Jak vypadá práce ve SpaceX #9: Firemní kultura pohledem stážisty v Boca Chica

Paul Cipparone je studentem inženýrství na Univerzitě George Masona ve Virginii a také příležitostným bloggerem. Přestože stále studuje, je seznam jeho pracovních zkušeností více než působivý – kromě společností ASME (Americká společnost strojních inženýrů) a Euclid Systems Corporation si vyzkoušel stáž i v NASA a naposledy ve SpaceX. Paul pracoval ve SpaceX čtyři měsíce, a to konkrétně na raketové základně pro lety na Mars v Boca Chica v jižním Texasu. Podílel se na návrzích a souvisejících propočtech pro projekty velkých plynových systémů a systému pro přístup k vodojemu. Poznal tedy firemní kulturu ve SpaceX z první ruky a ve svém článku se o své poznatky ze stáže podělil.

Montážní areál SpaceX v Boca Chica (Foto: RGV Aerial Photography)

Zásadní myšlenkou v přístupu k vedení projektů je tzv. vlastnická odpovědnost (ownership). To znamená, že pokud má někdo určitou věc na starosti – např. konkrétní projekt – je zodpovědný za ni jako celek, a tedy i za každou její dílčí část. Například pokud objednáte součástku a dodavatel ji doručí pozdě, je to váš problém a měli byste hledat jiného dodavatele.

Výhodou tohoto přístupu je, že pokud má každá důležitá věc přiřazeného svého „vlastníka“, výrazně se omezí byrokratické zmatky při zjišťování, kdo je za co zodpovědný, kdo pracoval na předchozích projektech, atd. Lidé ve SpaceX jsou zvyklí se pod svou práci podepisovat. Je všeobecně známo, že se ve SpaceX pracuje velmi tvrdě, ale většinou jen na věcech, které doopravdy posouvají projekt kupředu.

Další výhodou je, že inženýři pak nejsou jen zavření v hlavní kancelářské budově při vytváření návrhů, se kterými už pak nepřijdou nikdy do styku. Elon Musk tento přístup nazývá „inženýrství ve slonovinové věži“. Namísto toho se od vás očekává, že budete navrhovat, stavět a testovat všechno, k čemu jste přiřazeni. To vás donutí udělat věci pořádně, protože nemůžete jen tak vytvořit špatný návrh, pokrčit rameny a říct si, že to už bude problém někoho jiného. Díky této struktuře je to váš problém.

Podle Cipparoneho jsou tím také ve velké míře eliminovány spory mezi odděleními, ke kterým často dochází ve velkých firmách, kdy lidé mají často pocit, že jejich úsilí není dostatečně ohodnoceno a pak se snaží, aby jejich oddělení bylo co nejvíce vidět. Když je vlastnictví projektů jasně rozděleno, je přesně vidět, za co jste zodpovědní, a jak na tom pracujete.

Dalším bodem, který Cipparone vyzdvihuje, je soustředění. Firma SpaceX nemá sama o sobě mnoho různých zdrojů příjmu. Podle Cipparoneho v podstatě jen prodává svůj prostor na raketách a brzy také začne poskytovat internet. Díky tomu se může společnost soustředit na to, aby dominovala těmto sektorům, namísto toho, aby se její pozornost tříštila mezi příliš mnoho záměrů. Podobně se pak i jednotlivé areály soustředí na své úkoly – např. areál v jižním Texasu má jediný úkol – dostat se na Mars. Jakékoli úkony, které se netýkají této snahy, jsou zbytečné. „Jednou jsem zaslechl jednání, kde někdo řekl ‘Dostane nás to na Mars rychleji? Ne? Tak to zatím přeskočme,’“ vzpomíná Cipparone.

Startovní rampa v Boca Chica s prototypem Starship SN5 (Foto: RGV Aerial Photography)

S oběma výše zmíněnými body souvisí i upřímnost, s jakou se mezi sebou lidé ve SpaceX baví. Nebojí se, že by svým názorem mohli ranit něčí city. Zaměstnanci vědí, že pokud potřebují pomoc, musí si oni říct. Pro nikoho není ostuda o pomoc požádat, protože jedině tak se projekty mohou pohnout kupředu.

Tím, že se SpaceX zaměřuje na tyto oblasti, může si dovolit se věnovat i věcem, se kterými mají jiné společnosti problémy. Cipparone popisuje, že ve SpaceX se klade velký důraz na líbivý design produktů a  udržování pořádku v kancelářských prostorách. Přesto je pracovní prostředí zábavné a neformální. „Lidé často dělají dětinské žerty nebo diskutují o hypotetických inženýrských výzvách,“ říká Cipparone.

Kromě pracovního prostředí  a vztahů dále popisuje, jaký musí být člověk, který chce pracovat ve SpaceX. „Pokud můžu soudit, měli byste být extrémně pracovití a schopní detailně popsat technické věci, které jste dělali. Když se vás zeptají na zkušenosti, nebudou spokojení s odpovědí ‘Pracoval jsem na vodním projektu v Ekvádoru,’“ říká Cipparone a dodává, že chtějí slyšet: „Navrhl jsem betonovou plošinu pro nádrž, která měla udržet 11 000 litrů vody, takže jsem musel přijít na správnou směs cementu, vztáhnout to na rozměry nádrže a získat tak náklady na materiál. Následně jsem dohlížel na instalaci a nádrž nyní stojí na té plošině.“

Kromě toho musí být člověk příjemný. Cipparone popisuje, že za dobu svého působení ve SpaceX potkal jen velmi málo protivných lidí, protože prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell prosazuje firemní politiku „bez kreténů“ (no A-holes policy). Firma si dává záležet na tom, aby si nedržela mezi zaměstnanci lidi, kteří neumí vycházet s druhými.

V neposlední řadě je také dobré, pokud máte nějakou zajímavou schopnost nebo koníček absolutně nesouvisející s vaší prací. Podle Cipparoneho jde pravděpodobně o známku toho, že jste nadaní ve více oblastech, což může vždy přijít vhod v práci, která vás soustavně posouvá mimo vaši komfortní zónu.

Předchozí díly seriálu Jak vypadá práce ve SpaceX:

Barbora PěchováMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
50 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře