Zkušební prototyp lodi Starship bude mít tři Raptory a bude potřebovat méně tepelné ochrany

Elon Musk včera prozradil spoustu nových informací o chystaném prototypu kosmické lodi Starship, se kterou by už na jaře mohly být provedeny první zkušební lety do malých výšek. Tyto informace jsem pro vás už shrnul v článku, takže jej doporučuji přečíst, pokud jste tak ještě neučinili. Teď se totiž podíváme jen na další novinky a informace, které Elon doplnil či upřesnil od vydání předchozího článku.

Musk pár hodin po první smršti tweetů dodal, že to, co umožňuje rychlé úpravy designu Raptoru, je firemní slévárna superslitin, která je nyní skoro plně funkční. Metalurgický tým SpaceX prý vyvinul superslitinu SX500, která je určena pro prostředí s horkým plynem s vysokým poměrem kyslíku a tlakem přes 800 barů. V těchto podmínkách prý většina kovů nemá šanci. Musk o této slitině mluvil už v červnu – mělo by se jednat o monokrystalickou moderní verzi superslitiny Inconel (nikl + chrom), která bude používána na turbočerpadlech motoru Raptor.

Elon se poté nejspíš osobně vydal do Texasu podívat na probíhající přípravy prototypu z nerezové oceli, neboť se na Twitteru podělil o vlastní fotku:

Prototyp lodi Starship v jižním Texasu (Foto: Elon Musk)

Následně odpověděl na několik otázek, které fotka vyvolala. Především vysvětlil, že i když je užitečný poměr pevnosti a hmotnosti nerezové oceli při srovnání s uhlíkovými kompozity horší při pokojové teplotě, při kryogenních teplotách je o něco vyšší a při vysokých teplotách je výrazně vyšší. To podle Muska znamená, že ocelový design bude potřebovat „mnohem méně” tepelné ochrany.

V zájmu tepelné ochrany pak bude ocelový povrch vyleštěn jako zrcadlo kvůli maximální odrazivosti. Povrch nebude nijak natírán, protože bude dosahovat moc vysokých teplot. Musk zároveň napsal, že okna „možná” budou mít zlatou vrstvu (asi podobně jako tomu je v případě hledí skafandrů pro astronauty).

Další důležitou informací bylo upřesnění, že tato zkušební raketa bude vybavena třemi motory Raptor.

A na závěr se Elon podělil o video jedné ze dvou obřích sledovacích antén, které SpaceX před časem nainstalovalo nedaleko od místa, kde se staví zkušební loď Starship. Firma antény koupila od NASA, která je dříve používala na floridském Merritt Island během letů Apolla a raketoplánů. Jejich novým účelem bude především sledování Crew Dragonu, nesouvisejí tedy s projektem rakety Starship-Super Heavy (zatím).

Elon Musk zároveň potvrdil, že antény byly využity také při nedávné misi GPSIII-SV01. Další neoficiální fotky a videa těchto antén najdete v tomto albu.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

62 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře