Autor biografie Elona Muska sepsal příběh Nolanda Arbaugha, prvního „kyborga“ s implantátem Neuralinku

Noland Arbaugh, první uživatel implantátu Neuralinku, před časem oznámil, že chce být více otevřený a chystá se začít poskytovat rozhovory médiím a podcasterům. Nedlouho po tom vyšel na portálu Bloomberg rozsáhlý článek Ashleeho Vance, autora jedné z biografií Elona Muska. Vance v něm vyčerpávajícím způsobem popisuje příběh Nolanda, kterého označuje za kyborga-celebritu. Byl prvním, komu Noland poskytl rozhovor. Níže shrnujeme jeho nejzajímavější části.

Nolandovo dětství

Noland byl velmi bystrým dítětem. Věnoval se různým sportům. Byl v šachovém klubu. Škola pro něj byla jednoduchá. Vynechával hodně hodin a i tak v testech exceloval.

Po střední škole studoval na Texas A&M University politologii a mezinárodní vztahy. Univerzita ho ale moc nebavila a čím dál více vynechával. Přivydělával si jako barman a většinu volného času trávil s přáteli. Plánoval, že bude hodně cestovat a vést život novodobého nomáda. Plány mu však zhatil úraz.

Montovaný dům, ve kterém Nolandova rodina bydlí.

Jak došlo k úrazu

Léto roku 2016 navždy změnilo Nolandův život. Studoval tehdy ještě na Texas A&M University a v létě pracoval v dětském táboře Island Lake Camp ve městě Starruca v Pensylvánii. V osudný den si šel zaplavat s přáteli. Společně se dvěma z nich skočil do vody za kamarády, kteří už se koupali. Jeho dva společníci vyplavali jako by se nic nedělo, ale Noland zůstal nehybně ležet obličejem dolů. Na chvíli ztratil vědomí, ale když se probral, stále se vznášel ve vodě hlavou dolů a nemohl se hýbat. Hned mu bylo jasné, že ochrnul. Když už nemohl vydržet bez vzduchu, nadechl se vody a omdlel.

Kamarádi ho vytáhli z vody a zavolali lékařskou pomoc. Helikoptéra ho pak transportovala do nemocnice, kde bylo zjištěno, že má přerušenou míchu a ochrnul od ramen dolů.

Život po úrazu

Ve svých 22 letech tedy Noland zůstal uvězněn v nehybném těle, zcela odkázán na pomoc druhých.

Naštěstí žije s matkou Miou Neely, nevlastním otcem Davidem Neelym a nevlastním bratrem Tavitou, kteří se o něj nepřetržitě starají. Bydlí ve městě Yuma v Arizoně ve skromném montovaném domě. Chovají slepice, krocany a kozy.

Noland s matkou a nevlastním otcem.

Noland, deprimovaný tím, že se stal zátěží pro všechny kolem sebe, zkoušel dokončit školu i najít nějakou práci. Pro kvadruplegika je však něco takového prakticky nemožné. Byl přesvědčený o tom, že jednou skončí v domu s pečovatelskou službou.

V posledních zhruba dvou letech se rozhodl, že musí se svým životem něco dělat. Přestal pít a kouřit. Začal studovat matematiku, učit se jazyky a poslouchat audio knihy.

Neuralink? Co to je?

V září loňského roku se Nolandovi ozval kolega z univerzity Greg Bain s tím, že Neuralink hledá kandidáty pro první implantaci. Noland neměl ponětí, o co jde, ale hned ho to zaujalo.

Zástupci firmy ho kontaktovali hned druhý den po tom, co se přihlásil. Po několika telefonických pohovorech ho pozvali do Barrow Neurological Institute ve Phoenixu (ústav, kde později proběhla implantace rozhraní). Zde mino jiné měřili tloušťku jeho lebky a rozměry prostoru mezi lebkou a mozkem. Noland byl zvyklý na to, že ve zdravotnictví jde vše pomalu. Zde šlo vše velmi rychle a zabýval se jím celý tým lékařů a jiných odborníků. Velká část nemocnice byla tehdy zcela uzavřena, aby věc nevyšla na veřejnost. Noland se zde neoficiálně dozvěděl, že je hlavním kandidátem pro první implantaci.

Všechno do sebe zapadalo

V lednu 2024 Neuralink Nolanda informoval, že skutečně bude prvním člověkem, který dostane implantát. Situace pro něj nebyla jednoduchá, jakožto kvadruplegik umožnil Neuralinku vysoce invazivní přístup do své hlavy, tedy jediné části jeho těla, která funguje.

Někteří z jeho přátel ho varovali před Elonem Muskem. Tvrdili, že jediné, co pro Muska má smysl, je pokrok a jde kupředu za každou cenu, nehledíc na to, co se cestou nepovede. Jiní poukazovali na problémy s testy na opicích.

Noland se svým psem.

Noland se však nedal odradit. Pomáhala mu také jeho víra a přesvědčení o tom, že Bůh s ním má svoje záměry. Noland soudí, že to, že nedávno přestal kouřit a pít alkohol a že Barrow Neuro je jen pár hodin od jeho bydliště, není náhoda. Sám o tom říká: „Vůbec jsem se nebál. Všechno to do sebe zapadalo. Už i ta moje nehoda byla dost podivná a přemýšlel jsem, proč se mi to stalo a co pro mě Bůh připravil. Když se objevil Neuralink, byl jsem si jistý, že to je ono.“

Implantace

Do nemocnice Noland dorazil v neděli 28. ledna kolem 5:00 ráno. Elon Musk měl v plánu se s ním setkat ještě před zákrokem, ale měl nějaké problémy se svým soukromým letadlem. Proběhl proto jen krátký rozhovor na FaceTime a Musk dorazil do nemocnice až během operace, která trvala necelé dvě hodiny. Hlavním cílem studie PRIME, jejímž je Noland prvním účastníkem, je ujistit se, že implantace je bezpečná a že zařízení může zůstat v něčí hlavě po dlouhou dobu, aniž by uživateli způsobilo jakékoliv problémy.

Noland po implantaci s lehce patrnou kruhovou jizvou v místě, kde má své rozhraní.

Počátky testů

V prvních dnech se Noland musel naučit, jak sladit software rozhraní se svým mozkem, aby mohl měnit myšlenky v činy. S postupem času se tento proces stal pro něj zcela přirozeným. Může s někým vést rozhovor a zároveň hrát šachy pomocí rozhraní. Je to jako by si vyvinul určitou superschopnost.

V prvních týdnech po implantaci Nolandovi s testy pomáhali členové týmu Neuralinku u něj doma. Při podobných testech jiných implantátů jsou uživatelé schopni vykonávat jen asi 2–3hodinová sezení denně. Noland zvládá klidně i 10 hodin. Od prvního dne už s rozhraním lámal rekordy v přenosové rychlosti.

Problém s vysouváním elektrodových vláken

Asi měsíc po začátku testů implantátu si Noland všiml, že ovládání kurzoru myšlenkami je čím dál méně přesné a má delší odezvy. Jak se později ukázalo, vlákna s elektrodami se v jeho mozku přesouvala mnohem více, než tomu bylo u pokusných opic. Zhoršilo to kvalitu spojení mezi jeho mozkem a počítačem. Jeho získaná superschopnost začala mizet.

Neuralink zatím nezveřejnil podrobnější informace o tom, co tak velký pohyb vláken způsobilo. Jednou z možných příčin mohlo být to, že lidský mozek je větší než zvířecí a více se v lebce pohybuje. Noland má také tlustší lebku než průměrný člověk, což mohlo ovlivnit způsob, jakým se vlákna usazovala do jeho tkáně.

Kopie Nolandovy hlavy, na kterých v Neuralinku testovali implantaci rozhraní.

Technologické produkty se téměř vždy časem zlepšují. Noland si je plně vědom toho, že má v hlavě nejhorší rozhraní Neuralinku, jaké kdy kdo bude mít. Každé další bude lepší, protože ho firma upraví díky nově nabytým informacím z testů. Noland chtěl být první právě proto, že k takovým problémům mohlo dojít. Chtěl být prostředkem, jak pomoci ostatním lidem tím, že pomůže Neuralinku v jeho snaze eliminovat možné vady implantátu. I přesto ale ztráta jeho nových schopností pro něj byla velmi bolestivá. Noland k tomu říká:

Začal jsem ztrácet kontrolu nad kurzorem. Myslel jsem, že je to kvůli tomu, že lidi z Neuralinku udělali nějaké změny, ale pak mi řekli, že se mi ta vlákna vytahují z mozku. Zpočátku ani nevěděli, jak vážné to bude. Bylo to pro mě opravdu těžké. Už to vypadalo tak, že budu používat rozhraní jen nějaký měsíc, pak to pro mě skončí a oni se zaměří na další uživatele. Trochu jsem si i poplakal.

Neuralink však Nolanda nenechal na holičkách. Jeho inženýři si vykasali rukávy a hledali řešení. Softwaroví inženýři vylepšili algoritmy, které zaznamenávají vzruchy neuronů, a změnili způsob, jakým jsou data analyzována a přenášena do počítače. Díky tomu dnes Noland znovu dosahuje stejných výkonů jako před vytažením vláken. Bude tak i nadále používat současnou verzi implantátu, ale je pravděpodobné, že Neuralink upraví své chirurgické postupy a možná i části samotného implantátu, aby vysouvání elektrod zamezil. Zanedlouho má být rozhraní implantováno dalším lidem.

Jak Noland rozhraní používá?

Používá ho 10–12 hodin denně. Je offline prakticky jen když spí anebo implantát nabíjí. Studuje, poslouchá audio knihy a hraje hry. Bez problému přepíná mezi aplikacemi, což by kdysi s jeho asistivními technologiemi, tedy ústní tyčinkou a hlasovým ovládáním počítače, nebylo možné. Může používat počítač v různých polohách, což je pro něj mnohem méně bolestivé. Dříve musel být udržován v přesné pozici, což mu způsobovalo frustraci, bolesti a křeče.

Noland při hraní své oblíbené Civilizace VI.

Noland svůj implantát pojmenoval Eva a říká, že je to proto, že Bůh stvořil Evu jako pomocnici pro Adama. Nedávno začal s odborníky Neuralinku testovat další způsob využití rozhraní. Obkresluje pomocí kurzoru na obrazovce písmena abecedy. Jde o první fázi testů rozpoznávání celých slov, která si myslí. Je možné, že v budoucnosti bude stačit myslet si celé věty a software Neuralinku je bude detekovat a převádět do textu v počítači. To by se Nolandovi hodilo, protože prý sní o napsání fantasy románu.

Nolandova budoucnost

Noland zatím příliš neví, co si počít se svým „časem na výsluní“. Rád by našel způsob, jak se díky tomu, že je „kyborgem-celebritou“ uživit tak, aby byl méně závislý na své rodině a ta se o něj nemusela tolik starat. „Můj bratr se o mě stará osm let,“ říká. „Musí jít žít svůj život.“ Rád by nějakým způsobem vydělal dost peněz na to, aby postavil své matce dům jako poděkování za všechno, co pro něj udělala.

S Neuralinkem je domluven, že si zařízení ponechá v hlavě a bude poskytovat data po dobu nejméně jednoho roku. Poté se s firmou domluví, zda ho chce nechat deaktivovat nebo dokonce odstranit. Noland ale už teď tuší, že si ho bude chtít ponechat a dokonce i přejít na novější verzi, až bude hotová. „Chtěl bych upgradovat,“ říká. „Doufám, že mě zařadí do užšího výběru.“


Komentáře na X

Pod příspěvkem s článkem, který na X sdílel Ashlee Vance, se objevilo ještě několik zajímavých komentářů.

Vance ukázal ještě jinou fotku Nolandovy hlavy, aby dokázal, že implantát není nijak vidět:

Mindful X Investor: Proč neukážou jeho hlavu? (místo implantace)

Ashlee Vance: Nic není vidět. Cítíte jen malý hrbolek pod kůží.

Bliss Chapman napsal, co soudí o Nolandovi a jeho rodině:

Bliss Chapman: Noland a jeho rodina jsou osobní inspirací a dávají skvělý příklad toho, co znamená vést dobrý život.

A Noland přidal něco o tom, jak se mu líbil rozhovor s Vancem:

Noland Arbaugh: Díky, že jste se stavil u mě doma a vyslechl si můj příběh. Bylo mi potěšením vás poznat a spolupracovat s vámi. Jsem rád, že jsem svůj první rozhovor poskytl právě vám.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře