Starlink už má 700 tisíc zákazníků a funguje i na Antarktidě, SpaceX ale možná zavede datové limity

Zákazníků služby Starlink přibývá jako hub po dešti. Jen za poslední čtyři měsíce si satelitní internet od SpaceX pořídilo dalších 300 tisíc uživatelů, takže celkem jich je po světě přes 700 tisíc. Starlink je navíc nově k dispozici na všech sedmi kontinentech, včetně Antarktidy. SpaceX ale možná připravuje zavedení limitu pro objem přenášených dat.

Služba Starlink byla spuštěna na podzim 2020, když zákazníci v USA dostali možnost účastnit se betatestování. Od té doby služba nabírá další zákazníky a rozšiřuje se do stále více regionů. V srpnu 2021 si Starlink platilo přibližně 100 tisíc zákazníků a v lednu 2022 to bylo 145 tisíc lidí ve 25 zemích světa. Následně expanze nabrala raketové tempo, jelikož o pouhé dva měsíce později, tedy v březnu tohoto roku, Starlink využívalo 250 000 tisíc uživatelů v přibližně 30 zemích. V květnu počet zákazníků překročil hranici 400 tisíc a teď v září společnost SpaceX prozradila, že Starlink má přes 700 tisíc zákazníků ve více než 40 zemích a dalších 700 tisíc zájemců čeká v pořadníku.

Anténa pro připojení k síti Starlink (Foto: SpaceX)

Mezi země, kde lze Starlink nově pořídit, patří například Malta, Nigérie, Estonsko, Dominikánská republika nebo Norsko. Konkrétně v Evropě Starlink využívá přes 75 tisíc lidí a nově je zde k dispozici také služba Starlink Business. Ta se dříve nazývala Premium a je určena pro firemní zákazníky, kterým nabízí vyšší přenosové rychlosti za výrazně vyšší cenu. Tuto službu lze nyní pořídit také v Německu, Francii, Itálii a Velké Británii.

Větší a odolnější uživatelský terminál pro připojení k satelitní službě Starlink Business (Foto: SpaceX)

SpaceX navíc už řadu měsíců vynáší družice na polární dráhy, a tak je nyní služba k dispozici dokonce i na Antarktidě. Díky tomu má rychlejší internetové připojení například vědecká stanice McMurdo. SpaceX poukazuje na to, že pokrytí polárních oblastí je možné díky laserovým pojítkům pro komunikaci mezi družicemi Starlink na orbitě. Vylepšené družice vybavené lasery začalo SpaceX vynášet na oběžnou dráhu přesně před rokem počínaje misí Starlink 2-1. To byl první vyhrazený start s družicemi Starlink z kalifornské rampy SLC-4E a také šlo o první a zatím poslední misi, která vynesla družice Starlink pro druhou orbitální slupku se sklonem 70° vůči rovníku.

Vědecká stanice McMurdo na Antarktidě je nově připojená přes Starlink (Foto: National Science Foundation)

SpaceX už na oběžné dráze provozuje 3000 družic, ale i tak nestačí držet krok s vysokou poptávkou. V některých vytížených oblastech proto už byla naplněna přenosová kapacita. Pokryté regiony jsou rozděleny do buněk představujících plochu, kterou dokáže obsloužit jeden z mnoha paprsků každé družice Starlink. Zhruba kruhová buňka má průměr 22 km a všichni zákazníci v dané buňce se dělí o přenosovou kapacitu. Konkrétně v USA některé buňky dosáhly maximálního počtu uživatelů a přidání nových zákazníků vyžaduje buď vynesení dodatečných družic na oběžnou dráhu, nebo zavedení omezujících opatření. Nejběžnější metodou je FUP (Fair Use Policy), kdy internetový poskytovatel nastaví limit přenášených dat. V praxi to pak funguje tak, že uživatel může každý měsíc přenést třeba 100 GB dat plnou rychlostí, ale po překročení limitu se až do příštího vyúčtovacího období služba výrazně zpomalí nebo zcela znepřístupní (pokud si nepřikoupíte jednorázové zvýšení limitu).

Umělecká představa družice Starlink na oběžné dráze (Zdroj: Olhar Digital)

Tyto datové limity jistě znáte z mobilních tarifů. Jsou běžné také u tradičních poskytovatelů satelitního internetového připojení, avšak Starlink se od těchto konkurentů od začátku odlišuje tím, že objem přenášených dat nijak neomezuje. Nemusí to však platit věčně. Ve Francii totiž SpaceX v srpnu rozeslalo email, podle kterého bude od října zaveden systém, kdy zdejší zákazníci, kteří měsíčně přenesou více než 250 GB dat, budou následně mít nižší prioritu než ostatní uživatelé. To znamená, že v době, kdy bude síť Starlink v dané oblasti přetížená, připojení těchto „stahovačů“ bude mít sníženou rychlost. Takto postižení zákazníci si však budou moct za 10 eur přikoupit dalších 100 GB dat a opět získat plnou rychlost. Zatím ale není jasné, jestli je tohle jen experiment specifický pro Francii, nebo bude podobný systém zaveden také v dalších regionech. SpaceX nedávno v mnoha zemích výrazně snížilo cenu Starlinku, takže rozhodně lze očekávat, že zákazníci budou spíše přibývat než ubývat. Bez omezení datových limitů pak může v některých regionech vznikat problém s přetížením sítě.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře