Historky ze SpaceX: Rychlé prototypování při vývoji PICA-X

Výměna bloku PICA-X na tepelném štítu lodi Dragon (Foto: SpaceX)

Pokračujeme v několikadílném seriálu v rámci Historek ze SpaceX, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavostí z doby, kdy SpaceX bylo ještě malou a relativně nezkušenou firmičkou. Sérií vás bude provázet Dr. Dan Rasky, který pracuje v NASA a v minulosti byl u zrodu programu COTS. NASA při něm spolupracovala se SpaceX a dalšími soukromými firmami na vývoji raket a lodí pro zásobování ISS.

Rasky také nějaký čas pracoval přímo ve SpaceX, kde pomáhal s převodem technologií a postupů z NASA. Především se podílel na vývoji materiálu PICA-X, který je použit na tepelném štítu lodi Dragon a vychází z technologií NASA. Rasky je tedy v unikátní pozici z vlastní zkušenosti porovnat, jak se liší fungování obří vládní organizace jako NASA od agilního přístupu mladého startupu typu SpaceX.

V dnešním dílu Rasky vypráví právě o tom, jak SpaceX přistupovalo k vývoji materiálu PICA-X, který je vylepšenou verzí původního PICA od NASA. Tým začínal od nuly a za pouhých pár měsíců vytvořil prvotřídní zařízení na výrobu velkých bloků PICA-X, čehož tehdy nebyl schopen žádný z externích dodavatelů. Tak rychlý pokrok byl možný díky rapidnímu prototypování, kterému se Rasky v tomto videu věnuje.

Překlad videa zajistil Martin Dravecký a korekturu Jana Uhrinová a Petr Melechin.

V přehrávači si můžete přepínat mezi českým a slovenským jazykem.

< Předchozí epizoda  Následující epizoda >

Starší otitulkovaná videa o SpaceX najdete zde, další pak také v sekci Videa.


Předchozí díly seriálu Historky ze SpaceX:
 • Mohlo by se vám líbit...

  13
  Diskuze

  avatar
    Odebírat  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Zdeněk
  Host
  Zdeněk

  Hystorky jako vždy výborné. Zajímalo by mě jestli i dnes prototypují tak rychle jako na začátku, když teď jsou mnohem větší. A taky by mě zajímalo, jestli se Spx přihlásilo do programu Amerického letectví EELV 2 ?

  Jiří Hadač
  Přispěvatel

  Když tak mě někdo opravte, ale samozřejmě v programu je. Ale nepoužil bych zrovna výraz přihlásit, ani nepoužiju slova Tomáše Přibyla z přednášky Kotrmelce vesmírné spolupráce, já bych prostě řekl, že se do něj prosoudilo. A pak se radši domluvili a po certifikaci rakety v květnu 2015 se může ucházet o zakázky. A líbí se mi, jak do toho šla SpaceX natvrdo.