Víme, kde Neuralink poprvé implantoval své neurální rozhraní člověku a kdo řídil operaci

Po dlouhém mlčení jak ze strany Neuralinku, tak i ze strany vybraného ústavu, jsme se konečně dozvěděli, kde proběhla implantace rozhraní Neuralinku prvnímu člověku, Nolandu Arbaughovi. Jde o Barrow Neurological Institute v americkém Phoenixu ve státě Arizona. Budou zde probíhat také implantace následující, čili celá úvodní studie Neuralinku zvaná PRIME Study. Zmíněný ústav na X vydal následující prohlášení:

BarrowNeurological: První účastník studie PRIME Study Neuralinku nedávno prokázal schopnost využívat mozkovou aktivitu k ovládání externího zařízení. Úspěšná  implantace rozhraní N1 byla provedena začátkem tohoto roku v BarrowNeuro.

Barrow Neurological Institute

web | X | LinkedIn

Jde o specializovanou neurologickou kliniku se sídlem v arizonském Phoenixu, zaměřující se na výzkum nových způsobů léčby. Ústav o sobě píše:

Jsme mezinárodním lídrem v léčbě, výzkumu a vzdělávání souvisejících s onemocněními a zraněními mozku a páteře. Institut je jedním z největších center pro neurologii a neurochirurgii ve Spojených státech. Každý rok BarrowNeuro ošetří téměř 60 000 pacientů a provede přibližně 6 000 neurochirurgických operací. Díky rozsahu, v jakém ústav pracuje, jsou lékaři obeznámeni s nejvzácnějšími a nejnáročnějšími neurologickými stavy a pacienti z celého světa jej často vyhledávají pro život zachraňující lékařskou péči.

BarrowNeuro momentálně spolupracuje na více než 300 klinických studiích. Prezident a CEO Michael T. Lawton rovněž na X komentoval spolupráci s Neuralinkem:

Michael T. Lawton: Dnešní velkou novinkou není bypass na tomto videu, ale oznámení Neuralinku, že BarrowNeuro je klinickým partnerem ve studii PRIME. V lednu jsme úspěšně implantovali neurální rozhraní N1 prvnímu lidskému pacientovi, čímž jsme vstoupili do budoucnosti, ve které tato technologie změní životy bezpočtu pacientů a transformuje neurochirurgii.

Článek na webu BarrowNeuro

Při příležitosti oznámení spolupráce s Neuralinkem se na webu BarrowNeuro objevil článek uvádějící několik zajímavostí.

„Barrow Neurological Institute je světovou neurologickou špičkou s vysokou úrovní chirurgické odbornosti. Poskytují pacientům kvalitní péči a jdou bleskově kupředu v lékařském výzkumu. Bylo nám opravdovým potěšením s nimi pracovat a těšíme se na další spolupráci,“ řekl DJ Seo, prezident a provozní ředitel Neuralinku.

Ze strany BarlowNeuro na studii PRIME s Neuralinkem jakožto vědečtí pracovníci spolupracují:

Francisco A. Ponce (vlevo) a Rory Murphy

Počáteční hodnocení bezpečnosti a použitelnosti zařízení Neuralinku má být předloženo agentuře FDA v nadcházejících měsících.

Nová pozice DJ Sea?

DJ Seo

Za zmínku stojí funkce, kterou v článku BarowNeuro připisují DJ Seovi – prezident a provozní ředitel (angl. President and Chief Operating Officer, COO). Je možné, že v organizační struktuře Neuralinku opět proběhly nějaké změny. Možná jde jen o chybu nebo nepřesnost zástupců BarrowNeuro, protože DJ na svém profilu na LinkedIn stále uvádí, že je viceprezidentem pro „inženýrství“ (angl. VP of Engineering).

Více o (proměnlivé) struktuře firmy můžete najít zde.

Poděkování od Muska

Elon Musk byl osobně přítomen v BarrowNeuro a později šéfovi kliniky za spolupráci poděkoval na X. Na přiložené fotce můžeme rozpoznat výše zmíněného Francisca A. Ponce z BarrowNeuro (úplně vpravo) a Christine Odabashian (napravo od Elona Muska), která v Neuralinku vede tým, jenž pracuje na vylepšování hardwaru a procesů implantace elektrodových vláken do mozku.

Michael T. Lawton: Bylo nám potěšením nedávno hostit v BarrowNeuro Elona Muska. Těšíme se na naši další spolupráci s Neuralinkem s cílem vylepšit technologii neurálních rozhraní pro naše pacienty.

Elon Musk: Díky za skvělou spolupráci s Neuralinkem!

Kdo operoval?

Díky magii X jsme se dozvěděli něco, co pravděpodobně neví nikdo jiný (kromě zasvěcených pracovníků Neuralinku a BarrowNeuro). Prostřednictvím jednoho z našich profilů na X jsme zadali otázku, kdo operoval Nolanda? Sice jsme se nedočkali odpovědi, ale objevil se výmluvný „lajk“ od samotného Matta MacDougalla, šéfchirurga Neuralinku. Máme tedy potenciálně potvrzeno, že Nolanda skutečně operoval on sám.

Neuralink Chronicles: Kdo operoval Nolanda? Byl to doktor Matthew MacDougall?

Pro úplnost dodejme, jak vlastně implantace rozhraní Neuralinku vypadá. Elektrodová vlákna samozřejmě rozmisťuje a implantuje neurochirurgický robot, ale zbytek dělá neurochirurg. Co přesně je ten zbytek?

  • testovací operace na přesné kopii hlavy daného pacienta (před cílovou operací)
  • výběr místa (jde o složitý proces postavený na různých metodách zobrazování mozku, ale při konkrétní operaci předem definované místo implantace pravděpodobně označuje neurochirurg)
  • odstranění kůže s vlasy
  • vyvrtání otvoru v lebce
  • odstranění mozkových plen
  • připevnění implantátu k lebce (po implantaci vláken)
  • zašití kůže s vlasy

Dr. Matt MacDougall (vlevo 🙂 ) a robot R1.

Co dál?

Zdá se, že Neuralink bude s BarrowNeuro spolupracovat během celé studie PRIME. Firma se ovšem netají tím, že chce vybudovat svou vlastní kliniku, pravděpodobně v jednom ze svých sídel, v texaském Austinu.

Podle Ashleeho Vance, který je dobře obeznámený se situací v Neuralinku, společnost Elona Muska plánuje provést následující počty implantací:

  • 2024: 11 operací
  • 2025: 27 operací
  • 2026: 79 operací
  • 2027: 499 operací
  • 2030: 22 204 operací

Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Oči v sloup

Hm, já zase vím kde a kdo ne a kdo operaci neřídil.

Kolík v prdeli

Tak to seš frajer.