Boring Company zahajuje stavbu dvojice tunelů v Las Vegas

Společnost The Boring Company v Las Vegas aktuálně zahájila práce na stavbě dvojice tunelů pod místním výstavištěm. Na místě už je razicí stroj, který bude brzy umístěn pod zem. Celý projekt musí být hotový do ledna 2021, avšak počítá se s dřívějším dokončením.

Boring Company je mladá firma, která zatím postavila jen jeden krátký demonstrační tunel, avšak má rozjednaných a rozpracovaných hned několik dalších projektů. Letos v květnu pak společnost vyhrála svůj první kontrakt – v Las Vegas vybuduje dvojici podzemních tunelů o délce 1330 metrů, které mají usnadnit přesun návštěvníků po zdejším rozlehlém výstavišti. Tunely budou propojovat celkem tři stanice pro nástup a výstup pasažérů. Přepravu budou zajišťovat autonomní elektromobily Tesla (buď existující modely, nebo speciálně navržené kabiny) schopné rychlostí až 240 km/h. Vzhledem k délce tunelu však reálná rychlost bude pravděpodobně nižší. Systém má být schopen přepravovat alespoň 4400 pasažérů za hodinu, jinak bude Boring Company platit penále. Kontrakt má celkovou hodnotu 48,6 milionu dolarů a zahrnuje také instalaci eskalátorů, osvětlení, ventilace, kamerového systému apod.

Plánek zvolené trasy se třemi stanicemi (Zdroj: Las Vegas Convention and Visitors Authority)

Boring Company přes léto prováděla finální přípravy a nyní z fotek z místa vyplývá, že začala samotná stavba. Už v září se v Las Vegas objevila stavební technika a také jednotlivé díly razicího stroje. Ten byl následně smontován a nyní to vypadá, že je připraven na umístění pod zem a zahájení ražby. Zatím však není jasné, o který stroj se jedná. Demonstrační tunel v Hawthorne vyhloubil Godot, který byl v podstatě obyčejný razicí stroj, avšak společnost souběžně vyvíjela jeho pokročilejší nástupce jménem Line-Storm a Prufrock. Tyto stroje už mají být několikanásobně rychlejší než Godot díky všemožným vylepšením a optimalizacím.

Razicí stroj je zatím stále na povrchu, ale webkamera sledující průběh stavebních prací ukazuje, že Boring Company už nějakou dobu hloubí velký podzemní prostor. Ten v budoucnu možná poslouží jako základ jedné z nástupních stanic, avšak předtím pravděpodobně bude do této prohlubně přesunut razicí stroj, aby mohla začít stavba prvního tunelu o průměru kolem 4 metrů.

Probíhající stavba projektu Boring Company v Las Vegas (Zdroj: Multivista)

Elon Musk v květnu odhadoval, že ražba začne v červenci a tunely budou hotové do konce roku, avšak to se už téměř určitě nestihne. Oficiální harmonogram projektu je konzervativnější a předpokládal zahájení ražby v první polovině října, dokončení prvního tunelu v únoru 2020 a dokončení druhého o dva měsíce později. Boring Company je tedy v mírném skluzu, avšak času je zatím stále dost – celý projekt musí být kompletně hotový nejpozději v lednu 2021, aby se stihl veletrh CES.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře