Elon Musk představil opici, která hraje Pong pouhými myšlenkami díky implantátu od Neuralinku

Vítejte ve světě telepatie! Nebo snad telekineze? Jednoduše ve světě, ve kterém je možná mimosmyslová komunikace a ovládaní neživých předmětů silou myšlenky. Neuralink nedávno zveřejnil nové video, ve kterém jedna z pokusných opic hraje počítačovou hru Pong.

The Link v0.9 (Zdroj: Neuralink)

Na opičákovi jménem Pager není na první pohled nic zvláštního. Z blízka je však vidět, že srst pokrývající jeho hlavu není úplně souvislá. Ještě totiž nedorostla po implantaci dvou rozhraní Neuralinku.

Ne že by takováto forma telepatie předtím nebyla možná. Už dříve se objevilo mnoho projektů, ve kterých neurální rozhraní umožňovala například opici nebo i člověku řídit invalidní vozík, ovládat robotickou paži nebo pohybovat kurzorem počítače. Kritici Neuralinku nejspíš budou opakovat, že tohle už dělali dávno, v rámci svých diplomových prací. V čem je tedy Neuralink přelomový?

  • Předchozí zařízení v porovnání s Neuralinkem vypadala jako mučící nástroje ze středověku. Šlo buď o velké přístroje přimontované k hlavě, nebo nepraktické helmy či čepice s desítkami drátů, které se daly používat jen v laboratořích.
  • Rozhraní Neuralinku na uživateli není vidět. K počítači nebo telefonu se připojuje bezdrátově a můžete ho používat, kdekoliv se vám zachce.
  • Naučit testovací subjekty ovládat dřívější zařízení vyžadovalo mnoho dní v laboratořích a i poté rozhraní umožňovala jen nemotorné pohyby robotické paže nebo pomalou kostrbatou jízdu vozíkem.
  • Neuralink se kalibruje mnohem rychleji a pokusné opici umožňuje precizní ovládání kurzoru nebo dokonce excelování v počítačové hře.

Více podrobností naleznete v následujícím videu Neuralinku, ke kterému jsme pro vás přidali české titulky:

Ve druhém videu, které už je bez komentáře, pak ještě můžete vidět, jak vypadá detekování mozkové aktivity v reálném čase.

Blog

Kromě videí se objevily také nové informace v blogu na webu Neuralinku. Uveďme si zde nejzajímavější z nich:

Neuralink se v blogu vrací k označení svého rozhraní jako N1, nebo přesněji „N1 Link“.

Jsou zde o něco přesnější informace o tom, kde má makak Pager implantována obě rozhraní – jedno je v levé motorické oblasti (která ovládá pohyby pravé strany těla), a druhé v pravé motorické oblasti (která ovládá pohyby levé poloviny těla).

V blogu je představena také úžasná grafika, ve které je zobrazeno prostorové rozmístění elektrod s reálnými daty získanými v době, kdy Pager hrál Pong.

Každá kulička zde představuje jednu elektrodu. Její velikost znázorňuje intenzitu, s jakou jsou elektrody ovlivňovány aktivitou neuronů v její blízkosti, a barva reprezentuje směr pohybu ruky, při kterém jsou dané neurony nejvíce aktivní. Fotografie na konci videa pak verifikuje, že skutečně jde o reálné elektrody rozmístěné v mozku Pagera.

Na závěr Neuralink ještě v blogu potvrzuje, jaké jsou jeho nejbližší cíle:

  • Vyvinutí bezpečného a výkonného neurálního rozhraní fungujícího bezdrátově.
  • Celé zařízení má být implantováno v hlavě tak, aby nebylo vidět a uživatelé ho mohli sami používat, kdekoliv budou chtít.
  • Zvýšení počtu elektrod pro lepší funkce a větší propustnost.
  • Automatizování implantace tak, aby byla rychlejší a bezpečnější.
  • Dalším cílem pak bude přemostění poškozených nervů nebo míchy a umožnění navrácení pohybu paralyzovaným pacientům.

Tweety

Elon Musk při příležitosti zveřejnění nových videí Neuralinku, jak už to má ve zvyku, přidal ještě trochu souvisejících informací a odpověděl na několik otázek na Twitteru. Níže uvádíme originální tweety s českým překladem a krátkým komentářem, kde je to potřeba.

Elon Musk: První verze Neuralinku umožní paralyzovaným jedincům ovládat chytrý telefon myšlenkami rychleji, než je to možné s použitím palců.

Lex Fridman: Úžasné. První kroky ke splynutí lidského vědomí s umělou inteligencí.
Elon Musk: Ano.

Elon Musk: Pozdější verze budou umět propojit rozhraní v mozku s rozhraními v neuronových klastrech v jiných smyslových nebo motorických částech těla, a tak například umožní paraplegikům navrácení schopnosti pohybu a chůze.
Elon Musk: Implantát je schován v lebce a nabíjí se bezdrátově, čili s ním vypadáte a cítíte se úplně normálně.

Kyler Knoll: Bude součástí příslušenství bezdrátový nabíjecí polštář nebo se bude prodávat odděleně?
Elon Musk: V příslušenství bude bezdrátová nabíjecí kšiltovka.

Elon Musk: Už brzy naše opice bude na Twitchi a Discordu haha

Elon Musk: Ukazuje se, že opice mají rády videohry a pamlsky stejně jako my!

Toby Li: Můžu se přihlásit k instalaci rozhraní i v případě, že nejsem paralyzovaný, abych získal schopnosti jako telepatické hraní videoher?
Elon Musk: Jasně.

Zde je určitě potřebný komentář. Ne všechny Muskovy tweety bývají jednoznačné a tohle je jeden z těch spornějších. Je velmi nepravděpodobné, ne-li nemožné, že by v počátcích testů rozhraní Neuralinku bylo možné zařízení implantovat zdravým jedincům jen tak pro zábavu. Elon zde pravděpodobně myslel to, že jednou budou rozhraní komerčně dostupná pro kohokoliv. To bude ale možné až přinejmenším za několik let po provedení intenzivních klinických testů na dobrovolnících s různými zdravotními problémy.




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš Vrána

Tohle je něco tak naprosto úžasného. Jestli se to povede dostat takového stavu, jak o tom Elon mluví, tak to radikálně změní svět.

Ronam

Vi se neco o tom jestli uz Neuralink rozjel klinicke testovani na lidech, respektive muzeme se to dozvedet driv nez vyjde nejaky paper, treba na zaklade (verejnych?) posudku etickych komisi nebo tak?

Ronam

Cool, diky tak nejak zbezne jsem nic nenasel, tak si asi jeste nejaky ten patek pockame

Kamil

A opice se čirou náhodou jmenuje Kamara

Kamil

Tedy Pager, omlouvám se za překlep

Jan Tichavský

Trapný pokus o vtip

Kamil

Jsem Sparťan

Ondřej

A co když se někdo do toho zařízení nabourá a bude odposlouchávat myšlenky ?

Invc

Sound of silence 😉

(zcela off topic: doporučuji ve verzi od Disturbed)

Radek

Stejně jako dnes. Taky hrozí že vám nápady ukradnou a někdo vyzvani tajemství.

Ricardo

Což je jedna z možností proč ve vesmíru nejsou známky jiné vyspělé civilizace – každá civilizace dospěje do bodu kdy se sama zničí. Zůstane jen hmyz který umí kooperovat a ten vysílat radiové signály neumí 🙂 Jinak stačí napíchnout lidem mobilní telefon a máš na 99% přehled co si dotyčný myslí.
.
.
BTW Každé elektronické zařízení jde hacknout. Dokonce americká NSA vyžaduje aby výrobci v zařízení dělali backdoory pro tyto účely. Což je i důvod proč Huawei byl zabanován v 5G sítích – hrozilo že celá infrastruktura mobilních sítí nebude přístupná tajným službám a co hůř, v budoucnu by tam měli backdoory číňani a situace by se obrátila.
.
.

Jan Tichavský

Běžná zařízení backdoory nemají. Ty chytřejší spíš odesílají spoustu dat pro analýzu na domácí servery, ale to je běžný kanál výrobce, ne schovaný backdoor. Chtěl bych vidět jak někdo hackuje třeba bitcoinovou peněženku, zatím jsem o tom neslyšel. Tím neříkám že to není možné, ale taková zařízení jsou navrhována s ohledem na bezpečnost už od začátku. To už je fakt jednodušší zařídit nějaké sociální inženýrství, kdy člověk poskytne přístup k citlivým údajům sám, ať už dobrovolně nebo ne. Já se tady víc bojím psychologické manipulace než tradičního hackingu, ostatně vidíme jak dobře to funguje na většině lidí už dnes, bez jakéhokoliv implantátu.

Co se týče napíchnutého mobilu, tak bych se divil, kdyby o mě někdo věděl víc jak 10% toho co si myslím. Napíšu přes něj jen malinký zlomek svých myšlenek. Ale možná jsem v tomhle v menšině.

akuhtr

Každé zařízení jde hacknout, jen btc peněženky HW peněženky se to snaží co nejvíc zkomplikovat. Víme jen o těch způsobech kterým už bylo zamezeno. Například tenhle extrémní
Pak Trezor zatím nepoužívá žádné chráněné úložiště na způsob secure enclave, to znamená že by jsi měl být schopen data přečít z trezoru, pokud se k němu fyzicky dostaneš a rozebereš a přečteš seed přímo z paměťového čipu (proto je pro trezor doporučovánou používat heslo, které se do trezoru neukládá (stejně jako samotné klíče) a slouží jako další vrstva ochrany bez jehož znalosti nejsi schopen se dostat ke klíčům protože se přidává k seedu při generování klíčů)
Oproti tomu Ledger sice něco na způsob secure enclave má, ale jde o nějaké proprietární řešení. Satoshilabs to chtěli do trezoru taky, ale když takové řešení zkoumaly zjistily že je to hodně děraví a výrobce je poslal někam když to po něm chtěly aby to opravil. Proto udělaly novou společnost která ten čip navrhuje sama jakou opensource. Ale to bude mít až příští generace trezoru. Tedy ledger to sice už má, ale pokud je to děraví, tak se to možná ani nedozvíš kvůli NDA a na rozdíl Trezoru Ledger v tom má uložený i to heslo, takže pokud se k tomu někdo dostane a pomocí chyby vyextravuje data z chráněného úložiště tak útočník má všechno co potřebuje ke generování klíčů a tedy má přístup ke všem btc na tom ledgeru.

Dodám že trezor považuji osobně za tu nejbezpečnější na trhu pokud se používá to heslo, ale to je můj názor.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem akuhtr
Meh25519

A pak prijde Bruce a hodi vam do toho vidle … https://www.schneier.com/blog/archives/2018/03/adding_backdoor.html

akuhtr

Problém zajištění důvěryhodného dodavatelského řetězce byl je taky věc co se snaží všichni řešit, no nakonec uvidíme. 🙂
To co není detkovatelné teď, půjde detekovat za pár let.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem akuhtr
Meh

Ono kdyz pustite na nejaky komplexnejsi netlist PnR a vypadne z toho litografie (netlist namapovany na technologii fabu), tak to neni to finalni, co fab da na silikon, casto tam dochazi k nejakym upravam kvuli technologickym limitacim procesu a podobne. Validovat jestli ta upravena litografie odpovida puvodnimu netlistu neni snadne.

Elimeh

Tak zrovna treba HW bitcoinova penezenka je jenom nejaky hardware, do ktereho se posle request, on udela transformaci kterou umite jenom vy (bez toho, aby se dalo pristoupit k tomu klici co je uvnitr), a posle response, ne ?

No, tak takove crypto se da podkopat uplne trivialne, proste udelate hardware ktery generuje slabe klice a z par request-response pairu si ten klic vylustite.

akuhtr

Tak to nefunguje co vím. HW peněženky, generují obvykle klíče tak že mají v sobě uložený seed (v zapamatovatelné podobě to je 12 slov ze slovniku s 2048 slovy tuším, interně to je ale číselná reprezentace a ne textoví řetězec), k tomu se přidá číslo které se navišuje a neustále se pro každou další adresu se to číslo navíší. Případně se přidá i heslo,… Z tohohle celého se pak spočítá hash který se použije pro vytvoření privátního a veřejného klíče. Tenhle postup existuje proto, aby jsi mohl vzít ten seed a někam ho zapsat aby jsi se kdykoliv mohl dostat ke svím bitcoinům i když jsi zničil svou peněženku.
Takže jediný co může být slabí je generování seedu, že bys je generoval jen z nějkého rozsahu, ale na to by se přišlo, protože ty nejčastěji užívané peněženky mají FOSS firmware a tak ho může kdokoliv ověřit (A třeba Ledger má lidi co se snaží hacknout trezor aby si zlepšili postavení na trhu, takže ti by na to přišli relativně rychle a okamžitě tuhle chybu trezoru rozmázly)

Lá-BUS

textoví řetězec” … “navišuje” … “navíší” … “aby jsi” … “ke svím” … “lidi by rozmázly”

akuhtr

hmm rozepíšu se dlouze o generování klíčů v btc peněženkách a tohle je jediné co si odneseš?

Elimeh

Ono by se to asi dalo udelat tak, ze ten seed bude nejaka netrivialni funkce, ktera bude vypadat nahodne, takze si toho bude tezke vsimnout. Zdrojaky od firmware jsou fajn, ale kdyz je podkopany hardware, tak je to prohrana bitva No, a co se lidi tyce, koho chleba jis, toho pisen zpivej 🙂

Jan Tichavský

Musel by prolomit šifrování, které tam asi bude. Ale i kdyby nějakým způsobem získal přístup k datům, tak je musí nějakým způsobem interpretovat. Získáte signály z několika tisíců neuronů, což je na hony vzdálené nějakým abstraktním myšlenkám. Zatím byste se akorát dozvěděl jakým směrem chce někdo pohnout svojí rukou.

akuhtr

Odposlouchávání je ten menší problém, protože na to ještě nějakou dobu nebudou technologie dekodovat. Horší je naopak ativní útok se snahou nositeli ublížit. Ty elektrody můžou aktivně rušit běžné funkce mozku.
Proto se mi i víc líbilo předchozí řešení kdy samotný implantát komunikoval na krátkou vzdálenost a hned na kůži bylo zařízení co to zesilovala a napájelo implantát. Šlo minimalizovat škody odstraněním toho zařízení na povrchu těla

Hmmmm!

Na Vaše články se vždycky moc těším. Že Vám tenhle ale trval!