Historky ze SpaceX: Jak se šetřilo při stavbě rampy SLC-40

Vítejte u prvního dílu nové série článků, ve které nahlédnete do historie SpaceX prostřednictvím zajímavých, vtipných či poučných historek od zaměstnanců SpaceX i NASA či investorů a dokonce Elonových příbuzných. Tato série článků bude obsahovat jak videa, tak texty, a úzce souvisí se seriálem Jak vypadá práce ve SpaceX, který však rozhodně nekončí! Mám vyhlídnuté materiály pro obě série, takže se máte na co těšit.

Už za pár dnů nás čeká obnovená premiéra znovuzprovozněné rampy SLC-40 během mise CRS-13, takže téma prvního dílu Historek ze SpaceX je velmi aktuální. Bývalý zaměstnanec Brian Mosdell vám povypráví o tom, jak před pár lety probíhala stavba této floridské rampy a jak SpaceX docílilo toho, že stavba vyšla mnohem levněji než v případě nedaleké rampy pro raketu Delta IV.
 • Mohlo by se vám líbit...

  5
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Kamil
  Host
  Kamil

  Tak proč jim oprava té rampy trvá tak dlouho?

  Martin
  Host
  Martin

  Tiež som si dosť dlho myslel že to nejako pomaly ide, keď to bol “obyčajný výbuch” a trebalo po ňom len vymeniť TEL a možno nejakú tu nadzemnú infraštruktúru…. potom som sa ale dočítal že veľkú úlohu na škodách mal aj samotný požiar po výbuchu a to mi už začalo svitať: predsa len – bola tam kopa vysoko horľavého paliva, hádam aj plne natankovaná raketa, a i keď prvotný výbuch drasticky poškodil zariadenie na povrchu, nasledujúci zúrivý požiar dosť dlhú chvíľu pôsobil aj na betónové podložie a v ňom ukrytú infraštruktúru prívodov vody a kto vie čoho všetkého…kľudne tam mohlo byť toľko roboty, akoby tú rampu stavali nanovo.. a to sa mi už tá doba tak dlhá nezdala 😉

  Jirka Hadac
  Host
  Jirka Hadac

  Hezke video a zajimave, diky za preklad. Bude to fajn serial.

  Filip
  Host
  Filip

  Děkuju, skvěla rubrika 🙂