Mise CRS-13

<< Informace Články Aktuálně Fotky Videa >>

Základní informace

 • Datum startu: 15. 12. 2017 16:36:09 SEČ
 • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
 • Stav: Start byl úspěšný / Dragon se po měsíci na ISS vrátil na Zemi
 • Primární náklad: Kosmická loď Dragon číslo C108 nesoucí zásoby potravin a výbavy a také nové experimenty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v rámci programu Commercial Resupply Services agentury NASA
 • Hmotnost nákladu: Zhruba 1560 kg v kabině a 645 kg v trunku
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 3 (již použitý první stupeň číslo B1035)
 • Cíl: ISS na nízké oběžné dráze Země
 • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Air Force Station, Mys Canaveral, Florida)
 • Pokus o přistání: Úspěšný, na pevnině (přistávací plošina LZ-1)
 • Press kit ke stažení zde

Milníky mise

Časy a data jsou v SEČ.

 • Statický zážeh: 6. 12. 2017 21:00 (Podrobný článek) ✔️
 • Start: 15. 12. 2017 16:36:09 ✔️
 • Zachycení Dragonu: 17. 12. 2017 11:72 ✔️
 • Připojení Dragonu: 17. 12. 2017 14:26 ✔️
 • Odpojení Dragonu: 12. 1. 2018 11:47 ✔️
 • Odlet Dragonu: 13. 1. 2018 10:58 ✔️
 • Přistání Dragonu: 13. 1. 2018 16:37 ✔️

Podrobnosti a zajímavosti

 • První mise pro NASA s již použitým prvním stupněm (konkrétně tím, co letěl na misi CRS-11 v červnu 2017). Původně měla tato mise využít nový první stupeň č. 43, ten však nakonec poletí na misi Zuma.
 • Dragon, který letěl na této misi, původně absolvoval misi CRS-6 v dubnu 2015
 • Použitý stupeň z mise CRS-11 zůstal viditelně opotřebovaný a zašedlý od sazí, neboť nebyl po první absolvované misi nově natřen
 • První mise z rampy SLC-40 od nehody Amos-6, která rampu značně poničila
 • První přistání na pevnině s již použitým stupněm
 • 15. start s Dragonem
 • Vývoj data startu: 13. září 2017 → 1. listopadu 2017 → 28. listopadu 2017 → 4. prosince 2017 → 8. prosince 2017 → 9. prosince 2017 → 12. prosince 2017 → 13. prosince 2017 → 15. prosince 2017

Související články

Aktuální informace

Fotky

Videa

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Oficiální přenos od SpaceX (moderovaný):

Oficiální přenos od SpaceX (technický):

Alternativní přenos od NASA:

Předstartovní tisková konference:

Postartovní tisková konference:

Tisková konference o vědeckém nákladu:

Zachycení a připojení Dragonu k ISS (zrychleno):

Alternativní záběry startu (NASA):

Přistání prvního stupně (záběry od NASA):

Odlet Dragonu z ISS:

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

35
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
žížalí nehet
Host
žížalí nehet

CRS mise mě nudí. Raketa s tím bobkem vypadá blbě, žádný odhození krytu a vypouštění satelitů… Ale nebejt nich, nelítá dneska od SpX možná taky nic. Tak to přežijme. : ) A taky přistání na pevnině ještě tolik nebylo! : )

Ivo
Host
Ivo

A to mě se zase líbí a nelíbí se mi ty aerodynamické kryty, které jsou širší než raketa a to jen proto, že by větší nebyli schopni relativně bez problémů dopravovat po zemi. Nehledě na to, že větší průměr je výhodnější z hlediska hmotnosti prázdné rakety.

Jirka Hadač
Host
Jirka Hadač

Řekl bych to jinak. Protože létá SpaceX I pro NASA, start a přistání sleduje víc kamer než obvykle, a díky tomu máme nádherné záběry z přistání na pevnině z dronu a to v přímém přenosu. Díky za ně.

tonda
Host
tonda

Takže další prvenství pro SpaceX,jednou letěný Dragon na jednou letěném 1.stupni!!Už jen zmáknout přistání s 2.st. a je kompletně reusable!!

Zdeněk
Host
Zdeněk

Ale strašně by se snížila nosnost .

kyklop
Host
kyklop

Což tonda věděl, ale s radostí se zasnil. Vy to ale víte nejlépe a tak jste musel poukázat…

Apollo
Host
Apollo

Podle reddit start 19:52 UTC = 20:52 SEČ (?)

Bartoloměj
Host
Bartoloměj

Ještě jsem neslyšel jestli se nechystá to, že by první stupeň letěl potřetí. CRS mise by mohla být ideální. Nemáte někdo informací o násobném použití ?

samo
Host
samo

Zatiaľ nič no na tlačovke pred CRS 13 bude niekto zo SpaceX určite preberať znovupoužiteľnosť kedže poletí letený Dragon a letený prvý stupeň tak možno sa dozvieme viac aj o plánoch budúcich… 🙂

Roman L.
Host
Roman L.

Pokud dobře počítám, tak toto bude nejtěžší náklad, který Dragon na ISS zatím vynesl.

Jirka Hadač
Host
Jirka Hadač

Moc se mi líbí, že se jedná už o čtvrtý start s jednou letěným stupněm a třináctý zásobovací let a pořád se na něm najde něco úplně poprvé. Něco jako když J. Young byl v Apollu 16 první osoba, která se ocitla podruhé na lunárním orbitu, anebo Lovell je člověk, který poprvé dvakrát cestoval do vzdáleného prostoru. Dycky se něco najde. Aldrin byl taky první, kdo na Měsíc seskočil. A tuším že tam i jako první močil.

hanh
Host
hanh

tak snad to nedopadne jako poslední statický zážeh na SLC-40. 🙂 První jejich odhady, že rampa bude opravena do prosince 2016 -> nakonec 15 měsíců oprav.
Když by FH selhalo(vybuchlo na rampě), tak má Space X problém i pro pilotovanou kosmonautiku atd. Na SLC-40 není žádné rameno na nstupování.

HonzaS
Host
HonzaS

Překvapilo mě, že v logu není klasický čtyřlístek pro štěští. Možná proto je statický zážeh pravidělně odkládán:-D

Ivo
Host
Ivo

S těmi pruhy s kontrolou svárů se mi to nějak nezdá, ty skutečně jsou totiž zcela jinak. Pokud by byly takto, bylo by to docela nebezpečné. Jsem zvědavý jak to tedy vlastně je.

Filip
Host
Filip

Ten stupen poleti takhle ohorely bez noveho nateru ablativni barvou? Ze by vydrzela vic nez jedno pristani, To by bylo super 🙂

Martin
Host
Martin

pokiaľ viem, telo F9 nepotrebuje ablatívny náter. Hlinníkové rošty áno, možno aj kúsok päty blízko motorov, ale zvyšok trupu je len obyčajná biela farba zanesená od sadzí zo zážehov počas predošlého pristávania. Nový náter je len kozmetická, nie funkčná úprava 😉

Jirka Hadač
Host
Jirka Hadač

Souhlas, buď by to navyšovalo hmotnost, pokud bys to čistě přemalovával, a zároveň by to stálo penízky. Anebo kdybys to předtím oškrabal, a znovu natřel, tak by to stálo jen penízky. A co vím, tak u nádrže ET u STS to dělalo skoro půl tuny, takový nehořlavý nátěr, a když ho začali vynechávat, netahali to zbytečně nahoru.

Filip
Host
Filip

No jasny chapu to 😀 Ale tohle je prvni stupen, u ktereho na to hodili bobek ne? Takze v tom spis nez vaha, hraje roli cas.

Vitam skutecnost, ze je nechaji spinave od sazi 🙂

Ivo
Host
Ivo

Tak spíš peníze, v zimě není moc důvod to mít čistě bílé. A i v létě ten rozdíl teplot bude minimální.

Miroslav
Host
Miroslav

… cleanings due to detection of particles in 2nd stage fuel system … 10:35am ET Dec. 15th … https://twitter.com/NASA

OskaⓇ
Host
OskaⓇ

Kdyby někdo měl zájem,

Z dlouhé chvíle v práci sem si (velice volně) přeložil press kit pro misi CRS-13, kldyž už nám to odložili až na 15tého :). Ke stažení zde

https://we.tl/WBFeVIMnIe

Jirka Hadac
Host
Jirka Hadac

Cetlo se to moc hezky a samo. Dobra prace, original sem necetl, takze netusim, jak moc volny preklad to byl, ale zase tam nebyly zadne nelogicnosti. Jinak to mam v praci nekdy podobne, dlouha chvile, a prectu si neci zajimavou otazku, tak shanim detaily na netu a snazim se co nejlepe odpovedet s podrobnostmi. Jen proto, ze me to zajima. Jeste par prekladu a skoncis v redakci:-)

OskaⓇ
Host
OskaⓇ

Díky, sem teda rád, že aspoň někdo to ještě četl 🙂 nějaké chyby tam sou. Mám to právě taky tak, když sem v práci a je chvilka, tak se rád dívám po věcech co mě zajímají. A tady na ElonX jsou informace parádně ucelené.

Ivo
Host
Ivo

Ten hangár je proklatě blízko rampy. I to technické zázemí je hodně blízko, tak se nedivme, že oprava trvala tak dlouho. Spíš bych řekl, buďme rádi, že přežil aspoň ten hangár.

Kopito
Host
Kopito

Za holka v zeleným triku na dolním videu vypadá jako Musk…

Ivo
Host
Ivo

Ty neznáš Elonu Muskovou?

Ivo
Host
Ivo

Já nevím jak ostatní, ale já měl kvalitu přenosu z YT tragickou, většinu času nebylo nic vidět. Asi hodně lidí mělo absťák a tak servery nestíhaly. Jinak pěkné přistání.

Ivo
Host
Ivo

Tak doporučuji podívat se na přenos od NASA, zcela jiné záběry a skvělá představa o tom co je to aerodynamický třesk. Zažil jsem jednou při přistání raketoplánu a je to docela pecka.