Elonovinky #214: SpaceX pokračuje ve vylepšování Falconu 9, čtyři roky po premiéře finální varianty Block 5

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.

Falcon 9 je jednou z nejaktivnějších a nejspolehlivějších raket v historii. Před čtyřmi lety poprvé vzlétla finální verze této rakety zvaná Block 5, která od té doby absolvovala více než 100 startů. Premiérou Blocku 5 ale vývoj neskončil a raketa v následujících letech prošla několika vylepšeními, která zvýšila nosnost a usnadnila opakované použití prvních stupňů. Aktuálně proběhly úpravy kvůli misím Starlink.

Předchozí epizody Elonovinek:

Starší epizody najdete zde.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil

Zajímavost o Crew Dragonech: s přistáním Crew-3 strávili kosmonauti v kosmu 2380 dní, což je víc než pobyli v kosmu všichni kosmonauti mezi lety 1961 až 1978.
Teď už mají dalších 100 dní navíc v Crew-4.

Nefi

Případně mě opravte. Kyslík chladí na 66K. RP-1 na 263K. Metan na 93K.

kuba

Není nejspolehlivější Ariane 5?

Jiří

Falcon 9 má aktuálně 130 úspěšných misí v řadě, to je víc, než jsou všechny lety Ariane 5 dohromady i když počítáme plánované budoucí a neúspěšné.

Vladimír Todt

Takže jsme se nic nového nedozvěděl. Je to jen shrnutí již známého. Výjimkou je info, že novější block 5 ma poloviční dobu renovace proti prvotní variantě 5.

Pavel Riedl

Taky mi připadá zbytečné, abyste zde chodil a trousil moudra, z kterých jsem se nic nového nedozvěděl. 😎

Zbyněk Henzl

Falcon 9 měl premiéru v roce 2010 a od té doby prošel mnoha změnami díky kterým je jeho současná verze k nerozeznání od té původní……” – Docela zajímavá věta 🙂

PetrV

Díky za info.
Jak vidno, zlepšují stále. Hlavně nosnost se zvyšuje. Jdou na limity?

Aleš K.

Co se týče hydrauliky, tak pokud si pamatuji správně Elon oznámil že zdvojí celý systém. Ale nakonec o par dní později řekl že to nechají tak jak je bez záložního hydraulického systému.

Oni to se tedy k tomu opět vrátili?

Aleš K.

Tak jsem to dohledal. EM nejdříve oznámil zdvojení systému:
https://mobile.twitter.com/elonmusk/status/1070388894875545600

Ale až o 3 měsíce později jsme se dozvěděli, že za to mohl vadný ventil. Oznámil to na konferenci. Jak je psáno ve článku:

,,Musk prozradil že SpaceX zjistilo, že příčinou byl problematický ventil, který bylo potřeba vyměnit za jiný, aby se selhání neopakovalo. NASA posoudila navrženou úpravu rakety jako přípustnou, jelikož se jedná o minimální změnu, která nemá vliv na kritické systémy. Problém tedy byl vyřešen výměnou ventilu a nebylo potřeba zavádět komplikovaný redundantní systém, jak krátce po nehodě naznačoval Elon Musk.,,

Link:
https://www.elonx.cz/crew-dragon-bude-vozit-turisty-nehoda-crs-16-vyresena-problem-s-motory-draco-a-dalsi-novinky/

Což je mimochodem link, který v profilu mise CRS16 chybí 😀 (já vím jsem detailista)