SpaceX získalo řadu kontraktů od NASA a armády, některé z nich se týkají Starship

SpaceX získalo v posledních měsících řadu menších i větších kontraktů od NASA a americké armády. Některé jsou běžné starty Falconu 9, ale další se týkají testování technologií pro Starship nebo zkoumají nové způsoby využití sítě Starlink.

Začneme jako obvykle od misí pro nejdůležitějšího a nejlépe platícího zákazníka, kterým jednoznačně byla a je americká agentura NASA. Ta v říjnu 2020 rozdělila v rámci svého zájmu o trvalou a udržitelnou přítomnost na povrchu Měsíce celkem 370 milionů dolarů mezi 14 společností. Z toho 256 milionů bylo určeno na možnosti skladování kryogenních pohonných látek a jejich přečerpávání. Největší podíl na těchto financích získaly firmy United Launch Alliance (86,2 milionů dolarů), Lockheed Martin (89,7 milionů) a SpaceX (53,2 milionů). Za tyto peníze by mělo SpaceX vyvinout a demonstrovat technologii přečerpání celkem 10 tun kapalného kyslíku mezi různými nádržemi lodě Starship během letu. Z popisu to vypadá, že pro splnění podmínek bude stačit kyslík přesunout z hlavní nádrže lodi do menší přistávací nádrže ve špičce nebo naopak, ale třeba dojde i na demonstraci přečerpání okysličovadla mezi dvěma loděmi Starship. V tomto bodě si neodpustím jednu poznámku. Nelze než obdivovat SpaceX, které si dokáže zajistit státní financování vývoje technologií, které potřebuje samo vyvinout pro lepší využití lodí Starship pro lety za oběžnou dráhu planety Země.

Dvě propojené lodě Starship během orbitálního tankování (Zdroj: SpaceX)

O další spolupráci NASA a SpaceX jsme se dozvěděli o měsíc později. V listopadu 2020 bylo SpaceX vybráno jako jedna z 17 amerických společností, se kterými se NASA rozhodla spolupracovat. Jde o nehonorovaný druh spolupráce, kdy NASA poskytne vybraným firmám přístup do svých unikátních laboratoří a testovacích center a firmy se na oplátku podělí s kosmickou agenturou o získané zkušenosti. NASA má pro tento druh spolupráce vyčleněno přibližně 15 milionů dolarů. A o jaký druh informací má NASA zájem? Jedná se o práci s kryogenními látkami, výrobu materiálu na místě (in situ) či také návraty do atmosféry a přistání kosmických lodí. V případě kalifornské firmy půjde o spolupráci s výzkumným střediskem NASA v Langley ve Virginii. To by pro SpaceX mělo zajistit optické a termální snímkování lodi Starship, která se bude na zemský povrch vracet přes Tichý oceán. Tato data by měla SpaceX pomoci při vývoji opakovaně použitelného systému tepelné ochrany.

O tepelný štít má zájem také americká armáda, konkrétně výzkumná laboratoř amerického letectva (Air Force Research Laboratory). Ta v listopadu 2020 udělila SpaceX kontrakt na vývoj a výrobu pokročilého tepelného štítu. Za tento kontrakt obdrží SpaceX od laboratoře celkem celkem 8,5 milionů dolarů. Přestože byl kontrakt udělen v listopadu, informace o něm byla zveřejněna až koncem února 2021. Kontrakt by měl letectvu umožnit nízkonákladovou a současně velkoobjemovou výrobu tepelných štítů nové generace. Zde je možno jednoznačně říct, že s vývojem materiálů pro tepelné štíty má již SpaceX určité zkušenosti. Ve spolupráci s americkou NASA si vyvinulo a samo si i vyrábí materiál PICA-X, který plní funkci ablativního tepelného štítu na kosmické lodi Dragon. V současnosti také pracuje na vývoji tepelného štítu pro loď Starship, který bude tvořen šestiúhelníkovými keramickými destičkami. Firma testuje stále větší vzorky těchto destiček na každém prototypu Starship už od dob Starhopperu v roce 2019.

Další finanční kontrakt získalo SpaceX od amerických vesmírných sil (US Space Force). V listopadu 2020 se tato odnož americké armády rozhodla zaplatit SpaceX 29,6 milionů dolarů za to, že bude mít celý rok možnost monitorovat operace raket Falcon 9 a Falcon Heavy. Tímto kontraktem získá americká armáda přístup k informacím z misí pro jiné zákazníky, a to včetně misí komerčních. Zkrátka a dobře, americké letectvo si tímto kontraktem zajistí dohled nad flotilou raket, která pro ni bude až do roku 2027 vynášet 40 % všech armádních družic

Loni v říjnu jsme také čtenáře informovali o tom, že se SpaceX rozhodlo kromě stavby vlastních družic Starlink vyrábět i družice pro externí zákazníky. Za 143 milionů dolarů postaví pro Vojenskou rozvojovou agenturu ministerstva obrany celkem 4 družice určené k detekci a sledování balistických a hypersonických raket. Přibližně dva týdny po tomto oznámení se objevila doplňující informace. Firma bude na tomto kontraktu spolupracovat se známým softwarovým gigantem Microsoftem. S touto firmou navázalo SpaceX už dříve spolupráci, která Microsoftu umožní přenesení cloudové platformy Azure do vesmíru díky napojení na satelitní konstelaci Starlink. V rámci této dohody s ministerstvem obrany však bude Microsoft vystupovat pouze jako subdodavatel. Alespoň tak se vyjádřila ve videu prezidentka firmy SpaceX Gwynne Shotwell při rozhovoru s viceprezidentem firmy Microsoft Azure Global, Tomem Keanem. V rozhovoru Gwynne ale neuvedla žádné podrobnosti o tom, jaká bude role Microsoftu při plnění armádní zakázky. Server Space News ve svém článku uvádí, že dle nejmenovaných zdrojů z průmyslu by SpaceX mělo při vývoji družic používat orbitální emulátor Microsoft Azure. Jde o digitální prostředí, které dovolí uživateli zobrazit, co satelit vidí, umožní modelovat různé scénáře a také nabídne možnost simulovat architekturu navrhovaného satelitu.

Umělecká představa družic sledujících hypersonické střely (Zdroj: Northrop Grumman)

SpaceX získalo také dvě nové mise pro své rakety – Americké vesmírné síly 10. března oznámily, že mezi firmy United Launch Alliance (ULA) a SpaceX rozdělily dalších 384 milionů dolarů. Firmě ULA připadly mise USSF-112 a USSF-87 v celkové hodnotě 224,3 milionů dolarů. Družice budou vyneseny v roce 2023 na raketě Vulcan Centaur, která je zatím stále ve vývoji a poprvé má vzlétnout koncem tohoto roku. Ani SpaceX nepřišlo při rozdělování nových armádních kontraktů zkrátka. Společnost Elona Muska také zajistí vynesení dvou družic, konkrétně půjde o satelity USSF-36 a NROL-69. Za jejich dopravení na oběžnou dráhu obdrží 159,7 milionů dolarů. Pro obě mise bude použita raketa Falcon 9 a startovat by se mělo v obou případech z rampy SLC-40. První start se uskuteční v prvním čtvrtletí 2023 a ten druhý ve třetím čtvrtletí téhož roku. Dle armádního zdroje bude cena za start USSF-36 zahrnovat jak startovní služby, tak i integrační náklady. V případě mise NROL-69 celková cena nezahrnuje integrační náklady, které si bude řešit separátně úřad NRO, jehož družice bude v rámci této mise vynášena.

Vlevo: Elon Musk, šéf SpaceX, vpravo: Tory Bruno, šéf firmy United Launch Alliance (Zdroj: Space News)

Poslední zakázkou, kterou SpaceX získalo od armády, je již ukončená 6měsíční studie o možnosti využití satelitů Starlink tak, aby byly schopny dodávat armádě informace o počasí. Tuto zakázku firma získala v červenci roku 2020 a obdržela za ni celkem 2 miliony dolarů. SpaceX odmítlo poskytnout serveru Space News jakékoliv informace, který by ozřejmily způsob využití satelitů pro meteorologické účely. Zdroje z průmyslu však odhadovaly, že buď by mohly být v budoucnu na družicích umístěny speciální senzory, nebo by se SpaceX mohla spojit s firmami, které poskytují datové služby o počasí a zprostředovat distribuci těchto dat pomocí sítě Starlink ke koncovým zákazníkům.

Meteorologické družice na oběžné dráze (Zdroj: CMA/NSMC)

Svůj pohled na věc pak poskytl i John Fisher, prezident a technologický ředitel firmy Brandywine Photonics. Tato firma se zabývá výrobou modulů, které jsou následně umisťovány na meteorologické družice. Poznamenává totiž, že jak americká armáda, tak Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) se již několik let zajímají o informace o počasí, které by jim mohly za nízkou cenu dodat provozovatelé satelitních konstelací na nízké oběžné dráze. Pro armádu a některé další instituce mohou být totiž daleko důležitější a cennější dobrá data získaná v reálném čase z řady malých a levných družic na oběžné dráze, které slouží jiným účelům, než dokonalá data, která jednou za hodinu poskytne specializovaná meteorologická družice.

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

126 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiný Honza

Díky za článek.
Ty šestiúhelníkové destičky mě fascinují. I na těch fotkách jsou mezi nimi viditelné mezery. Asi to spraví tepelná roztažnost, nebo to třeba nevadí. Moc se těším na první úspěšný návrat do atmosféry.
U toho “kobra” obratu jsem jim moc nevěřil a dali to. Šplouchání v nádrži snad už doladí.
SpaceX je jedno z posledních technických světélek v dnešní době plné temných primitivních emocí. Doufám, že hned tak neuhasne.

Rosetau

Ty mezery jsou tam umyslně. Elon to vysvětloval, že musí odhadnout spáry mezi destičkami tak aby jim vlivem roztahování a smrštování kovu nepopraskaly. Je to docela obtížné umistovat křehké destičky na povrch, který se vlivem tlakování, tepelné roztažnosti, namáhání a vibracím doslova hýbe pod očima.

Jiný Honza

To že se povrch bude roztahovat a smršťovat je dost jasné. Čekal bych, že to budou spíš počítat než odhadovat. 🙂
Ale kdyby to byla kritická věc, asi by ty dlaždice měly navzájem nějaké zámky, posuvné překryvy. Tohle je evidentně úplně jiný přístup než u dlaždic na raketoplánech. proto mě to tak zaujalo.

Rosetau

Přístup je jiný ale těžko odhadnout jestli je správný. Mam pocit, že s tepelným štítem bude hodně problému.

Petr Šida

Zase až tak ne, u raketoplánu byla dilatace spár řešena stejně, jenom nebyla tak velká. Spára na funkčnost štítu nemá vliv, proudění se tam nemá šanci dostat a je tam ještě teplu odolná vata. Spíš mi vrtá hlavou, co s deštěm před startem, zateče to dovnitř a zvýší váhu.

PetrV

Ta vata kevlar je nasákavá? A nebo voda odteče?
Plnění nádrží asi v dešti dělat nebudou a šprcku přikládat asi taky ne.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrV
Václav Procházka

Podle mě to nemusí být špatná úvaha (Petr Šida). SS má být znovupoužitelný, takže nejen při startu budete řešit, aby tam něco nenateklo, ale také při přistání. Každá vata a nebo pěna je nasákavá. I v kovové vatě má možnost se nějakým způsobem držet vlhkost. Vlákna mají velkou plochu a nějakou smáčivost. Ani není třeba, aby se vlhkost dostala do vlákna, bohatě stačí, když bude na jeho povrchu a může dojít ke značnému nárůstu hmotnosti. Bude to o 1% a nebo o 10%?

Petr Šída

nasákavá být nemusí a myslím, že ani není, stačí ale to, co půjde za dlaždice do mezer, uvidíme, jestli tam nepřijde ještě nějaký tmel

Zdeněk

Smáčivost aramidových vláken je velmi nízká. Jsou-li to aramidová vlákna – co do nich vteče (voda) z cca 90% vzápětí vyteče.
Pokud to co nevyteče zůstane, vyteče vzápětí co SS nabere při startu rychlost.
Zůstane-li zbytková vlhkost, odpaří se beze zbytku ve vakuu.
V žádném z uvedených stavů nemůže dojít vlivem nadměrné smáčivosti u aramidové netkané textilie k objemové degradaci.
Doufám, že toto rozptýlilo obavy pana Procházky a spol. o duševní schopnosti konstruktérů SS a mohou jít v klidu spát 🙂
PS: Pokud by se vám zdálo těch 10% moc, věřte, že vlákna aramidu lze hydrofobizovat fluorokarbonem s pomocí plazmy. Potom vyteče o cca 8% více. Tak asi tak.

PetrK

Já bych se spíš bál, že to tam zmrzne a natrhá to … Vody jako takové bych se asi moc nebál, tu to přetížení při startu “vyždíme” …

Václav Procházka

To, že má nějaké vlákno relativně malou smáčivost, vůbec neznamená, že při celkové délce těchto vláken v izolační hmotě možná i několik stovek tisíc km, nebude voda představovat problém. Vyždímat to tak jednoduše zrychlením nepůjde, jde mimo jiné o funkci času. Odstartuje vůbec SS/SH s tímto přídavným zatížením a dosáhne nějakého zrychlení?

Invc

1) S dodatečnou zátěží – se běžně počítá (není třeba, aby pršelo – vykondenzovaná vlhkost sama o sobě dokáže přidat dost).

2) Pokud jde o obavu, že s dodatečnou vodou to neodstartuje… cílový tah Super Heavy je 75 MN (7 500t) … celková hmotnost 5500t. Ti nevím, ale nějak mám pocit, že potřebných 2 000 m3 vody, aby se to nepohnulo z místa se tomu pod kůži nevejde. I kdybych zcela pesimisticky vzal tah 2,2MN / motor a 28 motorů – tj. tah 62 MN (6 200 t) … pořád bys potřeboval někam schovat 700 m3 vody…

Věřím, že počítat umíš … ale kdyby náhodou ne, tak pro představu: pokud bys celou starship (9metrů průměr, 120 metrů výška) pokryl metrovou vrstvou vody – tak by objem té vody byl JEN cca 1800 m3 (to jest 1 800 t hmotnosti).

Pokud bys SS/SH pokryl 10cm vody … tak objem té vody by byl 170 m3 – tj. 170 tun hmotnosti …

A teď zpátky do reality: pokud bys dokázal na SS/SH dostat souvislou vrstvu vody 1 cm – tak její objem by byl jen cca 17 m3 … tedy celkem 17 tun…

A to to máš celou dobu počítáno pro CELOU SS a SH … nikoliv jen pro povrch SS pokrytý dlaždicemi (tam nahrubo – kdybych dokázal do dlaždic napustit 10cm souvislé vrstvy vody – tak bych se stěží dohrabal na 35 tun dodatečné hmotnosti).

Další prosím.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Invc
Invc

Achjo utahuju si z Vency a přitom sám neumím počítat … takže než mě někdo nachytá na třešních: Ty vrstvy vody mají být pro dané hmotnosti poloviční:

0,5 m vrstva celá SS+SH = 1800t
5 cm vrstva celá SS+SH = cca 170t
0,5 cm vrstva celá SS+SH = cca 17t

5 cm vrstva jen SS dlaždice cca 35t

(To je tak, když člověk zapomene, že do průměru je v třeba mocnist vrstvy započítat 2x).

Václav Procházka

Ona už je SH hotová a fakt má tah 75MN? A to se fakt počítá takhle jednoduše jakože tah – hmotnost? A není to také otázka práce tj. F*v/t? Asi nedosáhnete max. zrychlení, když to celé bude o “pár tun” těžší ne? A kolik bude vážit ten systém podpory života pro 100 lidí, který musí fungovat aspoň 2 roky? Nevychází to na 1t/ člověka? Rezerva mezi tahem a hmotností se velmi lehko spotřebuje, pokud nejsou dneska známé / vyvinuté základní součásti lodě / rakety…

Voda může být další pověstnou kapkou … A co by taková izolační vrstva plná vody udělala ve vesmíru? Zmrzlo by to a začlo sublimovat? S jakým tlakem? Co to udělá s izolací a se štítem, který potřebujete pro návrat?

Jojo, kdyby to bylo všechno tak jednoduché a jasné, tak by už před lety samotní Maďaři postavili nafukovací Ládínkovu raketu ne? :-)))

Invc

Ne – takhle jednoduše se to nepočítá. Takhle jednoduše se vyvracejí NESMYSLNÉ obavy jestli to vůbec odstartuje. Tam skutečně stačí tah – hmotnost.

A ten zbytek ti měl jen ukázat, jak “velký” a jak reálný je ten TVŮJ údajný problém.

Prostě a jednoduše – jsem ti ukázal naprosto extrémní a nereálnou situaci – abys viděl, že to co se tu snažíš opakovaně představovat jako příčinu záhuby, je téměř prkotina. (A to sem se ani nemusel pouštět do toho, nakolik je v reálné, aby takové množství vody na loď “odněkud” napršelo.

Pokud bys dokázal pod tepelný štít “nějak” dostat souvislou vrstvu vody 3mm tak to bude vážit něco kolem 2 tun… hurá nikam nepoletí.

Pokud jde o to, co se s tou vodou stane… vzhledem ke gravitaci a přetížení vyteče. Dost tomu pomůže i tření v atmosféře (na povrchu je dost teplo i cestou nahoru) – v Mach 2-3, při 3-4 g a klesajícím tlaku (slyšel někdy jak se posouvá bod varu s klesajícím tlakem?) se tam fakt voda nemá jak udržet… A pokud jde o obavu, že by něco života měla udělat se štítem, tak to už je fakt komedie… štít postavený na hyperspbický návrat do atmosféry … opadá tlakem sublimující vody? Jako fakt?

Pokud jde o tah 7500MN – co já vím, jestli má co nemá… je to jedno. Jednak sem ti tam psal variantu s nižším tahem, jednak hmotnost 5500 tun je celková plánovaná včetně všeho nákladu.

A co má jako být s tou podporou života? Debata šla o vodě ve štítu … takže tu se teď nenápadně snažíš opustit a teď to jako nemá letět protože “podpora života”?

PetrK
Václav Procházka

Je dobrý, že Vás destičky fascinují. Mě naposledy fascinovaly u raketoplánu a tam s nimi měli spoustu problémů a starostí. Ukázalo se, že až zas tak dobrý nápad to nebyl a doba na obnovu tohoto typu štítu byla v návrhu oproti skutečnosti několikanásobně podceněna….

Poslední odstavec moc nechápu. Jako myslíte si, že kromě SPX nikdo nic na světě nevyvíjí? Všiml jste si třeba za posledních 10 let jak se změnily mobily, rychlost sítí atp.? Pokud jde o kosmonautiku, nezaznamenal jste, že Čína má orbitální stanici a přistála na odvrácené straně měsíce? Nezaznamenal jste, že NASA dopravila další sondu na Mars? A víte, že to vše se zvládlo i bez primitivních emocí? 🙂 Tedy je otázka co myslíte těmi primitivními emocemi, jestli opravdu ty primitivní co máme stejné s krokodýli a sídlí v amygdale a nebo jestli všechny emoce považujete za primitivní:-)

Adam Ř

Oproti raketoplánům jsou na destičkách docela podstatné změny. Navíc není orbiter na boku nádrže, takže na něj nepadá led.

Václav Procházka

To je možné, že jsou na nich změny. Ale dokud se to nevyzkouší neví se, zda jsou změny k lepšímu. Na raketoplánu byly v letové verzi oproti prototypu také. Štít tak jak je připravován na SS nebyl dosud vyzkoušen.

Adam Ř

Standartizace dílků je krok k lepšímu zcela jistě.
Změna na šroubování zcela jistě zabrání problému, že lepidlo moc nedrží. Je možné, že se ukáže nový problém

Petr Šída

Jo kdyby šroubování, jsou nacvakávací, na netu je vidět video, kde chlapi osazují jednu dlaždici za druhou, metr čtverečný byl otázka pár desítek vteřin

to je proti raketoplánu úplně jiná liga, tam byla výměna jedné dlaždice otázka hodin

Invc

Přímo tady v článku je blízká fotka toho nacvakávacího mechanismu (respektive jeho části, která je na lodi).

Vypadá to na silné napružené kleště – které drží od sebe plastový kroužek s přepážkou, který se při nacvakávání sesune dovnitř kleští (směrem k lodi) – tím ty kleště “odjistí” a ty sklapnou. Vypadá to vcelku primitivně … ale vzhledem k tomu, že to při sundávání odvrtávají – tak to je zřejmě docela účinné.

Silhan.J

Nemáš odkaz na to video?

Pavel Jung

Teď jste se ukázali vy pokrytci. Ale stále žijeme v demokracií že?. Tvl. prej blokni ho. My jsme lepšolidé přece. Trapáci.

Mind

Prosim tě, uvědom si, na jakym serveru ty tvé názory sdílíš. Tady nikdo není zvědavej a ani tvé názory nikoho nezajímají. Toto si piš někde na Facebooku, nebo na Novinkách či na Sputniku, kde je takových, jak to říct, lidí se zvláštními názory více. Ale prosim, vykašli se tady na to. Tento web je taky super tím, že sem píší normální lidé s normální názory. Tak tady nemusíš zaplevovat diskusi těmito nesmyslnými hoaxy.

Petr Melechin

Chtěl jsem vám dát šanci nějak rozumně diskutovat, ale evidentně svými mimózními názory, které jste schopen podložit akorát článkem z Aeronetu, vyvoláváte akorát flame, takže to nikam nevede. Už tu nejste vítán.

PetrK

A bude hůř 🙁 Zlatej Peter …

Pavel Jung

Takže jste rusofob?

Pavel Jung

Já jsem odpovídal někomu na dotaz, který byl politický. Hadači proč máš sklony k cenzůře?

akuhtr

Cenzura to je když to udělá stát. Když to udělá vlastník serveru, je to projev jeho vlastnických práv.

Petr

Má pravdu, blokovat je cenzura. Navrhuji kolektivně ignorovat – uvěřit tomu blábolu na aeronetu je diagnóza, a protože chápeme, že ne všichni jsou stejně nadaní, jako my :-), tak se vždy v duchu usmějeme a nebudeme (nikdo) psát vůbec nic. Nebo Petr přidá funkci, že si každý můžeme zadat, koho nechce v diskuzi vidět, čímž zmizí i celé příslušné vlákno :-). Pak už to není cenzura a já už mám i jeden, dva, možná i tři typy, koho bych si na “blacklist” dal. Jako nadstavba by mohly být předdefinované seznamy trollů :-D.

Petr Šida

Přesně, nekrmte trola.

Meh

Me ? 🙂

btw. blocklist/denylist.

Jiný Honza

V principu souhlasím. Otázka je, jestli je zrovna tenhle trol vůbec člověk. Neuronové sítě, které umí lepit vhodná slova ve vhodném pořadí tak, aby vybudily co nejvíc emocí, to dneska není žádné velké sci-fi. A proti nim si ignorováním nepomůžete.

PetrV

Tak nejak funguje mainstream. Hezky napsáno…

Petr Šída

Jasně, máš pravdu, na ty jsem pozapomněl.

Pavel Jung

Žijeme v době, která se nazývá postfaktická. Pravda je potkačována, blokována na sítích. Kladu si otázku proč lidé žijou neustále ve lži. Např. vylhaná válka v Iráku na základě lži o zbraních hromadného ničení. Takových lží jsou milióny. Lidstvo v podstatě nežije v objektivní realitě. Lidi odmítají přemýšlet, jen přežvykují co jim předhodí mainstream. Dokážete si připustit, že Musk má hodně temnou stránku osobnosti?

Rosetau

Ano pravda je blokována a to hlavně v Rusku a Číně kde je internet cenzurován. Takhle to má totiž nesmrtelný sithský císař Darth Putin nejraději 🙂

Pavel Jung

Putin je nejschopnější politik současnosti. Jen díky jeho strategickému myšlení není světová válka. V Rusku a Číně jsou blokovány imperialistické a dekadentní západní názory. Lidé tam jsou šťastní.Čína Je kolébka civilizace. Měl by jste se hodně vzdělávat.Zapoměl jste jak v USA zablokovali a cenzurovali média Trumpa? Jste vážně tak lehce manipulovatelný?

All

toto sem naozaj nepatri. znoska nezmyslov. alebo mas srandu a trollujes pre potesenie. to by som este chapal.

PetrV

Všechno má své. Je pravda, že putin rusko staví na nohy a kouká, jak se usa snaží. Jen afriku jim vybírají číňané, evropu rusové. Jižní amerika se také odklaní…

Rosetau

Omlouvám se ale ten pán si o to vyloženě říká.

Pavel Jung

Před chvílí jsi psal o cenzuře v Rusku a teď sám schvaluješ blokování jiných názorů.

Rosetau

A víš proč? Protože jsem blbec, že jsem se nechal zatáhnout do téhle nesmyslné debaty plné konspiračních nesmyslu. Nikdo tu s tebou nesouhlasí a nikoho to tu nezajímá a ani to sem nepatří. Lidé jsem chodí z jiného duvody tak se s tím smiř.

Pavel Jung

Pro libtardy je konspirace vše co je proti jejich názoru a co neumí vyargumentovat.

Martin B

Za celou dobu jste neuvedl jediný argument.

akuhtr

No, jsem anarchokapitalista, tedy za libtarda označen bý nemůže, neb by polovina libtardů dostala infarkt když by se doslechly že by jste mě zařadil k nim. A z mé Ancap pozice… souhlasím s tím že sem taháte konspirační nesmysly.

Pavel Jung

Já se snažím jen konstruktivně komunikovat, neberte si to nijak osobně, jsem vědec a neustále je potřeba klást otázky.

Vladimir Todt

Země je placatá a všechny její záběry z vesmíru jsou počítačové triky, souhlas!!!! :O

Invc

Země není placka – to ví i malé dítě. Každý přece ví, že je dutá a uvnitř je ještě jedna – mnohem větší.

PetrK

Země je placatá! Placka sedí na zádech čtyř slonů a ty nese na svém krunýři obrovská A’Tuin !

Pavel Jung

Z toho co jste napsal je okamžitě poznat zoufalá snaha o prestřelenou nelogickou analogii a myslíte si, že tak jiný názor totálně dehonestujete. To, že NATO obkličuje Rusko je dnes realita a vy se smějete. V 39 se také svět smál a Áďovi nevěřil.

Rosetau

Jste skvělý kandidát nechcete se k nám přidat? – http://www.vesmirni-lide.cz/default_cz.htm

Pavel Jung

Budete se smát i ve chvíli, kdy USA zaútočí na Rusko? Na jakou stranu barikády se postavíte? Přemýšlejte.

Ivo Janáček

Vážený soudruhu, ve vašem případě bych doporučil přestěhování do Severní Koreje případně ještě možná Venezuela. To jsou ta pravá místa, kde se vám jistě bude líbit a odkud pak sem budete moci přispívat. Nebo ne?

Martin B

nevšiml jsem si, že by USA někdy zaútočili na Rusko. A to ani po rozpadu SSSR kdy byla země v troskách a Američani by měli snadnou práci. A přesto USA nezaútočily. Přemýšlejte o tom.

Václav Procházka

Tak oni to fakt nepotřebovali, protože Jelcin tu zemi bez problémů rozložil za ně:-)

Martin B

Tím spíše měli USA usnadněnou situaci. proč tedy Rusko nenapadli, když podle vás se na to třesou?

Ve skutečnosti Rusové jsou všem ukradení. Proč Rusko napadat, když mnohem levnější je od nich suroviny koupit. To je asi 1000x levnější. Kdyby Rusové nenapadali sousedy, tak po nich neštěkne ani pes.

Václav Procházka

Až USA zaútočí na Rusko, tak pak bude existovat pouze jedno řešení:
zabalit se do prostěradla a voným krokem odejít směrem ke hřbitovu:-)

Barikády nebudou:)))

Martin B

Pořád žijete v nějaké bludné představě, že o útok na Rusko někdo stojí. Jediný kdo po něčem takovém touží, jsou Rusové. Celé Rusko je Američanům ukradené.

Václav Procházka

Jojo určitě USA o útoku na Rusko nikdy neuvažovali a neuvažují. Proto mají vojenské základny všude kolem Ruska:-) A Američanům je ukradený celý svět, proto je celá jejich armáda vybavená ve stylu útočných brigád a nikdy žádnou zemi na světě vojensky ani ekonomicky nenapadli:-)

Ale geopolitiku bych u tohohle článku fakt neřešil, zvlášť když tomu vůbec nerozumíte:-)
Příjemný den

Pavel Jung

Aha jsou nerozumné, protože jste to řekl. Vy rozhodujete co je rozumné? Prostě lepšolidé, že ti jediní mají pravdu. To o čem jsem psal, je běžná realita vojenských stratégů USA a Musk jim jen poskytuje servis. Je na tom něco nerozumného? Vždyť Pentagon je klient SpaceX. Nebo to není pravda?

EvzenJ

To vas (ctenare Elonx) panbuh tresta za to, ze jste si nevazili Vaclava Prochazky……..

Pavel Jung

Musk je nástrojem Rotschildů a Rockefellerů a jiných amerických neoconů. Je neskutečné jak jsou lidé zmanipulováni a neschopni kritického myšlení.

Ivo Janáček

Koukám nějak se nám to tady zaplevelilo politikou, to není dobré.

Pavel Jung

Když chybí argumrntace, tak jako komunisti vytáhneme psychiatra že?

Martin B

Nevím o tom, že by psychiatrická péče definovala komunismus.

Pavel Jung

Máte strach z politiky? Celý život je o politice. Nestrkejte hlavu do písku.

Pavel Jung

Pane Hadač můj komentář je oponentní názor k článku. Víte to je součástí demokracie, že v ní jsou různé názory. A to je ten problém, protože Musk tím co dělá a vytváří představuje ohroženi demokracie a svobody. Buduje systém pro Total Control lidstva v globálu. Když se oprostíte od své ideologické zaslepenosti, tak to možná začnete vnímat.

Username

A nespletl jste si web?

Pavel Jung

Ne. A nějaký argument do diskuse budete schopen napsat?

Martin B

Jaký argument? Jenom jste tu vyplivl nějaké konspirační teorie, ničím je nepodložil a říkáte tomu argument? To už můžete rovnou začít o Placaté Zemi.

Petr Melechin

Dobrý den, nemám nic pro „oponentním názorům“, ať už jsou sebešílenější. Ale pokud chcete jít takhle proti proudu, budete muset svá tvrzení nějak rozumně podložit, jinak vám tu tyhle konspirace tolerovat nebudu.

PetrV

Pavle, je možné že se bojíte nové technologie.
Nebojíte se velkého bratra ve formě google, ms, fb, twitter a dalších?
Kdo není terorista, tak se nemá čeho bát.
Ano, Mainstream ovládá masy. Kdo chce, najde si ale informace a ví. To bylo ale i před 100 lety.
Zrovna Elon a Elonx.cz dává velmi mnoho informací o technologii a směrování (pochvala).
Starlink má své limity. Má + i -.
Já bych si jej nekoupil, protože mám dobré připojení.
Mne naopak článek od Jirky zaujal, protože ukazuje daleko širší využití starlinku a dalších technologií.
Pak ale přijde jedna sluneční bouře a bude po síti, na kterou všichni spoléhají.

Mimochodem, sledovat desítky TJ pum je hezké, ale všechny nesestřelíte. Zvláště ty z ponorek.

Elona podporuji, protože posouvá lidstvo dál a potřebuje pro let na Mars podporu rusů i číňanů.

Dle některých geofyziků dojde teď dalších 30 let k zesílení sopečné činnosti a ochlazení v pravidelném cyklu 62,5 let. Po roce 2080 dtto a po roce 2150 je tu přirozeně doba ledová. Opět sopečnou činností. Třeba výbuch Yellowstone, který už přesluhuje.
Dochází k zastavování golfského proudu patrně vlivem přesunu geomagnetických polů Země.
Toto je globální záležitost a NASA, rusové i číňané to vědí.
Stačí 1 výbuch typu Laki 1783 a Evropa se energeticky zhroutí, jak domeček z karet.
Strašit mainstreamové lidi nejde. Kdyby toto věděly masy, tak vznikne panika a války.

Proto chce Elon letět na Mars, protože dlouho taková technologická možnost nebude. A osídlit Mars je pro přežití života důležité.

Můžete mne mít za blázna, ale takto to je.

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem PetrV
PetrV

Tak se nám zem začíná na Islandu otvírat. Zatím 700 m dlouhá trhlina, celkem 55 km.
https://www.mbl.is/frettir/innlent/2021/03/20/fljuga_yfir_gosid_aftur_klukkan_7/
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/sopka-vulkan-vybuch-island-reykjavik-letecka-doprava.A210320_070014_zahranicni_brzy

https://en.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%BDsuv%C3%ADk

Kdo zná blue Lagoon na islandu, tak je to v těch místech…

Hlavně aby se neprobudil Grímsvotn:
https://en.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%ADmsv%C3%B6tn

Léto bude vlhké, studené…

PetrV

Tak se nám zem začíná na Islandu otvírat. Zatím 700 m dlouhá trhlina, celkem 55 km.
.mbl is/frettir/innlent/2021/03/20/fljuga_yfir_gosid_aftur_klukkan_7/
idnes cz/zpravy/zahranicni/sopka-vulkan-vybuch-island-reykjavik-letecka-doprava.A210320_070014_zahranicni_brzy

wikipedia org/wiki/Kr%C3%BDsuv%C3%ADk

Kdo zná blue Lagoon na islandu, tak je to v těch místech…

Hlavně aby se neprobudil Grímsvotn:
https://en.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%ADmsv%C3%B6tn

Léto bude vlhké, studené…

Rosetau

Na Islandu jsem byl v roce 2016. Blue Lagoon doporučuju supr koupání. Sice je ta voda jako odpad z elektrárny ale supr nápad. Co se týče sopek tak největší vítr mají z Hekly. Jinak užasná země.

PetrV

Jojo, teplota až 50 C a vzduch byl v červnu 8 C s mrholením. rok 2005. Tak teď se tam nekoupou.
Grimsvotn je horší a aktivní.
Ta když bouchne, tak se stěhuji na Jih.

PetrK

Já už jsem po tomto týdnu nějak moc unavený. Nezbývá mi než smeknout před tvojí trpělivostí.

Pavel Jung

Logicky jsem myslel síť Starlink. Ten změní geopolitické síly ve světě. To není jen o internetu.Je to příprava na rozhodující válku. Starlink zabrání letectvu a raketové ochraně Ruska a Číny se bránit.

PetrV

Jakým způsobem, přibližte…

Rosetau

To je uplně jednoduché. Skynet, který se pomocí Starlinku rozšíří po celém světě. Přetíží mikrovlnné trouby po celém bývalém Sovětském svazu. Následně vznikne obrovské množství požáru, které zahalí bývalý Sovětský svaz do nepropustného smogu a znemožní navigaci mezikontinentálních jaderných střel.

Pavel Jung

Pokud je to pokus o vtip, tak je to ubohost a trapnost. Říká se, že rozdíl mezi konspirací a realitou je cca 1 rok.

Martin B

Ne, neříká.

fourge

Mozem sa spytat ako dlho sledujete ,,konspiracie,, ? ja som asi pred 15timi rokmi silno nasaval podobne scenare o ovladnuti sveta skupinou ludi, v tej dobe nastaval rok 2012, kazdy konspirator cakal prechod na vyssiu frekvenciu bytia a podobne.. dnes po 15tich rokoch je polka tychto blbosti vyvratena a na zvysok sa este caka.. to aky ma clovek zivot je hlavne v jeho rukach, nie v Putinovych ani Bidenovych..

Rosetau

LOL. Fakt dobry. Taky pro vás něco mám. – https://echo24.cz/a/i9gac/dokonale-utajeny-server-kdo-vydava-proruske-zpravy-v-cestine AE News – věrohodnější deník tam opravdu nemate?

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Rosetau
PetrK

Obávám se, že jestli věříte takovýmhle zjevným technologickým nesmyslům a nejste schopen si linkovaná tvrzení ověřit, tak se tu s vámi nikdo moc bavit nebude.

Pavel Jung

Vy víte jaké náklady satelitů a družic vynáší na orbit za krytím Starlink? Jaké další funkce ty satelity a družice mají? Pane tam jsou ve hře CIA, NSA, další tajné služby.

Pavel Jung

Vy máte takový strach z jiných názorů, jste konfrontován z jinou realitou a hned jste agresivní a začneme používat anglické výrazy. Čeho se bojíte? Pravdy?

Ivo Janáček

No když jste poslal tento odkaz, tak jsem si říkal, co vám na to napsat, ale asi bude nejrozumnější nepsat nic, protože si myslím, že to nemá smysl, pokud jste schopen uvěřit takovým nesmyslům a technickým hloupostem jaké se tam píší. Obecně vůbec netuším, kdo za tím webem je, ale hloupý není, umí geniální smíchat fakta a totální nesmysly a bohužel jedinci, kteří tomu nerozumí snadno podlehnou. Je mi vás líto.

PetrK

No, jestli si diskuzi představujete tak, že

  • si budete říkat, co chcete, aniž byste byl schopen cokoliv doložit
  • odpovídat na nepoložené otázky
  • naopak neodpovídat na ty položené
  • mluvit o něčem úplně jiném, než je téma

no tak to potěš … Pak už jen odkaz.

Jan Gladis

Musk směle buduje Nový světový řád, a naivní lidé tomu tleskají.

Rosetau

Spíš naivní lidé věří každé blbosti co zplodí sociální sítě.

Pavel Jung

Jasně, přemýšlení bolí že? Musk buduje pro Pentagon super dominantní konstelaci Starlink. To není jen o internetu, ale vynáší i družice, které Rusku a Číně znemožní bránit se raketami v případě napadení. Globalisté usilují o jednu globální vládu a Rusko a Čína jim stojí v cestě. Víš zkus přemýšlet víc komplexivně a rozvíjej schopnost číst mezi řádky.

Invc

Víš, Jungu, existencialisty tady nemáme v lásce. A vůbec nestojíme o to, aby nám tu filozofové honili vodu v černých rolácích a blbli lidem hlavu teoriemi o bezúspěšnosti bytí a absurdnosti kosmu, rozuměls?

Pavel Jung

Jazyku tvého kmene nejde rozumět. Buď se bojíš diskutovat a nebo neumíš argumentovat, takže ostatní chceš umlčovat? To není vyspělé chování.

Meh

Jestli to bude turbosocialismus jak ze startreku, tak to nemuze byt az tak spatne, ne ?

Martin B

Star Trek je televizní vesmírná soap opera a ne ekonomická studie. Všechno co kdy mělo v názvu “socialismus” nebo jej připomínalo tak vždy selhalo. Naposledy Socialismus pro 21. století ve Venezuele.

“Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.” – Albert Einstein

Naposledy upraveno před 3 lety uživatelem Martin B
akuhtr

To že něco 100x selže neznamená, že se to 100x prostě jen nepovedlo protože se při pokusu udělala chyba.
Na druhou stranu socialismus je vyvrácen už na teoretické bázi a byl vyvrácen dřív než si s ním lenin začal hrát a to konkrétně od doby co pracovní teorii hodnoty na které socialismus stojí rozcupoval Carl Menger a nahradil ji teorií Subjektivní teorie hodnoty. Takže v principu se všichni socialisti snaží aby fungovalo něco, co nikdy fungovat nemůže 🙂

Ivo Janáček

Hezké dotace, ale oni to ti Amíci aspoň dělají chytře, jednak za to něco chtějí a jednak to dává smysl. EU by se v tomto mohla učit.

Jan Tichavský

Zakázka od státu není dotace, zvlášť když je řádně vysoutěžená, to už byste snad mohl pochopit.

Ivo Janáček

Možná byste si to mohl přečíst celé. Je to dotace byť ne klasická, ale provedena chytře a navíc s nějakým výsledkem. Prostě se vezme balík peněz a rozdá se do oboru a něco se za to chce. V EU se to rozdá a ještě nejlépe tak, že to dostanou ti, co nic nedělají a ani se za to nechtějí žádné výsledky. Následně pak ještě vznikají problémy typu Airbus a cla.

PetrK

Má to s dotací jen málo společného. Dotace nevyžaduje protiplnění. Resp. protiplněním je to, že stát tím usměrňuje směr nějakého vývoje. V zásadě jde ale o dar. Tady je na jedné straně platba a na druhé straně plnění. Dotace by to byla v okamžiku, kdy firma například vezme peníze za to že si otestuje přečerpávaní kryolátek na orbitě a nepodělí se o výsledky testu. Pokud se podělí, tak to spíš míří směrem grant.
O přiblížení se k dotaci bychom se možná mohli bavit například v případě “hladové zdi”.
Pokud si někdo objedná službu, kterou potřebuje (není zbytná) a která ho (navíc) vyjde levněji, než kdyby si ji řešil sám, tak se nedá mluvit o dotaci.

Lá-BUS

Pěkné, Jirko. Skutečně novými informacemi nabitý kondenzát. Děkuju.