Elon Musk byl nespokojený se vzdělávacím systémem, založil tedy pro své syny exkluzivní školu Ad Astra
Děti generace Alfa (narozené mezi lety 2010–2025) jsou považovány za generaci nejvíce ovlivněnou technologiemi. Mezi lety 2035 až 2040 budou příslušníci této generace působit na vedoucích pozicích po celém světě, a dost možná budou i součástí prvního lidské kolonie na Marsu.
To co je dnes novinkou ve světě technologií – jako např. umělá inteligence, autonomní vozidla nebo virtuální realita – bude součástí každodenního života generace Alfa. Je současný vzdělávací systém schopen tyto děti na budoucnost připravit?
Elon Musk je nejen vizionářem, technologickým průkopníkem a úspěšným obchodníkem, ale také otcem šesti dětí. A i on si tuto otázku položil. Pět z jeho dětí navštěvovalo Mirman School, jednu z nejprestižnějších soukromých škol pro nadané děti v Los Angeles. Přesto došel v roce 2014 k názoru, že „běžné školy nedělají to, co si myslím, že by se dělat mělo,“ jak řekl v rozhovoru pro čínskou televizi v roce 2015. A tak své děti ze školy odhlásil, najal jednoho z jejich učitelů, Joshuu Dahna, a založili spolu v areálu SpaceX v Hawthorne školu nazvanou Ad Astra (latinsky „Ke hvězdám“), která je všechno jen ne běžná, nebo snad tradiční.
„Začínali jsme s osmi dětmi ve velmi malé konferenční místnosti s průhlednými stěnami.“ říká Joshua Dahn, v rozhovoru s podnikatelem Peterem Diamandisem. „Inženýři pořád chodili kolem a nakukovali.“
V prvním roce fungování tak tvořily děti Elona Muska skoro dvě třetiny z celkového počtu studentů. „Škola byla opravdu malá. Obzvlášť když vám pět studentů ze stejné rodiny odjede na dovolenou a zbydou vám tři děti,“ vzpomíná Dahn.
Dnes má škola kolem 40 studentů v rozmezí od 7 do 14 let, přičemž zhruba polovina z nich jsou děti zaměstnanců SpaceX. Podle dokumentu, který škola podala finančnímu úřadu (IRS) počet studentů nejspíše nikdy nepřesáhne 50, a to v zájmu „zachování poměru počtu studentů na učitele“.
Podle výše zmíněného dokumentu Musk v letech 2014 a 2015 dával škole 475 000 dolarů ročně. Vzhledem k nárůstu počtu studentů je pravděpodobné, že nyní jsou částky ještě vyšší. Kromě Macbooku pro každého studenta a food trucků s občerstvením Musk takto hradí i školné za každého studenta.
„Elon je neobyčejně štědrý,“ říká Dahn. „A to nám umožňuje přijmout každé dítě, které k nám nějakým způsobem zapadá. Nemáme neomezené zdroje, ale máme jich více než tradiční škola.“
Vyučování
Jednou z hlavních Muskových vizí je odstranění tradičních „ročníků“ neboli „tříd“. V Ad Astra pracují děti společně v týmu a „procházejí zároveň stejným ročníkem, jako na montážní lince“, jak říká Musk.
Děti mají jen několik formálně zadaných úkolů, ale neprobíhá žádné známkování na konci pololetí. Také se mohou odhlásit z předmětů, které je nebaví. „Někteří lidé mají rádi angličtinu nebo jazyky. Někteří mají rádi matematiku. Někteří mají rádi hudbu,“ říká Musk. „Dává větší smysl přizpůsobit vzdělávání jejich vlohám a schopnostem.“
Základní problém vidí Musk v tom, jak školy učí studenty řešit problémy. „Je důležité učit řešit problémy, nebo učit o problémech, a ne o nástrojích,“ říká Musk. „Řekněme, že se snažíte naučit lidi, jak fungují motory. Tradičnejší přístup by byl říct: ‚teď vás naučíme všechno o šroubovácích a hasácích.‘ Tohle je velmi obtížný způsob.“
Namísto toho Musk říká, že dává větší smysl dát studentovi motor a nechat ho rozmontovat. „Jak ho rozmontujeme? Potřebujeme šroubovák. K tomu je šroubovák určený,“ vysvětluje Musk.
Mezi vyučovanými předměty zcela chybí tělocvik nebo hudební výchova. Namísto toho se děti učí o umělé inteligenci a etice a rozvíjejí své kritické myšlení. Škola klade důraz na kreativitu a individualitu jednotlivých studentů, narozdíl od tradičního systému vzdělávání.
Vzhledem k Muskově osobnímu přesvědčení, že počítačový překladový software již brzy bude na takové úrovni, že nebude potřeba znát cizí jazyky, ani ty se na Ad Astra nevyučují. Jediné jazyky, které jsou zde vyučovány, jsou ty programovací (Scheme, Swift, Scratch).
Hlavně se ale děti vzdělávají prostřednictvím experimentů. „Vyhazujeme věci do vzduchu,“ říká Dahn o hodinách chemie. V jiném modulu zase studenti staví všechno od meteorologických balónů po bitevní roboty. Děti často do svých robotů chtějí zabudovat plamenomety nebo elektromagnetické pulsy. „A odpověď zní vždy ‚Ano‘, dokud nezboříte školu,“ směje se Dahn.
Ad Astra také podporuje podnikatelského ducha svých studentů, kteří zde mají svou vlastní měnu, nazvanou „Astra“, pomocí které mohou mezi sebou obchodovat. Třikrát ročně se zde pak pořádá tzv. Bazaar, trh, kde děti mají své vlastní firmy a nabízejí své služby nebo výrobky.
Přijímací řízení
Zpočátku byla místa ve škole omezena pouze pro děti zaměstnanců SpaceX, a to pouze pro vybrané. „Od mnoha rodin zaměstnanců SpaceX jsem slyšela, že se marně pokoušely získat informace o škole, a to i přesto, že během přijímacího řízení jim bylo řečeno, že se jedná o zaměstnanecký benefit,“ říká Chrisina Simon, spoluautorka průvodce po soukromých školách v Los Angeles s názvem Beyond the Brochure: An Insider’s Guide to Private Elementary Schools in Los Angeles.
Od roku 2018 ale škola začala nabízet možnost podání přihlášky i rodičům mimo SpaceX. „Naše přijímací řízení je navrženo tak, abychom nalezli studenty a rodiny, které mohou co nejvýznamněji přispět ke kreativitě a diverzitě naší malé školy,“ píše se na jejích webových stránkách. Škola přijímá děti od 8 do 13 let, přičemž preferováni jsou studenti žijící v Los Angeles, ale mohou se přihlásit děti ze všech států USA.
V přihlášce se dále vyplňuje, zda některý z rodičů dítěte pracuje pro některou z Muskových společností (SpaceX, Tesla nebo Boring Company), příklad projektu nebo záliby dítěte, která dokazuje jeho „odhodlání, ambice a originalitu“ a odpověď na jednu ze tří „syntetických“ otázek (v těch děti řeší fiktivní problém jako např. volbu nejvhodnějších planet pro život).
Úspěšných kandidátů samozřejmě není mnoho, ale pro ty neúspěšné škola alespoň nabízí svůj vzdělávací plán zdarma, podle nějž je rodiče mohou vyučovat doma.
Poptávka mezi rodiči je obrovská. „Existují lidé, kteří by si mohli dovolit kteroukoli ze soukromých škol v L. A., ale chtějí jen tuhle,“ říká Christina Simon. „Je to hlavně o Elonovi Muskovi a o tom, kým je.“
Joshua Dahn věří, že Ad Astra má potenciál způsobit ve školství podobnou revoluci, jako to udělala Tesla v dopravě a SpaceX v kosmickém průmyslu.
I u dětí si podle Elona Muska zatím škola vede celkem dobře. „Děti opravdu rády chodí do školy. To je dobré znamení. Když jsem byl malý, chození do školy jsem nesnášel. Bylo to mučení. Děti v Ad Astra si myslí, že prázdniny jsou příliš dlouhé, a chtějí se raději vrátit do školy.“
Zdroje: Ars Technica, Quartz, Business Insider, Interesting Engineering, Business Insider