Oblet Měsíce: Nejpalčivější otázky zodpovězeny (1. část)

SpaceX v pondělí všechny zaskočilo oznámením plánů obletět Měsíc s dvěma civilisty už koncem roku 2018. Reakce veřejnosti i odborníků na sebe nenechaly dlouho čekat a každý názor byl jiný. Někteří lidé jsou optimističtí a věří, že SpaceX opravdu vyšle lidskou posádku ještě během roku 2018. Jiní však nad plány mávnuli rukou se slovy, že SpaceX se málokdy povede dodržet oznámený termín. Těžko říct, který z táborů má pravdu, budeme se muset nechat překvapit. Osobně očekávám menší odklady, takže mise se podle mě uskuteční až v roce 2019. Během týdne od oznámení však zároveň  vyvstala řada dalších otázek ohledně této mise a já pro vás tedy sepsal odpovědi na ty nejčastější a nejzajímavější z nich. Pojďme se podívat, jak by takový oblet Měsíce vlastně probíhal, kolik bude stát lístek a co jsme se dozvěděli o cestujících.

Falcon Heavy a Crew Dragon při startu (Autor: SpaceX)

Jak bude mise probíhat?

 • Dva cestující poletí v kosmické lodi Crew Dragon, kterou k Měsíci vynese raketa Falcon Heavy startující z rampy LC-39A na Floridě.
 • Let bude plně automatický a ovladatelný ze Země – cestující budou muset zasáhnout jen v případě neočekávaných krizových situací, k čemuž budou vyškoleni.
 • Crew Dragon je v porovnání s Apollem nebo současnými Sojuzy docela prostorný, jelikož je navržen až pro 7člennou posádku. Objem lodi je 10 m3.
 • Dragon poletí po dráze volného návratu, což znamená, že Dragon bude po oddělení od horního stupně rakety nasměrován k Měsíci takovým způsobem, že loď Měsíc obletí a vrátí se na Zemi teoreticky i bez jakékoli další korekce trajektorie. V reálu však samozřejmě dojde k menším korekcím, aby bylo dosaženo optimální trajektorie.
 • Někde se mylně uvádí, že Dragon se dostane na oběžnou dráhu Měsíce, ale není to tak. Loď kolem Měsíce jen proletí. V nejbližším bodě se pravděpodobně dostane do vzdálenosti několika set kilometrů od povrchu Měsíce.
 • Průměrná vzdálenost Měsíce od Země je nějakých 384 000 kilometrů. Cestující na první misi se tak stanou rekordmany mezi civilisty, co se týče dosažené vzdálenosti od Země. Mezi astronauty tento rekord patří posádce Apolla 13, kteří se dostali až do vzdálenosti přesahující 400 000 km.
 • Po návratu k Zemi loď projde atmosférou, přičemž ji ochrání tepelný štít z materiálu PICA-X, a následně přistane buď na pevnině pomocí motorů SuperDraco, nebo klasicky v oceánu na padácích. O přistání si povíme více v druhé části tohoto článku.
 • Celá mise by měla trvat zhruba týden.

Pro ilustraci přikládám fotogalerii a videa o Crew Dragonu:

Video znázorňující typickou misi na ISS v Crew Dragonu:

Video s detailními záběry na interiér Crew Dragonu:

Putování Crew Dragonu na oběžné dráze:

Slavnostní představení Dragonu V2 (české titulky):

Tip: Pro další videa a informace o lodi Dragon doporučuji navštívit souhrnný článek.

Kolik bude stát lístek?

Civilista Greg Olsen si v roce 2005 zaplatil za cestu na ISS (Foto: Space Adventures)

Elon Musk při úvodním oznámení této mise řekl, že cena lístku bude srovnatelná s cenou cesty na ISS. Jenže už neupřesnil, jak to přesně myslí.

 • NASA momentálně platí za jedno místo v ruském Sojuzu pro své astronauty zhruba 80 milionů dolarů.
 • Společnost Space Adventures však nabízí lety na ISS pro civilisty za 20 milionů dolarů.
 • Aby toho nebylo málo, tak cena za vynesení jednoho astronauta na ISS pro NASA v rámci programu Commercial Crew v lodích od SpaceX nebo Boeingu je vypočítána na nějakých 50 milionů dolarů.

Jelikož vynesení satelitu Falconem Heavy momentálně stojí nějakých 100 milionů dolarů a tato cena už počítá se záchranou stupňů, tak si osobně myslím, že Musk mluvil o té ceně, kterou NASA platí Rusku, protože ty ostatní varianty jsou moc levné. Elon navíc říkal, že takováto mise je z finančního hlediska pro SpaceX lukrativní, takže v ceně lístku by měla být také nějaká rozumná marže.

Samozřejmě je možné, že SpaceX zisk oželí, jelikož uskutečněním této první mise získá neocenitelné PR. Dalším faktorem může být také to, jak vysoké úspory SpaceX očekává ze znovupoužitelnosti zachráněných raketových stupňů z této mise. Pokud věří, že stupně bude možné znovu použít bez nějakých drahých inspekcí a oprav, tak samozřejmě náklady pro SpaceX by byly radikálně nižší a tím pádem by i cena lístků mohla být relativně nízká, i kdyby se společnost nezřekla vlastní marže.

Co víme o cestujících?

Moc toho nevíme. Elon Musk řekl, že nemůže prozradit jména těch prvních dvou cestujících, neboť si zatím přejí zůstat v anonymitě. Víme však, že se ti dva už znají a že to “nejsou hollywoodské celebrity”. Vzhledem k předpokládané ceně lístků a skutečnosti, že už podle SpaceX složili “značnou zálohu”, se však s jistotou jedná minimálně o korunové miliardáře (nebo jednoho miliardáře, který platí za dva).

Bude se loď nějak lišit od té, co ponese astronauty na ISS?

Podle Elona Muska se bude lišit pouze minimálně. Hlavní změnou bude přidání systému pro komunikaci se Zemí na velké vzdálenosti, neboť Dragon byl původně navržen jen pro nízkou oběžnou dráhu Země, kde je komunikace o dost snazší. Možná si říkáte, že týdenní mise k Měsíci musí v porovnání s několikahodinovou misí na ISS vyžadovat výkonnější systémy podpory života a podobně, ale je potřeba si uvědomit, že Crew Dragon byl navržen pro 7 lidí a s velkými rezervami. Cesta na ISS se v nouzových situacích může protáhnout i na několik dní (podobně jako tomu je v případě cesty současného nákladního Dragonu). Systémy tedy logicky musí bez problému zvládnout i týdenní misi se dvěma lidmi, aniž by byly nutné nějaké změny.

Crew Dragon na oběžné dráze Země (Autor: SpaceX)

Tímto končí první část článku s nejpalčivějšími otázkami o misi kolem Měsíce. V druhé části se dozvíte například o reakci NASA nebo o tom, zda Crew Dragon při této misi bude přistávat motoricky, nebo na padácích.

Petr MelechinMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin

Myslíte si, že může teoreticky proběhnout oblet Měsíce dříve, než mise DM-2? Nebo se spíš letos nedočkáme?

Jirka Hadač

Podle mě to rozhodně bude až po DM-2. Přeci jen, FRT trajektorie je dál než LEO, takže bych být SX šel postupně. Nejdřív LEO a pak měsíční orbita. A taky hlavně se po tom obletu bude muset minimálně vyměnit tepelný štít. Jaroslav Kousal ve své přednášce uvádí, že Pica-X je sice moderní material, ale znovupoužitelný jen po misích na LEO.

Jirka Hadač

Technická poznámka, kupříkladu N. Armstrong byl od roku 1960 taky už jen civilista. Ale samozřejmě, tady to asi zřejmě budou lidičci, kteří viděli armádu jen z rychlíku.

Pavel

Zdravím, opravdu je objem té lodi 10 m krychlových a je navržen pro 7 lidí? Mně to přijde v tomto obsazení jako přepravník na maso…to je hrozně malý prostor, fakt to tam přežijou???

Pavel Riedl

Vy nás napínáte… v mém věku se už druhého dílu nemusím dožít 😉

pbpitko

Asi budeme mať podobný vek, ale dožijeme sa !
pb