Tesla FSD Beta 10 je tu a vedie si (miestami) skvele!

V sobotu 11. 9. bola vydaná Tesla FSD Beta 10 a valcuje internet. Čo je nového oproti verzii 9.2, sa dozviete v tomto videu youtubera AI DRIVR, ktoré sme pre vás preložili.

Asi najvýraznejšou zmenou v chovaní FSD Autopilotu oproti predošlým verziám je striktnejšie dodržiavanie dopravných značení, aj na úkor ignorovania trasy vytýčenej navigáciou. Pravdepodobne sa vám už stalo, že ste sa nedokázali správne včas zaradiť, alebo vás na križovatke čakalo nepríjemné prekvapenie v podobe dočasnej zmeny organizácie dopravy pre prácu na ceste a vy ste sa mu museli podvoliť a hľadať inú cestu k cieľu. A presne to dnes verzia 10 robí úplne sama! Dôsledkom je tiež to, že sa FSD nedeaktivuje tak často. V tejto aj iných nečakaných situáciách, kde to predošlé verzie dávno vzdali, alebo sa pokúsili o kiks, ignorujúc dopravné predpisy, nasleduje najnovšia verzia cestný poriadok, nezmätkuje a pôsobí pre pasažierov ako aj ostatných účastníkov premávky omnoho bezpečnejšie a asertívnejšie.

Ak ste oboznámení s obsahom prezentácie AI Day, alebo ste aspoň videli Elonovinky #179, určite si všimnete ďalšie príklady vylepšení, ako je vizualizácia dočasne zakrytých prekážok, automobilov a chodcov, predvídanie pohybu ostatných účastníkov premávky a podobne. Samozrejme má systém stále kopec múch, ale schopnosť odnavigovať komplexné dopravné situácie bez prerušenia či spôsobenia zmätku z neho robí kandidáta už len krôčik vzdialeného od systému, ktorému by mohlo byť umožnené v budúcnosti riadiť skutočne plne autonómne vozidlá.

O hmatateľnom optimizme svedčí aj Elonov status na Twitteri, kde sa vyjadril, že spätná väzba na verziu 10 od testerov je vo všeobecnosti kladná. Dnes bola vydaná drobná úprava v podobe verzie 10.0.1 a budúci piatok plánuje Tesla s verziou 10.1 pridať aj tlačidlo “Požiadať o FSD Betu”. V nasledujúcom tweete popisuje, ako bude taká žiadosť prebiehať. Každý žiadateľ bude na týždeň sledovaný algoritmom ich poistnej kalkulačky, hodnotiacim zodpovednosť jazdy vodiča a ak testom prejde úspešne, stane sa kandidátom na zaradenie. Z nasledujúcej diskusie sa potom možno domnievať, že na počet schválených žiadostí bude zrejme existovať absolútny limit, ktorý sa bude s rastúcou dôverou Tesly v Autopilot navyšovať. Mimochodom verzia 10.1 má údajne obsahovať aj dlho očakávané zjednotenie funkcií Navigate on Autopilot, FSD a Smart Summon, plus začne čiastočne podporovať cúvanie v prípadoch státia na stopke, kedy auto musí nakuknúť do cesty a v prípade potreby sa stiahnuť.

Aby som ale skrotil vaše očakávania – systém má od dokonalosti ďaleko. Niektorí používatelia hlásia, že Autopilot sa dokonca zhoršil. Iní síce zaznamenali zhoršenie, ale po reštarte a rekalibrácii kamier sa to spravilo. Ďalší testeri majú na FSD omnoho vyššie nároky, než nikam nenabúrať a tak len ťažko overia jeho hranice, keď mu stále skáču do reči. Navyše väčšinu trénovacích dát má z oblastí Los Angeles a San Franciska, takže i keď zvláda navigáciu aj na menej frekventovaných či úplne neznámych cestách, jeho sebavedomosť je týmto faktom rozhodne ovplyvnená.

Čo sa snažím povedať je, že systém má ešte veľa povrchových nedokonalostí, je citlivý na ľudskú chybu v procese prípravy buildov pre jednotlivé verzie automobilov, či musí urobiť krok vzad, aby potom dokázal urobiť dva kroky vpred a to všetko bude aj naďalej citeľné. Môj optimizmus ale pramení z pozorovania, že jadro systému pomaly naberá na robustnosti, ignoranciu vymieňa za skúsenosť a ak si všimnete trend za posledný rok – očakávania testerov sa postupne zvyšujú. My ľudia sme už raz takí – zameriavame sa na to, čo nie je v poriadku a to, čo v poriadku je, berieme za samozrejmosť. Z riešenia vážnych problémov sa stáva riešenie kozmetických chýb a nakoniec nám ostanú už len riešenia hypotetických udalostí, pričom všetko z toho riešime s rovnakým zapálením, pretože je to práve to, čo nás aktuálne najviac páli. Urobme si preto pevný zoznam priorít a poďme sa potešiť pohľadom na viditeľný krôčik vpred.

Ak by vás zaujímalo, ako veľmi budil dôveru Autopilot pri ceste cez Lombard street zhruba pred rokom, môžete si to porovnať s nasledujúcim videom:

Ďalšie preložené videá o firmách Elona Muska s českými alebo slovenskými titulkami nájdete tu.

Martin Dravecký



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

40 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Václav

Děkuji za překlad, pomohlo. 🙂

daevid

Chcem sa spýtať. Momentalne, zakúpená Tesla M3 automaticku obsahuje funkciu autopilot. Pokiaľ si vlastník nezakúpi FSD, bude auto obsahovať HW3.0 fyzicky? Ide mi o to, že FSD chcú dávať na predplatné, čiže po HW stranke by mala byť pripravená…

Petr Melechin

Všechna nově vyráběná auta mají HW3 bez ohledu na objednanou úroveň FSD/Autopilotu. Problém byl akorát u starších aut se zakoupeným FSD, která ale měla ještě HW 2.5. Tam Tesla nabízela výměnu za HW3 v servisu zdarma.

daevid

Ok, čiže FSD je možné dokúpiť/aktivovať aj dodatočne. Díky za info.

Petr Melechin

Přesně tak.

Petr

Za mne dobré. Ta doprava je tam fakt šílená. Někdy by to chtělo víc agresivní odbočení nebo bude celý den jezdit v kruhu, ale fakt hezké.

Martin

Napadlo mi – nie je nereálne, že až autopilot dospeje do bodu, že si nebude vedieť rady len ozaj zriedkavo, posunie sa Tesla k robotaxi bez volantu tak ako tak s tým, že zamestnajú teleoperátorov na riešenie tých pár ostávajúcich drobností: auto prejde do režimu bezpečného odstavenia a kontaktuje operátora, ktorý na diaľku posúdi riešiteľnosť situácie a buď zadá autu pokyny, alebo ho odšoféruje kritický úsek na diaľku sám. Takisto bude vedieť s pasažierom odkomunikovať čokoľvek potrebné (napr. ho poprosí aby prešiel zaplavený podjazd vrchom peši, kam mu práve pristavuje druhé vozidlo)

PetrC

Bez volantu bych to tuto dekádu nečekal. Ne v reálném provozu. Problém je totiž legislavita a legálnost provozu auta na veřejné komunikaci. A co musí splńovat auto, aby dostalo homologaci na provoz.

Martin

S volantom či bez – hlavným bodom je prenesenie zodpovednosti na niekoho, kto v aute nie je fyzicky prítomný. Ako som písal hore, súhlasím že legislatívne budeme potrebovať pár dekád, kým bude autonómna jazda piatej úrovne regulérnou súčasťou dopravy.

Ivo Janáček

Tak dle současného vývoje na tom máme ještě pár let čas, pak se to začne řešit a možná za deset let a více se to povede vyřešit právně. Jinými slovy do té doby to nebude směr jezdit samo a řidič bude neustále zodpovědný. Kam to povede je věc jiná.

Jiří

Jsou státy, které se předání v tom, který bude kolébkou autonomního řízení a státy, které se předhání v tom, který bude 100 let za opicema. Celá EU je bohužel v tom druhém chlívečku.

Jiří

To jste celkem přesně popsal, jak nyní funguje robotaxi Waymo.
A nejvtipnější jsou komentáře, že nebude ani za deset let něco, co už nějakou dobu funguje v reálném a komerčním provozu 🙂

PetrC

Ten systém je vlastně zcela nový a toto ještě není ani finální beta verze. Dokud nebude dálniční apka shodná s městskou, tak to stále není pravá BETA. Někde jsem viděl tweet od Elona, že snad v11 bude už celkem plnohodnotná. Tuhle verzi pak čeká u nás v čechách dlažba, semafory nad hlavou, předělávané dvouproudé silnice na pruh + cyklopruh, zcela neznačené nebo blbě značené objížďky …
Jestli beta 11 nebo 12 zvládne české silnice, tak pak ji můžou klidně pustit i do Indie 🙂

Petr Melechin

Spojení dálnic a měst má být ve verzi 10.1, která vyjde teď v sobotu.

Martin B

Do ostrého provozu je podle mě ještě daleko (roky), ale ten pokrok je jasně viditelný a s každou novou verzí se to zlepšuje.

Martin

Súhlasím. Z technického hľadiska potrebuje ešte jednotky rokov, aby bol 99%ný, z legislatívneho môže začať pomaly proces akceptácie pre kontrolované prostredia už dnes a potiahne sa to aspoň dekádu či dve, kým to bude celosvetovo akceptované.

Martin B

Myslím, že brzo se to může dostat do stavu, kdy budou moci získat povolení k taxikaření v nějakém jednodušším omezeném příměstském prostředí. Něco jako nyní provozuje Waymo.

To by jim minimálně dalo prostor pro vývoj taxi aplikace, rezervačního systému, plánování nabíjecích a údržbových cyklů atd.

Ivo Janáček

Hlavně by šlo o vítaný zdroj příjmů.

Martin B

V omezeném prostředí by si to možná vydělalo na provoz.

Ivo Janáček

99% by znamenalo havárii každých 100km,ta spolehlivost by měla být minimálně 99.9999% a to je pořád méně, než dosahuje spousta dobrých řidičů.

Ivo Janáček

Možná to nechápete, ale pro lvl5 je potřeba, aby to bylo schopno jezdit bez zásahu řidiče, takže 99% byste pak řešil jak?

PetrK

Mně to občas připadá, že jste totálně odtržený od reality toho, jak to na našich silnicích vypadá. Opravdu to není o tom, že člověk nedělá chyby. To, že ty chyby ve většině případů nezpůsobují nehody, neznamená, že nejsou.
Osobně jedu do práce 30-45 minut, cca 20km. Jenom já sám po tuto trasu zaznamenám několik chyb od jednoduchých až po ty, které jsou velmi nebezpečné a občas nějakou udělám i sám. Přepočíst to na procenta tak, aby to mělo nějakou vypovídající hodnotu, nedokážu.
Co tím chci říct? Že pominu-li zkoušku v autoškole, tak spolehlivost v procentech nemá nic společného s tím, jestli je někdo schopen řídit nebo ne.

Invc

99% čeho?

Ivo Janáček

Tím myslím situaci, kdy auto nezpůsobí nehodu. Jinými slovy je potřeba se dostat minimálně na úroveň 1000000km bez zaviněné nehody, aby to začalo dávat smysl. Samozřejmě je tam spoust dalších věcí jako předejití nehodě vinou někoho dalšího. Jenže ani to není zcela postačující, zkuste si pak takové auto nasadit třeba v Praze ve špičce a nikam nedojede, protože zcela zablokuje provoz.

Prostě ta cesta bude ještě dlouhá. Já sám jsem tomu tak před pěti lety věřil a všude říkal jak to bude super až za pět let nebudu muset řídit a budu si pěkně vyřizovat co potřebuji cestou. Dneska už vidím, že to tak jasné není a že to bude ještě běh na hodně dlouhou trať.

Na druhou stranu chápu ty, kteří jsou dneska nadšení a už to vidí za rok ve svém autě, taky jsem byl na tom stejně, jen už jsem vystřízlivěl a budu rád, když se toho dočkám do důchodu. 🙂

Invc

Pořád to číslo nedává smysl.

Takže 99% znamená “99% aut nezpůsobí nehodu na 1 000 000 km?”

A co v takovém případě považuješ za nehodu?

Teď ti opravdu nechci vyvracet názor – jen mě zajímá “metrika” která ti na konci dala … bezrozměrných 99%

PetrK

Ono by to mělo být nějak zarámované, že jo …
Vezměme to tak, že 100% = počet situací, kterou člověk/autopilot řeší.
99% = jednou ze sta řešení udělá chybu.
99,9999% = jednou z miliónu řešení udělá chybu.
Chyba != nehoda. Nehoda ve většině případů vznikne, když se okolí nepřizpůsobí tomu (chybnému) řešení.
Vzhledem k tomu, že každý řidič řeší minimálně stovky situací během jedné jízdy, je oněch 99% směšně málo. Nicméně, myslím si, že to je klidně průměr na českých silnicích … Kolik situací řeší autopilot za skundu ? 🙂

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem PetrK
Invc

je to třeba mít nějak zarámované…

Co je “situace”?
Co je chyba?

Vem si třeba … auto schované za kamionem. Já jako člověk sem ho viděl … autopilot ho viděl. Já vím, že tam je. Autopilot taky … nějakou dobu. Když se koukáš na vizualuzaci – tak to skryté auto občas nachvíli zmizí. Což je zjevný rozpor se skutečností a s tím, co člověk “ví”. Je to ale chyba?

Nebo třeba nerozpoznání objektu – nahrazení jiným…

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Invc
PetrK

No situace je něco, co mě nutí jednat nebo i nejednat v rámci akce (např. odbočuji – dávám blinkr, auto přede mnou stojí – nejedu) nebo reakce (svítí červená zastavím/stojím, někdo mi udělá myšku – brzdím).

Ivo Janáček

99% znamená, že auto nezpůsobí nehodu na 99km z ujetých 100km. Tedy způsobí jednu nehodu na ujetých 100km.

Těch 99% jsem nenapsal já, ale někdo jiný, já na to jen reagoval.

Pod pojmem nehoda považuji jakýkoli kontakt s překážkou, kdy dojde minimálně k poškození vozu nebo překážky. Pokud je překážkou člověk, pak je to jakýkoli kontakt. Pokud tedy při parkování dojde k lehkému dotyku nárazníků, tak toto nepovažuji za nehodu, pokud však na přechodu ťukne do chodce, tak i když se mu nic nestane, tak bych to už za nehodu považoval.

Prosím berte to jako velmi zjednodušený popis. Vím že to máte jinak a nijak čistě právnický přístup nerozporuji, jen nemám čas to přesněji definovat.

Jiří

Bez přesnější definice ale tato diskuze nemá žádný smysl. Toto vyjádření znamená, že autonomní vůz, který způsobí nehodu v průměru každý 1 km má spolehlivost 9 %. To je přeci naprostý nesmysl vztahovat z prstu vycucané číslo 99 % ke z prstu vycucanému číslu 100 km.
Chybovost 99 % může znamenat asi milion různých věcí, třeba že jede 99 km/h místo 100, že udržuje vzdálenost od auta 9,9 metru místo 10, že udělá stejné rozhodnutí jako by udělalo 99 řidičů že 100 až po to, že nesrazí 99 lidí ze sta možných.
Takže pro diskuzi je třeba se shodnout co přesně je okruh chyb (jaké vychýlení z tolerance je ještě akceptovatelné) a pak ideálně časový úsek v konkrétním prostředí nebo lépe v konkrétní situaci, třeba stovka bezchybných nechráněných odbočení vlevo je trochu jiný level než sto km na dálnici bez chyby, co umí prakticky každý adaptivní tempomat.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Jiří
Ivo Janáček

Asi jste si to přečetl špatně, já jsem tu definici napsal poměrně přesně i když jen jednoduše. Psal jsem o zaviněných nehodách. Nikoliv jen o chybách, které nemusí znamenat nehodu a které může někdo jiný včasnou reakcí zachránit.

Jiří

Tak mi prosím k té přesné definici napište, čemu odpovídá spolehlivost 1 %, 50 %, 90 % a 100 %. Opravdu by mě zajímal ten vzorec a co je jeho základem, proč je 99 % zrovna 1 nehoda na 100 km a ne třeba jedna nehoda na 1 metr nebo na jeden světelný rok, na 53 minut jízdy nebo třeba na 72 potkaných aut. A také jakou průměrnou spolehlivost má člověk (opět počet nehod na x km a k tomu převodní vzorec na procenta).
Doufám, že už vidíte, že to je fakt nesmyslné číslo.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Jiří
Ivo Janáček

Tak ještě jednou, já jsem si ty procenta nevymyslel, to napsal někdo jiný.

Ivo Janáček

Počkejme si, až se bude testovat lvl5 a pak se uvidí. Až ty výsledky budou vycházet takto, tak má smysl začít o tomto uvažovat, v opačném případě je to pro mnoho lidí cesta zpátky po stránce bezpečnosti i když po stránce pohodlí je to fajn.

Ivo Janáček

Ano, žádná sláva, problém je v tom, že většinu nehod způsobuje menšina řidičů. Systém malusů je měl eliminovat, ale moc se to nedaří. Dále jen pro zajímavost je tam hodně nehod způsobených zvěří, kdy tam musí vždy být policie a přitom za to řidič nemůže.

PetrK

Na základě vámi předloženého příkladu to znamená, že při 99.9999% spolehlivosti to znamená havárii každých … počkejte si … 100km 😀

Jirka K.

Až tu zas někdo bude tvrdit, že toto zvládne líp žák v první hodině autoškoly, nebo že lvl.5 je dekádu daleko, budou mě lehce cukat koutky úst:) Nevěřím tomu, že 50 procent lidí s ještě teplým řidičákem, zvládne toto bezpečněji. Za mě je toto beta lvl 5.

Radek

Taky se mi to líbí. Jen nevím jak je to v USA s tím když odbočuje vlevo do viceproudy silnice a ta Tesla se tlačí do pravého pruhu. V jedny části je to tam vidět a ten řidič za musel koukat. U nás by měla zůstat v tom svým a do prava se tlačit až později s blinkrem. Jinak se mi to moc líbí a už bych chtěl ráno je tu hoďku na autopilota

Datel

ad “U nás by měla zůstat v tom svým”: Ne, u nás je možné měnit pruhy uprostřed křižovatky (není-li přímo v křižovatce čárami vyznačeno, který pruh má jet kudy). Platí, že při odbočování doleva se dává vždy přednost těm naproti, co odbočují doprava. Při odbočování doleva z jednopruhové na dvoupruhovou se tak nedá po průjezdu jen tak zařadit do levého pruhu a myslet si, že ti naproti se zařadí do pravého. Mají přednost si vybrat, klidně mohou rovnou najet do levého jízdního pruhu.