VIDEO: Prvá jazda s revolučným softvérom Tesla FSD 12

YouTuber AI DRIVR sa dostal k najnovšej beta verzii funkcie plne autonómnej jazdy (FSD) od Tesly a podelil sa o svoje prvé dojmy z pol dňa intenzívneho testovania.

Zameral sa pri tom hlavne na oblasti, kde predošlé verzie FSD vykazovali zjavné nedostatky, ako sú parkoviská, spomaľovače, nerovnosti na ceste a tak podobne. Záver? Slovami autora, množstvo malých nedostatkov bolo odstránených, no zhoršila sa kvalita jazdy v extrémne nenáročných podmienkach. Dáva to však nádej, že až sa podarí zlúčiť to najlepšie z tejto a predošlých verzií, pôjde o obrovský úspech.

Pozrime sa ale spolu na celé video o revolučnom FSD 12, ktoré sme pre vás preložili.

Ďalšie preložené videá o firmách Elona Muska s českými alebo slovenskými titulkami nájdete tu.

Martin Dravecký



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

59 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo Janáček

Jen stručný dotaz, pamatuje si ještě někdo první termín, kdy to mělo být hotové?

v Procházka

Proc si to lidi vubec kupujou, kdyz nechtej ridit? Neni lepsi jezdit busem nebo vlakem?
Vlak je taky na elektriku;)

Ivan

Budoucnost automobilismu je v automatickém řízení. V letectví to už je standard, u aut to za takových 50-70 let také nikomu nepřijde. Zvýší se tím výrazně bezpečnost a kapacita silnic. Auta mezi sebou budou umět komunikovat a předávat si informace. Milovníci řízení se přesunou na závodní okruhy. My, co milujeme spalovací motory a auto bereme jako ukázku vývoje strojařiny, zamáčkneme slzu. Z aut se stává jezdící iphone, což ne každý obdivuje. Ve jménu pokroku a bezpečnosti se dobrovolně zbavíme další svobody a stroj za nás bude dělat další “otravnou věc”… Ale jak se u nás říká, to už tady maminko nebudeme

madmax

no len v tom letectve na to stale dohliada profesionaly pilot a ani v letectve kde je radovo jednoduchsia situacia pre automaticke riadenie to nedokazali dotiahnut do stavu, ze by to nepotrebovalo pilota
ale ta vysoka miera automatizacie ma za nasledok, ze piloti stracaju zrucnosti a to su profesionali

Martin B

Za valnou většinu automobilových nehod může lidská chyba.

v Procházka

V letectvi je to pravda u takovych tech busu – airbusu atp.;-) U necoho pro 4 lidi to je porad jinak. Nezamacknu slzu, ale koupim si bmw z3;-)

Martin B

Ano, Tesla JE Level 4
https://www.youtube.com/watch?v=BAyKMQagTJM

Jak si autor videa stěžoval: Auto dokáže jet 45 minut do práce bez jediného zásahu, ale stěrače si musím zapnout sám 😀

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Martin B
Moze

Donedávna som si myslel, že to je hlúposť, potom ma napadlo,že to nebude tak zlé, aspoň to ,,odfiltruje” zlých vodičov, no pár dní na to som videl video, ako to autopilot ztrhol do protismeru keď šlo auto oproti, potom mi došla dosť podstatná vec,

áno, šofér síce má ,,len” kontrolovať aby ten autopilot neurobil chybu a zabrániť jej, má mu to uľahčiť od šoférovania, ale popravde by som z toho vyšiel tak 100x viac unavený ako keby som si šoféroval sám , už je dosť, že treba sledovať komplet okolie auta, ale ešte aby som ja sledoval, či sa ma vlastné auto nesnaží zabiť??? To už je trochu moc…

Martin B

Ono už to jezdí poměrně bezpečně. Opravdu už se není potřeba bát, že to autopilot strhne do protisměru.
Tady jde spíše hlídat si křižovatky a situace kdy auto špatně vyhodnotí zaparkované/čekající auto.

Už s tím jezdí v USA statisíce lidí. Mnozí z nich prakticky neustále a většina zásahů řidiče se týká toho, že auto znejistí a odmítá se rozjet a řidič musí sešlápnout pedál, aby ho popohnal.

Pokud vím, tak FSD (neplést s původním autopilotem) neměl ani jediného smrťáka a jenom pár pomačkaných plechů a už i to je dávno.

David

Tak to ani nahodou. Minuly tyden mi kolega ukazoval, jak funguje FSD v jeho Tesle a nekolikrat se nas to pokusilo vybourat behem deseti minutove cesty na obed! Je to presne, jak pise Moze. Nefunkcni a nebezpecny kram, u ktereho jsem byl vdecny, kdyz to konecne vypnul.

Michal

Pozor na to, FSD v Evropě je něco naprosto odlišného než FSD v USA. V Evropě je Tesla svázaná daleko více regulacemi, ten autonomní systém u nás nejezdí ani zdaleka tak dobře jako v USA.
Mám pocit, že to by se mělo ale v dohledné době změnit? Třeba mě někdo doplní. 🙂

Petr Melechin

Přesně tak. FSD je zatím k dispozici jen v USA a Kanadě. V Evropě je jen klasický Autopilot, který jede na hodně staré technologii a je vhodný pouze na dálnici jako takový pokročilý adaptivní tempomat.

David

Vsak ja taky jsem v USA 😉

Moze

Popravde si neviem predstaviť ako by to museli urobiť, aby to zvládalo naše cesty, od úzkych klukatych, cez tie tankodromy, maximálne na popochadzanie v kolóne a parkovanie, v USA majú veľkú výhodu, že skoro všetky cesty v mestách sú rovnobežne, alebo kolmo, len málo ich je ako v Európe

Jiří

Úplně stejně jako cokoli jiného. Předhodí mu hromadu videí, jak se v takové situaci chovají lidé správně a jak špatně a pak nechají pár dnů trénovat. Nic víc, nic míň.

v Procházka

Neuronova sit je black box. Aby byla jistota, ze to po uceni neudela chybu, musite to otestovat ve vsech moznych situacich. Beta tester je kazdy uzivatel tesly.

Jiří

A uživatele Wayma a Cruise jste do výčtu beta testerů nezahrnul proč?

Martin B

Proč se na jedno z těch stovek videí prostě nepodíváte?

https://www.youtube.com/watch?v=1zaWuGweWvM
nebo zde
https://www.youtube.com/watch?v=N9bJLDAAQxc

v Procházka

Video dnes jako dukaz?

Petr Melechin

Poněkud trapná připomínka. Kdyby šlo o jedno video, tak ano, dá se snadno zpochybnit. Ale tady se bavíme o desítkách/stovkách videí, která ukazují autonomní jízdy dlouhé třeba několik desítek minut bez střihů, od různých lidí, v různých autech a různých státech, takže opravdu není důvod si myslet, že jde o nějaký podvod nebo manipulaci. Každý si může velmi snadno udělat názor na schopnosti FSD sám.

Tím samozřejmě nechci říct, že jsou ty jízdy bezchybné, nebo že systém Tesly lze označit za Level 4, ale rozhodně jsou ty schopnosti pozoruhodné a neustále se zlepšují. A hlavně žádná jiná automobilka nebo firma ekvivalentní produkt nenabízí, takže jsou k dispozici jen nějaká PR videa z vývoje nebo jde o systémy, které jsou geograficky/funkčně velmi omezené (Waymo, Mercedes), takže to není moc dobré srovnání. Opravdu si někdo myslí, že Tesla by nedokázala vydat stejnou funkci jako Mercedes, kde je auto plně autonomní, ale jen na předem schválených úsecích dálnice, a ještě jen za velmi specifických a nenáročných podmínek? Samozřejmě, že by to Tesla dokázala, ale takový produkt je jen marketingová blbůstka bez valného praktického využití a zbytečný mezikrok. Tesla proto rovnou usiluje o L4/L5, protože to už bude mít smysluplné komerční uplatnění.

Samozřejmě se teprve ukáže, jestli Tesla zvolila nejlepší přístup a opravdu v dohledné době dosáhne nějakého univerzálního L4/L5 systému jako první, ale konkurence ve mně zatím moc důvěry nevyvolává. Waymo se stále plácá na místě, protože jejich systém asi nejde moc dobře škálovat do nových regionů. Například teprve nedávno, po řadě let testování a detailního mapování ve Phoenixu, umožnili svým autům jezdit i na dálnici, ale stále jen ve velmi omezené oblasti, přičemž jejich služba stále funguje jen ve dvou městech (kde je navíc pořád dobré počasí). U Cruise zase vyšlo najevo, že jejich robotaxíky velmi často vyžadovaly pomoc od teleoperátorů, takže nebyly ani zdaleka tak autonomní, jak je firma prezentovala. A teď po nehodě, kdy auto vláčelo sraženého člověka několik metrů po zemi, má Cruise zákaz provozu a bůh ví, jestli se z toho ta prodělečná firma dostane. Čínu moc nesleduju, ale zatím jsem tam neviděl nic, co by předčilo FSD/Autopilot. Řada firem to úplně vzdala (např. Ube nebo Argo), protože jim asi došlo, že ať mají senzorů a HD map, kolik chtějí, tak bez velmi pokročilé umělé inteligence (a tím pádem obrovského množství dat pro její trénink), se reálně nelze dostat na tu potřebnou 99,99% spolehlivost. Tesla taky může pohořet, ale myslím, že jako jediná má momentálně všechny potřebné ingredience pro úspěch a je to spíš jen otázka času.

Moze

O druhé je o niečo lepšie, predsa len to prvé je klasické mesto kde sú tie cesty rovnobežne, ale aj tak sa to ani zďaleka nepribližuje našim cestám, ktoré sú totálne v dezolatnom stave, vyjazdene koľaje, 1000 dier na 100m a ku tomu ešte 2000 zaplat, kde sa to jedno od druhého rozoznať nedá, úzke kľukaté cesty, v zime totálne neupravené, ako nie ďakujem, možno v Amerike, ale tu by som to nechcel ani zadarmo a až to raz dajú povinné, radšej budem chodiť pešo,

Fakt reálne som nervózny aj keď sa veziem ako spolujazdec s niekým, kto nevie dobre šoférovať, svoj život by som neveril počítaču

Áno , mám ho kontrolovať a tak, ale mohli by zmerať ako dlho trvá kým človek na nechakanu situáciu stuhne zareagovať, ten čas sa predlžuje, pritom niekedy stotiny rozhodujú

a ku tomu aj ten nechutný volant, to nechápem ako s tým môžu šoférovať, čistá klasika, odbočím a nechám kolesá sa vyrovnať samé, len jemne spomaľujem volant, rukami nehýbem des a hrôza, ale to tu nepatrí, to len keď som videl to video a ako sa tam zúfalo snažil poopraviť toho autopilota a ani nemal kde poriadne chytiť volant

Martin B

Ono to funguje i v Kanadě.

Richmond

A Kanada má mnohé mestá podobné tým v Európe

David

Tak to pozor. Silnice v USA jsou v prisernem stavu (kvalita, znaceni, pruhy atd.). Pokud to bude nekdy jezdit v USA, tak v Evrope to nebude mit problem.

Moze

Prosím vás 😀 v horšom stave ako toto, kde nie je na celom Slovensku jediná dedina, kde je cesta 100m bez dier, takých čo odpadne koleso tak to je úspech, možno v Poľsku by to šlo

Ako reálne by sa to mohlo dať, že sa to bude najprv dať používať od 00:00 zhruba do 4:00 a ak to odjazdia bez problémov, tak kľudne predĺžiť čas (to bol len príklad) ale zo dňa na deň zo tu vypustiť by bol risk

madmax

co vedie ludi takto prehanat az sa to da oznacit za trepanie blbosti?

Richmond

Nedávne video na parkovisku V12 …
http://www.youtube.com/shorts/JJK4XS0rOiI?feature=share

10 mesiacov staré video, V11, úzke kľukaté z časti neoznačené cesty
http://www.youtube.com/shorts/g1mc-XPjZPE?feature=share

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Richmond
Moze

Tak a teraz mám ja zasa pridávať videá o tom, aké ,,hlúposti” dokázali urobiť tieto systémy? To realitu neukazuje, takže nechcem tu vyťahovať niečo, kde je ,,populárnejšie” keď urobia chybu a viac takých videí práve ukáže ľuďom, áno, dokáže to odjazdiť niečo, ale reálne robí ešte strašné chyby, horšie ako žiak autoškoly, za také chyby by neprešiel a ,,auto by vodicak dostalo” ?

Jiří

Už v roce 2021 zkoušeli FSD pod dohledem instruktorů autoškoly a prošlel by. Od té doby došlo k ohromnému zlepšení, takže i FSD 12 by řičičák získalo bez problému.
Jasně, že je internet plný chyb FSD, protože na hodinové jízdy bez zásahu řidiče už nikoho koukat nebaví, ale nedostatky stále ještě sledovanost získávají.

David

Dobre, nicmene moje zkusenost je z USA a s FSD, ne autopilotem. Kolega si koupil novou Teslu 3, dostal FSD na mesic zdarma. Jinak stoji $12k lifetime a nebo mesicni subscription.

Moze

V práci mám linku, ktorá pracuje automaticky, netreba žiaden zásah, realita je ale taká, že ju nechám bežať ,,na tupo” bez regulácie, lebo vtedy má ešte lepší chod, ak to kolegovia zapnú, tak len trpnem kedy sa pokazí a ten stres mi dobre nerobí, nepotrebujem ešte niečo také aj v aute

Netvrdím, že je to úplne zbytočné, ale skôr keby to ,,kontrolovalo” šoférov, často keď niekto omdlie, dostane infarkt, mikrospánok a podobne, auto niekam vyletí, tento ,,autopilot” by to mohol prevziať a bezpečne zastaviť a privolať pomoc,

pripadne ak niekto často jazdí ako ,,pohlavný úd” mohlo by ho to zastaviť a privolať políciu…

Milan

Co jsem někde dříve pochytil, tak verze 12 byla více závislá na chování lidských řidičů. Možná právě z toho pramení ta neschopnost udržení konstantní rychlosti. Protože člověk bez tempomatu toto za jízdy nedělá a rychlost může kolísat. A tedy že by se to naučil od člověka? 🙂

Lumit

Byl jsem fanda Tesly a jejich revolučního přístupu k automotive průmyslu. Musím ale říct, že posledních několik let Tesla ztrácí dech (co se týče software) a jejich FSD je prostě k smíchu. Zatímco konkurence (Mercedes, BMW) díky lepší senzorové výbavě umožňuje už dnes autonomní řízení stupně 3 a dokonce i 4 (byť jen na vymezených místech jako jsou parkovací domy). A brzy se k nim přidají i Čínské značky jako Neo, které mají narozdíl od Tesly plnohodnotné senzorové vybavení (IR senzory, Lidary). Tesla má pořád autonomii na úrovni 2.5. FSD 12 to IMHO nezmění.

Tesla a Elon se rozhodnutím omezit se jen na kamery střelili pěkně do kolene. Podle mého názoru Tesla NIKDY plné autonomie (úrovně 5) nedosáhne, protože kde není správný vstup, nemůže být ani očekávaný výstup. Kdo studoval měření a regulaci, bude vědět o čem mluvím.

Kdo se projede jakýmkoliv moderním EV a nechal si zobrazit 3D pohled při parkování a pak totéž zkusí v Tesle také bude vědět o čem mluvím.

entes

Tak pokud vím ty radary/lidary co používá konkurence jsou pěkně drahá zařízení. A kromě toho, člověk – řidič také používá zrak… a to navíc pouze jedním směrem. Já si myslím, že je možné zvládnout řízení na úrovni lidského řidiče, jenom se obávám, že na autopilota budou vyšší nároky než na člověka

Lumit

Drahé? V Číně je dávají do každého auta v ceně 300 – 800 tisíc (v přepočtu).

Obávám se, že si to myslíte špatně. Názorně bych to ilustroval na chybějících senzorech automatického stírání. Odstranili ten senzor aby ušetřili a spoléhají jen na kameru. A výsledek? Stěrače nestírají když mají a začnou když člověk například vjede do podzemní garáže. Podobně to je i s těmi kamerami na řízení.

Abyste byl schopen vnímat ve 3D s hloubkou ostrosti a odhadem vzdálenosti, potřebujete dvě kamery v jednom směru. A z důvodu bezpečnosti je mít duplikované. Takže čtyři. A to prostě tesla AFAIK nemá.

Konkurence má lidary, které “vidí” i před auta které jsou před vámi. Jsou schopny “ošahat” si silnici za každého počasí do vzdálenosti až 200 metrů.

Jan M.

No vzhledem k tomu, že lidar funguje na principu měření doby letu světla, tak rozhodně nebude fungovat za každého počasí. Hloubku obrazu lze získat i z jedné kamery, zvlášť pokud se jedná o video (např změna paralaxy). Když zavřete jedno oko, taky nenarážíte do zdi a i lidé na jedno oko slepí mohou řídit.

Hardwarově by tak problém byt neměl, už teď ma Tesla lepší HW výbavu než řidič. O tom jak těžké bude dotáhnout SW ani jeden z nás nemá dostatečné znalosti abychom vedli fundovanou debatu.

Lumit

To co popisujete (Structure from Motion) je snaha jednou kamerou nasimulovat výstup ze dvou kamer. Je to pomalé, výpočetně náročné a vysoce náchylné na chybu. I SfM ale funguje tak, že měníte místo nebo úhel snímku. Z jednoho místa jednou kamerou to není možné. Vždy budete mít 2D. Totéž platí o fotogrammetrii. To je komplexní vědní obor a nevěřím, že se Tesle podaří naimplementovat funkční řešení do auta. Bavíme se o potřebě superpočítače (clusteru o stovkách výkonných CPU/GPU), který by zvládal propočítat všechny potřebná data. A navíc v reálném čase? Momentálně IMHO nemožné. A i kdyby to možné bylo, tak by to bylo cenově násobně dražší než instalace těch pár chybějících senzorů.
Navíc stejně potřebujete mít kameru záložní pro případ výpadku té primární, zakrytí sněhem atp.

Moderní EV mají Lidary, radary, infra senzory a kamery. Je to dražší než pouhé kamery, ale násobně spolehlivější. Tesla má dvě možnosti:

  1. V budoucnu chybějící senzory začít montovat
  2. Odejít do propadliště dějin

A protože Elon je jako malé děcko a často dělá iracionální rozhodnutí, očekávám druhou variantu. V okamžiku, kdy jejich FSD zabije pár lidí, úřady to zakážou používat a Tesla bude mít na silnicích miliony aut, které nikdy nebudou mít možnost plně autonomního řízení. A konkurence, která momentálně nemá na to software, ale má připravený hardware, prostě jen udělá over-the-air update software a může spustit autonomní řízení úrovně 3..4..5.

Tesla je i po těch letech slibů stále u 2.5.

Máte pravdu, nejsem na to expert, ale za pár let uvidíme kdo měl pravdu :-). Sám jsem zvědavý.

Já osobně bych ale do Tesly z tohoto a dalších důvodů neinvestoval.

Martin B

Tak to se pletete. Výpočet vzdálenosti na základě vizuálního vstupu (a vytváření dálkové mapy) dělají neuronové sítě spolehlivě v reálném čase. Není to nijak extrémně náročné. Jenom je to zapotřebí natrénovat a Tesla už to dělá roky v reálném čase. Výstup z neuronových sítí je u Tesly kompletně zpracovaný 3D prostor.

Od lidaru se naopak už ustupuje. Lidary byly taková berlička v době kdy SW nedokázal analyzovat 3D prostor z 2D snímku. Ale ta doba už je dávno pryč. Dokonce i automobilky které lidary v minulosti používaly, od nich odchází. A týká se to právě především čínských firem, které zahazují Lidary nejrychleji a přesedlávají na kamerový systém jako Tesla. A lidary používají v některých případech pouze pro pozorování nejbližšího okolí auta, protože tyhle statické levné lidary mají velice krátký dosah. Lidary s dalekým dosahem jsou velké a drahé mechanické bestie, které používá třeba Cruise nebo Waymo. A takový lidar je dražší než samotné auto.

Tesla není u levelu 2.5, ale dávno na 4. Z právních důvodů však požaduje dohled řidiče.
Ty vaše zmíněné Mercedesy apod. dokážou samostatně řídit pouze na předem stanovených úsecích dálnic do rychlosti 60km/h, což je v praxi naprosto k ničemu a hodí se to pouze u nějaké dopravní nehody, kdy auta jedou krokem. Zato Tesly běžně jezdí po městech.

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Martin B
Lumit

Nějaký důkaz, že by některá automobilka od Lidaru ustoupila? Třeba Mercedes? Nevím o tom, že by nějaká automobilka Lidar používala a přestala. Ale možné to je. Netvrdím, že Lidar je samospásný, ale jedná se o vytvoření funčního celku pomocí kombinace senzorů:

  1. Kamery
  2. Lidar
  3. Radar
  4. IR senzory

Tesla má autonomní řízení úrovně 2.5. Úroveň tři znamená v praxi totéž, ale rozdíl je, že pokud auto nabourá, bude platit škodu automobilka a ne majitel. Platí snad někomu Tesla, když se jeho auto nabourá? Ne. Takže ani 3 a vůbec už ne 4. Vzpamatujte se.

Vzhledem k tomu, že jejich FSD nefunguje ani po pěti letech slibů ani na úrovni autonomie 3, tak ty neuronové sítě asi nejsou tak spolehlivé jak tvrdíte. Na internetu jsou tisíce videí/článků, kdy Tesla naprosto selhala a často i nabourala.

Poznamenejte si klidně dnešní datum a za pět let se klidně vraťte k tomuto článku. Tesla nebude ani o krok dál v autonomním řízení, protože z ho*na bič prostě neupleteš a když nemáš potřebné senzory, tak to neuronovými sítěmi prostě nedoženeš,

Invc

Tak třeba Xpeng opustil LiDAR. Ale zajímavější spíše je, že lidary opustil BOSCH.

Jinak doporučuju se spíše podívat na AI day tak 2-3 roky zpět – kde je poměrně dobře problematika vysvětlena. Konkrétně velký problém s tím, jak informace z lidaru a radaru nějak smysluplně integrovat s obrazem, aby ve skutečnosti byly přínosem a nemátly “vnímání okolí”, a jaká je jejich skutečná přidaná hodnota.

Ve zkratce, jakékoliv autonomní řízení, musí tak jako tak pochopit, co “vidí” kamerami – protože náš svět je (autodopravu nevyjímaje) zařízen pro lidi, kteří se primárně řídí zrakem. Lidarem semafor nepřečteš, stejně jako nepřečteš značky na silnici, lidar ti neřekne, že ta překážka od které se odráží je billboard 30m za okrajem silnice, před kterým uhýbáš stranou, neřekne ti, že tomu autu před tebou blikají blinkry, že mu nesvítí světla atd… takže to auto stejně musí “vidět” a v takové situaci přesný údaj o vzdálenosti u velmi řídké sítě bodů – nemá praktickou přidanou hodnotu. Radar – mutatis mutandis to samé.

Chceš si vyzkoušet příklad u té integrace senzorů? Vem si infra senzory v autě jede v kolem nevhodná motorka nebo čistící vůz, a senzory ti do krve začnou tvrdit, že těsně před senzory je překážka. A co teď?

(LIDARy navíc budou mít další problém s tím, že jsou aktivní – což přináší svoji specifickou sadu problémů spojenou s interferencí mezi jednotlivými jednotkami).

Martin B

Lidar není nic jiného než dálkoměr. Oproti kamerám nepřínáší téměř žádnou přidanou hodnotu. Za špatných viditelnostních podmínek je k ničemu. Jediný z těch vyjmenovaných senzorů, který přidává reálnou dodatečnou hodnotu ke kamerám je radar, protože funguje i za špatných povětrnostních podmínek. A proto Tesla radary používá.

Lidar jenom prodražuje a zvyšuje komplexnost celého řešení. Jediný důvod proč firmy používají Lidar je, že dodává 3D data out of the box. Je to jednodušší řešení než analýza obrazu. Ale jak správně píše Invc, tak bez toho se stejně neobejdete. Takže jenom přidáváte redundantní data a jediné co z toho máte je vyšší cena, složitost a mechanické problémy.

FSD funguje VELICE dobře ve většině situací, jak dokazují stovky videí dostupných na internetu. Můžete se podívat na kanály Whole Mars Catalog nebo Chuck Cook a mnoha dalších. Desítky minut jízdy v hustém provozu téměř bez zásahu řidiče.

Například zde: https://www.youtube.com/watch?v=RmuFF9urNZM&ab_channel=WholeMarsCatalog

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Martin B
David

Tesla není u levelu 2.5, ale dávno na 4. Panenko skakava, jel jste nekdy v Tesle se zapnutym FSD v realnem provozu? Zjevne ne, jinak byste tohle nikdy nemohl napsat. Nedokazu rict, zda problemy Tesly vyresi Dojo a zda je mozne dosahnout levelu 4 jenom s kamerami. S naprostou jistotou vam ale z vlastni zkusenosti muzu rict, ze Tesla FSD v tuto chvili neni v zadnem pripade ani na levelu 2.5.

Martin B

Nejenom že je, ale je na levelu 4 spolehlivě. A pochybuju, že jste FSD zkoušel, pokud to nebylo v USA nebo Kanadě, protože v Evropě se FSD vůbec nenabízí.

Lumit

Je na levelu 2.5. Poslete mi odkaz na jedinou popsanou havarku,kdy Tesla nabourala a skodu platila Tesla a ne zakaznik/ridic. Pripadne ze se o naklady podelili. To, ze Tesla TVRDI, ze umi stupen 4 nic neznamena, protoze Elon je znamy svym zvelicovanim a lhani zakaznikum.

Vsichni tady pisete, ze se Tesla vyporada s VETSINOU situaci. Ale uroven 4 znamena, ze se musi vyporadat se VSEMI situacemi na vybranych typech silnic (dalnice). Coz si proste neporadi a obcas havaruje, protoze nezaznamena odstavene auto apod. Takze vy tady mluvite o tom, co Elon TVRDI ze FSD umi a ja mluvim o tom co skutecne UMI a za co nese Tesla ODPOVEDNOST. Kdyby skutecne mela FSD autonomii na stupni 4, tak vsechny havarie plati Tesla. Dokazte mi, ze nekdy nekomu zaplatila skodu.

Neuronove site nejsou nic jineho nez AI. A zadne dnesni AI neni schopne nahradit cloveka v zadnem oboru (zatim). Jakozto programator AI denne pouzivam, ale je to spise, ze vas AI generovany kod nakopne spravnym smerem, pokud neco nevite, ale nemuzete absolutne spolehat na jeho vystupy, protoze jsou casto spatne. A to vcetne ChatGPT 4. Analogicky to je s temi neronkami a FSD. Velkou cast situaci umi (v USA, absolutne na to nemuzete pouzit napriklad ve Svedsku za silneho snezeni atp.) vyresit, ale o 100% schopnosti vyresit nestandardni situace nemuze byt reci.

Chapu, ze jste fandove, ale budte trosku objektivni. Tesla je prukopnik v elektromobilite, ale to neznamena, ze to je posvatna krava a dela vse dobre. Napriklad po mechanicke strance jsou Tesly spis podprumerne (dilenske zpracovani, odhlucneni, podvozek…). Spicka je co se tyce efektivity spotreby a softwarovych aktualizaci.

Muj osobni nazor je, ze konkurencni automobilky budou mit autonomii 4/5 drive nez Tesla.

Martin B

To není o tom co Elon tvrdí, ale co denně používá statisíce zákazníků v USA.

FSD je na úrovní 4. Nejenom že umí jezdit po dálnicích, což už umí 5 let. Ale hlavně umí jezdit po městech v běžném provozu.

Můžete mi ukázat kolikrát FSD havaroval v loňském roce, když byl použit stovkami tisíc zákazníků? 100% situací neumí vyřešit ani člověk.

Petr Melechin

Tesla ale opravdu nemá L4 systém. Maximálně tak v teoretické rovině tím, že její auta technicky vzato mají všechny potřebné funkce pro L4 systém. Jenže aby to byl skutečný L4, musela by ta auta jezdit extrémně spolehlivě i bez dohledu řidiče, což teď rozhodně neplatí, protože k nehodám by se současným FSD docházelo, kdyby do toho řidiči občas nezasáhli. Takže i když je ten systém schopný v řadě případů zvládnout komplikovanou trasu bez zásahu řidiče, neznamená to, že to je L4.

Jiří

Zařazovat autonomní řízení do nějakých 5 škatulek je podle mě naprostý nesmysl, už jen proto, jak píšete o spolehlivosti, tak zrovna ta parametrem v žádném z nich není, stejně tak zodpovědnost.
Tj. auto, které bude certifikované na jízdu bez řidiče rychlostí mezi 20-30 km/h pouze na 3 km úseku silnice mezi Dolní Lhotou a Včelnou bude naprosto přesně splňovat definici LVL3.
Auto, které dokáže jezdit úplně všude, v jakékoli situaci a nebude mít volat, avšak jeho spolehlivost bude průměrně jedna nehoda na každých 150 metrů, tak přesně splňuje definici LVL5.

Jiří

Aby měly konkurenční automobilky lvl 5, musí mít data a výpočetní výkon. Nevím o žádné automobilce, která by sbírala vstupy senzorů z milionu aut. Toto je nutná podmínka, jelikož jiný přístup než přes neuronové sítě není možný.
Jiný přístup Tesly není vůbec o nějakých typech vstupů, ale pouze o tom, že na rozdíl od ostatních tam nemá tu dodatečnou klasickou “if-else” kontrolu.
A ChatGPT není specializovaná pro programování, je to naprosto obecný jazykový model. Pokud by byl, tak je nejspíš naprosto špičkový bezchybný senior programátor. Těch chyb, když mu popíšete dostatečně dobře problém a předhodíte třeba i nějaké soubory, je naprosté minimum. Za mě tedy reálně programuje a případné chyby jsou drobné (občas zcela nesmyslně třeba zapomene závorku) a pro programátora alespoň s trochou zkušeností snadno odhalitelné.

madmax

Nevím o žádné automobilce, která by sbírala vstupy senzorů z milionu aut. Toto je nutná podmínka, jelikož jiný přístup než přes neuronové sítě není možný

kto povedal, ze je to nutna podmienka mat data z milionov aut? samotny musk priznal, ze museli vyradit 95% dat, lebo ludia nezastavovali na cervenu uplne a ten system sa to naucil podla nich

a kto povedal, ze to bez neuroniek nepojde? ved toto popiera jeden z hlavnych argumentov muskofilov, ktory pouzivaju proti muskovym kritikom, ze neplati nic take, ze to nejde urobit lebo sa najde niekto, kto o tom nevedel a urobi to 🙂

skutocny autonomny system levelu 5, bude taky ktoremu na ucenie/testovanie bude stacit zlomok dat ktore dnes ma tesla. lebo system ktory je zalozeny na tom, ze sa naucil na bambilionoch najazdenych km, nieje dobry
lebo skutocny autonomny system si musi poradit aj so situaciou na ktorej nebol trenovany

velky problem tychto komplexnych neuronovych sieti je, ze je to cierna skrinka a nikto nevie preco je vysledok taky aky je a ze ked sa zmeni vstup len o zlomok informacie tak vysledok moze byt diametralne odlisny
na urcite veci to je dobre a ma to velmi dobru spolahlivost, ale potom to dokaze spravit chybu co by nikto necakal a zistit preco ta chyba nastala je problem

Petr Melechin

kto povedal, ze je to nutna podmienka mat data z milionov aut? samotny musk priznal, ze museli vyradit 95% dat, lebo ludia nezastavovali na cervenu uplne a ten system sa to naucil podla nich

Však tohle ale právě mluví ve prospěch nutnosti mít velké množství dat. Protože potřebujete třeba milion videí, abyste v nich našli aspoň tisíc příkladů nějaké vzácné situace, na kterou potřebujete sítě natrénovat. Někdo jiný, kdo nemá přístup k tolika datům, nikdy nedá dohromady dostatečně velký a rozmanitý dataset, z kterého by šlo něco vytrénovat. Jinak to s tím zastavovaním na stopce neznamená, že 95 % dat bylo nepoužitelných, jen prostě museli sítě pak dodatečně dotrénovat pomocí výběru klipů, kde auta zcela zastavovala. Zbylých 95 % normálně posloužilo k trénování ostatních aspektů řízení.

skutocny autonomny system levelu 5, bude taky ktoremu na ucenie/testovanie bude stacit zlomok dat ktore dnes ma tesla.

Však o tohle se všichni snaží už 15 let a zatím to nevypadá, že by ta potřebná 99,99% spolehlivost byla na dosah. Jak toho tedy podle vás mají ty firmy docílit? Tesla zjistila, že if-else metody mají limit schopností, přes který se moc nedá posunout dál, protože žádný takový systém nikdy nebude schopný se vypořádat s velmi nevšedními situacemi. Tesla si myslí, že odpovědí jsou end-to-end neuronky vytrénované na obrovském množství dat z reálného provozu. Možná to nakonec nevyjde, ale aspoň zkoušejí něco nového, zatímco ostatní jsou podle mě zaseklí na místě a narážejí do toho limitu dřívějších metod.

madmax

no kazdy si to moze interpretovat po svojom, ale spravnejsia interpretacia je, ze nejde o kvantitu, ale o kvalitu dat.
to co najazdi 1000 amaterov, mozno dokaze najazdit 1 profesional. pri tych amateroch treba skontrolovat tie data, neda sa im verit.

nedari sa to ani jednej strane, na tom sa snad zhodneme a od L4 nebodaj L5 su vsetci na mile vzdialeni

ano if-else ma svoje limity, rovnako ako ich maju neuronky
a najvacsia nevyhoda neuroniek je, ze ani boh netusi co z nej vylezie a aj samotne “samoucenie” ma svoje limity, lebo z principu ako funguju neuroky vyplyva, ze ked sa nieco nove nauci, neznamena to, ze nezabudne uz naucene
ked tesla da tomu systemu nove data na trenovanie, tak zaroven musia skontrolovat ci to nezacalo robit chyby v situaciach ktore predtym ta neuronka riesila bez problemov. zato to je taky problem
ved aj priamo v tomto clanku sa pise, ze doslo k zlepseniu tam kde boli predtym chyby, ale zas zacalo to auto robit chyby tam kde to predtym nerobilo

prave pre toto som velmi skepticky, ze ci sa to podari niekomu vyriesit bez toho aby prisniel s niecim prelomovym.

Jiří

kto povedal, ze je to nutna podmienka mat data z milionov aut?

Pravděpodobně každý, kdo se setkal s neuronovými sítěmi od amáterá, co má za sebou pár hodin kurzů na Udemy po světové špičky v oboru.
Tam nejde o názor, to je prostě statistická disciplína.
Myslíte si, že třeba rozpoznávání písma by bylo lepší, kdyby na vstupu byla sada znaků od 10 studovaných kaligrafů místo naprosto random škrábanců?
To samé je s tím samořízením. Jde o to dostat se k nějaké střední hodnotě mít co nejmenší rozptyl. Toho docílíte jen a jen množstvím videí.
Příklad – nejoptimálnější výstup v dané situaci je zatočení volantu o 10°.
Naučíme síť na stovce videí -> rozptyl bude v 95 % případů otočení volantu -5° na druhou stranu až 25°
Naučíme síť na milionu videí -> rozptyl bude v 95 % případu odočení volantu od 9,5° do 10,5° a jeden z milionu se lehce nevejde do 9° až 11°.
A tohle je přesně to, kde je potřeba změnit myšlení z hard-coded if-else a co je dobře-špatně na statické výstupy, kde neexistuje černá a bílá ale jen odchylka od normy.

madmax

no lenze tie statisticke modely proste nefunguju dostatocne dobre
staci sa pozriet na prekladace ktore su postavene na neuronovych sietach a nakrmili ich “celym internetom” ake primitivne chyby dokazu spravit
oproti tomu co bolo pred 10 rokmi je to brutalny rozdiel a clovek si moze precita vedecku prace napisanu v cinstine a ten preklad bude na mozno 99% uplne dokonaly, ale zaroven tam budu trivialne chyby, ktore by nespravil ziak v prvom roku studia toho jazyka. no len kym pri preklade to nejak nevadi, tak pri soferovani auta je taka uspesnost neprijatelna

no len ten profesionalny sofer by nejazdil na skusobnom okruhu, on by jazdil v realnej premavke, cize to nieje to iste ako ked by sa trenovalo rozpoznavanie pisma na textoch profesionalny pisarov
to autonomne auto sa ma naucit jazdit v premavke a zaroven jazdit podla prepisov, ale ak 95% beznych ludi nedodrzuje predpisy tak nieje dobre ako sa ucil od nich.
teba tiez v autoskole neucil amater, ale vyskoleny profik

neverim, ze sa da postavit autonomny system zalozeny cisto na statistickom principe
prekladanie textu je v porovnani s riadenim auta v cestnej premavke primitivna vec, venuju sa tomu spickovi vedci a nadnarodne korporacie ovela dlhsie ako autonomnej jazde a stale nieje ten vysledok stopercentny
tu musi prist niekto s uplne prelomovym riesenim a zmenou pohladu na riesenie toho problemu

ako je mozne, ze tesla s takym obrovskym mnozstvom dat dokaze na rovnej ceste, za idealnych podmienok zabocit do protismeru rovno pred proti iduce auto?
ved takych dat musia mat najviac, je to jedna z “najprimitivnejsich” veci z pohladu autonomneho riadenia, udrzat auto vo svojom jazdnom pruhu a nenapalit to do proti iduceho a predsa sa to deje

Petr Melechin

Je to o kvantitě i kvalitě. 🙂

David

Ziji v USA a FSD jsem zkousel. Co tam mate dal?

Mário

To nie je ako Adidas vic prúžkov lepšie 😃. Viac senzorov neznamená absolútne nič práve naopak. Ak jeden ten senzor zlyhá alebo dodá zlé údaje ako sa zachová auto? Úplne jednoducho zostane stáť alebo hodí riadenie na človeka. Ak by bol každý ten systém 100% prečo ich tam mať viac? Alebo ak jeden dáva také dáta druhý iné ktorý vybrať. Začne auto hádzať kockou? Ďalej ľudský mozog takisto nikdy merobi všetky prepočty znova a znova. Snaží sa šetriť energiu a preto využíva naučené vzory alebo odhady. AI to robí takisto ale miera presnosti je výrazne väčšia. Takže nevidím dôvod prečo by AI nezvládla riadenie iba kamerami ak človek používa tiež iba oči. A k tím dvom kamerám. Myslím že Tesla neberie ľudí na FSD ako u nás v podniku. Máte iba polovicu mozgu. To nevadí stačia dve ruky. Takže asi na tom pracujú fakt múdri ľudia a ak by usúdili že treba dve kamery tak sú tam. Navyše kvalitná kamera je stále lacnejšia ako radar alebo lidar. Najväčší problém bude ako nastaviť aby občas umelá inteligencia porušila predpisy. Viem si predstaviť ako v zápche budú ľudia porušovať pravidlá pretože budú predpokladať že autonómne auto neporuší predpisy alebo nebude riskovať stret. Najväčší problém bude hlavne kto bude niesť zodpovednosť ak sa niečo stane. Človeka vedia potrestať ale čo autonómne auto. Zosrotuju ho a pozostalým vyplatia kompenzácie. Bude to verejnosť ochotná akceptovať?

Richmond

Áno drahé a samotný Lidar a Radar ti je k ničomu, vždy tam je potreba vizuálne potvrdenie kamerou keďže Lidar a Radar vytvára mnoho šumu a FP/FN signálov.

Jiří

Že vy jste na to video ani nekouknul? 🙂
Vstupy má Tesla naprosto dostatečné a trénink neuronové sítě probíhá za všech možných druhů počasí. Teď už je to opravdu jen o tom naučit ji na dostatečném počtu různých případů, resp. shromažďovat všechny nahlášené chyby a přidat do trénovacího setu pár set videí jak je to správně.
Pokud byste měl alespoň nejmenší tušení o tom, jak fungují třeba konvoluční neurnonová síť, tak byste věděl, že zrovna tady je vám nějaká teorie měření úplně k ničemu.
A Tesla má rozhodně nejlepší 3D pohled ze všech aut na trhu jak při řízení, tak parkování (zadejte si třeba Tesla 3D bird-eye parking assist).

Richmond

řízení stupně 3 a dokonce i 4 … LVL4 nemá nikto a LVL 3 má len Mercedes, aj to na vybraných úsekoch na diaľnici za ideálnych podmienkach počasia, len cez deň a aj to do 60km/h … takže prakticky len v kolónach.