Starlink je nyní možné za příplatek používat mimo primární bydliště, avšak zatím ne za jízdy

Dnešní článek se bude věnovat novinkám, které se týkají provozu a používání sítě Starlink. Nejdříve si vysvětlíme, proč nemůžete být zákazníky Starlinku, i když vám nad hlavami přelétají družice a ve vaší zemi je provoz této sítě povolen. Následně se přesuneme ke dvěma novým službám, v rámci kterých SpaceX svým zákazníkům povolí používat síť Starlink mimo domovskou adresu a také si ukážeme, čím se tyto dvě služby od sebe liší. Stále však nemáme možnost používat služby Starlink na pohybujících se vozidlech, i když se patrně blíží doba, kdy to již možné bude.

SpaceX nově nabízí možnost připojení k síti Starlink v oblastech mimo zákazníkovu primární adresu (Foto: SpaceX)

Firma SpaceX nabízí už nějakou dobu možnost satelitního připojení k Internetu lidem, kteří bydlí v relativně málo obydlených oblastech, kde mnohdy neexistuje jiná možnost, jak získat rozumně rychlé připojení k této celosvětové síti. Teoreticky tak platí, že pokud má vaše bydliště zeměpisnou šířku menší než přibližně 53–54° severní či jižní šířky, měla by být služba Starlink pro vás dostupná, samozřejmě za předpokladu, že služby této sítě jsou ve vaší zemi povoleny místním regulátorem. Situace je ovšem malinko jiná. Ne všude, kde by měla být služba k dispozici, opravdu dostupná je. Celou situaci bychom si mohli snadno vysvětlit na snímku oficiální mapy dostupnosti. Světle modrou barvou jsou na mapě znázorněny oblasti, kde jsou v současnosti služby Starlink dostupné novým zákazníkům (Available) a tmavším odstínem jsou zobrazena místa, kde si na možnost připojení budete muset počkat (Waitlist). Celé území USA bylo rozděleno na malé, stejně velké buňky a SpaceX toto rozdělení zavedlo proto, aby stávající uživatelé měli dostatečnou kapacitu a zajištěnou rychlost připojení. Pokud je tedy v dané buňce dostatečná přenosová kapacita pro nového uživatele, je oblast označena jako available. Pokud je však její kapacita naplněna, je označena jako Waitlist a nový uživatel může být připojen až v okamžiku, kdy někdo jiný zruší službu, nebo SpaceX dostatečně navýší celkovou kapacitu sítě pomocí dodatečných družic vynesených na oběžnou dráhu. Těch je momentálně v provozu více než 2300.

Aktuální dostupnost sítě Starlink na území USA a jižní části Kanady (Zdroj: SpaceX)

Pozornému divákovi také neušlo, že problém s dostupností je zejména v okolí větších měst. Čím větší město, tím více potenciálních uživatelů, kteří se tak logicky musí dělit o limitované množství dostupného družicového signálu. Je také logické, že čekací oblasti se budou se zvyšujícím se množstvím vynesených družic zmenšovat. V takovýchto oblastech si jako uživatel sice můžete zaplatit zálohu 99 $, ovšem webová stránka sítě Starlink vám v takovémto případě oznámí, že Starlink je vaší oblasti aktuálně vytížen, takže vaše objednávka nemusí být splněna dříve než v roce 2023 či později. Jakmile bude váš Starlink připraven k odeslání, budete upozorněni. I nadále ale platí, že počet předplatilelů služeb sítě Starlink stále narůstá. V březnu firma hlásila, že ji využívá již více než 250 000 uživatelů a v květnu toto číslo překročilo již 400 000. Na tomto místě můžeme jen hádat, kdy toto číslo přesáhne 1 milion uživatelů. Na kdy to odhadujete vy?

Výše zmíněná mapa dostupnosti mimochodem uvádí, že v podstatě všechny zbývající světové regiony budou připojeny nejpozději během roku 2023. Výjimkou jsou země jako Čína, Rusko, Severní Korea a pár dalších, kde není možné Starlink nabízet z politických důvodů.

Anténa pro připojení k síti Starlink (Foto: SpaceX)

Nyní bych chtěl věnovat pár vět i novinkám ohledně služeb sítě Starlink. Náš přehled začněme službou Portability („přenositelnost“), kterou firma Starlink spustila počátkem května. Tehdy se firma rozhodla nabídnout svým uživatelům možnost, aby si svou anténu Starlink mohli dočasně přemístit mimo primární adresu. Proč a jak? Inu, představte si, že plánujete s rodinou výlet na pár dní někam do hor a přitom nechcete přijít o možnost internetového připojení. Díky nové službě Portability je to nyní možné, je ovšem logické, že služba samotná nebude zadarmo. K vašemu normálnímu měsíčnímu tarifu ve výši 110 $ si budete muset připlatit dalších 25 $. Touto cestou ovšem získáte možnost používat dočasně služby sítě mimo svou hlavní adresu, z které se připojujete obvykle.

Službu Starlink RV ocení především zákazníci s obytnými vozidly (Foto: Dave Lee)

Samozřejmě tato služba má i svá omezení. Nedostanete možnost vzít si svou anténu a související připojení při cestě za oceán. Služby totiž zůstanou dostupné, jen když se budete nacházet na stejném kontinetu jako vaše registrovaná adresa. Pokud byste navíc chtěli používat síť Starlink v jiné zemi déle než dva měsíce, budete si muset svou domácí adresu přesunout do země, kde se právě nacházíte. Také se vám při zmíněném výletu může stát, že ač na na vaší domovské adrese máte k dispozici perfektní připojení, během vašeho výletu se rychlost a kvalita může zhoršit. Důvodem je to, že síť prioritizuje zákazníky, kteří se v dané oblasti připojují ze své primární adresy. Přenos jejich dat tedy má přednost před uživateli, kteří region navštívili dočasně v rámci služby Portability.

Obytný vůz, jeho majitelka a anténa Starlink na výletě v Mexiku (Foto: Kristin Hanes)

Ne všichni zájemci o služby sítě Starlink ovšem mají stálou adresu, nebo bydlí v oblastech, kde jsou firemní služby dostupné. Jen si vzpomeňte na mapu zobrazenou výše. Od konce května proto spustila firma SpaceX novou službu RV (Recreational Vehicle), která je cílena právě na tuto komunitu. Máte-li tedy zájem o internetové připojení a nevlastníte dům či byt, nebo se nacházíte blízko větších měst, máte nově i tak možnost využívat služeb sítě. Opět si podobně jako u služby Portability budete muset k základnímu měsíčnímu tarifu 110 dolarů připlatit dalších 25 a ihned vám bude doručen terminál a můžete začít služby sítě využívat. Čím se tedy liší služby Portability a RV? U Portability platí, že musíte mít nejprve svou vlastní registrovanou adresu. Až poté si můžete připlatit a moci využívat služby i mimo primární adresu. V případě RV tato nutnost odpadá. Prostě budete mít svou anténu, kterou budete moci při zaparkování využívat v libovolné destinaci, kde je Starlink k dispozici.

Konstelace Starlink například umožňuje hokejovým fanouškům sledovat zápasy NHL i v divočině (Foto: /u/ExoZz)

Tato nová služba s sebou přináší i výrazné nevýhody. Uživatelé, kteří tuto nabídku využijí, získají neprioritní služby. Stejně jako v případě Portability tedy nebudou mít garantováno nepřetržité internetové připojení a uváděné rychlosti připojení, zejména pak v období špiček. SpaceX tímto způsobem dává najevo, že chce i nadále upřednostňovat ty uživatele, kteří používají internetový terminál na své domovské adrese. Digitální nomádi se službou RV ovšem získají jinou výhodu, protože budou moci dočasně pozastavit a kdykoli opět obnovit placení za služby Starlinku dle vlastní potřeby. Mimochodem, jedním z důvodů ohlášení služby RV je i okolnost, že se našla řada spekulantů, kteří si objednávali Starlink v místech, kde byl dostupný, a poté se jej snažili používat v čekacích oblastech.

Starlink RV se hodí i při cestování s karavanem (Foto: Greg Graham)

SpaceX tedy pomalu rozšiřuje hranice a možnosti používání sítě Starlink. Přesto stále platí, že oficiálně firma nepodporuje připojování k síti na dopravních prostředcích v pohybu. Technicky vzato to ale funguje, i když dle Elona Muska je takové připojení zatím nespolehlivé. SpaceX zároveň varuje, že uživatel takovým počínáním přijde o záruku. I přesto ale existuje řada uživatelů, kteří se například pokusili používat Starlink během jízdy v automobilu a dosáhli přitom vysokých přenosových rychlostí. Avšak prakticky jedinou zemí, kde je dnes legálně povoleno používání antén Starlink v pohybu, je Ukrajina. Důvodem je pochopitelně výjimečná situace vyplývající z válečného konfliktu v této zemi.

Anténa Starlink na Tesle Model X (Foto: Harald Murphy)

Testy s anténami v pohybu provádí i samotné SpaceX, na což má od loňského října povolení Federálního komunikačního úřadu. Například jsme vás nedávno informovali, že už letos by měl být Starlink k dispozici na palubách letadel prvních aerolinek. A pokud pravidelně sledujete přenosy startů raket SpaceX, možná jste si všimli, že u některých přistání na moři máme obraz z paluby přistávací plošiny i v momentech, kdy dříve obraz vypadával. I zde hraje roli využití sítě Starlink, kterou SpaceX už delší dobu testuje na svých plavidlech.

Anténa pro Starlink na přistávací plošině A Shortfall of Gravitas (Foto: Greg Scott)


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře