Rychlozprávy #33: Musk žalován, SpaceX a vynášení zbraní, Tesla Energy, novinky o BFR, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky o SpaceX a dalších Muskových firmách. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

Dnes se mimo jiné dozvíte o divizi Tesla Energy, testování odolnosti Modelu 3, novinkách o upraveném BFR, jméno nové přistávací plošiny nebo třeba o tom, jak se osvědčily první karosárny Tesly.

Musk a žaloba

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) oficiálně žaluje Elona Muska v návaznosti na srpnové tweety, kterými šéf Tesly oznámil záměr stáhnout akcie firmy z burzy. Musk od plánu nakonec upustil, ale SEC tweety označuje za zavádějící a tvrdí, že způsobily škodu investorům. SEC chce Muskovi udělit pokutu a poněkud neobvykle mu zakázat, aby stál v čele kterékoli veřejně obchodované firmě (včetně Tesly). Muska podpořila správní rada Tesla, když vyjádřila pokračující důvěru v jeho vedení. Muskovi byla údajně nabídnuta dohoda bez přiznání viny, ale on se jí rozhodl bránit u soudu. K žalobě vydal následující vyjádření:

Tento neodpodstatněný čin ze strany SEC je pro mě velkým zklamáním a vyvolává ve mně zármutek. Vždy jsem jednal v nejlepším zájmu pravdy, otevřenosti a investorů. Poctivost je v mém životě nejdůležitější hodnotou a fakta ukážou, že jsem tuto zásadu nijak neporušil.

Tato žaloba už vedla k výraznému poklesu hodnoty akcií Tesly.

Tesla Energy v Austrálii

Teslu většina lidí zná hlavně jako automobilku, ale firma má také rapidně expandující divizi Tesla Energy. Do té spadají kromě služeb instalace solárních panelů a brzy i solárních střešních tašek také bateriová úložiště pro domácí a industriální využití (produkty Powerwall a Powerpack). Tesla Energy například před 6 měsíci vedle existující větrné farmy v jižní Austrálii nainstalovala obří baterii tvořenou moduly Powerpack. Projekt slaví velké úspěchy, protože pomáhá stabilizovat elektrickou síť, což je v tomto regionu velký problém, který často vedl k výpadkům proudu. Provozovatel nyní prozradil, že tento projekt stál zhruba 66 milionů dolarů a za prvních 6 měsíců provozu už vydělal přes 10 milionů. Tímto tempem se investované peníze provozovateli vrátí za pouhé 3–4 roky. Zároveň měl tento projekt velký dopad na ceny konkurenčních služeb na stabilizaci sítě, které v posledních měsících klesly o neuvěřitelných 90 %.

Musk v Royal Society

Elon Musk byl v květnu jmenován členem slavné britské Královské společnosti (Royal Society for the Improvement of Natural Knowledge). Součástí ceremoniálu je také podepsání knihy. Elonův podpis se tak nachází po boku Alana Turinga a dalších slavných vědců a učenců.

Landing Zone 4

Kalifornská přistávací plošina na bývalé rampě SLC-4W, kde by měl při misi SAOCOM 1A vůbec poprvé přistávat první stupeň Falconu 9, by mohla nést jméno Landing Zone 4. Označení LZ-4 se objevilo v dokumentech pro úřad FCC. Je však možné, že jde jen o interní název a veřejně se bude používat něco jiného. Plošina se nachází jen pár set metrů od startovací rampy SLC-4E.

Mimochodem, LZ-3 neexistuje, ale původně byla plánována na Canaveralu. Nakonec však byla zdejší LZ-1 rozšířena jen o jednu další plošinu zvanou LZ-2. Ta byla poprvé a zatím naposledy využita během demonstrační mise Falconu Heavy.

Přistávací plošina SLC-4W v červenci 2018 (Foto: Teslarati)

Odolnost Modelu 3

Tesla se na Twitteru podělila o zajímavé video, které zachycuje testování odolnosti Modelu 3. Přístroj simuluje jízdu po nerovné vozovce a následně se posuzuje odolnost vůči vzniklým vibracím a také případné vrzání či chrastění dílů.

Drobky o BFR

Od velkého oznámení Elona Muska ohledně upravené rakety BFR a obletu turistů kolem Měsíce uběhl už více než týden a od té doby se objevilo několik doplňujících nebo upřesňujících informací:

  • Jusaku Muezawa, který si zaplatil let BFR, prozradil, že po oficiálním oznámení obletu Měsíce navštívil Elona Muska doma. Podle Elona by na této turistické misi mohli letět jeden či dva astronauté. Jako dobrovolníci se už přihlásili například Scott Kelly nebo Nicole Stott, které se přezdívá “umělecká astronautka”.
  • Zájem o tuto misi už naznačila také houslistka Lindsey Stirling, která se stotožnila s oficiálním konceptovým obrázkem houslistky na oběžné dráze.
  • Elon Musk potvrdil, že první stupeň BFR je stále vybaven 31 motory Raptor, ale do budoucna by počet mohl být zvýšen na 42, tedy stejné množství, jakým disponoval koncept rakety ITS z roku 2016.
  • V rámci oznámení upraveného BFR byl také zveřejněn obrázek lodi BFS na Marsu se základnou v pozadí. Podle Muska by se tento obrázek mohl stát realitou v roce 2028. Od marsovské základny nás tedy možná dělí jen 10 let.
SpaceX a vesmírné zbraně

Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell dostala na setkání asociace amerického letectva neobvyklou otázku: “Vyneslo by SpaceX vojenské zbraně.” Shotwell řekla, že tuhle otázku ji ještě nikdo nepoložil, načež dodala, že pokud by šlo o zbraně na obranu USA, myslí si, že by je SpaceX vyneslo.

Karosárny Tesly v akci

Společnost Tesla chce postupně začít sama obstarávat téměř všechny karosářské opravy svých vozů a přestat tak spoléhat na externí firmy, které jsou podle ní pomalé (i když částečně je na vině Tesla, jelikož jí někdy dlouho trvá dodat objednané náhradní díly).

První vlaštovkou jsou nové karosárny spravované Teslou, které na zkoušku zajišťují menší opravy karoserie. Už teď se těmto střediskům daří vyřizovat opravy třeba za jeden den (viz video níže, kde byl nabouraný Model 3 opraven už 25 hodin po nehodě). Elon Musk chce docílit stavu, kdy tyto servisy budou schopny vyřídit opravu v podstatě na počkání.

Více o problémech s externími karosárnami a přeplněných servisech Tesly najdete ve starších Elonovinkách.

Petr MelechinMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrK

Ono to vypadá, že i jako business case ty baterky mají smysl. oenergetice.cz

3,14ranha

To není tak jednoduché – australané jsou po němcích největší blázni do zelené barvy… takže v austrálii existují místa kde už vůbec NEEXISTUJÍ stálé zdroje eletřiny (uhlí, jádro). V takovém úchylném prostředí je samozřejmě nějaká baterka jediným technickým prostředkem dělícím společnost od doby kamenné (tj. od blackoutu… a těch už v austrálii pár měli).

RYAN

Elon Musk will step down as Tesla’s board chairman but remain CEO under a settlement with the US Securities and Exchange Commission for misleading investors about taking Tesla private. He and the company will pay a combined fine of $40 million, the commission said Saturday.

Jiří Hadač

Opravdu by potřeboval COO, prostě Shotwell equivalent, který by ho za todle klepal přes prsty. Nemůže prostě mít rychlejší prsty než hlavu, škodí sám sobě.
A ta pokuta je symbolická.

Faust Roland

“Vyneslo by SpaceX vojenské zbraně?” Shotwell řekla, že tuhle otázku ji ještě nikdo nepoložil, načež dodala, že pokud by šlo o zbraně na obranu Elona před SEC, myslí si, že je už SpaceX vyneslo.

Tom

Jakožto skalní fanoušek Lindsey, jsem ji v tom konceptu o umělecké představě na palubě BFS viděl hned od začátku. Těší mě, že se s ním ztotožnila. Takhle nějak to vypadá, když se sejdou dvě věci, které člověk zbožňuje 🙂

Kopito

Není astronautkyně náhodou astronautka?