Tesla ve službách policejních sborů

Elektromobily Tesla jsou stále populárnější u policejních sborů. Setkat se s nimi můžete jak v Americe, tak i v některých evropských zemích. Oblíbené jsou u strážců zákona především Modely S a Modely X. Jako jedna z prvních začala modifikovaný Model S P85D (dojezd až 475 km, maximální rychlost 250 km/h) užívat policie v Los Angeles, na níž navázala policie v Denveru a Lucembursku (Model S P100D, dojezd až 500 km, větší výkon). Zatímco v Los Angeles nakonec vozidla nebyla použita pro běžnou patrolu, lucemburská policie své Tesly do ostrého provozu nasadila. Vzhledem k rozloze Lucemburska 2 586 km² se zde užití elektromobilů přímo nabízí.

Největší nákup Tesel udělal zatím švýcarský policejní sbor v Basileji, který koupil celkem sedm vozů Model X 100D (dojezd kolem 470 km, maximální rychlost 250 km/h). Ty plánuje používat pro běžnou patrolu. Prototyp policejního Modelu X představili též strážci zákona v Ontariu, šlo ovšem pouze o vizi toho, jak by místní policie mohla v budoucnu vypadat. Běžným policejním Teslám se vymyká Model S v Nizozemsku. Ten byl totiž  speciálně upraven firmou ForcePro na tajný policejní vůz.

Přestože jsou elektromobily oproti běžným vozům se spalovacími motory stále znatelně dražší, pro policejní potřeby jsou ideální. Vozy strážníků totiž zpravidla najezdí velké množství kilometrů, úspora paliva tedy může být znatelná a celý provoz se ekonomicky vyplatí. Elektromobily jsou samozřejmě též do jisté míry šetrnější k životnímu prostředí. A ještě malá třešnička na závěr: Tesly nevyužívají jen policisté, ale od roku 2018 také nově soukromí ukrajinští hasiči, kteří mají ve svém vozovém parku po jednom kusu Modelu S a Modelu X. Ty používají jako pohotovostní vozy.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře