Kolik stojí palivo pro rakety SpaceX a odkud firma bere metan pro Starship?

Jedním z mýtů v kosmonautice je, že většinu ceny startu rakety tvoří náklady na pohonné látky. Skutečnost je ale přesně opačná – palivo a okysličovadlo obvykle představují jen malý zlomek celkových nákladů. Týká se to však pouze raket na jedno použití. V případě znovupoužitelných raket jako v případě SpaceX představují pohonné látky výraznější podíl nákladů na start. Je tedy v zájmu SpaceX zajistit palivo a kyslík za nízké ceny a časem dokonce může být ekonomické si tyto látky vyrábět svépomocí.

Na problematiku cen a celkové logistiky získávání paliva pro rakety SpaceX se zaměřuje nové video z kanálu Primal Space, které bylo zveřejněno 26. listopadu 2020. Video nejdříve vysvětlí, kolik SpaceX stojí nákup pohonných látek pro start Falconu 9, a poté se přesune do Texasu, kde firma testuje raketu Starship. Ta už bude kompletně znovupoužitelná, a tak ceny kyslíku a metanu budou mít významný vliv na náklady na start. Kde SpaceX metan získává dnes a co v tomto ohledu chystá do budoucna? Firma plánuje vyrábět pohonné látky pro Starship přímo na Marsu.

Poznámka: Video obsahuje několik nepřesností. Atmosféra Marsu neobsahuje metan, a tak jej SpaceX plánuje vyrábět pomocí Sabatierovy reakce z vodíku získaného z ledu, který je poté zkombinován s CO2 z atmosféry. Kyslík lze vytvořit z vody pomocí elektrolýzy. Tím zároveň vznikne vodík, který lze poté použít právě k získání metanu pomocí Sabatierovy reakce. Autor videa tyto věci poněkud popletl.

Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

136 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře