Proběhl statický zážeh mise NROL-76

Statický zážeh na rampě LC-39A z předchozí mise SES-10 (Foto: SpaceX)

Na úterý 25. 4. je plánován statický zážeh v rámci příprav na ostrý start mise NROL-76, která vynese tajný náklad pro Národní průzkumný úřad (National Reconnaissance Office).

Před ostrým startem se provádí WDR – Wet Dress Rehearsal, neboli generálka, která prověří všechny prvky rakety, nákladu, technického zázemí a připravenost kontrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu. To vše je zakončeno tzv. statickým zážehem, což je zhruba 3vteřinové zažehnutí všech devíti motorů Merlin na prvním stupni rakety Falcon 9, při kterém počítač ověří, že fungují tak, jak mají. Vše vlastně probíhá jako u ostrého startu (včetně kompletního tankování) jen s tím rozdílem, že raketa nikam neodletí. Po dokončení zážehu bude odčerpáno palivo i okysličovadlo a raketa bude následně sklopena a odvezena zpět do hangáru, kde proběhne připojení nákladu uzavřeného v aerodynamickém krytu k druhému stupni rakety. (Pro lepší představu se podívejte na video staršího statického zážehu.)

Okno pro statický zážeh je stanoveno na úterý od 18:00 do půlnoci SELČ. Zážeh může proběhnout kdykoli v tomto rozmezí, ale většinou se cílí na úplný začátek okna.

V tomto článku, který se automaticky aktualizuje (není tedy potřeba ručně obnovovat stránku), vás budu informovat o aktuálním dění na rampě a průběhu příprav na statický zážeh.

Díky webu Spaceflight Now můžete také živě sledovat záběry z rampy prostřednictvím jejich webkamery.

Ostrý start NROL-76 je podle neoficiálních informací plánován na neděli 30. dubna ve 13:00 SELČ. Pokud na start nechcete zapomenout, přidejte se do naší události na Facebooku a také sledujte průběžně aktualizovaný profil mise.

AKTUALIZACE (25. 4. 21:28): Zážeh proběhl krátce po 21:00 našeho času. SpaceX následně potvrdilo, že start mise NROL-76 je plánován na neděli 30. 4.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře