude určitě pokryta uhelnými elektrárnami. Plynovými pravděpodobně ano. Tedy za přepokladu, že nebude vyrovnána technologiemi na úsporu EE.
  5. Přijdou na řadu jiná úložiště EE, než jsou jen přečerpávačky. Baterkárny v řádu MWh se už budují i v ČR. Další metody jsou možné, ale průmyslově zatím nenasaditelné. To zas podpoří nestabilní OZE na úkor paroplynovek.
Moze

Teraz už netuším ,či som na toto odpovedal ,píšete stále doookola tie isté nezmysly 😀 v skratke

Benzín tak ako tak musíte vyrobiť , lebo taký je už je technologicky proces keď sa snažíme dostať z ropy iné zložky vrátane liekov, aj keby sme ho nechceli , musí sa rafinovat a potom by sa len niekam musel vyliať alebo spaľovať len tak flerou

Nemôžete počítať pre jednotlivé štáty , ale EU ako celok, lebo v EU ako celku budú zakazane spalovaky ,

Tie akumulátory sú technologický a ekologicky nezmysel , ako netvrdím , že koncept akumulátorov je zlý , len momentálna generácia využíva fakt toxické materiály a likviduje neskutočne ekosystém , ale to sa deje v Číne , to nás nezaujíma , ako by povedal jeden pán tu, my si do svojho kútika bazénu necurame 😀

Až bude ekologickejšia verzia , tak som 100% za elektromobily , lebo ropa raz dôjde , ale zatiaľ sú elektromobily ekologická katastrofa

PetrK

Benzín rozhodně nevzniká jako vedlejší produkt zpracování ropy = není nutné ho vyrobit. Opak snad ani nemůžete myslet vážně.
To je pak mnohem racionálnější a pravdivější tvrzení, že EUV jezdí na energii, kterou stejně musíme vyrobit (velké stabilní zdroje). A víme dobře, že ani tak to úplně není. I když například princip nočního proudu to vlastně přímo potvrzuje.

A naopak – musíme to počítat pro jednotlivé státy, protože tam se dají najít konkrétní čísla bez jazykové bariéry a dají se utnout smyšlenky, domněnky a zavádějící tvrzení a to na základě tvrdých čísel. Mimochodem v tomto bodě jsme právě teď – tvrdá čísla ukazují něco jiného, než se někomu hodí a proto je to z pohledu dotyčných potřeba posunout někam, kde tvrdá čísla nejsou nebo jsou špatně k dispozici a je možné mlžit a logicky, přestože špatně, argumentovat. A on ten vliv počítání přes celou EU bude IMHO marginální. Jsem zvědavý, co se vytáhne potom.

Moze

Ak nájdete sposob ako získať z ropy všetko okrem benzínu , tak vám dajú nobelovku, lebo ropa je niečo ako keby ste do veľkej nádoby začali sypať štrk , piesok , oceľové guľôčky , sklo …

A nech robíte čo chcete , keď vyberiete všetko čo chcete , tak tak či tak vám tam ostane to, o co nemáte záujem , nafta nemala využitie , reálne sa pálila namiesto uhlia , strašne neefektívne, preto sa snažili vyrobiť naftový motor

Nemôžete to počítať pre jednotlivé štáty , ale pre celú rozvodnu sieť tá elektrina sa preposiela po celej EU, takže musíte počítať pre celú EU, ak ten zákaz spalovakov platí pre celú EU, tak teda majte rovnaké podmienky pre spalovaky aj pre elektromobily , lebo sú štáty , ktoré nevyrobia ani kvapku paliva a všetko dovážajú

A_V

Jasně zákažeme firmám obchodovat na burze . Pak jim rovnou řekněme za kolik a komu prodávat. To bude super.

Garion

Nikomu nic nezakazuju. ČEZ je ale 70% polostátní podnik a jeho prioritou by neměla být maximalizace zisků, ale měl by zajistit energetickou bezpečnost státu a plnit nějaké cíle a závazky. Pokud se postupným přechodem na EV bude zvyšovat spotřeba, měl by ČEZ prodávat elektřinu nejprve na domácím trhu a až potom přebytky na burze.

Moze

No tak ja tomu neverím , konečne niekto kto sa do toho konečne rozumie, môžem sa Vás opýtať , či ste aj z oboru ? Alebo len amatér ? Ja som totiž z oboru tak sa preto do toho trochu viac rozumiem, ale chápem zasa, ak len obyčajným ľuďom stihli
,,vymyť mozgy” predajcovia Tesly, ktorý na istej platforme na videá stále hovoria Nezmysly o tom ako sú ekologické

Richmond

Fyzicky to nieje samozrejme možné ale existuje nákup a predaj eenegií. Čo je na tom tak ťažké pochopiť a nechcené pochopiť ?

Moze

Čisto teoreticky si každý môže kúpiť papier , že má energiu z OZE ale realita je taká , že záleží kto ju v danú chvíľu vyrába a kto používa , žiaľ , OZE si nezapnete, lebo chcete auto nabiť

A ak začnete s energetickým mixom a akumulatorovnami , tak to si natoto sám do úst

Jiří

Lze to naprosto bez plynu a uhlí. Objem elektřiny pro 100 tisíc BEV může v ČR zajistit vypnutí jedné elektrárny, stačí nabíjet v noci.

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem Jiří
Moze

S dovolením to rozdelím do dvoch komentárov , tie prepočty Vám pošlem osobitne, tu sa vyjadrím zasa ku tým nepresnostiam čo tu tvrdíte ,

Tak ta cena , auto v rovnakej kategórii výbava kvalita a výkon je oveľa lacnejšie ak používa spaľovací motor a ak si investujete rovnakú sumu do spalovaku, tak dostanete oveľa viac , kvality alebo výbavy , neviem kde ste zobrali nezmysel , že to je rovnaká cena,

Tak ta ropa pri rafinacii vždy potrebuje rovnaké množstvo energie , aj keby sme benzín a naftu nepotrebovali, tak ako tak sa musia oddeliť a takto ich budeme musieť likvidovať osobitne , nevyuzijeme vôbec tú energiu a to množstvo energie čo tam stále spomínate je nezmysel , musíte to rozdeliť na jednotlivé zložky ktoré sa rafinaciou získavajú a to dokonca nie v pomere koľko ich obsahuje ropa ale v takom pomere , koľko sa tej energie minie na získanie tej jednotlivej zložky,
Jednoducho na odparenie benzínu je treba menej energie ako na odparenie ťažších zložiek, ktoré sa odparuju pri oveľa vyššej teplote=> potrebujú viac energie

Takže energia na ťažbu doprevu….
Ale zabúdate zasa úmyselne povedať , koľko treba ťažiť uhlia a prepravovať ho na výrobu energie (vysvetlím neskôr znova prečo uhlie) tam samozrejme ťažba , preprava skladovanie , znova preprava, prekladka (rôzne rozchody koľajníc) prípade preprava na lodiach (žiaľ sa mi moc nepáči , že teraz ide ropa z tankerov, ale to je dočasné riešenie) inak ide ropa priamo potrubím , minimálne náklady a vlaky potrebujú elektrinu (mimochodom , tu neokecate ziadne panely , všetky vlaky majú vlastné uholne elektrárne) a môžem ešte pokračovať ďalej o tej ťažbe ale sa mi tam už nechce zaparat do toho

A tam ste tresli úplnú blbosť , že rovnaká energie ako sa vyrába na bijanie tak si s ňou môžem ohriať vodu
To je totálne nezmysel , viete koľko sa vyrába energie ? Trošku viac ako sa aktuálne spotrebuje, v presne danú chvíľu , tam sa musí každému zariadeniu vyrobiť osobitne množstvo energie , ktoré potrebuje, pri tej rope sa tak či tak musí minút rovnaké množstvo aj keby som chcel len jednu zložku

No a to zdraženie elektriny netvrdím , že zdražie aj pre domácnosti , ale proste budete platiť daň z toho , že nabijate elektromobil , (ako nechcem vás urážať , normálne sa to pýtam a budem sa všetko pýtať normálne , lebo Vás nepoznám tak sa musím) vyznáte sa aspoň trošku v tom ako sa financuje doprava ? Odkiaľ sa berú peniaze na stavbu a údržbu ciest ? Väčšina z toho ide priamo z peňazí získaných zdanením palív, podobná daň bude čakať aj elektromobily, ale nie hneď , až sa všade zavedú tak ju dajú a bude pekne vysoká , navyše si začnú distribučné spoločnosti účtovať ďalšie poplatky za nutné úpravy rozvodnej siete , lebo aktuálne má už aj tak problémy a nestačí

A tu je tá výroba energie ,
OZE vyrábajú a dodávajú do siete 100% toho , čo dokážu , ibaže to nestačí , takže pridáme jadrové elektrárne, tie dodávajú 100% do siete a nestačí to , stále je málo, na rad prídu plynové , tie dajú tiež 100% do siete a nestačí to, stále je vyšší odber , ďalšie na rade sú práve uhoľne elektrárne , tie ale už dokážu pokryť spotrebu , takže nepracujú na 100% ale len dajme tomu na 50%, (len pre naše potreby) následne sa stane situácia , nejaká firma má dovolenku , vypne stroje , spotreba klesne a ktorej elektrarni berú výkon ? No uholnej, tak bude makať len na 40%, neskôr ta firma začne robiť , chcú dobehnúť čas , zvýšia odber a treba viac energie, ktorej elektrárni pridajú výkon ? (OZE , jadro a plyn idú stále na 100%) áno , takže Uhoľná začne makať na 70%

A teraz nastala taká situácia , začalo sa montovať viac a viac OZE, tak uholne elektrárne sa vypínali, tak celkovo výkon klesol dajme tomu na 10%, ibaže , začali pribúdať elektromobily , a kde vziať na ne energiu ? No tak naspäť navýšime výrobu a kde sa dá pridať ? No zasa len uhlie , tak navýšime z uhlia a už zasa vyrábame tých 50%výkonu , ale ani to už nestačí , tak sa to zvyšuje , každý nový elektromobil znamená navýšenie výroby energie z uhlia

Áno , môžete tvrdiť , že kupujú energiu z OZE, počítať emisie na energeticky mix, ale realita je taká , že ja si nabijem elektromobil z lrebitkov mojej fotovotiky a susedova práčka musí potom využiť energiu vyrobenú z uhlia , čo ekologickejšie je predať elektrinu z fozovoltiky susedovi a do auta si za to natankovať benzín

Tie výpočty prepošlem z iného komentára, nestíham to prepísať ,

Ivo Janáček

Rozepsal jste to moc hezky, jen pokud vím, tak uhlí jede furt a doplňuje to plyn, protože na burze rozhoduje cena a elektřina z uhlí je levnější, než z plynu. Nebo se to snad změnilo?

Moze

Priznám sa , snažil som sa celý čas trošku pomôcť elektromobilom , aby som nebol zaujatý voči nim , reálne sú tie čísla proti nim ešte horšie , jeden pán sinto prepočítal a vychádzalo mu 3x viac co2, ale tak nechcem aby to bol taký šok pre tých , čo si myslia , že je to ekologickejšie

No áno , máte pravdu , že radšej z uhlia vyrábajú , ale nie je to len cenou , občas sa do toho pridá na koľko sú naplnené zásobníky zemného plynu a ďalších x faktorov, ale celkovo to zasa rozdiel nie je , či to je plyn alebo uhlie , emisie vychádzajú skoro rovnako , ale vysvetliť im to, tak to by už vôbec nepochopili

PetrK

Kolik CO2 vyprodukuje výroba benzínu ?

Moze

Koľko CO2 vyprodukuje tazba preprava , skladovanie , nakladanie, prekladanie čistenie a vývoz popola pri uhlí ? Energeticky to pre uhlie je oveľa horšie ako celý cyklus pre ropu a navyše , už som to písal vyššie , ropa obsahuje určite % nafty a benzínu , pri rafinacii sa musí tak ako tak použiť rovnaké množstvo energie, aj keby benzín nechceme, musíme ho vyrobiť aby sme mohli vyrobiť ostatné produkty , vpodstate je zo odpad , nafta je úplný odpad , dlhé roky sa snažili ten odpad na niečo využiť a nakoniec sa podarilo na naftové motory

PetrK

Mně zajímá ta výroba, protože je IMHO relativně snadno spočítatelná. Ostatní “tazba preprava , skladovanie , nakladanie, prekladanie čistenie” a likvidace zbytků považuji plus mínus za stejné.
Nehledě na to, že tu samou elektřinu potřebuji i pro tu výrobu benzínu. A nehledě na to, že energie v rafinérkách vzniká i spalováním odpadu z ropy (např. mazutu). Asi proto, aby si nemusely kupovat tu špinavou energii z uhlí.

Moze

To nie je o tom aby nemuseli kupovať špinavú energiu ale o tom, aby sa zbavili zvyškov ktoré nepotrebujú a popritom sa aj ušetriť dá , rovnako by pozom museli spaľovať aj benzín a naftu ale to už by mali tej energie akosi priveľa

Energeticky vychádza všetko okolo ropy lacnejšie ako pri uhlí , ale to už som vám písal a zamerať sa na jednu jedinú vec , ktorá sa ki hodí nie je argument, to sa snažíte vykluckovat, navyše ten benzín sa musí vyrobiť tak ako tak, inak to proste nejde a energia sa na to minie tak ako tak

PetrK

Pletete dohromady to, co se vám hodí. Jednou jde o špinavější, podruhé o levnější potřetí o energeticky lacinější … na každý argument irelevantní námitka … bezva

Moze

Tak ja som hovoril o výrobe elektriny a vy ste začali odbocovat od témy ku rafinacii ropných produktov , tam je to o niečo zložitejšie , nevravím ,že tie firmy robia vsewekologicky správne ale aj ekonomicky sa na to pozrieť treba (tam tiež vychádza zle elektromobil) ale ak preskakujete z jednej strany na druhú , tak aj ja potom musím takto odpovedať raz na to raz na ono a potom to nedáva zmysel pre niekoho

PetrK

Jádro jede furt a je doplňováno přečerpávačkami 🙂
Plyn je výhodný z toho důvodu, že náběh a přifázování paroplynovky je řádově rychlejší než uhelky.

Moze

elektromobily za prevádzky produkujú 2x viac skleníkových plynov ako spalovaky, ko neverí , môže si to teraz spočítať spolu somnou:

Začneme tým faktom, že momentálne všetky inštalované OZE využívame na 100% a ešte stále je nedostatok elektrickej energie, takže je potrebné doplniť aj iné zdroje ako jadro a plyn, lenže ani to nestačí , takže využívame uhlie , ktoré sa malo odstaviť , samozrejme elektromobily zvyšujú spotrebu a tak sa zapinaju už odstavené Uhoľne elektrárne => elektromobily jazdia na elektrinu z uholnych elektrární , môžete debatovať o tom, že si ho nabíjate solarom, ibaže ten solar mohol napájať práčku , ktorá na benzín asi ťažko bude fungovať

Ďalej pokračujeme realnou efektivitou vozidiel:

Spaľovací motor:
80% výroba paliva
30% účinnosť motora

24% Celková účinnosť

Uhoľná elektráreň a elektromobil

80% kotol
40% turbína
95% prenos energie
80% nabíjanie elektromobilu
90% získavanie z akumulatoru
90% elektromotor

19,7% Celková účinnosť

Takže elektromobil má oveľa menšiu účinnosť a to som bral priemerné hodnoty a zaokrúhľoval som v prospech elektromobilu, aby ste ma neobvinili, že im krivdim

No a teraz treba určiť , koľko energie treba vyrobiť aby sa nabil akumulátor, čiže efektivita ale len po nabitie akumulátora,

To je 24,3%

A teraz začnú krajšie čísla ,
Priemerná spotreba elektromobilu sa udáva približne

27,5kw/100km
(každý model má inú a neustále sa to mení , to viem)

Ibaže po započítaní efektivity to je
113,2 KW/100 Km reálna spotreba elektromobilu

U spalovakov to je

6,6 benzín 5.6nafta l/100 Km
A keď to premenime tak to vychádza

78,4 69.5 Kw reálna aj so stratami

No a ešte krajšie čísla, koľko emisií vznikne pri získavaní tejto energie na prejdenie vzdialenosti 100Km

15,36kg benzín , 14,78kg nafta,

A čo sa týka výroby elektriny tak to vychádza (dosadil som aj pre plynové elektrárne pre porovnanie)

22,7 kgco2 pre plyn
34,4Kg CO² pre uhlie

Čo vychádza viac ako dvojnásobná produkcia CO² oproti spaľovacím vozidlám

Prepočítajte, kľudne samy

No a ešte taká čerešnička , snažím sa ešte momentálne dohliadať presné čísla produkcie elektrickej energie, ale z ropy sme získali pre 2020rok 612GW energie , ak to chceme nahradiť elektromobilmy, treba jej dvojnásobok takže dajme tomu 1TW elektrickej energie , no a podľa niektorých zdrojov sa v roku 2020 vyrobilo okolo 3TW elektrickej energie , ktorej je stále nedostatok , ale ako som spomínal , ešte dohladavam presné čísla , tu to píšem len orientačne

Ivan

Tie prepočty sú veľmi zaujímavé a korektné až do časti výroba elektriny. Je nekorektné počítať že všetka elektrina sa v SR alebo ČR vyrobí iba z fosílnych zdrojov. Napríklad v SR je podľa energetického mixu pre rok 2022 iba 21,65% z fosílnych zdrojov (7,06% uhlie, 12,31ropa a plyn zvyšok ostatné) https://www.okte.sk/sk/zaruky-povodu/statistiky/narodny-energeticky-mix/
v ČR je energetický mix pre rok 2021 49,8% z fosílnych zdrojov (40,3% uhlie 9,5 ropa a plyn zvyšok ostatné) zdroj Energetika v Česku – Wikipedie (wikipedia.org)

Samozrejme tieto čísla sú iba o výrobe do toho treba započítať dovoz vývoz a krajiny z ktorých sa energia dováža.

Ale nahrubo povedané v SR je prevádzka elektroáut jednoznačne zelená (produkcia CO2) v ČR je to zhruba na stejno.

V prípade Poľska je to celé zle čo sa týka produkcie CO2 pri prevádzke elektromobilov…

Moze

Už som to popísal viac krát , ale znova:

OZE dodávajú do siete 100%svojej produkcie , to ale nestačí , tak zapneme jadro , to dodá 100% svojej produkcie ale to jw málo , tak pridáme plyn , ten tiež maká na 100% a stále je to málo , tak zapneme uhlie, to už ale stačí pokryť spotrebu (pracujú všetky spolu) a stačí ho zapnúť 50% možnej produkcie z uhlia,

lenže teraz nastáva problém , spotreba energie sa zvyšuje , OZE viac nevyrobia, jadro tiež nie, plyn rovnako , ale uhlie má rezervu, tak začne pracovať na 70% výkonu ,

Takže keď teraz začnú pribúdať elektromobily , budú sa nabíjať z uholnych elektrární , ktoré mohli byť odstavené , celé roky sa budujú OZE aby sa uholne odstavili a teraz kvôli zvýšenej spotrebe zo strany elektromobilov musia znova spustiť odstavené uholne elektrárne (reálne sa len zvýši produkcia v nich , pretože sa nemôže jedna odstaviť celá , kvôli nerovnomernej zatazi)

A nemôžete ani počítať , že si kupujú elektrinu z OZE, že majú na to papierik, tej elektrine je to jedno kde si ju kto kúpil , proste sa niekde spotrebuje, ale keď budete chcieť nabiť elektromobil tak elektrina vám príde z tej uholnej elektrárne ktorá by inak bola odstavená

A počítať emisie z energetického mixu je teda nezmysel , to je ako keby som zalieval záhradku , každý deň polejem zahradku 200l vody zo suda s čistou dažďovou vodou, (bežná spotreba energie ) len jedného dňa sa rozhodnem zväčšiť zahradku (elektromobil) a zrazu tej vody potrebujem viac, tak si zoberiem z potoka , takú špinavú zablatenu ale to sa mi nepáči , že je tak spinava, tak ju nalejem do toho suda s čistou a tam sa to premieša,
potom môžem povedať , že ten kúsok záhrady , čo som pridal polievam čistou vodou, ale tá špina sa len rozloží všade , no keby som ten kúsok záhrady nepridal , tak tú špinavú vodu tam netreba a nespinil by som si záhradu

Je to blbé prirovnanie , ale ja už neviem ako to inak vysvetliť , že keby nebolo elektromobilov , tak je menšia produkcia CO² 😀

Ivan

Energeticka prenosova sustava nefunguje tak, že uhlie ide stále a potom ked nie je pripoji sa jadro a ked nestaci pripoji sa foto. Výroba vo všetkých zrojoch sa plánuje aby sa pokrývali plánované spotreby v priebehu roku. Moje dedukcie boli značne zjednodušené ale nie úplne nesprávne. Energetický mix čo som uvádzal je realita, ktorá v tých rokoch bola. Ako som písal predtým áno v rámci Europskej energetickej sústavy sa energia dováža aj vyváža.. (čísla dodám neskôr) takže je jasné že spotrbovaný energeticky mix je o niečo iný ako vyrobený..(čísla dodám neskôr). Čo sa týka budúcnosti 10 rokov dopredu dnes presne nevie nikto aký ten energetický mix v jednotlivých krajinách Európy bude. Je samozrejmé zlé, že EÚ chce aby v roku 2034 sa vyrábali iba elektroautá, lebo sa naozaj môže stať že energetický mix v rámci EU sa výrazne zhorší. Ale ako to fakt bude nakoniec to fakt nevie nik.. Ak máte vešteckú gulu rád budem od Vás kupovať výsledky a obaja na tom zarobíme:)

Ešte k SR. Po pripojemí dvoch blokov JE Mochovce sa SR stane po určitú dobu čistým vývozcom elektirny a energetický mix po odstavení uhlia v rokoch 24-25 by mal byť iba cca 10% a menej z fosílnych zdrojov.. čo je neuveriteľne dobré číslo. Áno dovoz energie (aj napriek energetickej sebestatčnosti statu sa principialne elektrina vyváža a dovaža) z iných krajín napr z Polska nám ten energitický mix “zašpiní” ale aj tak to bude búcich 4-5 rokov super. A aby to bolo super aj neskôr tak na tom niektorí ľudia napríklad ja každý deň profesne robíme..:)

Na záver

  1. je faktom že produkcia CO2 pri elektormotoroch je v každej krajine iná a sú krajiny kde v súčasnej dobe elektromotor produkuje viac CO2 ako spalovací motor (napr. Polsko).
  2. je fakt že rozhodovanie od stola o konci predaja spalovacích motorov v EÚ bez plánovania nových zelených energetických zdrojov môže (nemusí) spôsobiť že v rámci EÚ sa bude v konečnom dôsledku produkovať pri elektoromotoroch viac CO2 ako pri spalovacích motoroch.
PetrK

Reálně je to tak, že jádro a uhlí jedou (v podstatě) pořád, OZE pořád, pokud mohou 🙂 a zbytek se používá pro dorovnávání – zásadní je rychlost náběhu a přifázování do sítě. Dá se říct, že jádro>uhlí>geoterm> voda>paroplyn>přečerpávací. OZE se do téhle posloupnosti dávají špatně – jsou připojitelné v podstatě okamžitě, ale nedá se s nimi počítat.

Moze

Lenže nemôžeme počítať emisie z energetického mixu danej krajiny , a ani vôbec z celej EU, proste ta elektrina navyše sa musí vyrobiť a vyrobia ju z uhlia a plynu (vychádza to emisne skoro rovnako) a zákaz spalovakov platí pre celú EU tak nemôžete počítať tu je zo lepšie , tu je to horšie

Ivan

Ešte raz energetický mix sa počíta z toho čo naozaj bolo vyrobené ex post vzdy za minulé obdobie.. Je to jednoducho realita. Nie podiel na instalovanom výkone… A rast energetickej spotreby vo vzdialenejsej budúcnosti a energetický mix sa nedá len tak lahko predpovedať..

jasne že keď sa dá tak špičky v spotrebe sa prifázovávajú pri tých typoch elektrických zdrojov kde je to možné z hladiska času nábehu, zvyšok (a dost velký) ide cez energetickú sústavu vývoz dovoz.

A znova dávam príklad v SR o dva roky nebude ziadne uhlie, plyn do 10% ostatne nefosílna energia.. dovoz pri cca vyrovnanej celkovej bilancii može byt max 20-30%. Z toho je jasne ze v SR elektroauta produkuju a najblizsie 3-4 roky budu produkovať menej CO2 ako spalovacie motory.. (a to pocítam podla energetickej potreby jednotlivých pohonov spocítanej od p. Moze:))

Moze

Tak ale teraz si poriadne protirecite, tak idete počítať pre jeden štát a potom zrazu vyvazete do iného , takže to neplatí pre jeden ale musíte počítať pre celú energetickú sústavu , ktorá je v celej EU prepojená a potom vám už tak pekné čísla vychádzať nebudú ,

Alebo ďalšia vec, nech spalovaky zakazu len tam, kde sa už elektrina z uhlia nevyrába , ale ak to dajú plošne , tak aj emisie treba rátať plošne

Počítať emisie podľa energetického mixu je nezmysel , to ja môžem potom tvrdiť , že elektromobily spaľujú palivo a spalovaky elektrinu, lebo sú to autá a sa to musí prepočítať na ten ,,palivovy” mix, takže akú spotrebu benzínu má potom váš elektromobil?

Je to nezmysel takto počítať , takže musíte počítať aj s tým , kto reálne vyrobil tú energiu pre elektromobil

Ivan

Jasne, že sa presný odberový energetický mix nedá vypočítať presne z verejne dostupných informácií.. to by museli byť presné čísla o tom kolko energie sa z ktorej krajiny doviezlo. (možno sa mi to podarí zistiť). Takže prodkucia SR 29,72 TWh 12,9 TWh export 13,6 TWh import. Celkovo na trhu 30,42 z toho 49,2% z domácich zdrojov. Import cca 65% CR 25% PL.
Výsledok: v súčasnej dobe 2022 v SR je napriek tomu cca 60% spotrebovanej energie z nefosílnych zdrojov.

Takže áno export import energie robí výraznú zmenu pri výpočte energetického mixu… Napriek tomu v SR stále produkuju v súčasnosti elektroauta menej CO2 ako spalovacie motory…

Moze

Ešte raz , nemôžete to počítať z energetického mixu a už vôbec nie z energetického mixu jednej krajiny , elektrická sústava je v celej EU prepojená , je to ako keby ste mali veľkú nádrž , každý do nej naleje koľko môže , ale zároveň si aj vezme koľko potrebuje , a máte to ako keby tam všetci liali vodu, len jeden tam naleje olej a už sa tej vody nenapijete, olej je všade , ale to je energeticky mix

A tak s tými elektromobilmi je zo ako keby tam lejeme vodu, aj trochu oleja , lenže pribudnú elektromobily a potrebujeme naliať viac do tej nádrže, ale naliať tam môžeme len olej (Uhoľná elektráreň) tak ho tam nalejeme , tak máme pokazený energeticky mix, ibaže keby nebolo elektromobilu tak tam ten olej nelejeme, takže za všetok olej(uholne elektrárne) ktorý je tam naliaty navyše môžu práve elektromobily

Ak to z tohoto nepochopite tak ja už neviem , asi sa zbláznim 😀

PetrK

Řekl bych, že víte jenom to, že soustava je propojená, ale netušíte, že je zároveň na hranicích regulovaná a každá země si řeší především své problémy. A buď pak prodává a nebo kupuje. Není žádný společný rybník. Je to soustava rybníků s regulovanými kanály.
Naprosto zjevně jste mimo jak loňská novinářská sezóna. Já už končím.

Moze

Áno , obchodníci sa hrajú na svojom piesočku, jeden druhému predávajú tam a späť , ale reálne technici pracujú spoločne , lebo stačí aby jeden štát vypadol a vyhodí to celú sústavu , niečo také sa muselo riešiť počas zatmenia , kde vďaka fotovoltike hrozil kolaps, našťastie sa na to pripravili a navyše bolo zatiahnute, takže tie panely nevyrobili takmer nič

Keď ste to ku tým prepojeným rybnikom prirovnali tak to sedí o čosi lepšie , tam môžem dostať , že ak jeden otravi vlastný rybník , za chvíľu je to vo všetkých, takže bacha na to, kto vám akurát vyrába energiu a opovazte sa nabíjať elektromobil keď nesvieti slnko ! 😀 inak sú tie úžasné certifikáty o zelenej energii vhodné len do zberu

Ivan

Tak toto bude moj posledný príspevok na túto tému.

  1. Energetický mix danej krajiny sa dá exaktne vypočítať aj v prípade prepojenej energetickej sústavy, keďže dáta existujú, vývozy dovozy presne z ktorej krajiny kam. Zdroj: Import and Export | Energy-Charts Fakt odporúčam na ten odkaz kliknúť. Ďalej treba ovládať malinko pokročilejšiu matematiku a cez Taylorov rad (stačia tak 3-4 iterácie) viete prepočítať energtický mix každej krajiny dostatočne presne aj so zarataním vývozov a dovozov.
  2. veľmi dobre chápem čo mi chcete povedať aj ako premýšľate. Veľa ľudí si pri diskusii alebo logickej dedukcii zamieňa koreláciu a kauzalitu. A to je aj Váš prípad (nemusíte mať z toho blbý pocit, takých ľudí je veľa). Príklad: prieskumom sa zistí že medzi vysokoškolákmi je viac homosexuálov. Tvrdenie: vzdelanie zapričiňuje homosexualitu. Vo Vašom prípade: kauzalita: elektoautá majú dvojnásobnú produkciu CO2 pri fosílnej elektrickej energii ako vozidlá na spalovací motor pohaňaný fosílnym palivom. Vaša dedukcia: keď nahradia elekroauta klasicke auta so spalovacím pohonom zvýši sa produkcia CO2.

Realita je taká že v skutočnosti k tomu dôjde za takých 30 rokov nie okamžite ako predpokladáte Vy (10 rokov výroba a ďalších 20 rokov používanie už kúpených áut). Za ten čas sa môže (ale aj nemusí) zmeniť energetický mix natoľko že bude produkcia CO2 nižšia ako pri doprave so spalovacími motormi.
V SR robíme také rozhodnutia (myslím tým aj seba osobne pretože v danej sfére čiastočne pracujem) čo sa týka ovplyvňovania energetického mixu krajiny, že ani dnes ale ani najbližších cca 5 rokov nehrozí aby elektroauto v SR produkovalo viac CO2 ako auto so spalovacím motorom (napriek vami vami vypočítanej korelácii 1:2). A viem, že budeme v SR aj neskôr robiť také rozhodnutia, čo sa týka budovania energetických zdrojov, že je vysoká pravdepodobnosť rovnakého stavu aj o 30 rokov, keď budú v Európe jazdiť iba elektroautá alebo autá s iným ako fosílnym palivom.

Pekný pohodový deň aj život Vám prajem. Ja v tejto diskusii končím:))

Ivan

Inak celkom pekný príklad s tým olejom..:) Lenže realita v SR je taká že v SR na to aby sme mali viac elektrickej energie v tomto roku nenalivame olej ale obrovskú cisternu čistej vody (postupný nabeh druhých dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce) a do dvoch rokov obmedzíme súčasný prívod oleja do bazéna skoro na polovicu. Do dvoch rokov odstavenie uholnej elektrárne Nováky a koniec tazby hnededého uhlia v SR. Takže taká je realita na najbližšie roky..

Moze

Tak inak , povedzte mi odkiaľ máte pitnú vodu , ja tam docestujem a začnem tam močiť do jedného rohu rezevoara, podľa vašej logiky Vám to nemôže predsa variť , pretože vy máte vlastný ,,vodný mix” a tie chcanky pôjdu asi všetky ku vašim susedom alebo sa vyparia 😀

Môžete zvyšovať množstvo OZE, le môžete sa aj na hlavu postaviť , stačiť to nebude, aj keď sa to bude zavádzať postupne, aj keby 50, 100 rokov , aj tak to nebude stačiť , teraz sú krásne čísla , koľko MWh inštalovaného výkonu montujú za takú a takú dobu , problém je, že dochádzajú voľné plochy kam to montovať , a zvýšiť výrobu energie o 1/3 je fakt nemožné len z OZE,

Ďalšia vec je výroba elektromobilov , to je ešte horšie ako ich prevádzka , neviem ako chcete obkecat toto

mimo to, to množstvo materiálov a energie len na výrobu elektrických káblov pre fotovoltiku je fakt hrozné , aj keď mám z toho aspoň peniaze , je zo hnus , pochybujem že to je ekologické , skôr len ekonomické a praktické , takže by som tam moc nespoliehal, že budú nabíjať ,,čistou” elektrinou, ale počítať to už nemienim 😀 cením si svoj zdravý rozum

Ivan

Zaujimave je že import energie pre SR energetický mix výrazne zhorsuje, zatial čo v CR o nieco zlepsuje…:)

PetrV

To záleží, jak to zelení soudruzi započítají.
Němci polsou ee počítají jako zelenou.
Přece jim nesmrdí pod okny.
Dtto paroplynky v rumunsku, které vlastní německé firmy.

Ivo Janáček

Vidím, že jste to asi nečetl a nebo jste to nepochopil.

Ivo Janáček

Dle diskuze pod tímto článkem je vidět, že téma elektromobilů (a troufám si říct, že zde vůbec nejde jen o Teslu), je velice kontroverzní.

Garion

Sorry za dlouhej příspěvek: Je to velmi kontroverzní téma. Trochu se divím, že na serveru jednostranně zaměřenému na Muskovy firmy lezou do diskuze odpůrci elektromobility, ale budiž, proč ne… Ta kontroverze je pochopitelná. Být to nenásilné plynulé zavedení EV, nikdo by proti tomu nic neměl. Ale je to “řízené z Bruselu”, tak je to špatně. Málokdo z těchto odpůrců EV dokáže dohlédnout dál než do velmi blízké budoucnosti. Málokdo si uvědomuje, že když si budeme hýčkat svoje spalovací bebí, že evropský automotive převálcuje levná čína dotovaná jejich režimem a dopadne to úplně stejně jako s průmyslem elektrotechnickým či telekomunikačním. Nejdřív se přesunul do Koreje, pak na Taiwan a do Číny. Kde je dneska evropský Alcatel, Ericsson, Nokia? A kde byl dříve korejský Hyundai a Kia, Sangyong či Daewoo? Těm autům jsme se smáli. Za loňský rok je v tabulce nejprodávanějších aut bez ohledu na pohon jen 4x Toyota, Honda, Ford, 2x Tesla, Chevrolet a Hyundai. Ani jedna evropská automobilka. A za první kvartál 2023 také žádná, jen je vidět nárůst Číny. Auta z Korey jsou už velmi vyspělá a ve srovnání s evropským stejně drahým protějškem nikde nekulhá. Čína tohle doběhne během pár let a až sem nasype levné elektromobily a lidi si je vyzkouší (a zjistí, že to svezení je pohodlné, a že vlastně složitý spalovák nepotřebujou), tak bude problém. Obrovskej.

Řada evropských zemí je na automotive dost závislá a až se tenhle byznys položí, bude zle. Proto EU bije na poplach a snaží se pobídkami přimět evropské automobilky, aby nechrněly. Možná, že vrcholný management to chápe, ale střední management a lidi v nízkých pozicích, prodejci a servismani, ti všichni jsou proti elektromobilitě a svůj odborný postoj dávají najevo. To se pak odráží i ve společnosti. Za pět let už bude pozdě na to nějak reagovat a řada automobilek skončí. Možná zůstanou prémiovky (MB, BMW, Audi, Porsche), ale PSA či Stelantis půjdou do kopru. Nebudou mít, co nabídnout. Je to jen můj názor. Zažil jsem ústup britských a skandinávských automobilek (nezachytily trendy a vývoj – dnes patří číňanům), ústup telefonů (odvezli jsme technologii na východ) a vidím stejné znaky v tomto. Sám jsem byl klimaskeptik a petrolhead. Můj táta byl celý život automechanik, pořád jsem se motal kolem rozebraných motorů a vůni benzínu jsem miloval. Ale chtěl jsem si zkusit elektromobil a na kolotočích na autodromu to nebylo ono. Zkusil jsem toyotí hybrid a pak elektromobil. A bylo jasno, jeden ojetý už mám přes 4 roky. Když přijedu za tátou a mám vzít sekačku či křoviňák na benzín, dělá se mi z toho smradu blbě a radši si vezmu z domova vercajk na baterky.

Richmond

K tomu násilnému zavedeniu sa najviac práve vyjadrujú ľudia ktorý medzi nami už ani nebudú pretože za 22 rokov už budú čuchať fialky od spoda.
Prakticky mne je 30, za 12 rokov by som si kúpil spaľovák, bolo by mi 42, toto vozidlo by mi slúžilo v najhoršom prípade 10 rokov, bolo by mi 52. Komu ani po 22 rokoch nieje jedno v čom jazdí, za to už fakt nemôže nejaká politika ale mentalita toho jedinca.
Raz sa mi takto v diskusii hádal nejaký dedko že mu Brusel núti BEV, keď som sa ho spýtal koľko mu bude rokov v roku 2035, tak už neodpísal. Snáď je stále nažive ak nie, tak sa ho to teda vôbec netýkalo, haha. Potom je tu druhá sorta ľudí ktorý len nechápu ako funguje advertising sociálnych sietí a myslia si že za tie sponzorované príspevky ktorý tak komentovaním stále hejtujú môže Brusel. Paradoxne si za to ale môžu len oni sami s tým hejtom.

Takže otázka na teba, koľko je tebe rokov a koľko ti bude až ti doslúži posledný možný spaľovák dajme tomu za 22-27 rokov ?

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem Richmond
Garion

Z tvého příspěvku jsem nabyl dojmu, že jsi můj text vůbec nepochopil. Kde z mého textu vyplývá, že jsem proti elektromobilitě? Dokonce píšu, že jsem vyzkoušel hybrid i elektromobil a ten jsem si nakonec jako ojetý pořídil. I dole v diskuzi popisuju své zkušenosti s dnes 12 let starým elektromobilem. Já jsem se zamyslel o popsal, proč je téma elektromobility kontroverzní, jak nadhodil pan Janáček. Zapomněl jsem ještě na jeden důvod. A ten je militantnost fanatiků na obou stranách barikády. Prepáč, ale jsi mladík, co má jeden měsíc Teslu a děláš z toho závěry na desítky let a to poměrně útočnou formou. Nechce se mi se s tebou bavit.

Richmond

Kde z môjho príspevku si prišiel na to že píšem že si proti elektromobilite ?
Ja len chcem vedieť dôvod prečo si myslíš že niekto niekoho núti do elektromobilu ak sa to nemusí nikoho skoro 1/3 storočia týkať.

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem Richmond
Garion

Cituji: Takže otázka na teba, koľko je tebe rokov a koľko ti bude až ti doslúži posledný možný spaľovák dajme tomu za 22-27 rokov ?

Z toho a z textu nad tím o dedkovi. Psal jsem, že používám více než 4 roky EV, takže mně už poslední spalovák víceméně dosloužil. Máme ještě Yarise, kterého mám letos 20 let a až doslouží, budu se rozhodovat, čím ho nahradit. Ale spalovák to asi nebude.

K tomu nucení, osobně jednotlivé lidi ne, ale automobilky ano. Ne přímo do EV, ale do jiného principu. Přeci si nemůžeš představovat, že automobilky mají do 2035 pohov a začnou vyvíjet EV až v roce 2035? Oni musí reagovat na tato nařízení Bruselu už teď a to se odráží v náladách obyvatel.

Richmond

Automobilky sa prispôsobujú zákonom, pravidlám, certifikáciam, bezpečnostným štandardom, rôznym iným pohonom od kedy existujú je to pre nich len ďalšia vetva paralelného vývoja z poza iných. Vývoj jednej generácie automobilu trvá 5-7 rokov, stále majú 2 a pol generácie rezervu a mali šancu dve a pol generácie na vývoj už pri prvých náznakoch rozširovania BEV na trhu. Kto ani teraz neotvoril R&D elektromobilu tak buď zaspal alebo dobrovoľne si vykopáva hrob no stále má minimálnu šancu prežiť. Aj keď osobne neviem o automobilke ktorá nepredáva už teraz aspoň jeden model BEV.

K náladám obyvateľov, to je kapitola sama o sebe … keby sa ľudia dobrovoľne sami vzdelávali a nemyslím tým médiá ako je Autoforum tak by takú náladu nemali. Na zákaze sa zhodla väčšina sveta niektorý si roky posunuli na pozdejšie dátumy niektorý nie, niektoré pozdejšie tieto dátumy upravili. Zaujímavé je ale sledovať Afriku kde v niektorých štátoch ktoré na tom niesu vôbec najlepšie má elektromobilita našlapnuté lepšie než ČR či SR.
Mám ale silný pocit že to dopadne tak, pretože ČR a SR je na chvoste adaptácie v Európe, že za 30 rokov sa bude hádzať zase špina na politiku že nepodnikali dostatočné kroky k adaptácií ale nejak si ľudia nespomenú ako veľmi boli osobne proti adaptácií elektromobilov vo svojich krajoch a odmietali čo i len otvoriť maličké dvierka možnosti že im ten elektromobil vlastne aj mohol stačiť.
Dosť to vidím vo svojom okolí, tie isté otázky od rôznych ľudí alebo aj od samotnej rodiny. A to niekam dojedeš ? A to tá baví čakať hodiny na nabíjačke aby sa auto nabilo ? Nebojíš sa že uhoríš ? Nebojíš sa že ti Autopilot začne sám zrýchľovať a zabije ťa ? Nebojíš sa že sa zasekneš v kolóne a vybije sa ti auto ? Musíš každý deň nabiť auto ? Koľko to odjazdí na celú baterku a ako koľko hodín trvá ju nabiť ? Môžeš nabíjať telefón a pritom jazdiť ?

Čo myslíš, odkiaľ majú takúto “náladu” alebo skôr by som povedal nevzdelanosť ? Z médií …

Jozef

Vazeny pane, predstavte si, že žijete v meste , v byte, nemáte garáž, nemáte možnosť v práci nabíjať auto. Otázka na vás,, aj tak by ste si kúpili ten svoj veľmi predražený EV , bol by ste taký spokojný ako sa na ňom pekne jazdí, atd. a svet by bol pre vás gombička a všetci tí, ktorí majú iný názor sú len neschopáci a patria do stredoveku?

Richmond

Nemusím si to predstavovať, keď som býval na Prahe 10 tak som aj tak uvažoval o BEV, ZOE, Citigo alebo iná malá alternatíva v dnešnej dobe asi by pripadal do úvahy Dacia Spring. Mal som XY možností kde nabíjať v okolí, cez cestu nabíjačka Innogy, o dve ulice ďalej PRE, o ďalšie ulice ďalšie PRE a samozrejme nákupy. Možno by to šlo aj v práci z 380V, bývalý majiteľ firmy si tam nabíjal Teslu ale povedzme žeby nebola možnosť.
Teraz je vlastne situácia podobná, doma nenabíjam lebo to nieje pohodlné, musel by som ťahať kabel cez záhradku babičky ktorá sa o záhradku aj našu časť záhrady pekne stará.
Vedľa domu majú hasiči majú nabíjačku pre verejnosť, neďaleko ďalšia 11kW a zase samozrejme nákupy a to bývam ďaleko od Berlína v predmestí. Vidím tu mnoho ľudí s BEV ktorý žijú v bytovkách, málokto má BEV a dom.

