SpaceX plánuje obletět Měsíc s lidskou posádkou už příští rok

Crew Dragon na oběžné dráze Země

Elon Musk v noci avizoval dnešní tajemné oznámení SpaceX. Nikdo však nevěděl, o co přesně půjde. Spekulovalo se o všem možném – představení skafandrů, oznámení nákladu prvního letu Falconu Heavy, novinky o satelitní konstelaci apod. SpaceX však nakonec všem vytřelo zrak nečekaným oznámením plánů vyslat loď Crew Dragon s dvoučlennou lidskou posádkou kolem Měsíce a zpět, a to již koncem roku 2018!

V oficiálním vyjádření SpaceX poskytlo další podrobnosti:

 • Posádku budou tvořit obyčejní Američané, nikoli astronauti NASA.
 • Potenciálních zájemců je prý vícero a první dva už složili “nemalou zálohu”.
 • Posádka podstoupí zdravotní testy a také trénink, který začne už koncem letošního roku.
 • Crew Dragon vynese raketa Falcon Heavy, která má poprvé letět letos v létě.
 • Poletí se z rampy LC-39A, ze které v minulosti startovali také astronauti během programu Apollo.
 • Také bylo potvrzeno, že první let Crew Dragonu na ISS (bez posádky) je stále plánován na konec letošního roku a první let s posádkou na druhé čtvrtletí 2018.
 • SpaceX poděkovalo agentuře NASA, bez které “by tohle nebylo možné”.

Jedná se o velice zajímavý krok obzvlášť proto, že SpaceX je tak moc soustředěná na Mars, takže nikoho ani nenapadlo, že by také zvažovali o misích souvisejících s Měsícem. Jednoznačně to je však pozitivní zpráva, obzvlášť ve světle nedávných zpráv o tom, že mise Red Dragon – při které bude vyslán upravený Dragon 2 k Marsu, kde následně přistane – byla odložena z roku 2018 na rok 2020.

AKTUALIZACE 27. 2. 23:40:

 • V původním článku jsem zapomněl říct, že posádka by se při tomto letu dostala hlouběji do Sluneční soustavy než kdokoli předtím (nějakých 450–680 tisíc kilometrů od Země).
 • Washington Post dále uvedl, že mise jako taková by měla trvat zhruba týden.
 • Elon Musk zároveň odmítl prozradit, kdo jsou ti dva lidé, kteří na této misi poletí. Jelikož budou celý “výlet” platit, je jisté, že se bude jednat o miliardáře (cenovka by mohla dosáhnout až 200 milionů dolarů). Spekuluje se o Jamesi Cameronovi nebo o magnátech ze Silicon Valley jako jsou například Sergey Brin, Larry Page nebo Larry Ellison.

AKTUALIZACE 28. 2. 00:12:

 • Podle webu The Verge se Elon Musk nechal slyšet, že takovéto mise by pro SpaceX byly z finančního hlediska značně lukrativní. Očekává, že by mohly proběhnout jedna či dvě mise ročně, a ty by mohly tvořit 10 až 20 procent celkových tržeb SpaceX.
 • Dále jsme se dozvěděli, že oba členové posádky se už znají a že to s touto misí myslí “velice vážně” a jsou si vědomi potenciálních rizik. Elon Musk k tomu řekl: “Budeme se snažit riziko co nejvíce minimalizovat, ale nikdy nebude nulové.”
 • Podle CNBC bude let plně automatický. Posádka však bude vyškolena pro případné nouzové situace. Společnost také bude muset kvůli této misi investovat do systémů pro komunikaci s lodí na tak velké vzdálenosti, což se jim bude také hodit později při misích na Mars.

Pro více informací si přečtěte dvoudílný článek Oblet Měsíce: Nejpalčivější otázky zodpovězeny.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adam

Krok je to podle mě logický. Jak chce SpaceX budovat kosmickou loď pro pilotované lety na Mars, když nebude mít zkušenosti s pilotovanými lety do hlubokého vesmíru? Navíc tím může dokázat, že i ,,obyčejní” lidé mají na to, aby zvládli takové mise. Podle mě jde o další chytře promyšlený krok k Marsu, který jim ještě navíc vydělá. 🙂

Adam B.

Nevím, kdo reaguje na koho, ale je ro zajímavá časová shoda s možnou změnou plánů NASA na misi EM-1…

Emmette

Super informace v aktualizacich. Ale jen neverim, ze by to byl Larry Page. Navic je to Elonuv velmi dobry kamarad.