SpaceX má po novém investičním kole hodnotu 74 miliard dolarů, se Starlinkem plánuje vstup na burzu

Start mise Starlink v1-14 (Foto: SpaceX)

CNBC informuje, že společnost SpaceX aktuálně uzavřela další investiční kolo, ve kterém získala 850 milionů dolarů. Zájem byl tak obrovský, že se ve výsledku nedostalo na všechny potenciální investory. SpaceX pravděpodobně potřebuje kapitál primárně na finančně náročné projekty Starlink a Starship. Vybudování satelitní konstelace Starlink má podle oficiálního odhadu stát kolem 10 miliard dolarů a vývoj Starship si podle Elona Muska vyžádá dalších přibližně 5 miliard.

Celková hodnota SpaceX tímto vystoupala na 74 miliard dolarů, což je 60% nárůst od loňského srpna, kdy byla hodnota firmy 46 miliard. Pro zajímavost, v říjnu 2010 byla hodnota firmy na pouhé miliardě dolarů, v lednu 2015 to bylo už 10 miliard a v květnu 2018 dokonce 25 miliard. V květnu 2019 se pak hodnota vyšplhala na 33,3 miliard.

SpaceX je proto už dlouho jednou z nejhodnotnějších soukromě vlastněných firem na světě. Logickým dalším krokem by tedy byl vstup na burzu. To však má také svoje nevýhody a podle Elona Muska bude SpaceX veřejně obchodovatelné nejdříve v době, kdy budou prováděny pravidelné lety na Mars.

Něco jiného však je Starlink, u kterého SpaceX plánuje osamostnění a vstup na burzu, avšak v dohledné době to nebude. Prezidentka firmy Gwynne Shotwell loni uvedla, že k tomu dojde až za několik let. Elon Musk pak aktuálně upřesnil, že budování Starlinku momentálně vede k výrazně zápornému cash flow, což potrvá minimálně do příštího roku. „Jakmile bude možné relativně přesně předpovídat cash flow, Starlink vstoupí na burzu,“ dodal.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ales

Mozna trochu OT, ale zeptam se. Pokud starlink vstoupi na burzu, da se verejne/interne dohledat kolik procent akcionaru si vsadilo na pokles? Respektive je to treba dohledatelne u Tesly?

PetrK

Principielně akcionář žádný 🙂 Daily Short Sale Volume (shortvolume.com)

Ales

No a kde presne najdu kolik jich je? (Procentualne)

PetrK

Jestli myslíš počet subjektů, tak to si myslím nenajdeš a pokud ano, tak to bude velmi zkreslené číslo. Spousta obchodů totiž probíhá přes prostředníka (tradera). Takže relevantní údaj je objem obchodů.

LZ.

Takže jestli to dobře chápu, velcí hoši sázi miliardy dolarů na úspěch spacex a civily k tomu nepustí, protože je to ziskové. (Tady se pravděpodobně mýlím – muže to někdo potvrdit či vyvrátit?)

Zatím co malé a střední české firmy se prodávají a likvidují běžně, Musk si svou nyní budovanou konstelaci prodá až nažene klientelu, zvýší její učetní hodnotu na maximum a prodá tak zastarale satelity, aby se vyhnul boji s konkurenci. (čína a ještě kdosi)

yamato
jirka

Akcie SpaceX bych si (na rozdil od TSLA) velmi rad koupil, ani ne z byznys jako spis z nostalgickych duvodu…

sirka

Rád vzpomínáš?

jirka

Mozna slovo “nostalgicky” neni uplne vystihujici co citim, ale je to srdcova emotivni zalezitost, kde se realne promita moje zaujeti pro sci-fi a vse mimozemske s pragmatickym a inzenyrskym pristupem SpaceX, ktery mame moznost relativne zblizka sledovat. Vzdycky se az zatetelim, kdyz se jim neco povede z technickeho pohledu, komercni aspekty (byt dulezite) me ale nechavaji netecnym.

Martin B

Nepadají do této kategorie tak trochu i elektromobily?