Střípky o Neuralinku z platformy X (8. díl)

Vítejte u dalšího dílu tohoto nepravidelného cyklu, ve kterém shrnujeme a komentujeme novinky související s Neuralinkem. Většina pochází přímo z platformy X anebo jsme se o nich na X dozvěděli.

O čem bude řeč v dnešním dílu?

 • Nové pozadí Nolanda Arbaugha na X
 • Krátké vystoupení Nolanda na televizním kanále NewsNation
 • Ashlee Vance o nových startupech a výzkumu mozku
 • Noland chce vydělat nějaké peníze, aby mohl být samostatnější a nebyl stále jen zátěží pro své okolí
 • Noland vs. Warhammer 40k
 • Čínské verze Neuralinku
 • Sam Schmitz o designu přístrojů pro chirurgii

Nové pozadí Nolanda Arbaugha na X

Noland Arbaugh, nejslavnější kyborg naší doby, má na svém profilu na X nové, docela vtipné pozadí, představující alternativní evoluci člověka.

Noland Arbaugh: Poděkování uživateli @para5ol, že ho pro mě stvořil!

Krátké vystoupení Nolanda na televizním kanále NewsNation

Noland se krátce objevil na kanálu NewsNation, kde ho vyzpovídal moderátor Chris Cuomo. Mluvil o tom, že rozhraní Neuralinku je pro něj tak úžasnou technologií, že to je těžké popsat slovy; že operace se vůbec nebál, protože soudí, že Bůh s ním má své záměry; že má stoprocentní důvěru ke všem lidem z Neuralinku a BarrowNeuro, kde proběhla jeho implantace, nebo o tom, že vstupní testy implantátu už proběhly, když byl ještě po operaci na sále, a první zaznamenané vzruchy vyvolaly hlasitý aplaus všech zúčastněných. Krátce také ukázal aplikaci Neuralinku ve svém počítači. Té se budeme podrobněji věnovat snad už v našem následujícím článku.

Ashlee Vance o nových startupech a výzkumu mozku

Ashlee Vance, autor jedné z biografií Elona Muska, má zřejmě něco nového za lubem. Obchází teď nové firmy věnující se výzkumu mozku.

Ashlee Vance: Většinu času během posledních tří měsíců jsem strávil prohlídkami laboratoří a startupů, které se věnují výzkumu mozku. Minimálně polovina z nich ještě není veřejnosti známá. Můj závěr je, že zanedlouho mnohonásobně rozšíříme naše znalosti o tom, jak mozek funguje.

Soudím, že to bude jeden z největších vědeckých příběhů století, ne-li ten vůbec největší. Budeme mapovat a poznávat mozek způsoby, které byly dosud nemožné. Nebylo by úžasné, kdybychom pochopili, jak fungujeme?

Noland chce vydělat nějaké peníze, aby mohl být samostatnější a nebyl stále jen zátěží pro své okolí

Noland Arbaugh už v nejednou rozhovoru zmínil, že ho nesmírně tíží skutečnost, že je ohromnou zátěží pro své okolí. Jeho matka, nevlastní otec a bratr se o něj starají 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Od ramen dolů ochrnutý Noland bez nich není schopen udělat prakticky vůbec nic. Chtěl by se jim všem nějakým způsobem odvděčit a zároveň být na nich o něco méně závislý. K tomu ale samozřejmě budou potřebné nemalé finanční prostředky. Komentář u Nolandova příspěvku přidal i Elon Musk.

Noland Arbaugh: Ahoj všichni! Potřebuji poradit. Jak už bylo stručně zmíněno v článku na Bloombergu, chtěl bych najít nějaký způsob, jak se dlouhodobě zabezpečit, postavit dům pro sebe a svou rodinu, pokud to půjde, a nebýt nadále jen zátěží pro své okolí. Níže je anketa představující několik nápadů, které mám, a rád bych se dozvěděl, co je podle vás nejlepší varianta. Pokud máte nějaké další návrhy, zanechte komentář! Upřímně, už když se vás na to ptám, cítím se divně. Je to jeden z důvodů, proč jsem zatím nic z toho neudělal. Cítím se z toho divně. Promiňte, že to vůbec vytahuji.

Možné příležitosti jak vydělat:

 • monetizace profilů
 • streamování
 • Gofundme
 • všechny výše zmíněné varianty

Elon Musk: Všechno

Noland vs. Warhammer 40k

Noland jakožto geek reagoval na výzvu jednoho z uživatelů X k tomu, aby mu tvůrci dali speciální roli v připravovaném seriálu Warhammer 40 000 s populárním Henrym Cavillem.

CryptoSporidium: Tímto žádám, aby Games Workshop a bůh všech nerdů Henry Cavill dali nejpokročilejšímu skutečnému kyborgovi na světě, polovičnímu stroji Nolandu Arbaughovi, roli servitora v nadcházející sérii Warhammer 40 000.

Noland Arbaugh: Pokud by to bylo možné, bylo by mi opravdovou ctí sloužit císaři lidstva, kterého všichni milují, a pomáhat vyčistit galaxii od démonů a xenosů. Sláva Omnissiahovi!

Čínské verze Neuralinku

Jak informovala agentura Reuters, v dubnu tohoto roku čínská společnost Beijing Xinzhida Neurotechnology představila invazivní neurální rozhraní nazvané Neucyber, které už bylo testováno na opicích a umožňuje ovládat robotickou paži myšlenkami. Hlavním akcionářem firmy je pekingský městský úřad. Testy na lidech zatím neprobíhají.

Už v únoru letošního roku portál Global Times informoval o tom, že univerzita Tsinghua 24. října 2023 v Xuanwu Hospital v Pekingu implantovala jiné rozhraní zvané Neural Electronic Opportunity (NEO) 54letému lidskému pacientovi s kvadruplegií. Implantát NEO od té doby umožnil tomuto pacientovi pít vodu pomocí speciální vzduchové rukavice ovládané myšlenkami. Jde o bezdrátový implantát se dvěma procesory o velikosti dvojité mince, který má být méně invazivní než Neuralink, protože elektrody nejsou vpichovány do mozku, ale nacházejí se mezi lebkou a tvrdou plenou mozkovou. Systém využívá indukční napájení a blízko-polní komunikaci (NFC), díky čemuž implantovaná část zařízení v lebce nemusí mít baterii a může tak být používána dlouhodobě. Zástupci firmy tvrdí, že rozhraní by mohlo být komerčně dostupné do dvou let.

Čína také loni otevřela novou laboratoř věnovanou výzkumu neurálních rozhraní a vláda země letos potvrdila, že vývoj technologie mozkového rozhraní je pro ni jednou z priorit.

Neurální rozhraní Neural Electronic Opportunity (NEO) univerzity Tsinghua.

Sam Schmitz o designu přístrojů pro chirurgii

Jak vypadá práce materiálového inženýra vyvíjejícího zařízení pro neurochirurgii a kolik takový vývoj stojí? Trochu nám to přiblížil Sam Schmitz, který v Neuralinku vyvíjí implantační jehly pro neurochirurgického robota.

Sam: Navrhování nástrojů pro operační sály je někdy opravdu zábavné. Tohle tlačítko má být ve sterilním prostředí? Aha, tak to asi musím použít tenhle pozlacený čudlík za 100 dolarů, vyrobený z nožířské oceli typu 440C s vodotěsným krytím IP69, jehož kliknutí je takovým zážitkem, že každé stisknutí je jako vyjít na procházku první jarní den.

Sam: Další zábavnou zkušeností z Neuralinku je, že navrhování věcí pro neurochirurgy je do značné míry limitováno určitými lidskými faktory. Chirurgové jsou nadlidsky obratní a delikátní, ale také extrémně soustředění na svůj cíl a zvyklí na to, že každý nástroj, kterého se dotknou, je spolehlivý jako neprůstřelná vesta.

Sam: Kdyby tohle byly nůžky, které používáte každý den, také byste měli vysoká očekávání. (1 453,99 USD = ~33 000 CZK, pozn. red.)


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře