Přistání CRS-12 z několika perspektiv

SpaceX během pondělní mise CRS-12 opět úspěšně přistálo s prvním stupněm Falconu 9. Jednalo se o 10. úspěšné přistání v řadě (k poslednímu neúspěšnému přistání došlo před více než rokem). Bylo to také velice přesné přistání (jen 1,2 metru od středu “terče”).

Některým tato přistání možná připadají už moc rutinní a nudná, ale já se mezi takové rozhodně nepočítám. Přistání mě pořád fascinují a každé z nich je něčím zajímavé. Tentokrát jsme opět dostali skvělé záběry na přistání z různých perspektiv. Přenos od NASA měl jiné záběry než ten od SpaceX, a tak jsem pro vás sestříhal dvě různá videa, z nichž každé zachycuje přistání jiným způsobem.

Video od SpaceX je z pohledu rakety a můžete v něm sledovat její nepřetržitou cestu od oddělení stupňů až po přistání na LZ-1:

Video složené ze záběrů od NASA není v reálném čase, jelikož jsem z něj vystříhal pár záběrů na druhý stupeň a asi dvě hluchá místa, při kterých nebyla raketa vidět. I tak se však jedná o impozantní záběry ze země sledující skoro celou cestu prvního stupně od vypnutí motorů prvního stupně až po jeho přistání. Uslyšíte také tradiční sonický třesk. K samotnému přistání jsem pak do videa ještě přidal alternativní záběr z dronu, který se objevil v sestřihu od SpaceX na Instagramu.

Jako bonus přikládám amatérské video, které je natočené z podobné perspektivy jako to od NASA, ale je nepřerušované a vidíte v něm raketu od startu po přistání. Kvalita záznamu je neuvěřitelná vzhledem k tomu, že se nejedná o profesionální video. V druhé polovině videa pak můžete vidět kameru, která byla použita pro natočení těchto záběrů.

Více informací o misi CRS-12 (fotky, videa, zajímavosti apod.) najdete jako vždy na jejím podrobném profilu.

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

16
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Jozef
Host
Jozef

Zdá sa mi to, alebo naozaj prvy stupen po “entry burn” nepada priamo ale akoby “bokom” – pod 45st. uhlom? To uz je ten pristavaci profil kde sa spominalo ze bude pristavat viak ako “kluzák”?

lvy
Host
lvy

Taky mi to tak trošku připadá, ale tak moc to jistě nebude, to spíš klame perspektiva.

samo
Host
samo

Skutočne ide o profil kde stupeň pomocou vztlaku kĺže hustou atmosférou a šetrí tak palivo.

Robert1
Host
Robert1

Prvy stupen ziadny aerodynamicky vztlak negeneruje. Pristavaci profil bol aj podla mna zamerne iny, asi nieco skusali, ale nenasiel som k tomu ziadne info.

Samo
Host
Samo

Ale generuje. Neznamená že keď to nieje kridlo že to vztlak nemá krídlo je len ideál.

lvy
Host
lvy

Měl bych jednu připomínku, příště doporučuji naklíčovat do obrazu i telemetrické údaje, výsledný efekt je pak mnohem lepší. 😉