Elonovinky #179: Tesla se pochlubila pokroky na poli umělé inteligence, chce vyvinout humanoidního robota
Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.
Tesla už řadu let vyvíjí umělou inteligenci pro autonomní řízení svých vozů a řadí se mezi přední firmy v této oblasti. Automobilka aktuálně uspořádala technickou prezentaci o svých pokrocích na poli umělé inteligence a prozradila spoustu zajímavých novinek ohledně vývoje autonomního řízení a vlastního výpočetního hardwaru. Elon Musk navíc překvapil oznámením, že Tesla plánuje vyvinout humanoidního robota.
Předchozí epizody Elonovinek:
- #178: Přistávající Starship a Super Heavy bude zachytávat kovová Mechazilla
- #177: SpaceX poprvé sestavilo největší raketu v historii lidstva
- #176: Prototyp Super Heavy B3 absolvoval úspěšný statický zážeh
- #175: První dojmy ze samořídicího softwaru Tesly jsou pozitivní, ale stále dělá nebezpečné chyby
- #174: Nová přistávací plošina A Shortfall of Gravitas je poprvé plně autonomní
- #173: Tunel Boring Company ve Vegas je otevřen. Co bude dál? Firma zvažuje větší tunely
- #172: SpaceX připravuje první orbitální start Starship a možná také hypersonický test
- #171: Nejproduktivnější půlrok v historii SpaceX
- #170: Začal prodej Tesly Model S Plaid, je nejrychlejším sériově vyráběným automobilem na světě
- #169: První fáze Starlinku je hotová, SpaceX se připravuje na polární mise
- #168: Tesla v závodu o autonomii sází všechno na kamery, její nová auta ani nemají radar
Starší epizody najdete zde.
- Mise Starlink 9-6 - 7. 9. 2024
- Mise Galileo L13 - 2. 9. 2024
- Mise Starlink 8-11 - 31. 8. 2024
Takový čičmunda na podej, přines, podrž, nevidím důvod proč by se toto už nedalo naprogramovat. Když vezmu poslední novinky z boston dynamics co se týče motoriky robotů a přidám zkušenosti tesly s A.I. tak by to mohlo být velice reálné a určitě dříve než za deset let. Si vemte co za deset let spacex a tesla udělala.
SPX a Tesla na poli umělé inteligence neudělala žádný průlom. Asistenti řízení u jiných automobilek umí zhruba to samé co Tesla. Na poli autonomního řízení jsou pak některé již výrazně dále. Nejde jen o to, aby vozidlo něco umělo, ale aby to umělo spolehlivě za měnících se podmínek. Pokusy s humanoidními roboty jsou tu již hodně dlouho a pořád žádný průlom nenastává. Kolik let dělá pokusy BD a humanoidní a nebo psí roboty kolem nás pořád nevidíme, vše je jen ve fázi velice drahých prototypů.
Právě, jednoúčelové AI již překonávají člověka v mnoha oborech. Ale univerzální a intuitivní systém, to je zatím vzdálená budoucnost. Navíc člověk je velmi laciné zboží.
Zeptejte se někoho, kdo sháněl v posledním roce zaměstnance. Člověk v řadě případů zdaleka není laciné zboží. Vypadáto, že ten Velký restart je potřeba :-)))
Tak Elon je hlavně potřebuje jako předvoj na Mars.
Taky mě teď napadlo, že jemu to zapadá do vesmírných prací. Roboti budou důležitý na Měsíci a Marsu jako další pomoc lidem a tím omezení dávek radioaktivity lidem. Ze začátku budou užitečný třeba jen jako chodící kamera pro dálkový lidský průzkum, jakože člověk bude sedět u PC na základně, pomocí robota prozkoumají co je potřeba venku dělat kolem základny a lidi pak už půjdou ven na jisto a připravení a tím na kratší dobu a později budou roboti pomáhat s jednodušíma pracema a někdy v budoucnosti budou dělat složitější práce a víc samostatně. Takový roboti budou užitečný mimo Zemi i na Zemi. Spota si dnes taky nekoupí kde kdo, ale někdo už jo a využití poroste.
No, a casem budem vsichni pekne lezet ve vane plne slizu ve skladu ama-tesly, obskakovat nas budou roboti, budeme mit pekne konektor vzadu na krku, a krmit nas budou nitrozilne. Vypada to jako skvela ruzova budoucnost …
Nebude důvod vystrčit paty z domu, když si po kabelu objednáš ty nejlepší holky, jídlo, zážitky.
Snad si pak příroda nepozorovaně vezme zpět co jí náleží.
Jasny no, veskera neaktivni biomasa se proste rozemele na ten michelinsky hamburger co si nechate vstriknout do zil a do mozku se vam to posle kabelem jako paradni chutovka. Ani nebudete muset postovat na atlas hub, jak jste si na tom posmaknul, do hive mind se to stahne automaticky z vaseho mozku po tom samem kabelu.
Pro průzkum rozhodně npotřebujete komplikovaného humanoidního robota. Na Marsu dala NASA dohromady jiný spolehlivý koncept.
Bohužel je to jen reklamní prohlášení, další ze srandiček, která se neuskuteční. Tedy minimálně 10 let se neuskuteční. Navíc cena takové hračky vysoce přesáhne cenu lidského sloužícího za několik let. To co má blíže k realizaci jsou produkty Boston Dynamics, ovšem to budou roboti pro armádu, sklady, průmysl.
Ide len o to, či to naozaj chce. Pepper bol dosť dementný (výkon asi ako iPhone 5s) – cena cca 20K eur, ale napriek tomu to už bolo takmer použiteľné na najjednoduchšie úlohy. Za 100-200K pri zvládnutí toho, čo vie auto by bolo v pohode. imho aby vyzeral ako človek je zbytočné (a naviac to desí ľudí).
Boston Dynamics je prakticky čisto vojenská technológia. Ukážky zo skladu sú v podstate len demo. Aj na Google s ich “don’t be evil” už to bolo priveľa, rovnako ako na japonský Softbank. Nie je náhoda, že nakoniec skončili pod Hyundai, ktorí má silnú pozíciu vo vojenskom priemysle (a výrazne lepšiu maržu).
Ono je to poměrně vyvážené. Armádní zakázky tohoto typu jsou sice lukrativnější, ziskovější na jeden kus. Ovšem mimo vojenské využití to bohatě vynahradí množstvím. Jen takový Amazon udělá mnohem větší obrat než US army. Státní sektor – např. využití u záchranářů bude také lukrativní.
Jeden pracovník mzdové náklady minimálně $500000 za 10 let, krát 4 pro nonstop práci jsou 2 miliony dolarů. Ani zdaleka nepřesáhne cena jednoho 50 milionů korun. Odhaduji, že jeden bude stát to co špičková Tesla, tedy 100 tisíc dolarů a zaplatí se za pár měsíců. Vyrobený bude klidně do roka, na tom není nic tak složitého na dnešní dobu, problém bude jen software a se špičkami v oboru, které Tesla přetáhne to rozhodně není neřešitelné.
Můj tip do roku 2025 jich budou v továrnách Tesly stovky.
Tohle resi offshoring … smutne
Minimálni mzda v Kalifornii je $14 /hodinu což je cca $30 tis ročně.
Navíc všechy ty bezpečnostní předpisy a školení co musí absolvovat člověk určité činnosti vyloženě prodražuje. Tam vidím hlavní uplatnění těchto strojů. Něco jako Blade Runner, vyloženě pro člověku nebezpečné nasazení. Na Marsu se mu budou hodit.
Ricardo, neboli člověk je drahý.
Na primitivní činnosti jako je umývání nádobí v restauraci je člověk drahý.
.
Dokonce bych řekl že je škoda každé sekundy kterou člověk plýtvá svým časem na tyto podřadné a primitivní činnosti, které můžou vykonávat stroje. Třeba dnes jeden traktor nahradí cca 3000 lidí co dříve dřelo na polích. Matematicky je to asi takto: diesel motor s 300 kW proti člověku jehož mechanický výkon je cca 100W. To je poměr cca 3000:1 čistě porovnáních mechanického výkonu. A to se nebavíme o materiálech, opotřebení a technologiích, který ten poměr ještě o řád zvětší. Nebo o tom, že stroj může jet 24h jen s výměnou řidiče, kdežto člověk na poli víc jak 8h těžké práce nedá. Tudíž jeden traktor nahradí nejméně 10 tisíc lidí co ještě před 100 lety museli orat s pluhem taženým kravkou
.
A přitom čas je to nejcennější co člověk má. Ani jeden z nejbohatších lidí Steve Jobs si nemohl prodloužit život když bojoval s rakovinou.
.
Jediný problém vidím v tom, k čemu ten volný čas lidstvo využije. Bez vize se dost možná moderní civilizace zničí sama, zhroutí se stejně jako Římská říše. Těch sebezničujících tendencí je obrovské množství. Ještě že máme Muska, který nás zásobuje pořádnými vizemi na hodně let dopředu. Jenže česká vláda už žádnou vizi 30 let nemá. “Ano, za 1000 let až si nakradu bude líp” je slogan se kterým se vyhrávají volby. Největší důveru lidí si získal slovenský estébák který si v 90tkách stačil nakrást nejvíc. A na dotacích krade dodnes viz na YT je pěkný dokument Biomasakr, kde dva nadšenci se pustili do pěstování řepky a zjistili že výnos energie z 1 m2 přes řepku je 400x menší než obyč solární panel. Navíc to ničí motory. Tragédie je že i ti největší ekošílenci z Německa už tu řepku do nafty moc necpou protože zjistili že je to neefektivní. Ale v ČR nikoho neefektivita nezajímá, jsou na to dotace takže miliardy tečou do kapes koblihářovi který řve jak ostatní kradou. V celé EU pěstuje ČR nejvíc řepky. Místo potravin pěstujeme řepku a solární panely (místo toho aby FV panely byly na střechách domů). Řepkou si ničíme motory a všechno to dotujeme z daní. Panebože. Pěkně to popsal Tlustý v rozhovoru s Bratříčkem na YT jak mu Babiš už v roce 1998 vyhrožoval že bude poslouchat protože má v každé politické straně svoje lidi. Já se obávám že jak Musk začne nabízet občanství na Marsu tak polovina ČR zdrhne jako se dřív utíkalo do USA 🙂
Netahejte do všeho politiku. Je to otravné.
Pointa je, že za ty rozkradené miliardy mohla ČR financovat několik domácích Elonů Musků a jestě by zbylo na nadaci Klokánka aby lidi nemuseli sbírat víčka od PET lahví.
.
To co jsem napsal není o politice, ale o morálce nezrozkrádat tuhle zem.
.
Naprosto otřesné je jak stát prodal vodu firmě Veolia, kdy občané ČR musí za vodu z vlastní země platit peníze do zahraničí. Tohle nedělali ani komouši ze sovětského svazu. Dokonce i Fantomas vymáhal daň z práva na život jen od nejbohatších lidí 🙂 Nejobludnější ovšem na tom je to, že údržbu potrubí na rozvod vody, tedy 99% nákladů si musí obce platit ze svého. A nejlepší na tom je to že Češi musí ze mzdy platit cca 60% státu, zatímco Veolia z miliardových zisků zaplatí na daních 0,-. A tak nám nezbývá než si o Muskovi jenom číst a pravdu považovat za otravnou věc.
Vážně je to takhle jednoduché? To je teda paráda:-)))
V mateřské školce jsem si to taky takhle představoval…
Posluhovač/ čka z latinos nebo asie si vydělá 50.000 USD ročně? Trochu mimo realitu.
Váš tip už dávno existuje, v továrnách Tesly jsou těch robotů tisíce, ale těch humanoidních tam nebudou stovky ani 2030. Ale chápu že lidé rádi sní, bez reálných znalostí.
Průměrné mzdové náklady v Praze jsou cca 3000 USD měsíčně, v USA chcete říct, že mají pomocné pracovní síly stejně? Podle mě to ty 4000 USD budou.
A k těm robotům, co je na tom složitého? Prostě místo naprogramovaných přesných pohybů tam bude AI ve smyslu vezmi XXX a připevni na konkrétní místo. Jestli to má tvar pračky nebo člověka je snad jedno, to je jen forma s motorkama.
Složité je na tom jedno jediné: to že mluvíte o “velké” nebo také “univerzální” umělé inteligenci. Kterou zatím ještě nikdo nesestrojil !
FSD je od “velké” umělé inteligence vzdálený roky vývoje hardwaru, softwaru a stále ještě i základního výzkumu kybernetiky jako takové.
Průlom v téhle oblasti lze čekat od firem jako Boston Dynamics (špička v aplikované humanoidní robotice) nebo zejména od NVIDIA (špička ve vývoji softwaru a zároveň i hardwaru pro AI).
… všechno ostatní považujte za reklamní kecy pro naivní kupce akcií. Zejména pokud vyhypovaná prezentace obsahuje finální parametry výrobku v předstihu před samotným vývojem dotyčného zařízení. Jitrnice jakou svět ještě neviděl 😀
Jako zaměstnanec kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru bych si dovolil poznamenat, že nVidia jen dodává a navrhuje hw, v samotném výzkumu AI nejsou nijak významně aktivní, Boston Dynamics se zase specializují na pohyb a orientaci v prostoru, jejich hw je dálkově ovládaný a vykazuje míru samostatnosti nižší než aktuální FSD. V oblasti AI je BD spíše okrajovou společností a paradoxně Tesla má v tuto chvíli s AI podstatně více zkušeností.
Reálně obecnou AI v tuhle chvíli nedělá navážno nikdo, vše je na úrovni výzkumu, spíše toho základního, ale o tom by se dalo polemizovat. Mnoho firem, týmů i jednotlivců v tuhle chvíli pracuje na specializované AI (a v tomhle ohledu je jedno, jestli jde o slefdriving AI od Tesly či Wyama nebo třeba AlphaGo od DeepMind). Vše je na stejném základním principu neurálních sítí a jde jen o specializaci a případné optimalizace pro konkrétní účel (proto si třeba Tesla, ale i Google navrhují vlastní hardware až na úroveň samotných čipů).
Obecnou AI opravdu ještě nikdo nesestrojil a bude to ještě nějakou chvíli trvat, určitě roky, nicméně to, co už dnes dokáže specializovaná AI jsou už hodně zajímavé pokroky a s rostoucím výpočetním výkonem lze řešit čím dál komplexnější úlohy. Osobně u AI očekávám průlom v oblasti kvantových počítačů a jejich synergie s klasickou von Neumannovou architekturou. Rozhodovací, resp. vyhodnocovací algoritmy mohou na kvantové architektuře běžet mnohem rychleji a hlavně komplexněji. Právě pro neurální sít jsou možnosti kvantových počítačů zlatý grál.
Už v 50. letech si říkali, co je na obecné AI složitého. Dokonce panovalo přesvědčení, že pár schopných vědců by ten problém mohlo rozlousknout za pár měsíců. Ale je to natolik komplexní problém, že to je není řešitelné dosud. Máme specializovanou AI, resp. specializované (natrénované) neurální sítě různé komplexnosti, které umožňují spoustu zajímavých věcí, ale do obecné AI to má strašně daleko a takové to “vezmi x a připevni na y” je v tuhle chvíli pořád mimo možnosti. Přes všechen impozantní pokrok je obecná AI opravdu velmi daleko, πranha má v tomhle pravdu.
A kde já píšu něco o obecné AI?
Psal jsem, že není problém robotický humanoid v továrnách Tesly, protože podoba člověka je jen forma, rozpoznat pár přesně daných předmětů nebude asi tak složité, když je běžnou součástí našeho života již pár let a udělat z toho akci typu rozpoznej X, vezmi X, rozpoznej místo Y, připevni X na místo Y bych řekl, že bude zlomkem obtížnosti FSD.
Najdi + přines z garáže hasák není rozhodně nic triviálního, ale naopak je to úkol pro obecnou inteligence (živou nebo umělou). Tohle jednou větou napsané zadání může mít až neuvěřitelně mnoho mezikroků k úspěšnému splnění. Vám to připadá jednoduché protože jako homo sapiens jste majitelem a uživatelem obecné inteligence. Pro umělý počítač je to oříšek.
(Proto mimo jiné tak jásáme a tleskáme když podobné chování najdeme u divokých, nebo dokážeme naučit u ochočených zvířat !)
Tak nejak mam pocit, ze vzhledem k pravdepodobnostnimu chovani celeho toho AI rozpoznavani predmetu se zde hodi nasledujici dva:
https://www.bugemos.com/?q=node/264
https://www.bugemos.com/?q=node/310
Tento případ ani náhodou obecná inteligence není. Robot bude “vědět”, co je hasák a dalších pár přesně definovaných nástrojů a bude vědět kde přesně je ta daná garáž, nic víc, resp. nic navíc tomu, co potřebuje. Nebude to robot ve stylu Hele až připevníš tu sedačku, nemohl bys pomoct Andrejovi, nemůže furt vyřešit to nechráněné odbočení vlevo…
Ale bude to robot, který bude u pásu a celou dobu operovat na nějakých 5 metrech čverečních a bude mít za úkol jednu dvě konkrétní věci, třeba jen pokládat koberečky, prakticky nemožný úkol pro klasického na desetiny milimetru přesně naprogramovaného robota, ale AI řešitelný.
Ne, nebude to rozhodně nic triviálního, ale s dostupným výpočetním výkonem je to úkol tutově splnitelný v tomto desetiletí (a rozhodně nejen pro Teslu).
Super