Aj keď v práci môžem nabíjať, tvorí to zatiaľ len 30 percent energie ktorú som nabil do auta za 5000km, takže by som aj tak nepociťoval žiadne obmedzenie.

Takže v skratke, bol by som spokojný.

Ivo Janáček

Zajímavý názor. Myslíte si, že tím, že se to naprosto uměle tlačí tomu nějak Brusel pomůže? Není to spíše opačně? Pokud by totiž nebyly dotace a protěžování, tak by se automobilky musely více snažit a méně plýtvat a díky tomu by byly více konkurenceschopné. Takto je elektromobil nucen všem a to v praxi často nedává žádný smysl. Dalším velkým nepochopením je to, že lidi jsou proti elektromobilům především proto, že jsou podstatně dražší a současně je zde velké riziko ve formě baterie a k tomu navrch malý dojezd a pomalé nabíjení. Například já osobně nechápu jak někdo může jezdit pořád mezi nabíječkami, protože já jezdím na místa, kde jaksi nejsou, asi dělám něco špatně. Obchody, kde nakupuji, tak tam taky nejsou a navíc tam netrávím ani tak dlouhou dobu. Dalším problém je cena za vlastnictví a provoz elektromobilu, která je podstatně vyšší, než u klasického auta.

Garion

1 Souhlas. Tím tlačením tomu Brusel moc nepomohl. Já jsem tím myslel, že Brusel tlačil (možná i z jiných pohnutek), ale šel na to blbě. Můj názor je, že kdyby netlačil a nechal se tady tomu volný trh, že by tady nebyly takové militantní nálady, ale že by ta penetrace šla ještě pomaleji a ten důsledek s čínskými vozy by byl ještě markantnější. Kdybyste se mě zeptal tehdy, když začala podpora EV, řekl bych, že je to špatně a že jediné, do čeho má Brusel dávat pobídky, je infrastruktura.

2 Penetrace EV šla bohužel shora (logicky) od nejdražších modelů. Pokud dnes srovnáte SUV modely či vyšší střední třídu, tak tam už je cenová parita. Máte na mysli zřejmě auta typu Fabia apod. Tam máte pravdu, byl tam násobek cenového rozdílu (Citigo/e-Citigo, Corsa/e-Corsa) a kdo neměl větší nájezd, tam to prostě ekonomicky nevycházelo, i kdyby nabíjel zadarmo. Až Tesla vyjede s avizovaným levným modelem či přijde Čína se svými lidovými EV a s vyspělejší technikou baterie a nabíjení, tenhle argument zmizí.

3 Souhlas. V dnešní nabídce nedává EV smysl zdaleka ne všem automobilistům. Ale minimálně polovině našeho národa už určitě ano. Třeba zrovna vy nejste v tuto chvíli cílová kategorie pro dnešní EV v cenové kategorii do 800.000,-Kč. Ale polovina Čechů má dům, kde může přes noc nabíjet z 230V nebo 400V zásuvky a průměrný denní nájezd v ČR je méně než 50km. Třeba vy jezdíte delší trasy (z vašeho příspěvku mám pocit že v průměru více než 300km denně), ale proti vám je tu několik rodin, kde jsou denní nájezdy třeba 30km, aby se statisticky vyrovnal váš vyšší nájezd. Pokud budou mít auto s běžnou 50kWh baterkou a spotřebou po městě do 15kWh, stačí jim nabít auto jednou za 7-10 dní přes noc. Jaké ježdění mezi nabíječkami? Kolikrát jede průměrný člověk trasu delší než 300km? Já najedu 20t km ročně a takové trasy mám tak 2-3 za rok. Zastávka na půl hodiny po 300km je naprosto v pořádku, dlouhé sezení mi nedělá dobře, zpravidla pro mě není limit vzdálenost, ale po 90 minutách se chci už protáhnout. A nabíječky už jsou skoro všude, jen třeba o nich nevíte.

4 Odpověděl jsem výše. Cena je vyšší v nižších třídách, ale ve vyšších segmentech a v SUV je už cenová parita. A že by náklady na provoz EV byly vyšší, na to jste přišel jak? U statistického průměru nájezdu do 50km denně budete z 90% nabíjet doma přes noc s tarifem D27d nebo lepšího, pokud máte TČ či akumulaci. Dostanete se s celkovou cenou určitě pod 10,-Kč/kWh. Nájezd 100km vás bude stát 150,-Kč maximálně. U spalováku při nájezdu do 50km denně se auto moc do správných teplot asi nedostane, co? Takže spotřeba bude spíš k 7l/100km, tedy 35×7= 245,-Kč. To je skoro o korunu na km více než u EV. Dále je už zcela evidentní, že náklady na servis budou u EV nižší vzhledem k absenci tolika součástek a systémů řízení dnešních spalováků. Můžete namítnout potíže s baterkou. Před pár lety bych vám dal za pravdu, ale ta technologie jde dopředu, pomalu se přechází k bezpečné železofosfátové chemii bez vzácným kovů. Tyto baterky nehoří, jsou blbuvzdorné (nevadí jim nabíjení do 100% a mají delší životnost – 5-6000 cyklů = 1,5 mil.km). A kdo dneska vede průmysl s baterkama? Čína! Někde v závěsu se snaží Korea a Japonci, ale Evropa nic. Velké nic, jen spoustu prohlášení, v jakém roce a kde vznikne nějaká továrna.

Ivo Janáček

ad 3 Bohužel to co já bych potřeboval v nabídce jaksi není, SUV krabice mě skutečně nezajímají, protože jsem vcelku ekologicky založený člověk a to co by možná dávalo trošku smysl je ve verzi BEV 2x dražší a tudíž pro mně zcela nesmyslné jelikož bych musel často nabíjet za draho, takže by to nikdy ekonomicky nedávalo smysl. Já jezdím dlouhé trasy poměrně často a i když tam jsou třeba dlouhé pauzy v řádu hodin, tak ještě se mi nestalo, že bych parkoval na místě, kde je nabíječka a nedovedu si představit se cestou domů ještě někde zdržovat, protože potřebuju ujet ještě třeba 400km a zastavovat někde na nabíjení. Ono každý to má nastaveno jinak, já vzhledem k dojezdu auta nemám problém udělat na jeden zátah 1000km po dálnic což by reálně při startu s prázdnou baterkou bylo tak na 4 nabíjení. Ale i pokud toto všechno oželím či se nějak vyřeší, ještě nikdo mi nevysvětlil jak se bude řešit akumulace energie pro zimní období.
ad 4 Zde musím odkázat na článek samotný, který ukazuje jak může být provoz obyčejného elektromobilu drahý. Zde si dovolím ocitovat z mého příspěvku: “Samotné vlastnictví vozu v ceně na ujetý kilometr vychází na 7,64Kč/km počítáno jen ztrátou hodnoty a za předpokladu, že se uskuteční prodej za nabízenou cenu. V této částce není pojištění, servis, opravy, pneuservis a ani náklady na nabíjení. Z mého pohledu je to opravdu hodně.”

Garion

Nenapsal jste, jaký typ auta potřebujete. Máte na mysli auto typu Berlingo nebo Multivan nebo Octavia kombi? Já jsem ze západních Čech, tak moc neznám situaci řekněme od Hradce dál na východ. Může být, že naše infrastruktura není ještě dostatečná pro vaše ježdění. Já jezdím, když už teda vyrazím na delší trasu, spíš Rakousko nebo Německo. Pracovně máme partnery u Emdenu nebo Lince. To je od nás 850km nebo 300. Jezdíme vždycky dieselem s dojezdem 1000km. Těch 850 jedeme na dvě až tři 15-20 min. zastávky, z toho vždycky jednu delší s jídlem (30-45min). Ať zastavíme na jakémkoliv odpočívadle, vždycky tam vidím několik nabíječek, zpravidla neobsazených. Myslím, že s EV by ta jízda vypadala časově stejně, jen by člověk nebyl unavenej z těch vibrací. I do Lince jezdíme s jednou zastávkou na 15 minut. I kdyby bylo třeba nabíjet, opět žádný rozdíl proti ICE. Podotýkám, že obě firmy mají u svých sídel 11kW nabíječky a během jednání či školení se tam nabije min. 60kWh na cestu zpět.

Já jsem nepočítal celkové náklady na vlastnictví a následný prodej. Podle mě se ty výpočty budou lišit případ od případu a měsíc od měsíce. Dnes je to úplně jinak než před rokem (nafta stála 50,-Kč, el. taky jinak) a za pět let zase. To by bylo na dlouhou debatu a z mé strany nemám dost podkladů. Mohu jen vyjít z mého osobního příkladu, kdy ty náklady znám, ale ten je dnes neaplikovatelný. Auto jsem koupil za 300t Kč, v servisu jsem byl přehrát software za aktuální a vyměnil brzdy po 240 tkm a 12V baterku. Nabíjím výhradně za 2,30Kč/kWh a průměrnou spotřebu mám 17,5 kWh/100km měřenou na elektroměru, tedy včetně ztrát. Najel jsem za 4 roky přes 80 tkm. Za pohon jsem tedy zaplatil 32.000,-Kč, za servis včetně pneu celkem něco přes 40.000,-Kč. I kdybych to auto teď zahodil, vychází to na 4,75,-Kč/km. Čím víc budu jezdit, tím víc se bude ta částka snižovat. Ale to má každý jinak. Proto jsem psal jen o nákladech na samotný provoz, tedy pohon a servis. A tam si myslím, že je EV levnější. Pak ať si dosadí každý své kilometry a ceny za kWh a benzín.

Richmond

Prdlajs, ľudia sú silno dezinformovaný a úplne mimo, ale že totálne a niesú ochotný si o tom čo i len zistiť niečo z praxe samotných majiteľov. Mám TMY LR už 5000km, a vždy sa stretnem s tými istými komentármi od ľudí, komentáre ktoré absolútne nemajú relevanciu.

Richmond

Ideálne je prísť s spaľovákom k najbližšej nabíjačke, počkať si na majiteľa a začať sa pýtať ako to vlastne je. Pár krát to človek urobí a zistí že okrem väčšej cene oproti spaľovákom tam vlastne nieje žiadna nevýhoda čo sa týka používania vozidla.
Ak teda nebudeme brať do úvahy nezmysel ako ťahanie na korbe 1.6tony cementu cez dve republiky či Chorvátsko a naspäť na jeden záťah a podobné kúsky.

Ivo Janáček

To je právě omyl, zásadní rozdíl je v tom, že takto to vyhovuje jen někomu. Za posledních asi deset let jsem zastavoval na dálnici kvůli natankování opravdu jen párkrát a to jen proto, že mám kartu, takže všude tankuji za cenu, která je podstatně nižší, než na stojanu a je jedno, kde tankuji. Jinými slovy za posledních deset let jsem strávil na dálničních ČS stejný čas jaký bych na nich musel trávit při každé jízdě a to jsem za těch 10 let najel čistě po dálnicích asi tak 200000km. Já jezdím z bodu A do bodu B. Delší dobu to sleduji a zatím se mi nestalo, že by někde byla nabíječka. Takže já osobně bych byl otrokem elektromobilu, ale naprosto chápu, že jsou lidé, kterým to vyhovuje a kteří zastavují co dvě hodiny (více asi po dálnici s běžným elektromobilem v režimu 20-80% baterie ujet nejde). Já na to nemám čas a ani potřebu, stejně tak jaksi obchody, kde občas nakupuji, tak tam taky nejsou nabíječky a za 10 minut bych si stejně moc nepomohl. Ano asi jsem výjimka. Nemám nic proto elektromotorům, mám zkoušky na elektro, líbilo by se mi mít elektromobil, ale bohužel zatím to nejde. Ale třeba za deset let to bude jinak a nebo v důchodu, tam by to už problém neměl být. Zatím je to pro nadšence a pro ty, kteří to mají místo MHD.

PetrK

Zajímavá myšlenka. Pokud tedy je průměrná rychlost na dálnici 110km/h, za dvě hodiny 220km. To má dát 60%, tedy celková kapacita baterky by měla umožnit nájezd zhruba 370km. Auto s tímhle nájezdem je tak na ježdění “kolem komína”. Rozhodně ne pro váš use-case. Pro ten můj je minimální dojezd 500km (v režimu 20-80% 300km)
Nicméně, ježdění kolem komína (<100km denně) je use-case pro naprostou většinu uživatelů aut.

Tomáš

To je zase mediální masáž!

Radim

Který blázen si koupí ojetý elektromobil? Na netu už je dost informací jak to s těmi bateriemi je po uplynutí 8 let bez ohledu najetých km. Co je udržitelného a ekologického na BEV? Omezené zdroje vzácných kovů? Ujetí 100 000 km aby vyrovnal uhlíkovou stopu? Jediné udržitelné a zachování mobility jak ji známe je vodíkový pohon či syntetická paliva a ještě se zeptám zastánců té utopie elektromobilů ,myslíte si, že životně důležitý plyn CO2 obsažen v atmosféře 0,04% může za oteplování planety? Máte kritické myšlení v souvislostech? Čím větší CO2 tím větší a rychlejší nárůst vegetace a naopak…Geendeal je vymývani mozků méně inteligentních lidí sloužící agendě 2030 a velkému resetu jak rádi prezentují židovští miliardáři každým rokem na světovém ekonomickém fóru v Davosu a s tím může souhlasit jen chorý mozek, naštěstí většina Čechů si v tomto zachovala ještě zdravý rozum….

Garion

Který blázen? Třeba já. Koupil jsem 8 let starý malobaterkáč za 300.000,-. S najetými 160 t km. Dnes je auto 12 let staré a má najeto 250 t km. Baterie původní a současná využitelná kapacita je 82% a dnes už víceméně neklesá. Nemám strach, že by auto nevydrželo dalších 10 let, tedy dalších 200 t km.

Omezené zdroje vzácných kovů? Ve stávajících spalovácích jsou v o něco menší míře tyto kovy také. Řeší to někdo? Ne. Trendy ve vývojích baterií jsou takové, že těchto vzácným kovů bude zapotřebí méně či vůbec. Už dnes se více aut vyrábí s technologií železofosfát.

Obsah CO2 v atmosféře? Ano, kritické myšlení je důležité a většina lidí vyjma fanatiků ho používá. Proč se nezabýváme vodní parou, které je v atmosféře až 3% a podíl na skleníkovém jevu má 36%? Odpověď si dohledejte. A proč je důležitý CO2? No předně proto, že můžeme porovnat jeho obsah v atmosféře (280ppm) a průměrnou teplotu před 200 lety a dnes (přes 400ppm) a víme, co se změnilo za posledních 200 let (průmyslová revoluce a využívání fosilních paliv).

Ke GD mám spoustu výhrad a nikdo rozumný ho nepokládá za všespásný, ale rozhodně souhlasím s tím, že je udržitelnost je téma, kterým je třeba se zabývat v první řadě u všeho lidského konání.

A k vodíku a syntetickým palivům… energie je jen jedna. Najděme proto ten nejlepší způsob pro její získávání a využívání. Proč mrhat energií na výrobu vodíku či synt.paliv a jejich skladování, když tu samou energii můžu rovnou použít pro pohon?

Radim

Vaše tvrzení odporuje zkušenostem majitelů elmobilů a též i technologií baterií,pane,vy jste předběhl dobu 😅takže z vaší strany buď propaganda která vás živý či prodej daného artiklu…,nebo nepochopení problematiky akumulátorů…. Dalších 10 let?😅 To spíš z dobré vůle vám poradím, nabíjet už jen mimo nemovitosti,pokud nechcete vyhořet😅

Garion

To není moje tvrzení, to je moje reálná zkušenost. Jestli Chevrolet předběhl dobu, to nevím. Každopádně jeho BMS je robustní a nedovoluje nabít či vybít akumulátor mimo rozmezí 20-80% kapacity a každodenní provoz auta také chrání proti extrémním situacím, které mohou akumulátor poškodit. To je úplně jiná liga než vaše hobby aku nářadí. Jsem kamnář, takže z greendealu nijak neprofituju. Ve svém okolí neznám vůbec nikoho, kdo by měl elektromobil, tedy nemám jak ověřit vaše tvrzení o zkušenostech jiných majitelů EV.

Radim

Ono se po staletí neměnilo klima na zemi a nevyvíjí se pořád? Přesně typ vypláchlého mozku propagandou a cinknutymi studiemi na zakázku rádoby vědců namočený do tohoto spiknutí mocných. To já dám raději na vědce, kteří mají odlišný názor z logiky jejich výkladu. Mimo jiné pane” inteligente”, problém není CO2 ,ale akumulace jiných plynů jako je například zvětšující únik methanu ze zemské kůry a podloží a podobně, trubí… Další prokazatelný jev ve kterém se teď nacházíme je dokázána větší sluneční aktivita,moulí .. jen naivní človíček související s danou inteligencí si může myslet, že tak mizivý poměr CO2 ve vzduchu může za oteplování klimatu,bez CO2 by nebyl život,to si též neuvědomujete, že? Za to může moderní školství, že nám dává takový inteligenty jakým jste vy? Co vás tam učí? Genderismus? 😅

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem Radim
Garion

Klima se mění neustále. Myslím, že ty “cinknuté” studie toto nepopírají a řeší rychlost, jakou k těmto změnám dochází, ta je neobvyklá a bezprecedentní. Nikde jsem nečetl, že by se popíral vliv jiných plynů (např.metan) a že CO2 tady nesmí být. Apelujete na kritické myšlení ale sám tady házíte absurdity. Také by mě zajímala ta vaše extrémní sluneční aktivita. Poslední dva cykly byly naopak podprůměrné, dokonce nástup posledního cyklu byl pozdější než se očekávalo. Ty extrémy byly na přelomu století, teď to naopak klesá.
A k poslednímu bodu… já jsem vysokou školu opustil v roce 1993. Moderní školství tedy na mě vliv zřejmě nijak nemělo. Promiňte.

Petr Melechin

Přestaňte slovně napadat ostatní diskutující, jinak dostanete ban. Tady je místo jen pro civilizovanou diskuzi.

PetrK

Do diskuze k článkům o EUV by se vyplatilo dát reklamu 😀

Tomáš

To jsou lži! Ale pokud vám to vyhovuje, nechť vám vaše elektrovozítko slouží. Každopádně min. pro 80% populace absolutně nevhodné, a to je skromný odhad. Na masovější rozšíření těchto hraček (nezastirám že svezení je komfortní) bude třeba přistavět pár Temelínů. Prozatím se vlády handrkuji o dostavbě toho jednoho….

Richmond

Paradox tvojho skromného odhadu a reálnych dát: V ČR priemerne vodič najazdí 40km denne.
V komunite elektromobilistov poznám mnohé prípady kedy majú BEV, dokonca aj malobaterkáč v panelákovom dome. Nevhodné to bude zrejme len pre ľudí ktorý to chcú vidieť ako nevhodné osobné vozidlo. Pre drtivú väčšinu vodičov v ČR bohato ale stačí i BEV s batériou 50-70kWh.

Ivo Janáček

Víte problém je v tom, že vy máte pocit, že to znamená, že každý musí tuto vzdálenost skutečně denně ujet. Ve skutečnosti je to však často úplně jinak. Je mnoho dnů, kdy neujedu ani kilometr a nebo třeba jen 10km. Ale pak jsou dny, kdy ujedu vyšší stovky kilometrů. Tedy obojí pro BEV špatně, jednak když stojím, tak samovybíjení a když jezdím hodně, tak čekačka a trápení baterky rychlým dobíjením.

Garion

Jen podotknu, že pokud je baterka nabitá aspoň na 10%, tak ji odstávka nevadí. Auto je vypnuté a nemá žádný odběr. Možná při teplotách pod nulou tam nějaká spotřeba na její ochranu bude. Spotřebu při parkování má pouze nějaký cíleně zapnutý mód, u Tesly třeba Dog nebo Sentry, který neustále monitoruje okolí auta a zaznamenává. U mě, když vypnu auto a přijdu k němu za týden, tak ukazuje stále stejný stav nabití. Baterce škodí vybití na 0% (v praxi bývá u EV ochranné pásmo, takže když auto ukazuje 0%, tak stále je tam zamčená kapacita třeba 3-5 kWh) a následné nepřipojení na nabíječku.

Plné nabití bez následného odběru vadí technologiím Li-ion a Li-pol, ale nevadí LiFePo. U rychlodobíjení na cestách se v praxi k tomuto extrému nedostanete, jelikož nabíjecí křivka (výkon) po dosažení 80% kapacity výrazně klesá a je lepší od nabíječky zase odjet a nečekat na nabití posledních 20% stejnou dobu, jako 10-80%. Pokud na vašich cestách se budete pohybovat v tomto rozmezí kapacity, třikrát dobijete na 200kW stojanech svých 40 kWh na dalších 200km (max.15 minut) a doma pak dáte nabíjet normální třífází, tak baterka to opravdu nijak nepocítí, pokud nebude přehřátá extrémním vedrem (+40°C, extrémní jízda). Tyto argumenty platily pro starší BEV typu Nissan Leaf nebo můj Chevy, které měly mizerný Battery Management Systém (BMS) nebo ho neměly vůbec. Dnešní BEV baterky jsou už velmi dobře chráněny a váš způsob provozu by jim neměl nějak výrazně ublížit, abyste to pocítil snížením dojezdu v průběhu jednotek let. Jak to bude za 10-20 let provozu, na to si budeme muset počkat.

Ivo Janáček

Doma nabíjet nebudu, takže baterka bude trvale trpět.

PetrK

Doma nabíjet nebudete, protože nemáte možnost ?

Ivo Janáček

Přesně tak.

Richmond

A u spaľováku ti nevadí že benzínom jazdíš dlhé trasy či naopak s dieslom pár km denne ?

Ako napísal Garion, ak je BEV odstavené tak nič nežerie, úbytok je fakt minimálny. Záleží aj koľkokrát preberieš auto cez appku a tak podobne ale ak ho necháš na pokoji tak nič moc nepapá. Najhoršie je na tom Tesla cca 6% za mesiac podľa testu Bjorna cez leto. Samozrejme ale treba podotknúť že to auto furt nejakým spôsobom samo žije, ostatné automobilky majú stále také polomŕtve hlúpe autá takže tá spotreba je ešte menšia.

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem Richmond
Ivo Janáček

Já jezdím dlouhé trasy s naftou, takže vše jak má být. Pokud bych jezdil krátké trasy, pak dává smysl elektromobil, ale to není můj příklad a proto stále a pořád opakuji, že elektromobil není pro každého, což ne všichni jsou schopni pochopit. Navíc ekonomicky to zatím většinou taky nedává smysl.

Richmond

Já a maximálna spokojnosť. K spaľováku by som sa už v živote nevrátil tak ako drtivá väčšina majiteľov

Petr Boček

Tesla je prestižní záležitost omezeného počtu zelených fanatiků. Prestižní je nové auto, ne ojetina. Kdo si koupí za ty prachy ojeté auto na baterky, když může mít středně ojeté Porsche 911 s nesrovnatelně větší prestiží, radosti z jízdy a zbytkovou zivotností. Jeho cena už klesat nebude a prodat jde vždy, tedy pokud se člověk k autu chová jako k milované ženě.

PetrK

Já bych to přirovnal k samolepce Apple na obstarožní Octavii …
A to srovnání s 911 … Pro mne osobně je 911 nejkrásnější auto. Ve všech verzích, které byly. Jenže krása je subjektivní. Takže bych parafrázoval, že “velikost turbodmychadel záleží na vkusu každého soudruhu” …

Richmond

Obmedzený počet ( najpredávanejší model osobného vozidla v Európe )

Michal

Nevím, ale stačilo zadat pár anglických slovíček do vyhledávače a tohle je výsledek (prý Model Y nejprodávanější auto na světě bez ohledu na typ pohonu 😂😂😂😂)

https://www.google.com/search?q=top+selling+cars+in+world

Petr Melechin

A co tam jako máme vidět? Model Y byl nejprodávanějším autem v prvním čtvrtletí tohoto roku. Vy asi koukáte na rok 2022, kdy první ještě nebyl.

Michal

První čtvrtletí neznamená celý rok nebo-li, do konce roku je ještě hoooodně daleko, tak prosím nepředbíhejte události ještě nenastalé. Necháme se překvapit v roce 2024 jak to dopadne. Neříkám ani nepíšu, že tomu tak teď není, ale máme hodně ještě před sebou (9 měsíců, stejně jako těhotenství) a predikovat, že tomu již jinak nebude mi zavání věštěním z křišťálové koule.

Petr Melechin

Neříkám ani nepíšu, že tomu tak teď není

Aha a co tedy měl znamenat ten váš předchozí příspěvek, pokud ne zpochybnění, že Model Y je dnes nejprodávanější (což je to, co náš článek tvrdí, a je to pravda)? 😀

Michal

Dnes neznamená NAPOŘÁD nebo CELÝ ROK. Dnes je dnes a zítra je zítra. To je třeba si uvědomit. Takže Vy vidíte do budoucnosti??? Obdivuhodné, až přímo vědecký přístup 👏👏👏. Psal jsem, že JEDNO ČTVRTLETÍ NENÍ CELÝ ROK. Ale to Vám asi uteklo. No nic. Tak jsem Vám to trochu zvětšil 😉

PetrK

Já myslím, že jste si odpověděl sám.
Dnes neznamená NAPOŘÁD nebo CELÝ ROK. Dnes je dnes a zítra je zítra. 
Jediný, kdo tu řeší zítra, napořád a celý rok, jste vy. Všichni ostatní akceptují to, že dnes = 1. čtvrtletí 2023.

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem PetrK
PetrK

Nevím, ale stačilo zadat pár anglických slovíček do vyhledávače, přidat rok a tohle je výsledek 
https://www.google.com/search?q=top+selling+cars+in+world+2023