Vyzkoušejte si přijímačky na školu Elona Muska Ad Astra

Před nedávnem jsme vám přinesli článek o škole, kterou Elon Musk založil. Protože tato škola, nazvaná Ad Astra, již v poslední letech není tak tajemná, jako byla zpočátku, je možné na internetu nalézt i zadání úkolů k přijímacím zkouškám, z nichž si mají potenciální studenti zvolit jedno a zpracovat ho libovolným způsobem (písemnou formou, videem, nákresem, atd.). Jedná se o fiktivní scénáře, v nichž mají děti porovnávat různá řešení a volit ta nejlepší z nich.

Přestože jsou tyto úkoly cíleny na děti ve věku 7–14 let, představují poměrně složité etické otázky, které nemají jedno správné řešení. Je tedy zřejmé, že v tomto přijímacím řízení nejde ani tak o konečnou odpověď, jako spíše o kompletní myšlenkový proces, kterým dítě k odpovědi dojde.

Rozhodně může být i pro nás, kteří už máme školní docházku (i když diametrálně odlišnou) dávno za sebou, zajímavé se nad těmito úlohami zamyslet. Vybrali jsme pro vás na zkoušku tři zadání z posledních dvou přijímacích řízení (2019 a 2020).

Webové stránky školy Ad Astra (Zdroj: Ars Technica)

1) JEZERO

V blízkosti velkého města se nachází velké jezero.

Tisíce lidí jsou na tomto jezeře závislé – využívají jej pro komerční rybolov, turistiku, pitnou vodu a rekreaci.

Firma, známá jako ZNEČIŠŤOVATEL, odhazuje do jezera toxický odpad ze své výroby.

ZNEČIŠŤOVATEL má podezření, že odpad může jezero ničit, ale zaměstnává tisíce lidí z města a jakékoli nové nařízení by mohlo omezit jeho konkurenceschopnost. Znečištění jezera je pro něj „nutným zlem“.

VĚDCI prozkoumali stav jezera a došli k závěru, že pokud znečišťování neskončí, jezero bude do deseti let mrtvé.

„TEN CO TAHÁ ZA NITKY“ je bohatý člověk, který se bojí, že nové nařízení by mohlo mít špatný vliv na jeho obchodní impérium, a proto se rozhodne, že obavy VĚDCŮ jsou pravděpodobně zbytečné.

„TEN CO TAHÁ ZA NITKY“ se rozhodne vytvořit svou vlastní výzkumnou skupinu nazvanou Vědci za zdravé jezero.

„TEN CO TAHÁ ZA NITKY“ zaplatí této malé skupině vědců, aby publikovali falešný výzkum, který tvrdí, že jezero „nikdy nebylo v lepším stavu“.

MÉDIA informují, že nová vědecká studie tvrdí, že jezero je v dobrém stavu.

POLITICI mají moc znečišťování zastavit, ale rozhodnou se, že proti ZNEČIŠŤOVATELI je riskantní podnikat jakékoli kroky, protože se zdá, že vědci se v názorech rozcházejí.

VOLIČI poslouchají MÉDIA, POLITIKY a VĚDCE a začínají být zmatení a rozpolcení. Nejsou si jistí, jestli je jezero skoro mrtvé, ve skvělém stavu, nebo někde mezi.

ZNEČIŠŤOVATEL nadále odkládá toxický odpad do jezera.

O 10 LET POZDĚJI… JEZERO UMŘE.

Kolik procent viny byste přiřadili každé ze 6 skupin/postav (Znečišťovatel, Vědci, “Ten, co tahá za nitky”, Politici, Média, Voliči)? Vysvětlete  proč.

2) DRAK

Vědci z laboratoře v Hong Kongu vytvořili za pomoci genetického inženýrství draka, který chrlí oheň. Toto stvoření, první svého druhu na světě, bude mít obvyklé vlastnosti, jaké známe z mýtů a pohádek: křídla, šupiny, rohy a schopnost chrlit oheň. Vajíčko se vylíhne za 100 dní.

Tento vědecký průlom ohromil svět a dal vzniknout etickým problémům, které budou mít pro nově narozeného příslušníka vytvořeného druhu dalekosáhlé následky.

Bylo navrženo pět rámcových plánů (ZNIČENÍ, LABORATOŘ, ZAJETÍ, DIVOČINA, VOLNOST).

Odpovězte, prosím, na následující otázky:

1. Co si myslíte, že by se mělo stát? Seřaďte plány od nejlepšího (1) k nejhoršímu (5)

2. Vytvořte detailní šestý plán, který by byl lepší než existujících pět plánů.

ZNIČENÍ
Zavřít laboratoř a zničit vejce. Jakékoli laboratoři, která by se zabývala genetickým inženýrstvím nových druhů bez konkrétního povolení a dohledu mezinárodního týmu vědců, politiků a etiků, hrozit právními (nebo i vojenskými) kroky.

LABORATOŘ
Vědci preferují možnost pěstovat draka v laboratoři. Když nechají vajíčko vylíhnout, mohou dohlédnout na růst draka, dokud nebude příliš velký a nebezpečný. V tomto bodě by byl drak zabit, rozpitván a analyzován. Z vědeckého pohledu může být v laboratoři získáno více než 90 % informací. Výsledky a poznatky z výzkumu by byly posléze sdíleny s celosvětovou vědeckou obcí.

ZAJETÍ
Zajetí by umožnilo drakovi vyrůst pod bedlivým dohledem vědců mimo veřejnost. Obydlí pro draka by vzniklo přebudováním opuštěného sportovního stadionu v Hong Kongu na dračí „sluj“. Vědci si chtějí draka ponechat tak dlouho, jak to bude bezpečné, ideálně po celou dobu jeho života.

DIVOČINA
Jakmile se drak v laboratoři narodí a přežije počáteční vývoj, vědci draka vypustí na ostrově Dangan Dao (担杆岛) u jižního pobřeží Hong Kongu, odkud bude evakuováno 200 obyvatel. Klima na ostrově perfektně vyhovuje dračím potřebám a bude tam pro něj dostatek potravy. S pomocí propracované soustavy vln (rádiových, elektromagnetických a gamma záření) bude drak udržen na ostrově. Vědci drakovi implantují sledovací zařízení, které bude monitorovat jeho životní funkce.

VOLNOST
Vejce bude odvezeno na Raoul Island, jeden z nejodlehlejších neobydlených ostrovů na světě. Když se vejce vylíhne, tak se vylíhne, když ne, nebude se mu jakkoli pomáhat. Vědci jsou přesvědčeni, že drak nebude schopen přeletět oceán, aby se dostal do blízkosti lidí. Pokud vše půjde podle plánu, vědci budou draka monitorovat skrytým audiovizuálním vybavením. Je možné, že pokud by pokus s prvním drakem byl úspěšný, bude možné nechat na ostrově vylíhnout další dračí vejce a vytvořit tam tak stálou dračí populaci.

3) JEDENÁCTÝ OBRAZ

Varo Varo byla slavná malířka, narozená ve městě La Paz v Mexiku v roce 1908. Vyrůstala v chudých podmínkách a bohužel zemřela velmi mladá. Předpokládalo se, že za svou kariéru Varo Varo namalovala pouze 10 obrazů. Bohužel byly všechny její úžasné obrazy zničeny při zemětřesení v Mexico City v roce 1985. Po jejím majestátním a úchvatném díle zůstaly pouze fotografie.

Při rekonstrukcích po dalším zemětřesení v roce 2018 objevili dělníci pod radnicí ukrytý nový obraz od Varo Varo. Nejen, že je obraz v perfektním stavu, ale kritici si dokonce myslí, že se jedná o nejlepší z jejích obrazů a o jedno z nejdůležitějších děl surrealismu 20. století vůbec.

O objevu obrazu píší noviny po celém světě a umělecký svět řeší jen dvě věci – co se stane s jedenáctým obrazem Varo Varo a kdo bude mít možnost ho vidět?

Varo Varo si přála, aby veškeré peníze, které se vydělají prodejem jejích obrazů, byly věnovány na umělecké vzdělání dětí v jejím rodném městě La Paz v Mexiku. Projděte si informace uvedené níže. Kam by měl být obraz prodán? Seřaďte možnosti od nejlepší (1) po nejhorší (5) a vysvětlete proč.

Muzeum v Louvru (Foto: Benh LIEU SONG)

  Cena vstupného Počet návštěvníků Cenová nabídka Plán
Muzeum umění La Paz ZDARMA 50 000 ročně 500 000 $ Muzeum umění v rodném městě Varo Varo vystaví Jedenáctý obraz v samostatném sále se vstupem zdarma pro všechny.
Muzeum moderního umění „MOMA“, New York 30 $ 2,5 milionu ročně 4 000 000 $ Jedno z nejlepších muzeí moderního umění na světě, „MOMA“ v New Yorku, vystaví Jedenáctý obraz v sále spolu s ostatními mexickými surrealisty.
Louvre 20 $ 10 milionů ročně 1 000 000 $ Nejnavštěvovanější muzeum umění na světě umístí obraz v malém moderním křídle. Varo Varo by se tak stala první mexickou umělkyní v Louvru.
Soukromý sběratel SOUKROMÉ 8 ročně 25 000 000 $ Tento soukromý sběratel vystaví obraz v herně, která patří jeho kocourovi Fouskovi. Veřejnosti nebude umožněno obraz vidět.
AFC

(Společnost pro umělecké veletrhy)

10 $ 5 milionů ročně 2 000 000 $ Obraz bude součástí putovní výstavy spolu s dalšími slavnými surrealistickými malbami. Výstava bude zahájena v La Paz a bude dále pokračovat během dvaceti let do dvaceti měst. Po skončení putovní výstavy prodá společnost obraz nejvyšší nabídce a zisk si ponechá.

Zdroj a další zadání: Box

Barbora KubalováMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
K K>

Od 7 let? Zkusim to na synovi, ale jen vysvetlit nektere pojmy a okolnosti bude na dlouho. To s tim drakem se zda byt nejsnazsi na vysvetleni. Uvidime co vymysli.

vencour

Na Déčku České Televize kdysi běžela o prázdninách soutěž DIV a byly tam podobné otázky, povolit, nepovolit, postavit, nepostavit, být ekolog nebo drásat zdroje do mrtě. Co koukam, tak https://decko.cz/div ještě i dnes funguje …