Přistání CRS-12 z několika perspektiv

SpaceX během pondělní mise CRS-12 opět úspěšně přistálo s prvním stupněm Falconu 9. Jednalo se o 10. úspěšné přistání v řadě (k poslednímu neúspěšnému přistání došlo před více než rokem). Bylo to také velice přesné přistání (jen 1,2 metru od středu “terče”).

Některým tato přistání možná připadají už moc rutinní a nudná, ale já se mezi takové rozhodně nepočítám. Přistání mě pořád fascinují a každé z nich je něčím zajímavé. Tentokrát jsme opět dostali skvělé záběry na přistání z různých perspektiv. Přenos od NASA měl jiné záběry než ten od SpaceX, a tak jsem pro vás sestříhal dvě různá videa, z nichž každé zachycuje přistání jiným způsobem.

Video od SpaceX je z pohledu rakety a můžete v něm sledovat její nepřetržitou cestu od oddělení stupňů až po přistání na LZ-1:

Video složené ze záběrů od NASA není v reálném čase, jelikož jsem z něj vystříhal pár záběrů na druhý stupeň a asi dvě hluchá místa, při kterých nebyla raketa vidět. I tak se však jedná o impozantní záběry ze země sledující skoro celou cestu prvního stupně od vypnutí motorů prvního stupně až po jeho přistání. Uslyšíte také tradiční sonický třesk. K samotnému přistání jsem pak do videa ještě přidal alternativní záběr z dronu, který se objevil v sestřihu od SpaceX na Instagramu.

Jako bonus přikládám amatérské video, které je natočené z podobné perspektivy jako to od NASA, ale je nepřerušované a vidíte v něm raketu od startu po přistání. Kvalita záznamu je neuvěřitelná vzhledem k tomu, že se nejedná o profesionální video. V druhé polovině videa pak můžete vidět kameru, která byla použita pro natočení těchto záběrů.

Více informací o misi CRS-12 (fotky, videa, zajímavosti apod.) najdete jako vždy na jejím podrobném profilu.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
lvy

Měl bych jednu připomínku, příště doporučuji naklíčovat do obrazu i telemetrické údaje, výsledný efekt je pak mnohem lepší. 😉

lvy

Telemetrie určitě je, dokonce jsem ji hledal a našel jsem ji právě až tady na elonx.cz za což palec nahoru. 😉

PS: nedá se něco udělat s těmi otravnými emaily ohledně potvrzení, že chci přijímat reakce a rovněž nedá se posílat reakce automaticky?

lvy

Telemetrie je součástí videa na které odkazujete v jiném článku, stačilo by srovnat videa dle času a pak vyříznout grafiku a vložit do vaší verze.
Ano s tím potvrzením je to jasné, ale proč to musím dělat u každého příspěvku a pokaždé navíc zvolit i zasílání upozornění? Podle mě malá chybička někde v kódu.

Jirka Hadač

Já bych to tak tipoval, že vlastně chce mít možnost se tu zaregistrovat, udělat si jednou provždy nastavení jaké mu vyhovuje a tím pádem pořád nemusel zaškrtávat upozornění na odpovědi na tento komentář. A nemuset pořád vyplňovat jednotlivé kolonky.

lvy

Já se omlouvám, že reaguji až nyní. Pokusím se to tedy pečlivě sepsat. Když nyní na vás reaguje, prohlížeč mi naštěstí sám vyplní mé jméno a emailovou adresu. Já napíšu text, ale pozor, nesmím zapomenout zaškrtnout “upozornit na odpovědi na tento komentář”. Nyní mám tedy text napsaný a dám odeslat. Pokračování v dalším příspěvku.

lvy

Takže po odeslání komentáře ještě obdržím POKAŽDÉ email s názvem potvrzení odběru. Ten musím otevřít a kliknout na odkaz “Potvrdit odběr” .

Přijde mi to extrémně složité. samozřejmě ideální by byla možnost přihlášení a pak už by to chodilo automaticky resp. dle toho jak by si kdo nastavil. Pokud toto není řešení, přimlouvám se automatické zaškrtnutí “Upozornit na odpovědi na tento komentář” a jednorázové potvrzení odběru pro následující příspěvky s možnosti zrušení kdykoli v rámci zaslaného upozornění na nový příspěvek.

lvy

No tak teď jsem ze sebe udělal velkého … 🙂 Ne vážně jsem si toho nevšiml. Je to tím, že většinou nemám potřebu něco sám psát, ale spíš reaguji na některé příspěvky. No a tím pádem jsem to neviděl. :-/

Jozef

Zdá sa mi to, alebo naozaj prvy stupen po “entry burn” nepada priamo ale akoby “bokom” – pod 45st. uhlom? To uz je ten pristavaci profil kde sa spominalo ze bude pristavat viak ako “kluzák”?

lvy

Taky mi to tak trošku připadá, ale tak moc to jistě nebude, to spíš klame perspektiva.

samo

Skutočne ide o profil kde stupeň pomocou vztlaku kĺže hustou atmosférou a šetrí tak palivo.

Robert1

Prvy stupen ziadny aerodynamicky vztlak negeneruje. Pristavaci profil bol aj podla mna zamerne iny, asi nieco skusali, ale nenasiel som k tomu ziadne info.

Samo

Ale generuje. Neznamená že keď to nieje kridlo že to vztlak nemá krídlo je len ideál.