Střípky o Neuralinku z platformy X (3. díl)

Vítejte u dalšího dílu série „Střípky o Neuralinku z platformy X“, která navazuje na sérii #techtuesdays, jež jsme byli nuceni ukončit (nebo možná jen pozastavit?), protože Neuralink na X přestal umisťovat pravidelné příspěvky se zajímavostmi z vývoje neurálního rozhraní.

I tak se ale na X objevuje dost příspěvků souvisejících s Neuralinkem. Shrnujeme je proto v tomto nepravidelně vycházejícím cyklu.

V dnešním dílu se podíváme třeba na to, jak si vede první lidský uživatel rozhraní Neuralinku, kolik peněz investoři v minulém roce vložili do projektů v oboru neurotechnologie, nebo jak vypadá neurální rozhraní Facebooku.

Neuralink změnil místo registrace firmy

Poté, co soud v americkém státě Delaware, za velmi podivných okolností, zatrhl Elonu Muskovi odměnu za skvělé dlouhodobé výsledky Tesly, Elon přešel do protiútoku a stahuje z Delaware všechny své firmy. Přesněji mění jejich místo registrace. Neuralink byl první. Následovalo SpaceX a připravuje se k tomu i Tesla.

Sawyer Merritt: Podle nevadského úřadu pro mezistátní záležitosti a oznámení zaslaného akcionářům firmy, Neuralink změnil místo své obchodní registrace z Delaware do Nevady. (odkaz na článek z příspěvku Sawyera Merritta)

DJ Seo a Chris Keach o mozku a fyzice

DJ Seo, viceprezident Neuralinku a jeden z jeho sledujících na X, krátce o tom, jak funguje mozek v reálném světě.

DJ Seo: Váš mozek se učí a osvojuje si fyzikální vlastnosti našeho světa. Bez toho byste nebyli schopni trefit baseballovou pálkou míček, který na vás letí. Díky tomu, že se můžete spoléhat na svůj zrak a osvojenou newtonovskou fyziku ve svém mozku, můžete přesně odhadnout, kde míček bude.

Chris Keach: Navíc potřebná úroveň přesnosti je šílená! K tomu abyste mohli odpálit homerun, musí váš mozek během pouhých milisekund zpracovat vizuální vstup, spočítat fyziku a převést vaši interní reprezentaci na pohyb svalů ve skutečném světě.

Investice do Neurotechnologie

Thomas Oxley, šéf Synchronu, asi nejvážnějšího konkurenta Neuralinku, sdílel souhrnné informace o investicích do neurotechnologických a jiných zdravotních zařízení v roce 2023. Neurotechnologie zde v poslední době převzala vedení a v neurotechnologii suverénně vede Neuralink.

Thomas Oxley: Investice do firem vyvíjejících neurotechnologické implantáty se v roce 2023 dostaly na první místo v kategorii zdravotnických zařízení. Něco takového bylo ještě před 10 lety nemyslitelné. Kardiologie a ortopedie spadly níže. Máme za to, že neurointervenční řešení nakopnou toto kvetoucí odvětví. Většina zařízení řeší léčbu po mrtvici.

Informace pocházejí od Rebeccy Stevensonové z HSBC.

Elon Musk o prvním lidském uživateli Neuralinku

Elon Musk ve streamu na X potvrdil, že první lidský uživatel Neuralinku se po operaci zcela zotavil a už se zdokonaluje v používání interfejsu. Informace se brzy objevila také v mainstreamových médiích (Reuters, Novinky.cz, HN.cz).

Neura Pod – Neuralink: Elon právě potvrdil, že první člověk s implantovaným Neuralinkem(y) se plně zotavil (zaznělo ve streamu na X Space). Tým se momentálně snaží zvýšit počet „tlačítek“, které může ovládat myšlenkami. Sledujte NeuraPod chcete-li zhlédnout naše nové video o Neuralinku, které vyjde v příštích 2 dnech.

Sawyer Merritt: Elon Musk dnes večer oznámil, že první člověk s implantovaným rozhraním Neuralinku se zcela zotavil.

Pacient je schopen ovládat myš pouze pomocí svých myšlenek. Neuvěřitelný úspěch!

Brandon Moses z personálního oddělení Neuralinku využil situace a publikoval informace o několika volných místech ve firmě. Některé názvy pozic se jen těžko překládají do češtiny, ale jde o vývojáře softwaru, tedy obecně programátory. Firma podle své stránky dále shání pracovníky na mnoho různých pozic jak v kalifornském Freemontu, tak i v texaském Austinu.

Brandon Moses: Embedded Engineer / elektroinženýr / Full Stack Engineer / Backend Engineer. Pohovory mohou proběhnout klidně už dnes.

Meta / Facebook dále pracuje na svém neinvazivním neurálním rozhraní

O tom, že Meta vyvíjí své neinvazivní rozhraní, se ví už dlouho. Psali jsme o něm před několika lety.

neurosock: Zuck (Mark Zuckerberg) v nedávném rozhovoru pro MDB ukázal demo neurálního rozhraní Meta. K detekci gest používá elektromyografii (EMG).

Chcete-li zhlédnout tento rozhovor, podívejte se na Morning Brew Daily na YouTube (16. února 2024).

Velká spekulace

Ryan Tanaka z Neura Pod si na X zaspekuloval o tom, zda nedávný příspěvek Elona Muska nemohl být testem implantovaného neurálního rozhraní. Nešlo o to, že by snad Elon mohl být oním prvním uživatelem, ale jeho účet mohl být použit pro test provedený oním jedincem s rozhraním. Elon však také mohl testovat něco zcela jiného – například nějakou novou funkci X nebo bezprostřední mobilní satelitní internet Starlink od SpaceX. Co si o tom myslíte?

Elon Musk: Toto je test.

Neura Pod: Mohl být tento příspěvek napsán s použitím Telepathy? (tak se oficiálně nazývá první produkt Neuralinku, čili ovládání počítače nebo telefonu myšlenkami)

Logo Neuralinku

DJ Seo, viceprezident Neuralinku, potvrdil, co znázorňuje křivka na logu Neuralinku.

Trung Phan: Logo Neuralinku připomíná vlnovou vizualizaci neuronového vzruchu (viz níže: logo je přidáno do grafu akčního potenciálu).

DJ Seo: Mohu potvrdit, že naše logo je inspirováno akčním potenciálem.

Video od Neura Pod

Na profilu Neura Pod – Neuralink na X a na YouTube vyšlo nové video shrnující to, co se kolem Neuralinku dělo v poslední době. Věnuje se pochopitelně zejména první implantaci lidskému pacientovi, ale nejen tomuto tématu. Najdeme zde i několik zajímavostí, například co o Neuralinku nedávno řekl Vladimir Putin, co si o něm myslí snad nejslavnější YouTuber současnosti Mr. Beast nebo jak se v Neuralinku vyvíjí počet zaměstnanců.

Neura Pod: V novém videu shrnujeme všechny novinky o Neuralinku. Doufám, že se vám bude líbit.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Wahr Le

Střípky o neurolu takhle navečer přijdou vhod.