Jak bude SpaceX přepravovat raketu BFR

Chystaná obří raketa BFR (nově nazývaná Super Heavy Starship) bude větší než legendární Saturn V, takže jeho přeprava z továrny na startovní rampu bude o dost složitější než v případě relativně malého Falconu 9, který může být přepravován po silnici. Jakým způsobem bude SpaceX přepravovat BFR, vám vysvětlí nové video z kanálu Primal Space, od kterého jste tu mohli v minulosti vidět související video o přepravě Falconu 9. Video sice pojednává o loňské variantě BFR a nejspíš mylně předpokládá, že raketa bude nejdříve startovat z rampy LC-39A, ale pro potřeby ilustrace problematiky přepravy to vůbec nevadí.

Video jsme opět opatřili českými titulky. Překlad zajistil Dan Ouředník a korekturu Petr Melechin.

Na překladu dalších videí neustále pracujeme. A pokud chcete s překladem videí či článků pomoct i vy, neváhejte se ozvat na email kontakt@elonx.cz. Oceníme jakoukoli pomoc!

Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
 • Mohlo by se vám líbit...

  10
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  AlanAlda
  Host
  AlanAlda

  Nejaka zmena ve velikosti BFR/S? Alespon donedavna nemela byt vyssi nez Saturn 5… (tedy nebavim se o sirce).
  Btw, jak je to s vynosnosti obou raket? Ktera je na tom lepe?

  Viktor
  Host
  Viktor

  Mozna by bylo lepsi dopocitat se kolik by BFR dopravila tun az na povrch mesice v porovnani se Saturnem..myslim opravdu uzitecny naklad.Pokud si ale uvedomim,ze muze ta sama lod obratem letet za mesic/tyden zpet ma smysl to vubec resit?:)

  Jiří Hadač
  Přispěvatel

  Ono i to je nefer srovnani, pokud bfs dotankuje na leo, tak strci saturn do kapsy. Wiki uvadi 48.6 tuny na tli, ta sama wiki pise o bfs 100+ tun pri tom nacerpani hmot.
  Kdyz to spocitam pomerem pro saturn v, tj. 34.7% nosnosti pro leo zvladl na tli, tak mi to vychazi techto 34.7 tuny bez dotankovani. Samozrejme za predpokladu, ze pro tli bude mit palivo.

  viktor
  Host
  viktor

  Pravda,diky,ono s tim dotankovanim me to ani nenapadlo..ono je to vubec neporovnatelne..do hmotnosti nesene Saturnem se pocita vlastni lod a lunarni modul vcetne nakladu zatimco u BFS se zminuje jen hmotnost vlastniho nakladu..navic cela pristava zatimco Apollo na obezne draze zustavalo..pro navrat pak stacilo mene paliva nez bude potrebovat BFS

  Janm
  Host
  Janm

  Video je nefunkcni 🙁