SpaceX nepolevuje v získávání nových zakázek

SpaceX má v současnosti nasmlouvané desítky startů na několik let dopředu v celkové hodnotě zhruba 10 miliard dolarů. Rok 2017 byl pro firmu velice úspěšný a firma ukázala, že je schopna zákazníky odbavovat o dost rychleji než dříve. SpaceX tedy nadále nedělá problém shánět další zájemce o své levné služby. Společnost během posledních pár týdnů uzavřela hned několik nových kontraktů – například s NASA nebo s firmou Spacecom, o jejíž satelit SpaceX loni přišlo při nehodě Amos-6. Podívejme se na nové zakázky podrobněji.

Poznámka: Některé kontrakty mohly být teoreticky uzavřeny před delší dobou, ale veřejnost se o nich dozvěděla teprve nedávno.

Turksat 5A a 5B

Elon Musk během setkání s tureckým prezidentem Tayyipem Erdoğanem (Foto: Associated Press)

Elon Musk před pár dny navštívil Turecko a nejdříve nebylo jasné proč. Později se ukázalo, že Musk tu byl mimo jiné kvůli smlouvě na vynesení tureckých satelitů Turksat 5A a 5B. Družice vyrobí společnost Airbus a budou vyneseny na raketách Falcon 9 – Turksat 5A v roce 2020 a 5B v roce 2021.

Více informací: Reuters

SXM-7 a SXM-8

Společnost Sirius XM zajišťuje radiové vysílání pomocí satelitů a internetu. SpaceX pro Sirius vynese rovnou dvě nové družice – SXM-7 a SXM-8. První jmenovaná bude vynesena v roce 2019 a druhá v roce 2020. Vyrobí je společnost Space systems/Loral a obě poletí na raketě Falcon 9 z Floridy.

O misích jsme se dozvěděli, když je SpaceX začátkem září přidalo na svůj oficiální (a značně neúplný) seznam plánovaných startů.

Sentinel-6A

Raketa Falcon 9 letící z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii vynese pro agenturu NASA vědecký satelit Sentinel-6A, který bude mimo jiné sledovat hladinu světových oceánů. Mise je plánována na listopad 2020 a agenturu start vyšel se vším všudy na 97 milionů dolarů. Zajímavostí je, že NASA ve stejnou dobu oznámila udělení podobného kontraktu společnosti ULA na družici Landsat 9, avšak cenovka byla o dost vyšší – start NASA stál 153 milionů dolarů.

Více informací: NASA

Kacific-1

Společnost Kacific byla založena v roce 2013 v Singapuru a svůj první satelit Kacific-1 svěří do rukou SpaceX. Družice bude poskytovat služby vysokorychlostního internetu pro oblast jihovýchodní Asie a Pacifiku a její výrobu zajistí Boeing. Raketa Falcon 9 by měla družici vynést v druhé polovině roku 2019.

Více informací: Twitter

Amos-17 a Amos-8

Výbuch Amos-6 během příprav na rutinní statický zážeh (Zdroj: US Launch Report)

První objednaný start Falconu 9 nedopadl pro izraelskou společnost Spacecom zrovna nejlépe. Její satelit Amos-6 byl v září 2016 zničen spolu s raketou při nehodě během příprav na statický zážeh. Satelit byl pojištěný, ale záloha na start ve výši 50 milionů dolarů byla v té době už předána SpaceX. Získání zálohy zpět by údajně bylo komplikované, a tak se firmy letos v říjnu dohodly, že SpaceX si zálohu za Amos-6 ponechá a Spacecom za to dostane jeden start “zdarma”. SpaceX tedy v 2. čtvrtletí roku 2019 vynese satelit Amos-17 vyrobený společností Boeing.

Spacecom však evidentně ve SpaceX neztratila důvěru. Kromě toho, že Amos-17 poletí na již použitém stupni, v rámci této dohody si izraelská firma rovnou objednala ještě jeden start pro satelit Amos-8 (už za běžnou cenu 62 milionů dolarů). Ten by měl startovat nejdříve ve druhém čtvrtletí roku 2020.

Více informací: Space Intel Report
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře