Kompozitová nádrž pro ITS je na cáry

Oficiální fotografie nádrže

Nedávno jsem informoval o chystaném testu nové kompozitové kyslíkové nádrže, která má být využita pro budoucí raketu marsovského systému ITS. Jednalo se už o druhý test na moři, tentokrát možná už přímo s podchlazeným kyslíkem.

Test už evidentně proběhl, neboť nyní se objevily fotografie roztrhané nádrže po návratu do přístavu. Jelikož však nevíme, jaké byly parametry testu a jaké byly jeho cíle, nemůžeme určit, jak moc překvapivé selhání nádrže pro SpaceX bylo. Elon Musk se totiž již dříve nechal slyšet, že nádrž někdy zkusí co nejvíce natlakovat, aby zjistili při jakém tlaku selže. Je však asi nepravděpodobné, že by tento destruktivní test proběhl už teď. Jako realističtější se tedy jeví varianta, že nádrž zkrátka selhala při testu, jehož cílem nebylo zjistil maximální hodnotu tlaku, kterou nádrž snese. Pokud byl opravdu při testu poprvé použit tekutý kyslík, jak se spekulovalo, mohlo třeba dojít k nečekané reakci nádrže a kyslíku, která měla za následek selhání při nižším tlaku, než pro který byla nádrž navržena. Stejně tak mohlo jít třeba o únavu materiálu způsobenou předchozím testováním.

Nevěšme však hlavy – každý test, i ten neúspěšný, poskytuje hodnotná data, která SpaceX může využít při výrobě dalšího testovacího vzorku. Mezi inženýry se navíc praví, že pokud vám při testování nic neselhává, nejspíš netestujete dostatečně agresivně. Doufejme, že se časem od SpaceX dozvíme o testování a následném selhání této revoluční nádrže nějaké konkrétnější podrobnosti.

AKTUALIZACE: Elon Musk v září 2017 během představení nové verze rakety BFR ukázal video vybuchující nádrže.

Zdroj fotografií: Uživatel Death_Cog_Unit na Redditu (Imgur)

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal

Máme nějaké detaily, co se tedy přesně stalo?

All

na fotkách sú aj kompresory Doosan HP 1600. celkom zábavné vecičky.