Tesla FSD Beta: Příklady chyb, kdy autonomní Tesla ignorovala stopku nebo chtěla jet na červenou

Tesla FSD Beta je zatím nejpokročilejší verze systému Autopilot, která už je schopná autonomně řídit vozidlo víceméně kdekoliv a zvládá přitom dodržovat pravidla silničního provozu. Tesla momentálně testuje betaverzi tohoto softwaru a na internetu je k dispozici spousta videí ze zkušebních jízd.

Nedávno jste u nás mohli vidět video, které ukazovalo, jak se FSD Beta zlepšila za posledních 9 měsíců. Během jeho tvorby jsem dostal nápad na nový videoseriál, na jehož první díl se můžete podívat níže. Jde o krátké shrnutí pár zajímavých momentů, na které narazili testeři FSD Bety. Může jít například o chyby, kterých se autonomní systém dopustil, nebo naopak zlepšení v situacích, které Autopilot dříve vůbec nezvládal nebo s nimi měl problémy. Zároveň jsem se snažil klipy v rámci svého komentáře zasadit do širšího kontextu a umožnit trochu hlubší pohled do problematiky autonomního řízení.

Do prvního dílu jsem vybral pár zajímavých klipů, které se týkají semaforů a stopek. Jedná se o vzácné případy, kdy se auto chybně snažilo projet na červenou nebo ignorovalo stopku. S tím souvisí také to, jak systém pracuje s informacemi o dopravním značení v mapách, které nemusejí být vždy aktuální. Uvidíte třeba, jak se auto zachová v situaci, kdy spatří stopku, která není na mapě, nebo když je semafor až do poslední chvíle schovaný za stromem.

Materiálů pro tento typ videí je spousta, ale nemám ale moc zkušeností se střihem, grafikou a nahráváním hlasového komentáře, takže vytvoření videa mi zabere hodně času. Zatím se tedy nechci zavazovat k pravidelnému vydávání těchto videí, ale rozhodně chci vytvořit další díly. Pokud je tedy mezi vámi nějaký ostřílený střihač nebo dabér a chtěli byste pomoct s tvorbou těchto videí, určitě se mi ozvěte na email kontakt@elonx.cz. Mohl bych pak nová videa vydávat častěji a pravidelněji.

Dejte mi prosím v komentářích vědět, jestli se vám tento typ videí líbí, případně co mám zlepšit do příště. Taky uvítám nápady ohledně toho, jak tento seriál pojmenovat.

Videa budou zveřejňována tady na webu i na nově vytvořeném YouTube kanálu ElonX-cz.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Vinš

Paradni video, tak urcite pokracujte. Bylo by fajn mit prehled napr. 1x za 3-4 mesice a srovnani jakych pokroku system dosahl. Casteji by to bylo myslim zbytecne nezajimave diky podobnosti. Situaci je jiste zajimavych vice, ale jen znatelny pokrok systemu dela video hodne zajimave. Zajimal by me hodne system zapojeni DoJo tzn. jak moc to autopilotu pomuze pripadne jestli uz ho Tesla alespon minimalne vyuzivat jiz dnes. Diky za zajimave video 😉

Tom

Dnešní video Tesla Daily polopate a jednoduše vysvětluje AI day a proč to znamená že je Tesla nejlepší a opravdový FSD je v podstatě nevyhnutelný. A žádná jiná firma, pokud tajně nedělá úplně to stejné co Tesla (včetně vývoje vlastního křemíku), nema nejmenší šanci.

https://youtu.be/Y3j8cAe6M6M

Martin B

Podobné video od Lexe Friedmana
https://www.youtube.com/watch?v=ABbDB6xri8o

josr

Tesla je nejlepší a opravdový FSD je nevyhnutelný, ale není nějak pozadu za konkurencí. Americký Waymo nebo čínský AutoX už provozuji taxi bez řidiče. Kdy to bude u Tesly?

https://www.autonomne.cz/aktuality/autonomni-vozy-firmy-waymo-v-beznem-provozu-bez-ridice
https://www.autonomne.cz/aktuality/autox-zacina-zpristupnovat-robotaxi-bez-obsluhy
https://www.youtube.com/watch?v=TFEvkmvIjVo

Marek

Pre záujemcov o technickejšie detaily bude zaujímavá aj prednáška od A. Karpathyho (Tesla) z minulého roku https://www.youtube.com/watch?v=hx7BXih7zx8

Martin B

Co se týká toho zlepošování přiopakovaném průjezdu stejným úsekem, tak to bylo možné sledovat na více videích. Řidiči záměrně nechali auto opakovaně projíždět složitým úsekem a s každým průjezdem se auto zlepšilo.

Myslím, že to vysvětlili na posledním AI Day, kde inženýři Tesly ukazovali, že Autopilot má jak časovou, tak místní paměť. Pamatuje si tedy situační povědomí svého okolí jak v čase (záznamy se mažou s délkou jejich stáří), tak i v místě (záznamy se mažou se vzdáleností od aktuální pozice vozidla). A to rovnou na mnoha úrovních (geometrie vozovky, obrubníky, značení silnic, značky, překážky, vozidla atd)

Martin B

Moc děkuju. FSD a jeho vývoj mě moc zajímá, ale člověk nemá čas sledovat všechno. Takže takovéto summary moc potěší.

Patrik

Z mě super shrnutí, díky.

Jimi

Super zhrnutie. Pokračuj v tom.

Ivo Janáček

Pokud jde o vylepšení, tak bych za mě v pohodě.

Pokud jde o obsah, myslel jsem si, že Tesla se nemá spoléhat na mapy, ale podle videa mám dojem, že se na mapy právě spoléhá a pokud je mapa špatně, tak řídí špatně. Jak to tedy vlastně ve skutečnosti je?

Nakonec jen poznámka, mám obavu, že reálné autonomní řízení je proklatě daleko a tím teď myslím jen technickou stránku a nikoliv legislativní, to pak bude další boj.

rorejs

S tou projetou stopkou to vidím takhle: značka stojí poněkud dál od krajnice, než je obvyklé, alespoň tedy z pohledu přijíždějící Tesly. Na vizualizaci FSD se pak značka zobrazuje, jako by byla natočená zprava. Domnívám se tedy, že ji systém vyhodnotil jako značku pro vozidla přijíždějící zprava, a proto na ni nereaguje. Umělá inteligence není natolik komplexní, aby chápala, že značka by v takovém případě musela být na pravé straně dané komunikace, tedy z pohledu Tesly až za křižovatkou. Obecně musím říct, že tohle je občas trochu problém a v reálu znám pár míst, kde je nějaká značka umístěná poněkud nevyhraněně, je vidět ze dvou příjezdových směrů a není zcela jasné, komu je určena. V případě na videu to sice jasné je, ale spíš z kontextu situace, takže pro FSD hodně obtížná úloha.

PetrC

Mimochodem – tohle je aplikace AI, která taky bude dávat smysl … robot (Tesla) projede daný úsek dopravního koridoru a do záznamu (simulace) se vloží nové dopravní značení (oprava silnice, objížďka, cokoliv) a AI vyhodnotí, jestli to je rozumné řešení a nebo je třeba něco upravit. Jinými slovy, jestli dané značení pochopí i řidič začátečník (aka FSD úrovně lvl 4/5).
Tím by se dalo hodně zpřehlednit dopraní značení.
PS: Občas prostě popustím uzdu svojí fantasii, no 🙂

Martin B

Mapy můžeš považovat jako formu dlouhodobé paměti. Když nějaký úsek znáš, tak jedeš jistěji, protože víš co máš očekávat oproti tomu když se snažíš zorientovat v novém místě.

PetrC

Celé to je o tom, že některé ukázky jsou sice i z FSD 9.1, ale ten systém se vyvíjí. Hlavní je, že aktuálně už od verze 9.0 pracují s vektorovým prostorem a časem. Velký problém je plánování akcí – čím více informací dopředu systém má, tím lépe řídí. To zahrnuje i mapové podklady. Každý zkušený řidič, který zná mapu, pustí plyn před známou stopkou. Ideálně tak, aby brždění motorem příjemně a zdarma zpomalilo auto. Do kopce ideální stav.
Nenadálá stopka za stromem překvapí spolu s prudkým bržděním kohokoliv v autě. Když pak bude povolen lvl 4/5 autonomy – to nechcete, zažít prudké brzdění, když to nečekáte.
Osobně očekávám, že lvl4/5 bude mít zlepšující efekt na silniční značení – bude ho mnohem méně a bude přehlednější. Bohatí technokraté nebudou dobře snášet podobné manévry a mají vliv na to, aby zmizely typické výběrčí značky městské policie typu: “Pane řidiči, ví, že jste přehlédl značku …?”
Ale to odbíhám …
Jako “přeznačkované” jsme měli naše silnice onálepkované už před cca dekádou. Od té doby se to rozhodně nelepší. Nic menšího než nové milé DOJO si s trénováním NN pro naše silnice neporadí. To teprve bude supermozek, až objede středočeský kraj kolem dokola sám.

Martin

Perfektní, díky