Testovací let Starship SN9

SN9 je další v řadě prototypů kosmické lodi Starship, která má v budoucnu umožnit levné lety do vesmíru. Předchozí prototyp SN8 v prosinci provedl testovací let do výšky 12 km, který splnil většinu vytyčených cílů, ale přistání se nakonec nezdařilo. Nový prototyp SN9 se tedy nejspíš pokusí provést podobný let, avšak tentokrát už snad i s měkkým přistáním.

» Přeskočit na streamy a aktuální informace «

Starship SN9 je zatím nejpokročilejší prototyp kosmické lodi Starship, který má tři motory Raptory, je jako první kompletně vyroben z nerezové oceli 304L a má aerodynamickou špičku i plně funkční stabilizační plochy. Starship má 50 metrů na výšku, 9 metrů v průměru a suchou hmotnost 120 tun či více. Jedná se však jen o druhý stupeň větší orbitální rakety, kterou bude tvořit ještě 72 metrů vysoký nosič Super Heavy s až 28 Raptory.

Prototyp Starship SN9 byl vyroben na podzim 2020 v montážním areálu v Boca Chica a původně mělo jeho testování začít hned po letu SN8. Jenže pod prototypem stojícím v montážní hale se zhroutil podstavec a došlo k poškození stabilizačních ploch na jedné straně lodi. Následně proběhly opravy a prototyp byl před Vánoci přepraven na rampu. Testování bylo zahájeno ještě před koncem roku 2020 a 6. ledna byl proveden statický zážeh motorů. O týden později následovala série dalších statických zážehů a nedlouho poté by měl proběhnout testovací let podobný tomu, který provedla Starship SN8. Největším rozdílem bude, že se tentokrát poletí to výšky 10 km místo 12,5 km.

Let Starship SN9 proběhne nejdříve ve čtvrtek 28. 1. mezi 16:00 a 01:00 SEČ.

Živé přenosy

Nerdle

Kosmonautix.cz

NASA Spaceflight

Everyday Astronaut

Launch Pad

Lab

Sentinel

Sapphire

Predator

SPadre

Aktuální informace


Mnohem více informací o Starship a Super Heavy najdete v našem velmi podrobném článku Vše o Starship.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
103 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře