Falcon Heavy možná poletí ještě letos

Během letoška jsem zde na webu už několikrát zmiňoval, že startu Falconu Heavy se nedočkáme, dokud nebudou provedeny úpravy rampy LC-39A, které zajistí její kompatibilitu s touto novou raketou. Informace z jara odhadovaly, že práce by měly zabrat minimálně 60 dnů. Vzhledem k tomu, že k provedení úprav je potřeba, aby byla nejdříve zprovozněna poničená rampa SLC-40, jejíž aktivace byla neustále odkládána, vypadalo to, že Falcon Heavy letošní premiéru možná nestihne.

Rampa LC-39A však letos zažila několik delších prostojů mezi starty (například v červenci), a tak se spekulovalo, že SpaceX toho možná využilo pro provedení alespoň nějakých prací potřebných pro Falcon Heavy. To se nedávno potvrdilo, když na fotkách z rampy bylo vidět, že TEL byl rozšířen o nové držáky určené pro Falcon Heavy.

První dva přimontované držáky pro boční stupně Falconu Heavy (Foto: Joe Kelly)

Web NASA Spaceflight následně potvrdil, že SpaceX opravdu mezi starty pracuje na přípravách rampy LC-39A pro Falcon Heavy. Koncem léta se díky tomu odhad doby potřebné k provedení zbývajících prací údajně zkrátil na 45 dní. Není však jasné, kolik práce firma stihla dokončit od doby, kdy tento odhad platil.

Nicméně na základě těchto pozitivních informací a skutečnosti, že opravovaná rampa SLC-40 si snad už definitivně odbude premiéru začátkem prosince při misi CRS-13, existuje šance, že první Falcon Heavy nakonec stihne odstartovat ještě letos. Podle mě to sice není moc pravděpodobné, ale čistě teoreticky to možné je. Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell navíc ještě před týdnem tvrdila, že Heavy poletí v prosinci.

Optimistickým odhadům nahrává také fakt, že 18. října se objevily fotky zachycující boční stupeň Falconu Heavy při přepravě směrem na Mys Canaveral. Mělo by jít o stupeň č. 25 z mise CRS-9, který se vrací na Floridu po dokončení testování v McGregoru. Během pár dnů by tedy měly být úplně všechny komponenty prvního Falconu Heavy připraveny na Canaveralu. Všechny už prošly testováním v McGregoru a budou tedy čekat opravdu už jen na dokončení úprav rampy LC-39A.

Stupeň č. 25 přepracovaný pro Falcon Heavy se vrací z McGregoru na Canaveral (Foto: Robert Bass)

Co myslíte vy? Stihne Falcon Heavy odstartovat ještě letos, nebo vám přijde pravděpodobnější, že k premiéře této obří rakety dojde až v lednu či únoru?

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře