7 zajímavostí z odloženého startu Crew Dragonu s astronauty

Astronauté Bob Behnken a Doug Hurley sice ve středu nakonec kvůli počasí neodstartovali, ale jelikož k přerušení odpočtu došlo na poslední chvíli, dostali jsme možnost vidět kompletní předstartovní přípravy. Od kontroly skafandrů přes cestu na rampu a nástup do lodi až po finální odpočet. Oficiální živý přenos ze středečního pokusu o start trval 6 hodin a my jsme pro vás připravili několik zajímavostí, které vám při sledování možná unikly.

Snídaně astronautů

Na tiskové konferenci před startem se někdo z novinářů zeptal, co budou astronauté před startem snídat. Zástupci NASA odpověděli poněkud tajuplně, že to je soukromá věc každého člena posádky a nebude tato informace nebude zveřejněna. Někteří novináři následně volali po větší transparentnosti a tato „kauza“ si vysloužila ne zcela vážně míněnou přezdívku „Breakfastgate“ po vzoru skandálu Watergate prezidenta Nixona.

Astronaut Doug Hurley pak celou poněkud komickou situaci rozsekl tím, že na Twitteru v den středečního pokusu o start nasdílel fotografii své snídaně. Objednal si starý dobrý steak a volské oko, který je tradicí od dob Apolla.

Auto pro astronauty

Pro přepravu astronautů k odpalovací rampě SpaceX vybralo elektrické SUV Tesla Model X. Podrobněji jsme o automobilech, které NASA využívala pro přepravu astronautů, psali v nedávném článku.

  • Astronauti před odjezdem a rozloučením s rodinou přilepili na přední sklo oficiální loga mise DM-2, a to jak ve verzi od SpaceX, tak od NASA.
  • Tesla byla speciálně vybavena chladící jednotkou, ke které si astronauti mohli připojit své skafandry, aby je při jízdě udržovala při komfortní teplotě.
  • Tesly byly k vidění dvě, ale druhá zatím jela prázdná, protože posádka testovací mise má jen dva členy místo standardních čtyř. Obě auta pak jela jako součást většího konvoje, který přepravil astronauty na 14 kilometrů vzdálenou rampu LC-39A.
  • Elektromobily měly poznávací značky ISSBND, což je nejspíš zkrácené „ISS bound“ neboli něco jako „Směr: ISS“.
Hudba při odjezdu na rampu

Odjezd na rampu nebyl tichou záležitostí. Podle komentátorky SpaceX Lauren Lyons si astrounauti před jízdou vybrali tyto skladby k poslechu během cesty na rampu:

Nová tradice

Poté, co posádka vyjela výtahem, vyšla krátké schody a přešla nástupním ramenem ke Crew Dragonu, započala novou tradici. Astronauti se podepsali na zeď tzv. white room, což je zadní část přístupového ramene přímo před vstupem do kosmické lodi. Oba členové podepsali svá jména u loga NASA, které se nachází hned vedle poklopu do Crew Dragonu.

Astronaut Bob Behnken podepisuje zeď před nástupem do Crew Dragonu (Zdroj: NASA)

Indikátor stavu beztíže

Jistě si všichni vzpomínáte na malou plyšovou planetu Zemi, která byla vynesena na oběžnou dráhu na misi DM-1 po boku figuríny jménem Ripley. Hračka zároveň posloužila jako tzv. indikátor stavu beztíže, neboť po vypnutí motoru na horním stupni Falconu 9 a oddělení lodi se začala vznášet a volně se pohybovala po palubě. Plyšák je od loňského března na ISS a zpátky na Zemi by jej měla přivézt právě posádka DM-2.

Figurína Ripley ve skafandru SpaceX a plyšák uvnitř Crew Dragonu (Foto: Elon Musk)

Astronauté DM-2 v této tradici pokračují a i když to během živého přenosu nebylo přímo řečeno, pozorní diváci si na záběrech z Crew Dragonu všimli plyšového dinosaura (nebo možná to je dráček), který tak bude pokračovat ve šlépějích dalších hraček, které se v průběhu let vydaly do vesmíru.

Donald Trump

Na start DM-2 se osobně přiletěl podívat také americký prezident Donald Trump. Pár hodin před startem bylo možné spatřit jeho letoun Air Force One, který před přistáním obletěl rampu LC-39A.

Air Force One s prezidentem Donaldem Trumpem nad rampou LC-39A s Crew Dragonem dne 27. května 2020 (Foto: NASA)

Prezident pak spolu se svou manželkou a dalšími členy rodiny a také viceprezidentem Mikem Pencem absolvoval prohlídku Kennedyho vesmírného střediska. Při ní oba politici podepsali poklop lodi Orion určený pro misi Artemis 2, při které astronauté NASA mají za pár let obletět Měsíc.

Donald Trump s první dámou a viceprezidentem Mikem Pencem podepisuje poklop lodi Orion pro misi Artemis 2 (Foto: NASA)

Donald Trump po odkladu přislíbil účast i v záložním termínu. Zajímavostí je, že to bude poprvé od roku 1998, kdy nějaký americký prezident uvidí start rakety osobně. Naposledy to byl Bill Clinton během mise STS-95 raketoplánu Discovery. Prezident Barack Obama se sice jednou přiletěl podívat na start raketoplánu, ale ten byl poté odložen a Obama se už znovu nevrátil.

Staronové logo NASA

NASA při příležitosti mise DM-2 vzkřísila alternativní červené logo agentury ze 70. let, které přestala používat v roce 1992. Během mise DM-2 jej můžete vidět nejen na Falconu 9, ale také na skafandrech astronautů, na věži na rampě nebo na Tesle Model X, která zajisťuje přepravu posádky k raketě.

NASA vydala zajímavé video o tomto logu, kterému se přezdívá „červ“:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře