Do aerodynamického krytu Falconu 9 se vejde nečekaně vysoký počet satelitů pro konstelaci Starlink

Plánovanou internetovou konstelaci Starlink bude tvořit skoro 12 000 družic, které SpaceX potřebuje vynést na oběžnou dráhu do roku 2027. Odhadovalo se, že Falcon 9 vynese zhruba 25 satelitů, protože více se jich nevejde do relativně malého aerodynamického krytu, a tak se splnění termínu jevilo jako nadlidský úkon vyžadující stovky startů.

Momentálně finišují přípravy mise Starlink-1, při které SpaceX vynese první várku těchto satelitů, ale překvapivě se podařilo udržet v tajnosti přesný počet družic, které se povedlo vměstnat do krytu. V nedávném článku jste se mohli dočíst, že půjde o „tucty satelitů“ a také víme, že půjde o první generaci družic, kterých SpaceX vyrobí maximálně 75, ale nebylo jasné, kde přesně v rozmezí 24–75 bude finální číslo. Nyní je však spekulacím konec.

60 satelitů v aerodynamickém krytu před misí Starlink-1 (Zdroj: Elon Musk)

Elon Musk se totiž v noci ze soboty na neděli podělil o fotku 60 satelitů pro Starlink namačkaných v aerodynamickém krytu Falconu 9. Z fotky je evidentní, že SpaceX využilo opravdu každičký centimetr prostoru v krytu, jehož velikost je u těchto misí limitujícím faktorem (nikoli nosnost rakety). Nicméně hmotnost krytu nacpaného až po okraj satelity bude nejspíš značná, což se dalo vyvodit už z pozice přistávací plošiny Of Course I Still Love You. Satelity budou vyneseny na nízkou orbitu, což obvykle znamená, že první stupeň rakety má dost paliva na přistání na pevnině, ale v tomto případě se OCISLY bude nacházet 621 km od rampy, tedy stejně daleko jako u výrazně náročnějších misí na dráhu přechodovou ke geostacionární. Starlink-1 tedy možná bude mise s rekordně vysokou hmotností nákladu.

Musk se kromě fotky také podělil o několik upřesňujících informací. Vysvětlil, že aby Starlink dosáhl alespoň částečného pokrytí signálem, bude potřeba dalších 6 takových startů a přiměřené pokrytí bude vyžadovat 12 startů. Připomínám, že prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell před pár dny řekla, že pokud první mise proběhne dobře, letos by mohlo dojít ke 2–6 dalším startům s družicemi pro Starlink. Satelity budou v první fázi provozovány ve výšce 550 km nad Zemí a bude jich zhruba 1600. Dalších více než 10 000 družic bude později vyneseno na orbity ve výškách kolem 340 km a 1200 km. Zkrátka, v příštích měsících a letech nás čeká velká spousta startů s družicemi pro Starlink.

Elon Musk také upozornil, že jelikož Starlink-1 je první mise tohoto typu, dá se očekávat, že ne všechno půjde podle plánu a „spousta věcí se nejspíš pokazí“. Více informací o družicích a misi jako takové se prý dozvíme v den startu, který je plánován na 16. 5. v 04:30 SELČ, avšak nejdříve musí být v pondělí proveden statický zážeh. Pro Středoevropany není start ve zrovna ideální čas, ale myslím, že už jen kvůli živým záběrům z vypouštění 60 satelitů se vyplatí si ve čtvrtek přivstat.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

54 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře