Elon Musk se rozpovídal o Neuralinku v podcastu Joea Rogana

Joe Rogan je populární americká mediální osobnost. Dělá všechno možné – moderuje, hraje ve filmech a seriálech nebo taky působí jako stand-up komik. U nás jsme ho mohli vidět třeba v pořadu Faktor strachu. Je také autorem podcastu „Joe Rogan Experience“, který má na YouTube přes 8 milionů odběratelů. Už podruhé se mu podařilo jako hosta získat Elona Muska. Poprvé to bylo v září roku 2018, kdy Neuralink ještě pracoval v tajném režimu, ale podruhé, 7. května 2020, už si s Muskem povídal o Neuralinku skoro polovinu celého dvouhodinového pořadu.

Joe Rogan s udiveným výrazem poslouchá Elona Muska (Zdroj: Joe Rogan Experience, YouTube)

Nemůžu říct, že bych byl fanouškem Rogana. Moc ho neznám, nevím, jakým způsobem dělá svoje rozhovory, ale připadá mi, že se na Muska snad vůbec nepřipravil. Předpokládal bych, že pokud si někdo pozve do studia hosta kalibru Elona Muska, tak by si nějakou přípravu udělat mohl. Rogan evidentně neviděl ani prezentaci systému Neuralinku z července 2019. Rozhovor se tak nějak točil dokola, podobné otázky padaly několikrát. Chvílemi se zdálo, že i sám Musk už se trochu nudil.

Naskýtá se zde otázka, kdo by mohl být tou pravou osobou, která by udělala s Elonem Muskem rozhovor, který by opravdu za něco stál? Vzhledem k Muskovu širokému záběru, by to určitě nebylo nic snadného. Pokud máte nějaké své návrhy, tak se s nimi podělte v komentářích pod článkem.

Přestože rozhovoru trochu chyběla kvalita, dozvěděli jsme se docela dost zajímavých informací souvisejících s Neuralinkem. Pojďme si je tedy shrnout.

Vývoj

Musk uvedl, že zařízení, na kterém momentálně pracují, má v průměru okolo jednoho palce čili 2,54 centimetru. To celkem ostře koliduje s tím, co jsme mohli vidět na prezentaci v červenci 2019. Představený prototyp čipu N1 měl mít 4 x 5 mm a měl být zapuštěn do kruhového pouzdra o průměru 8 milimetrů. Jak jsem psal v jednom z předchozích článků, Musk naznačil, že už pracují na novějším modelu. Otázkou ale je, proč by měl být novější model mnohem větší než ten předchozí? Možnou odpovědí může být větší počet implanovaných elektrod, ale to je pouze spekulace.

Prototyp N1 (Zdroj: Neuralink)

Jinou zajímavou informací, kterou Elon sdělil Roganovi, je to, že vlákna s elektrodami mají mít délku jen nějaké 2 až 3 milimetry. Není mi úplně jasné, jak to Musk myslel, protože z předchozí prezentace se zdálo, že budou mnohem delší. Pravděpodobně mu šlo o to, že vlákna budou vpichována jen 2 až 3 milimetry pod povrch mozku. To je ovšem také docela zajímavé, protože by to znamenalo, že Neuralink zatím nemá v plánu vstupovat se svým zařízením do hlubších vrstev mozku.

Padla také otázka, zda zařízení bude možné přestat používat nebo ho úplně odstranit. Musk odpověděl, že ano.

Elektrodová vlákna z prezentace prototypu N1 (Zdroj: Neuralink)

Funkce

Musk v rozhovoru shrnul některé vlastnosti rozhraní. Podle něj je zde jen malé nebezpečí odmítnutí zařízení tělem pacienta. Lékaři již mají mnoho zkušeností s implantací různých elektronických zařízení do lidského těla. Srdeční stimulátory nebo elektrody DBS (Deep Brain Stimulation) jsou zaváděny pacientům již mnoho let. Nebude ale snadné implantovat zařízení, které nepracuje jen jako senzor, ale také má zapisovat informace do mozku čili produkovat v mozku elektrické impulzy.

Rozhraní má být natolik miniaturizované a schované, že potkáte-li jeho uživatele, ani si nevšimnete, že ho má.

Elektrody interfejsu mohou být implantovány do kterékoliv oblasti mozku. Naskýtá se tedy mnoho možných využití pro léčbu různých mozkových poruch, podle Muska jde například o:

  • léčbu slepoty, dokonce i při nefunkčním optickém nervu
  • léčbu ztráty sluchu
  • léčbu epilepsie – zařízení může detekovat blížící se záchvaty a vysílat proti-impulzy, které záchvatům předejdou
  • navrácení schopnosti mluvit nebo kontroly obličejových svalů po mrtvici
  • pomoc s pamětí při Alzheimerově chorobě
  • navrácení pohybu končetin – rozhraní v kombinaci s jakýmsi mikrokontrolerem umístěným poblíž svalů a vypadajícím podobně jako chytré hodinky bude podle Muska moci vrátit pohyb dokonce i kvadruplegikům

Elon dokonce tvrdí, že pokročilý interfejs bude moci napravit v podstatě jakýkoliv problém mozku. Obecně jde prostě o opravu nebo nahrazení poškozených mozkových spojení nebo oblastí.

Budoucnost

Elon prohlásil, že si myslí, že testování na lidských pacientech začne za méně než rok. To je určitý posun oproti tomu, co bylo řečeno dříve, tedy že testování začne letos. Vypadá to, že v tomto roce se už testy rozjet nepodaří.

Rogana hodně zajímalo, jak by mohlo vypadat opravdu pokročilé rozhraní a cílová symbióza s umělou inteligencí. Takové zařízení vtipně nazval „fully turbocharged P100D brain implant“. Myslím, že zde není třeba překládat a vysvětlovat. Fanoušci Tesly budou vědět, oč jde. Musk uvedl, že zde už bude potřeba propojit do rozhraní prakticky všechny neurony (v mozku jich je kolem 100 miliard). Čili je také pravděpodobné, že by musela být odstraněna dost velká část lebky. Zdá se mi trochu divné, že Elon vůbec nebere v úvahu interfejs založený na nanobotech, který mnoho futurologů označuje jako jedinou možnou cestu ke zbudování celostního mozkového rozhraní.

Elon Musk ve studiu Joe Rogana (Zdroj: Joe Rogan Experience, YouTube)

Musk říká, že sama symbióza s umělou inteligencí samozřejmě bude vždy volitelná a dobrovolná, ale Rogan trefně podotýká, že pokud jednou, třeba jen na zkoušku, zakusíte superinteligenci, už asi těžko budete chtít být zpátky „hlupákem“.

Poměrně velká část rozhovoru byla věnována způsobu komunikace mezi nositeli pokročilých rozhraní. Musk již dříve uvedl, že komunikace mezi uživateli by mohla vypadat asi jako jakási vzájemná výměna multimediálních memů. Nyní koncepci ještě rozvedl a tvrdí, že v budoucnosti uživatelé neurálních rozhraní vůbec nebudou potřebovat řeč, jak ji známe. Bude používána snad jen ze sentimentálních důvodů. Nový způsob komunikace bude mnohem vydatnější, rychlejší a přesnější.

Rozhraní podle Muska umožní také okamžité učení, podobně jako jsme mohli vidět ve filmu Matrix, kdy se hrdina Neo během několika minut naučil různá bojová umění tím, že mu tyto dovednosti byly uploadovány do mozku. Elon zde dává za příklad používání cizích jazyků. Chcete se naučit nový jazyk? Tak si ho prostě stáhněte. Vzápětí ovšem dodává, že podobné vymoženosti přijdou až po dlouhém vývoji rozhraní. Pokud bude vývoj dále akcelerovat, může podle něj být „bezřečová“ komunikace umožněna už za pět let. Reálnějších je ovšem deset, tedy někdy kolem roku 2030.

Z ještě více pokročilých funkcí Musk uvedl zápis vědomí, který umožní překopírování osobnosti z jednoho těla do druhého. Bude také možné vyvolat z paměti kompletně všechny svoje vzpomínky, tak jako by to byl film s tím, že zaznamenány budou také všechny vaše smyslové vjemy i pocity. To bude natolik reálné, že uživatel nebude schopen rozeznat, jestli právě prožívá realitu nebo je to jen vzpomínka. Zde se právě dostáváme k jednomu z největších problémů pokročilých neurálních interfejsů – kompletní ztrátě reality – o čemž jsem psal už v jednom z dílů série Neuralink pod lupou.

Co mě osobně dost potěšilo, bylo to, že Elon se snad vůbec poprvé vyjádřil rovněž k tématu bezpečnosti rozhraní Neuralinku. Projevil obavy o jistou formu zneužitelnosti interfejsu, například při prosazování nějakých nebezpečných myšlenek vycházejících třeba od extremistických skupin. Řekl, že bude potřeba vyvinout nějaký systém ochrany uživatelů proti podobným věcem, aby nedocházelo k násilným změnám názorů uživatelů. Myslím, že mu jde o něco podobného, co bylo nazýváno „incepcí“ ve filmu Počátek režiséra Christophera Nolana.

Rogan se v rozhovoru ptal rovněž na to, jak budou vypadat první implantace pokročilých rozhraní dobrovolným zdravým uživatelům. Podle něj získají tito lidé obrovskou výhodu oproti zbytku populace. Musk soudí, že produktivita lidí díky rozhraní dramaticky vzroste, přinejmenším desetkrát. Budou moci své schopnosti využít například v podnikání nebo v investičním rozhodování. Rogan vyjádřil docela oprávněnou obavu z toho, že v kapitalistické společnosti může dojít k tomu, že si nějací bohatí podnikavci nechají co nejrychleji rozhraní implantovat a než si interfejs budou moci dovolit méně majetní, ti první už budou mít tak velký náskok, že nebude možné je dohonit. Musk to nevidí jako problém. Už nyní podle něj existují velké rozdíly mezi lidmi. Opakuje, že daleko větším problémem bude rozdíl ve schopnostech lidí a pokročilé umělé inteligence. Toho bychom se podle Muska měli nejvíce obávat. Umělá inteligence, jak říká, v budoucnu dosáhne takového rozvoje, jaký bude pro lidi těžké vůbec pochopit.

Elon se také pokusil objasnit, jak bude podle něj vypadat symbióza s umělou inteligencí, kterou má umožnit interfejs Neuralinku. Vysvětluje, že mozek bychom mohli rozdělit na dvě části – primitivnější část, která se stará o fyzické potřeby organismu, a pokročilejší část, mozkovou kůru, která kontroluje složitější věci jako myšlení nebo paměť. Tyto dvě části spolu velmi dobře fungují. Jedna bez druhé nemůže existovat. Cloud s umělou inteligencí pak bude třetí vrstvou a spojení zde zajistí rozhraní Neuralinku. Podle Muska podobnou třetí vrstvu už vlastně všichni máme, jde o naše chytré telefony a počítače. Efektivní interakce s nimi bude ale vyžadovat mnohem větší přenosovou rychlost. O to se právě snaží Neuralink.

Závěrem tématu Neuralinku se Rogan přímo zeptal Elona, zda on sám plánuje interfejs používat. Elon odpověděl, že ano, ale nejprve musí být jisté, že zařízení funguje, jak má a je maximálně bezpečné. Elon si dokonce myslí, že většina lidí v nějakém momentu svého života bude zařízení potřebovat z důvodu různých zdravotních potíží, které bude možné léčit jedině Neuralinkem. Například ztráty paměti vyvolané Alzheimerovou chorobou nebo jiné problémy, které přicházejí s věkem.

Poté ještě padla otázka, jak bude vypadat civilizace používající neurální rozhraní za 25 let. Elon soudí, že v té době bude již existovat plně funkční celostní neurální interfejs a většina osobnosti člověka používajícího takové zařízení, se bude nacházet v cloudu.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře