SpaceX získalo svou dosud největší zakázku, v rámci 14 startů vynese družice pro konstelaci Telesat Lightspeed

Nadešel opět čas, kdy se spolu podíváme na nejnovější přehled zakázek, které získala firma SpaceX. Jako první zamíříme do Kanady za firmou Telesat, která si u SpaceX objednala rekordní porci startů Falconu 9. A pak se podíváme na nový program, v jehož rámci má SpaceX šanci získat nové armádní zakázky.

Když letos v březnu SpaceX uzavřelo obří kontrakt na dvanáct startů s firmou Nevada Space, jednalo se o rekordní zakázku v počtu startů, která dorovnala startovní dohodu uzavřenou s NASA v prosinci roku 2008 na tucet zásobovacích misí na ISS s lodí Dragon. Od té doby uplynul pouhý půlrok a SpaceX může znovu slavit díky novému kontraktu s firmou Telesat. Ta sídlí v Kanadě a v současnosti provozuje na geostacionární dráze celkem 14 družic. Již v roce 2016 se však rozhodla vytvořit na nízké oběžné dráze novou satelitní konstelaci Lightspeed, která by zajistila vysokorychlostní internetové připojení řadě zákazníků v Kanadě i dalších zemích. Dle šéfa této společnosti je ideální velikost konstelace 292 družic, ale konstelaci by také mohlo tvořit 512 družic. Tyto plány byly v roce 2020 zvětšeny až na 1600 ks.

Umělecká představa konstelace Telesat Lightspeed (Zdroj: Telesat)

Za tímto účelem si firma již v roce 2019 objednala nespecifikované množství startů u společností Blue Origin a Relativity Space. Od té doby uběhlo několik let a napohled to vypadalo, že celý projekt usnul. Nicméně, později se ukázalo, že celý odklad nové konstelace byl zapřičiněn pandemií COVIDu a také problémy s dodavatelským řetězcem. Nové informace se začaly objevovat až letos v srpnu, kdy firma Telesat oznámila, že si u společnosti MDA objednala stavbu 198 družic za celkovou částku 1,6 miliardy amerických dolarů. Původně měla družice vyrobit evropská společnost Thales Alenia Space, ale z tohoto plánu evidentně sešlo.

Od té doby uběhl pouze měsíc a nyní se objevila informace, že Telesat uzavřel dohodu s firmou SpaceX na celkem 14 startů s družicemi Lightspeed. Každá družice bude vážit 750 kg a při jednom startu Falconu 9 jich bude vyneseno až 18. Série startů by pak měla být zahájena v polovině roku 2026. Cena, kterou za své služby SpaceX obdrží, nebyla uveřejněna, ale samotná firma Telesat celkově odhaduje, že za výrobu, vynesení družic a další náklady zaplatí celkem 3,5 miliardy dolarů.

Oficiální logo a vizualizace konstelace Telesat Lightspeed (Zdroj: MDA)

Tímto rekordním kontraktem jsme pro dnešní den vyčerpali civilní sféru, proto přejděme k vojenským zakázkám. Pokud jde o území USA, zde tyto zakázky rozdělují Americké vesmírné síly. Ty 24. července oznámily, že si vybraly pro nejbližších deset let celkem šestnáct firem, které budou soutěžit o zakázky na družicové služby na nízké oběžné dráze v hodnotě až 900 milionů dolarů. Zakázky budou udělovány na širokou škálu služeb, mezi které bude patřit vysokorychlostní širokopásmové připojení, radarové zobrazování, navigace atd. Americká armáda chce nyní zkusit jiný model, než který používala v minulosti, kdy zakázka znamenala jednoho partnera, jednu smlouvu a jeden úkol. Tentokrát bude vše jiné, jednotlivé společnosti se budou mít za úkol spojit a spolupracovat. Od tohoto přístupu si armáda slibuje, že kontrakty budou dokončeny rychleji a za nižší cenu. Mimochodem, každá z vybraných firem obdržela pro začátek 2000 dolarů.

Start mise GPSIII-SV06 v lednu 2023 (Foto: SpaceX)

Když jsem si seznam firem osobně procházel, přišlo mi, že se ve většině případů jedná o zavedené firmy, které armádě americkým vládním organizacím poskytují zabezpečené mobilní datové a internetové služby. Z celého seznamu se vlastně svým způsobem vyčleňují pouze tři společnosti: Capella, OneWeb a SpaceX. Capella provozuje radarové družice se syntetickou aperturou, které jsou schopny snímkovat povrch Země i přes oblačnou pokrývku. Společnost OneWeb až do nedávna plánovala zajistit satelitní internet hlavně do chudých afrických zemí, jak se ale ukazuje, armádní peníze jsou velkým lákadlem. A tou třetí firmou je logicky SpaceX, které je známo spíše tím, že vládním složkám poskytuje starty svých raket a poslední dobou se také vypracovalo v největšího světového výrobce a provozovatele družic na oběžné dráze.

Umělecká představa budoucích družic firmy Capella Space (Zdroj: Capella)

Od doby oznámení armádního kontraktu už některé z vítězných firem obdržely zakázky a dá se říct, že se jedná o kontrakty z oboru, kterému se dotyčné společnosti věnují. Na tomto místě můžeme zmínit ViasatIntelsatPar GovermentCapella FederalHughes Network SystemsUltiSat a další. Kontrakt od americké armády obdržela společnost OneWeb, zatímco SpaceX stále na svůj kontrakt čeká. Je tedy otázkou, zda firmě z celého vítězství v konkursu nezbude nakonec jen ona vítězná odměna 2000 dolarů.

Rekordní počet startů pro společnost Telesat ukazuje pevnou pozici firmy SpaceX na trhu vynášení nákladů. Včasnost vynášek a nízké ceny prostě stále zákazníky oslovují. Pokud jde o vítězství v armádním výběrovém řízení, tam jsem na rozpacích. Vycházím totiž primárně z toho, čím se zabývá většina ostatních výherců, což jsou zabezpečené datové služby. SpaceX dozajista přenáší díky síti Starlink velké množství dat, nicméně osobně se domnívám, že v případě zabezpečení telekomunikačních služeb jsou spíše nadšeným nováčkem. Samozřejmě přitom nezapomínám na nasazení, které firma musela vyvinout při obraně vlastních družic během útoků ruských hackerů v rámci konfliktu na Ukrajině. Z vládního hlediska by dávalo větší smysl využít spíš síť Starlink v rámci projektu Starshield, ve kterém jde primárně o umisťování vládních přístrojů na družice Starlink druhé generace.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV

Další partner pro SpaceX.
Budou tato čidla přímo na platformě Starlinku?
Platforma starlink je univerzální.
https://twitter.com/SawyerMerritt/status/1704874847396868441

PetrV

Jirko, jaké jsou technické detaily této služby? Viz.
https://x.com/SwarmInternet?t=wo0ETL2u5gLbU6ZKrNCESA&s=09
Doteď jsem o ní nevěděl.
Má to být pod tímto.
Co bude pravda, nevím.

PetrV

IOT a 4G síť od SpaceX?

PetrV

Díky za info. Pohodový vikend.