SpaceX plánuje obletět Měsíc s lidskou posádkou už příští rok

Crew Dragon na oběžné dráze Země

Elon Musk v noci avizoval dnešní tajemné oznámení SpaceX. Nikdo však nevěděl, o co přesně půjde. Spekulovalo se o všem možném – představení skafandrů, oznámení nákladu prvního letu Falconu Heavy, novinky o satelitní konstelaci apod. SpaceX však nakonec všem vytřelo zrak nečekaným oznámením plánů vyslat loď Crew Dragon s dvoučlennou lidskou posádkou kolem Měsíce a zpět, a to již koncem roku 2018!

V oficiálním vyjádření SpaceX poskytlo další podrobnosti:

 • Posádku budou tvořit obyčejní Američané, nikoli astronauti NASA.
 • Potenciálních zájemců je prý vícero a první dva už složili “nemalou zálohu”.
 • Posádka podstoupí zdravotní testy a také trénink, který začne už koncem letošního roku.
 • Crew Dragon vynese raketa Falcon Heavy, která má poprvé letět letos v létě.
 • Poletí se z rampy LC-39A, ze které v minulosti startovali také astronauti během programu Apollo.
 • Také bylo potvrzeno, že první let Crew Dragonu na ISS (bez posádky) je stále plánován na konec letošního roku a první let s posádkou na druhé čtvrtletí 2018.
 • SpaceX poděkovalo agentuře NASA, bez které “by tohle nebylo možné”.

Jedná se o velice zajímavý krok obzvlášť proto, že SpaceX je tak moc soustředěná na Mars, takže nikoho ani nenapadlo, že by také zvažovali o misích souvisejících s Měsícem. Jednoznačně to je však pozitivní zpráva, obzvlášť ve světle nedávných zpráv o tom, že mise Red Dragon – při které bude vyslán upravený Dragon 2 k Marsu, kde následně přistane – byla odložena z roku 2018 na rok 2020.

AKTUALIZACE 27. 2. 23:40:

 • V původním článku jsem zapomněl říct, že posádka by se při tomto letu dostala hlouběji do Sluneční soustavy než kdokoli předtím (nějakých 450–680 tisíc kilometrů od Země).
 • Washington Post dále uvedl, že mise jako taková by měla trvat zhruba týden.
 • Elon Musk zároveň odmítl prozradit, kdo jsou ti dva lidé, kteří na této misi poletí. Jelikož budou celý “výlet” platit, je jisté, že se bude jednat o miliardáře (cenovka by mohla dosáhnout až 200 milionů dolarů). Spekuluje se o Jamesi Cameronovi nebo o magnátech ze Silicon Valley jako jsou například Sergey Brin, Larry Page nebo Larry Ellison.

AKTUALIZACE 28. 2. 00:12:

 • Podle webu The Verge se Elon Musk nechal slyšet, že takovéto mise by pro SpaceX byly z finančního hlediska značně lukrativní. Očekává, že by mohly proběhnout jedna či dvě mise ročně, a ty by mohly tvořit 10 až 20 procent celkových tržeb SpaceX.
 • Dále jsme se dozvěděli, že oba členové posádky se už znají a že to s touto misí myslí “velice vážně” a jsou si vědomi potenciálních rizik. Elon Musk k tomu řekl: “Budeme se snažit riziko co nejvíce minimalizovat, ale nikdy nebude nulové.”
 • Podle CNBC bude let plně automatický. Posádka však bude vyškolena pro případné nouzové situace. Společnost také bude muset kvůli této misi investovat do systémů pro komunikaci s lodí na tak velké vzdálenosti, což se jim bude také hodit později při misích na Mars.

Pro více informací si přečtěte dvoudílný článek Oblet Měsíce: Nejpalčivější otázky zodpovězeny.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Emmette

Super informace v aktualizacich. Ale jen neverim, ze by to byl Larry Page. Navic je to Elonuv velmi dobry kamarad.

Adam B.

Nevím, kdo reaguje na koho, ale je ro zajímavá časová shoda s možnou změnou plánů NASA na misi EM-1…

Adam

Krok je to podle mě logický. Jak chce SpaceX budovat kosmickou loď pro pilotované lety na Mars, když nebude mít zkušenosti s pilotovanými lety do hlubokého vesmíru? Navíc tím může dokázat, že i ,,obyčejní” lidé mají na to, aby zvládli takové mise. Podle mě jde o další chytře promyšlený krok k Marsu, který jim ještě navíc vydělá. 🙂