Tom Mueller vysvětluje, jak funguje motor Merlin

Tom Mueller je jednou z hlavních osobností SpaceX, kde pracuje na pohonech, takže má prsty ve všech motorech od Kestrelu přes Merlin až po Raptor. Je považován za předního experta ve svém oboru, ale málokdy poskytuje rozhovory nebo je k vidění někde na veřejnosti, a tak pro vás náš nový redaktor Marek Mančal přeložil alespoň jedno starší video. V něm Mueller srozumitelně vysvětluje, jak funguje jím vyvinutý raketový motor Merlin 1C, který poháněl Falcon 1 a Falcon 9 v1.0. SpaceX sice dnes už používá značně vylepšené motory Merlin 1D, ale základní princip jejich fungování je stále stejný. Ve videu se například dozvíte, jak je řešeno turbočerpadlo a jakým způsobem je motor chlazen. Povolanějšího člověka, který by vám něco takového mohl vysvětlit, budete hledat jen těžko. 🙂

Další přeložená videa s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.

Související články:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin

Dobrý den, jsem laik, tak prosím omluvte hloupou otázku, ale jak je to s náběhem turbočerpadla? Pokud samo vyrábí vysoký tlak paliva a okysličovadla pro svůj plynový generátor, co poskytne startovací impulz? Stačí samotný tlak nádrží na roztočení turbíny, nebo je tam jakýsi startér? Předem děkuji za odpověď.

Petr Melechin

Rozhodně to není hloupá otázka! V případě Merlinu se turbočerpadlo roztáčí stlačeným heliem. Pohonné hmoty ve spalovací komoře jsou pak zažehnuty samozápalnou směsí TEA-TEB (triethylhliník-triethylboran).